Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BonusWeb dnes slaví své 2. narozeniny

  12:00aktualizováno  8:18
Dnes jsou tomu přesně dva roky, co se na českém internetu poprvé objevil magazín BonusWeb - nejprve všeobecný server ze světa zábavy pro mladé lidi, dnes nejčtenější denní zpravodaj ze světa počítačových her. Jaké byly naše kroky, jaké jsou naše vize, jaký máme vztah ke čtenářům a co pro vás na nejbližší týdny chystáme?
Předchozí verze designu BonusWebu

Přesně před dvěma lety, v pondělí 5. října 1998, se na českém internetu objevil nový internetový projekt jménem BonusWeb - internetový magazín ze světa zábavy pro mladé lidi. Nejprve se zaobíral úplně vším počínaje počítačovými hrami přes hudbu, comics a publicistiku až po filmové recenze. Postupem času se však vzhledem k množství článků, neustále se měnícímu designu a nárůstu konkurence na českém internetu začal profilovat, až se nakonec zhruba po čtvrt roce vyprofiloval na on-line magazín ze světa počítačových her. Ty se v té době daly spočítat na prstech jedné ruky a klidně vám mohly nějaké chybět, v té době totiž fungoval pouze a jenom dnes již zrušený www.gaming.cz, s nímž jsme se dlouho prali o těch pár stovek návštěvníků - počítačových hráčů, kteří měli v té době přístup k internetu.

První významný krok ve své historii učinil BonusWeb v únoru 1999, kdy se odčlenil od magazínu Score, začal fungovat na samostatné doméně a serveru a navázal úzkou spolupráci s UPIRsoft Graphic Slovakia, profesionálním webdesignérským studiem majícím na svědomí špičkové projekty nejen v rámci českého a slovenského, ale celosvětového internetu. Krátce poté zaznamenali naši čtenáři jasnou definici našich webových barev (černá, bílá, modrá a jejich odstíny) a kompletní změnu designu, který byl ve své době považován řadou čtenářů a kritiků za jeden z nejlepších na českém internetu - dokonce po změně designu o rok později jsme za jeho výměnu byli kritizováni.

Druhým významným milníkem BonusWebu pak bylo započetí spolupráce se společností Mobil server, s.r.o., která nám v květnu 1999 pronajala svůj profesionální reklamní software AdBanner Pro, abychom mohli jako první server svého druhu na českém a slovenském internetu zahájit 1. června 1999 prodej proužkové reklamy.

V té době již události začaly nabírat spád. BonusWeb byl totiž nejčtenějším serverem o počítačových hrách na českém internetu, avšak jeho pozici mohl lehce ohrozit Gaming se svým novým redakčním systémem a přicházející Doupě ze stáje Computer Pressu (BonusWeb byl v té době totiž večer co večer poctivě vytvářen ve WordPadu/NotePadu a nemohl využívat výhody kvalitních redakčních systémů, jako jeho konkurenti). Nakonec se tak však nestalo, neboť v srpnu 1999 projevila Stávající verze designu BonusWebu zájem o odkoupení BonusWebu jedna z největších a nejznámějších internetových společností - Mobil server, s.r.o., která se nakonec po několika měsících jednání stala počátkem letošního roku vydavatelem BonusWebu.

Od toho se odvíjely další změny - v lednu 2000 začal BonusWeb na plný úvazek zaměstnávat jednoho člověka, od 1. července 2000 pracují na našem magazínu již tři lidé a řada stálých externích spolupracovníků. 1. února jsme navíc opět kompletně změnili design našich stránek v souvislosti s přechodem na nový redakční systém - Genesis II. Od této chvíle již byly všechny stránky dynamicky generované a náš vychvalovaný design se spoustou grafiky, blikátek a grafických vymožeností byl vyměněn za účelnější, víceméně textovou a hlavně bezframovou grafiku, která umožnila rychlejší načítání stránek.

