Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boiling Point: Road to Hell

  12:01aktualizováno  9. února 3:25
Srovnání s hrami jako Deus Ex či GTA není v tomto případě vůbec od věci. Boiling Point je jednou z nejnadějnějších akcí s příměsí RPG roku 2005. Budeme si v něm moci dělat prakticky co se nám zachce, navíc na obří herní ploše!

Boiling Point Přestože jsme akční žánr díky obzvlášť vysoké penetraci skutečně kvalitních stříleček (Far Cry, Painkiller, DOOM 3, Half-Life 2) zdánlivě vyčerpali již minulý rok, není to tak docela pravda a i aktuální letopočet slibuje slušnou akční zábavu, byť jména na jejích krabicích již nebudou tak blyštivá. Těmi se s trochou štěstí stanou až po vydání, kdy se veřejně provalí jejich kvalita. V této chvíli myslím především na S.T.A.L.K.E.R.a, ovšem minimálně stejnou pozornost si zaslouží i koncepčně celkem podobný Boiling Point od ukrajinských Deep Shadows, kteří vznikli odtržením od svých slavnějších kolegů GSC GameWorld, kde pracovali na povedené akci Codename: Outbreak, jež je v našich končinách díky několikanásobnému covermountování k časopisům velmi dobře známá. O Boiling Pointu jste již s největší pravděpodobností slyšeli, avšak zřejmě se tomu tak stalo pod jeho dřívějším názvem Xenus, který vzal za své ve chvíli nalezení celosvětového vydavatele, jímž se stane společnost Atari.

Děj vypráví o mladé naivní dívce Lise Meyersové, která se dala na chvályhodnou dráhu reportérky a pro svého prvního sólokapra je ochotna obětovat téměř vše.

Boiling Point Příběh není nikterak objevný a jeho variace bychom nalezli v mnoha béčkových akčních filmech. Nedá se mu však upřít jistá přitažlivost, která se s trochou dobré scénáristické práce může klidně proměnit i v celkovou zajímavost. A přesně tu autoři slibují. Děj vypráví o mladé naivní dívce Lise Meyersové, která se dala na chvályhodnou dráhu reportérky a pro svého prvního sólokapra je ochotna obětovat téměř vše. Vydává se tedy do latinské Ameriky (zachováme si politickou korektnost a nebudeme prozrazovat kam přesně, oni to ani sami tvůrci nespecifikují), aby rozpletla klubko konspirace drogových kartelů, jež by bylo prospěšné tak akorát v případě, že by své zisky férově danily. Jelikož se v těchto krajích pěstuje kokain snad i na dětských hřištích a nikdo s tím nic nedělá, nemůže Lisa očekávat kdovíjakou pomoc. A to se jí také stane takřka osudným a Lisa prostě zmizí. Slovo takřka jsem použil záměrně, jelikož holka jedna (ne)šťastná má naštěstí tatíka od rány - Saula, jenž nasbíral četné zkušenosti v cizineckých legiích a svou dcerušku v bryndě rozhodně nehodlá nechat. Vydává se jí tedy zachránit a vy mu budete muset pomoct.

Boiling Point Největší předností Boiling Pointu je zřejmě jeho žánrové zařazení. Půjde o mix akce a RPG, což je mix, který nám v minulosti již několikrát připravil hodiny vynikající zábavy. Vzpomeňme například na Deus Ex či System Shock. K nim by se dal Boiling Point herně směle přirovnat, akorát nám vývojáři slibují ještě mnohem větší míru volnosti a prakticky nulovou linearitu. Na vlastní pěst budeme prozkoumávat prostředí o rozloze neuvěřitelných 625 kilometrů čtverečních, tedy plochu blížící se svou velikostí našemu hlavnímu městu Praze. Vezmeme-li v potaz, že již zmíněný Stalker vystačí s porcí 30 kilometrů, jaksi se nám zatočí hlava. Nevytahujme otřepanou frázi „méně je někdy více“ a věřme klukům, že se jim ta obří porce skutečně podaří atraktivně zaplnit a herně také opodstatnit. Věřte, že by se mi na nucené a hlavně nudné procházky chodit nechtělo. Uvidíme, jak se autoři s tímhle soustem poperou, ale vzhledem k tomu, že se o něj starají již dva roky, nemuselo by to dopadnout vůbec špatně a Boiling Point by tak mohl dosáhnout na ne zrovna často používané označení „offline MMOG“.

