Board Asus P2-99 - v jednoduchosti je síla

  12:00aktualizováno  18. října 10:28
Včera jsme vám představili desku PC100, která patřila spíše do té nižší třídy. Dnes posuneme laťku o něco výš a představíme vám další kousek v našem testu - základní desku Asus P2-99.
Celkový pohled na základní desku

Úvod
Základních desek je na trhu obrovské množství. Nejrůznější typy od nejrůznějších výrobců. V mnoha případech je novější model horší než model předchozí. Základní deska, kterou Vám nyní představíme, již také není úplně nejnovější, avšak některé přednosti si uchovává. To znamená, že s ní může být spokojen i náročnější uživatel, který chce ve svém počítači využívat množství různorodých periferií a nechce se nijak omezovat. Cenově je příjemná i pro našince a svými výkony se řadí někam do středu. I tato deska byla námi podrobena výkonnostním a zátěžovým testům. Než Vás však seznámíme s výsledky, trochu Vám tento motherboard blíže představíme a seznámíme Vás s jeho technickými parametry. Pokud nějaké zkratce nebudete rozumět, neváhejte a nahlédněte do hardwarového lexikonu zde na Bonuswebu.

Intel PCI Set

Technické parametry:

  • Slot 1 pro procesory
  • 1 slot AGP pro grafickou kartu (AGP 2x)
  • 4 sloty PCI
  • 3 sloty ISA
  • 2 patice DIMM 168 piny
  • Integrovaný řadič (E)IDE
  • UDMA/33 a FDD
  • podpora USB
  • 2 x Serial Port
  • formát ATX


O výrobku:
Tato základní deska pochází od výrobce, který si již vytvořil poměrně solidní obchodní jméno a jehož výrobky nejsou neznámé. Připomenu jen, že firma Asus se nezabývá jenom a pouze výrobou a vývojem základních desek, ale také například notebooků, grafických karet, CD-ROM, DVD-ROM, síťové servery nevyjímaje.

Verze základní desky, kterou jsme měli k dispozici je navržena přímo pro novější formát počítačových skříní, tedy pro formát ATX. Uživatel tak není ochuzen o funkci softwarového vypínání počítače. Její rozměry odpovídají velikostí svému formátu. (rozměry 30.4cm x 19.0cm, tj. 12.0" x 7.5" palce)

Řešení všech konektorů, zástrček a slotů, je na desce řešeno přímo ukázkově. I zde je patrný rozdíl mezi formáty AT a ATX. Například zástrčka COM1 a zástrčka paralelního portu již není umístěna do volného otvoru pro přídavnou kartu, jako je tomu u verze AT, ale je naletována přímo na board a má ve skříni své vlastní výstupní otvory.

Detail konektorů na základní desce ASUS P299

Příkladný je i prostor kolem Slotu 1. V případě, že nainstalujete Pentium III o nějaké vyšší frekvenci, máte u této desky jistotu, že se spolehlivě uchladí. Některé výkonnější chladiče pro Pentium III totiž zabírají hodně místa a to hlavně do šířky. S jejich instalací může být proto problém a tak je potěšitelné, že i na tento fakt je u tohoto produktu pamatováno. Pochválit je nutno také množství slotů, které je nadprůměrné. Pokud například vlastníte dvojici grafických karet 3Dfx Voodoo, máte je zapojené do páru a ještě třeba vlastníte nějakou tu zvukovou, nebo síťovou kartu, množství slotů a jejich prostorové uspořádání Vám budou jistě vyhovovat.

O Pentiu III a Slotu 1 tu již byla řeč. Nezbývá než připomenout, že jako procesor můžete také použít Intel Pentium II nebo třeba Intel Celeron (samozřejmě za použití elektronické redukce PPGA) Ale ani v tomto případě nevznikly při použití redukce žádné problémy a celý systém pracoval s Celeronem bez nejmenších problémů.

