Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bomberman DS - horká půda pod nohama

  12:00aktualizováno  20. července 1:41
Svůj život zasvětil pokládání bomb na nejrůznější možná místa, ale islámský terorista to není. Kdo to tedy je? je to Bomberman, poměrně srandovní panáček s podivným kulichem na hlavě, jenž tu s námi je již nějaký ten rok.

Bomberman DS Přestože se Bomberman svým věhlasem neřadí až úplně k těm nejzářivějším ikonám videoherní historie, jakými jsou kupříkladu kulatý Pac-Man, zběsile rychlý ježek Sonic či třeba roztomilý instalatér Mario, svým významem se k nim řadí určitě. Ve své době totiž zcela jasně demonstroval, že jednoduchá myšlenka s precizně zvládnutými herními mechanismy je úspěšná nezávisle na době a v dané době dostupných technologiích, nezávisle na nichž se Bomberman až do dnešních dní odmítá vzdát tradicionalistického 2D zpracování. A i když by se mohlo zdát, že dnešní doba již nebude takovýmto hrám nakloněna, je tomu díky vydání handheldů nové generace právě naopak.

Ovládáme sympatického bombometčíka s helmou na hlavě, jehož jediným cílem je vybombit všechno v dané úrovni.

Bomberman DS Pro ty, kteří se v době největší slávy Bombermana věnovali ještě úplně jiným činnostem nežli je hraní videoher, ve stručnosti připomeňme základní myšlenku hry. V bludišti rozděleném na jednotkové čtverce ovládáme sympatického bombometčíka s helmou na hlavě, jehož jediným cílem je vybombit všechno v dané úrovni. Pokládá tedy bomby tak, aby jejich detonací drtil jak rozbitelné bloky zdiva, tak samozřejmě i kolem pobíhající nepřátelské potvůrky. V okamžiku, kdy jsou všichni nepřátelé rozprášení, je potřeba najít východ levelu, kterým se dostanete do levelu následujícího, přičemž vás v tomto snažení navíc omezuje časový limit. Při výbuchu bomby se ale musíte schovat někam za roh, jelikož neopatrným manévrováním kolem vybuchující bomby můžete poslat do věčných lovišť i sami sebe. Navíc do toho všeho ještě sbíráte všemožné bonusy, díky nímž můžete získat kupříkladu rychlejší pohyb, možnost pokládání více bomb, větší dosah detonace, možnost odkopávat již položené bomby či je třeba přehazovat přes zdi.

Bomberman DS I při našem staromilství ovšem nemůžeme přehlížet chyby, kterých se zde nahromadilo poněkud více než by nám bylo milé. Asi nejvíce nás zklamala jistá chudokrevnost obsahu, jelikož zde jsou k dispozici pouhé dva režimy, a to singleplayer a multiplayer. Singleplayer je sice velmi rozsáhlý, čeká tu na nás dobrá stovka úrovní, ale je zcela nepochybné, že by hře neuškodilo i několik dalších variací na dané téma, jako kupříkladu v případě Drill Spirits, kde sice v každém režimu samozřejmě stále vrtáte co nejrychleji a co nejhlouběji, ale různé limitující podmínky v různých režimech představují vítané zpestření.

Spíše jen menší vadou, se kterou se dá časem naprosto bez problémů vypořádat, je lehce nepřesné umisťování bomb. Jedná se o to, že postavička samotného Bombermana je ztvárněna lehce izometricky, zatímco celé prostředí je striktně placaté, čímž pádem v počátcích občas položíte bombu na jiný čtvereček, než jste měli původně v plánu. Bomberman totiž pokládá bombu Bomberman DS tam, kde má právě nohy a ne na čtverec, který je zakryt většinou jeho těla, na což je potřeba dávat si pozor. Naštěstí je Bombermanův „pozdvozek“ zvýrazněn stínem, takže pokud si právě popsanou záležitost osvojíte, problémy s nepřesným pokládáním zcela vymizí.

Pokud jste v ohrožení, není nic jednoduššího než začít řvát z plna hrdla, čímž se kolem vás vytvoří ochranný štít.