Boiling Point Rovněž nejrozličnější způsoby vyžití tomu jedině napovídají. Vedle hlavní zápletky točící se okolo osvobození Lisy se totiž můžeme těšit na celé stovky vedlejších a hlavně různorodých misí, jež si budeme moci plnit vlastním tempem. Ve hře narazíme rovnou na šest frakcí hájících si vlastní zájmy. Jde o vládu, rebely, drogovou mafii, bandity, CIA a jakési Indiány. Hra sází na dynamicky se rozvíjející svět, kdy spolu těchto šest stran bude různě kooperovat nebo naopak bojovat, což musíte vzít na vědomí a pro své další činy si vybrat tu správnou partaj, jelikož zpočátku máte ke každé z nich neutrální postoj a až teprve ve chvíli, kdy začnete preferovat jednu z nich, se začne status ostatních měnit. Tak například pokud se rozhodnete převážet drogové zásilky pro mafii, uškodíte si u vlády, která ač často zkorumpovaná, musí si udržet alespoň trochu solidní autoritu a také u CIA, ale naopak vám časem přijdou nabídky od banditů, jež s mafií spolupracují.

Ve hře narazíme rovnou na šest frakcí hájících si vlastní zájmy. Jde o vládu, rebely, drogovou mafii, bandity, CIA a jakési Indiány.

Hráči je dána naprostá volnost v jeho konání – kdykoliv se vám zachce,Boiling Point můžete si jen tak prozkoumat pečlivě propracované prostředí džungle a udělat si takovou soukromou Safari nebo si třeba zalétat v letadlech či vrtulnících. Na obří ploše je prostě jen na vás, co chcete dělat. V tomto směru připomíná Boiling Point další velký milník akčního žánru a sice Grand Theft Auto. Ve hře narazíme na tři velká města se specifickou architekturou a také spoustu menších vesniček. Mezi nimi se pak v podstatě nachází džungle, tábory určitých frakcí, ale rovněž jakési památky, chcete-li turistické atrakce. Tak jsme za letu mohli například obdivovat jistý palác Inků, navíc rovnou s aktivitou nějaké sekty. Jelikož jsme neměli dostatek paliva, nemohli jsme přistát a podívat se zblízka, ovšem místo jsme si označili na globální mapě a další den jsme si k němu udělali takovou menší túru, ovšem žádnou činnost jsme zde již nezaznamenali, a to z jednoho prostého důvodu – lidé si žijí svůj vlastní život mimojiné podle denní doby. Takže večer klidně můžete bankovního úředníka v baru, kterak si svůj jazyk smáčí Tequilou. I vy byste si na střídání dne a noci měli dát pozor, jelikož pod rouškou tmy vylézají četné šelmy, s nimiž si není radno zahrávat a na kořist číhající bandité si s nimi rozhodněBoiling Point nezadají. Jak už z výše popsaného vyplývá, nebudeme se pohybovat jen po vlastních, což by byla hotová sebevražda našich nohou, ale zajezdíme a zalétáme si zhruba ve 25 strojích, na které si však musíme nejprve vydělat, a to nejen zmíněnými misemi pro frakce, ale třeba také tím, že si koupíte autobus a budete za poplatek převážet lidi. Takových možností má být samozřejmě mnohem více. Tomu říkáme skutečná volnost!