Verze chipsetu, kterým je deska osazena, pochází od Intelu. Jeho celé označení je Intel 440ZX. Jedná se o osvědčenou verzi chipsetu, který má ovšem některé nedostatky, které byly u dalších a hlavně novějších verzí odstraněny. Asus tyto problémy musel řešit vlastní cestou a skutečně se mu podařilo některá omezení obejít tím, že na desku implementoval část vlastního hardwaru. Ten naštěstí většinu problémů odstranil (problémy s paritou pamětí, chyby při použití integrované grafické karty a další).

Paměťové sloty jsou, jak jinak, 168mi pinové. Lze do nich umístit dva moduly paměti RAM. Celková možná kapacita paměti je tedy 512MB RAM. Upřímně řečeno, dva sloty pro paměť na této desce se zdá celkem málo, neboť ten, kdo vlastní například 64MB RAM ve dvou modulech a chtěl by si paměť rozšířit, musí napřed stávající paměti prodat a koupit místo dvou modulů jeden dvojnásobné velikosti. Paměti o frekvenci vyšší než 100 MHz podporovány nejsou.

Základní deska ASUS P2-99 osazená procesorem Celeron a pamětí

Nechybí ani podpora USB a příslušné konektory si nemusíte dokupovat, jak tomu je u desek, které podporují oba standardy, AT i ATX. Připojení klávesnice je řešeno konektorem PS/2. Konektor PS/2 je i pro myš, která tak neblokuje COM 1. Integrovaný řadič pro EIDE zařízení je standardní UDMA/33. Slot AGP je možno nastavit na hodnotu 2x a pokud tak není, je vhodné tak učinit a výrazně tak urychlit přenos dat do vaší grafické karty.

Nastavení:
Nastavení vnitřního multiplikátoru CPU se provádí naprosto automaticky a samo. (I když manuálně a pomocí jumperů to jde také.) Stejně je tomu i u nastavení volby frekvence FSB a nastavení napětí jádra procesoru. Pro uživatele je to velice pohodlnné a v případě, že by byla nabídnuta jiná volba než chcete, je možné ji jednoduše změnit aniž byste vytahovali pinzetu a lovili v útrobách počítače. Operační systémem Windows 98SE taktéž neměl se základní deskou žadné problémy a poznal všechna nainstalovaná zařizení a ostatní součásti bez potíží

Manuál:
Manuál dodaný zároveň s deskou je slušně zpracovaný. Je poměrně obsáhlý a nalézají se v něm i vysvětlivky a věcné komentáře. Je vypsán seznam technických možností desky, volby nastavení pro jednotlivé procesory a podobně. Na firemních internetových stránkách si navíc uživatel může stáhnout celou dokumentaci znovu, pokud by o tištěnou podobu manuálu náhodou přišel nebo ji neměl po ruce.

Hodnocení:
Výkon testované desky byl velmi dobrý a ani při dlouhodobém zatížení nenastávalo žádné kolísání v podávaném výkonu. Nárůst výkonu u rychlejších procesorů byl rovněž uspokojivý. Technické parametry nejsou špatné, ale ani nijak výjimečné. A verdikt? Ve škole bychom hodnotili jako "velmi dobrý".

Základní desku Asus P2-99 nám k testování laskavě zapůjčila firma AT Computers.

Autor:

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

Hlasujte pro nejlepší PC hru letošního roku

Assassin’s Creed Odyssey

Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu startuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PC. Zvolit můžete až tři...

OBRAZEM: Jak se za dvacet let proměnil legendární Fallout

Fallout

Podívejte se, jak se v průběhu let měnila známá herní série Fallout, která se odehrává ve světě po jaderné válce. První...

Přenosná konzole, která se neprosadila. Nekrolog PlayStation Vita

PS Vita

Uvedení handheldu PlayStation Vita provázela nemalá očekávání. Nástupce populárního PSP se mohl pochlubit mnohem...

Najdete na iDNES.cz