Horší je ale, že autoři dle našeho názoru příliš nevyužili možnosti ovládání, které NDS nabízí, a to i přesto, že lze hru ovládat všemi možnými způsoby. Hra se tak ovládá z drtivé části pomocí tlačítek a stylus přijde ke slovu jen dosti sporadicky. Herní lokace je zobrazena na horním displeji, zatímco na dolním dotykovém jsou k dispozici ikonky posbíraných power-upů, které se kumulují a které se aktivují ťuknutím stylusem na příslušnou ikonu. To je samo o sobě poněkud krkolomné řešení, poněvadž je potřeba vedle tlačítek mít po ruce i stylus a v některých vypjatějších situacích by se docela hodila třetí ruka. Navíc jsou ikony Bomberman DS zobrazovány po trojicích, což při dobré dvacítce power-upů občas znamená velice zběsilé rolování mezi nimi. Ke slovu tak přijde onen nástavec na palec, který byl přiložen v krabici s NDS a Bomberman se tak stává první hrou, kterou jsme měli možnost vyzkoušet, která toto příslušenství víceméně bezpodmínečně vyžaduje. Na úrovně rozvržené přes oba displeje ale nakonec dojde taky, zejména v různých bonusových levelech, při soubojích s bossy a samozřejmě i při multiplayeru. Pokud byste ovšem zahořeli touhou ovládat hru hlasem máte možnost. S využitím mikrofonu můžete pokládat bomby a pokud jste v ohrožení, není nic jednoduššího než začít řvát z plna hrdla, čímž se kolem vás vytvoří ochranný štít.

Přes všechny zde vyřčené výtky je zde ale jeden výrazný klad, jenž Bombermana vytahuje do nadprůměrných hladin. Jednoduchý a akční koncept v kombinaci s možností rychlého uložení (funguje pouze dokud nevypnete konzoli,

Klady a zápory

Plus Okamžitě pochopitelný koncept
Plus Obsáhlý singleplayer
Plus Vynikající multiplayer

Mínus Hra pro jednoho může začít časem nudit
Mínus Režimů mohlo být více

„pevně“ se hra ukládá automaticky každých pět úrovní) se totiž jedná o titul, jenž je jako dělaný pro přenosné hraní a jednu úroveň stihnete odehrát prakticky kdykoliv, jelikož se jedná o záležitost nepřesahující pár minut. Druhým významným kladem je přítomnost vynikajícího multiplayeru, jenž vlastně Bombermana ve své době proslavil a kterému se tak můžete oddávat i jinde než v hojném počtu nahrbeni u klávesnice počítače. Škoda tedy jen, že hra neobsahuje více různých možností povyražení pro jednoho hráče.

Víte, že …

… série Bomberman, přestože se neřadí k těm úplně nejznámějším herním značkám, čítá již dobrou padesátku nejrůznějších titulů? Zatímco u nás tuto postavičku známe víceméně pouze z PC hry Dyna Blaster a poté z vynikajícího Atomic Bombermana pro tutéž platformu, má za sebou Bomberman již velmi slušnou historii, čítající vedle starých konzolí SNES či Megadrive i slušnou řádku titulů pro všechny dosud existující GameBoye a v šesti inkarnacích se Bomberman objevil již i na mobilních telefonech. Věřte nebo ne, ale Bomberman se dokonce v několika hrách objevil i na mincových automatech. Mezi největší perličky Bombermanovy historie můžeme jistě zařadit kupříkladu Bomberman Online pro Dreamcast nebo crossover Wario Blast: Featuring Bomberman! pro původní GameBoy.

Bomberman DS
Výrobce/Distributor Hudson / Ubisoft
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, až 8 hráčů
Verdikt: Zatímco v singleplayeru již Bomberman poněkud ztrácí dech, v multiplayeru se jedná o stejný nářez jako kdykoliv předtím.
Hodnocení: singleplayer 69%, multiplayer 90% (info)Témata: Ubisoft

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....Najdete na iDNES.cz