Pokud si skočíte na pivečko do nějakého příjemného lokálu, neměli byste to moc přehánět, ostatně stejně jako v reálném životě. Stejně upravené osoby sice budou sdílnější, takže se vám u nich objeví rozšířené možnosti dialogů. Ovšem vaše schopnosti a ovládání se podle toho také bude odvíjet – obrazovka se rozmaže a cílení také nebude zrovna nejjednodušší. V jednotlivých vlastnostech se náš hlavní hrdina zlepšuje jejich přímým vykonávánímBoiling Point, takže pokud budete hodně běhat, zvýší se jeho tělesná síla, která zase poklesne, pokud budete využívat auta. Množství předmětů, jež Saul unese, bude závislé na jeho fyzické síle. Zbraní a různého vybavení, má být skutečně požehnaně. Nesmí chybět tradiční AK-47, Uzi, M16, ale třeba i kuše a nože. Čím častěji budete využívat zbraně, tím lépe s nimi budete zacházet. I bez komplikovaného vývojového stromu se dá udělat kvalitní RPG aspekt.

Deep Shadows používají pro Boiling Point vlastní grafický i fyzikální engine, který dokáže velice dobře vytvořit rozsáhlé areály, což tvůrci přesně potřebují. Ovšem, abychom byli upřímní, je třeba říci, že co se týče míry detailu, nemůže se hra rovnat s takovými grafickými opusy jako je třeba Half-Life 2 či DOOM 3, ale to přeci ke štěstí nepotřebujeme, bohatě stačí, že hra bude běhat velice svižně a jen s minimálním načítáním i na dnes průměrných konfiguracích, a to je vzhledem k obří rozloze prostředí tak i tak úctyhodné. Implementace multiplayeru ještě nebyla rozhodnuta. Podle tvůrců je velice obtížné vytvořit kvalitní deathmatch na Boiling Point tak obrovské rozloze, stejně tak jako kooperativní mod. Ovšem Deep Shadows pořád o nějaké variante multiplayeru uvažují, takže pokud nebude přítomna rovnou ve hře, mohla by se objevit později prostřednictvím patche.

V jednotlivých vlastnostech se náš hlavní hrdina zlepšuje jejich přímým vykonáváním, takže pokud budete hodně běhat, zvýší se jeho tělesná síla, která zase poklesne, pokud budete využívat auta.

Osobně se na Boiling Point velice těším a považují ho za jeden z potenciálně nejsilnějších titulů příštího roku. Sliby jsou sice jedna věc a výsledek druhá, ale vše, co tvůrci slibují, vypadá dost uvěřitelně. Možná jen o ten obří záběr bych měl trochu starost, ovšem jestliže se i ten podaří vybalancovat, mohli bychom tu mít destíky, možná stovky hodin zábavy. Komu přišel Deus Ex příliš lineární, měl by Boiling Point bezpodmínečně sledovat. Budeme se moci přidat k šesti rozdílným frakcím, plnit hlavní dějovou linku nebo se jen tak bavit mnoha melouchy. Tato hra přinese opravdu monstrózní porci vyžití a teď se podržte, přichází totiž další skvělá zpráva. U nás totiž Boiling Point bude distribuovat US Action, což vedle toho, že se chystá kompletní lokalizace, znamená i neuvěřitelnou cenu necelých tří set korun. Již teď si hru běžte předobjednat.

Index očekávání: 90%

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Ulov si monstrum a zkus to přežít. První dojmy z Hunt: Showdown

Hunt: Showdown

Přežil jsi, abys zemřel příště. Lovec je ve světě Hunt: Showdown odpočitatelná položka a zároveň to nejdůležitější, co...

Nintendo na E3 opět ukázalo, že je úplně jinde než veškerá konkurence

E3 2018

Pomalu se blížím ke konci svých zápisků z letošní E3, a i když si dávám pečlivý pozor, abych „nenadržoval“ některé...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...Najdete na iDNES.cz