V průběhu února navíc začal probíhat barter článků mezi námi a Mobil serverem, spustili jsme řadu reklamních kampaní, díky možnostem redakčního systému přidali řadu vychytávek a v dubnu jsme do něj asimilovali také naši stránku Čedičových češtin, kterou i nadále vede Radek "Čedič" Zelycz. Ještě předtím - v únoru - jsme spustili také náš Bazar a v květnu jsme k němu přidali diskusní fóra. Aby těch nových projektů nebylo málo, rozhodl se BonusWeb pro čtenáře vytvořit zcela nový projekt - PlneHry.cz, který se na českém internetu zničeho nic objevil 20. června. Rázem se stal velice oblíbeným a vyhledávaným místem spousty počítačových hráčů a pár dní po svém spuštění dostal i on konkurenci. I přesto si na nedostatek zájemců rozhodně nemůže stěžovat.

Pak nastaly prázdniny a během nich byli do redakce BonusWebu na plný úvazek přijati dva noví redaktoři - Pavel Mondschein a Alena Kiriloviczová. Ti pomohli a pomáhají nadále upevňovat prvenství BonusWebu mezi herními servery v České republice a mají na svědomí také jeho rychlý růst a díky píli také rostoucí oblibu u našich čtenářů. V srpnu jsme pak začali navíc rozbíhat nový server s cheaty do her, který je v současné době hotov, avšak jeho správce Martin Polách (můj jmenovec, nikoliv příbuzný :-)) si rozhodně oddechnout nemůže, neboť server v současné době plníme, přičemž bychom se chtěli brzo dostat na množství dvou tisíc cheatů. Všechny pak budou přehledně seřazeny podle abecedy, navíc je bude možné fulltextově vyhledávat naším vlastním search-enginem.

Připravovaná verze designu BonusWebu

A jaké jsou tedy vize BonusWebu na další období, respektive do konce roku? Jednak bychom rádi poněkud upravili grafiku, neboť současný kabát našich stránek je již poněkud těsný. S tím bude souviset větší přehlednost na serveru, trošičku pozměněná navigace, přidání rubrik a posílení autorské základny pro kvalitní plnění těch stávajících. Mimo to připravujeme řadu dalších vylepšení, o kterých zatím nemohu mluvit, nicméně možná již na Invexu vám jedno z nich představíme, čímž bych vás také rád pozval do pavilonu G1 ke stánku 59, kde nás naleznete v plné kráse s několika přednáškami a s první veřejnou prezentací hry Mafia na světě, kterou budeme moci realizovat díky spolupráci s Illusion Softworks.

Závěrem tohoto článku, v němž jsem se snažil v kostce zrekapitulovat dosavadní vývoj BonusWebu, bych chtěl poděkovat vám - čtenářům. Věřte mi, že ve chvíli, kdy jsem tento projekt spolu s hrstkou nadšenců rozjížděl - pár měsíců před maturitou, kdy jsem si navíc přivydělával jako externí spolupracovník v jednom okresním týdeníku ve městě, kde jsem bydlel, netušil jsem ani zdaleka, do jakých rozměrů náš web vyroste. Jen díky vám - vaší přízni a věrnosti jsme my všichni, kteří se nějakým způsobem podílíme na BonusWebu, vydrželi dělat to, co děláme a nepřesedlali jsme na nějaké výhodnější povolání. Jmenovitě bych pak chtěl na tomto místě poděkovat Petrovi Ticháčkovi a Tomáši Vocelkovi, kteří ještě pamatují doby, kdy se komukoliv z nás mohlo jenom zdát o tom, že jednou budeme za články na BonusWeb nějakým způsobem honorováni a kteří spolu se mnou dlouhé měsíce psali své recenze, návody, novinky, previewy a další a další texty bez nároku na jakoukoliv odměnu.

Dost však bylo děkování a ohlížení se zpět, stejně jako geneze a vize budoucnosti. Věřím, že nám zachováte přízeň i nadále a že nás budete doporučovat svým kamarádům a známým jako nejlepší stránku o počítačových hrách na českém internetu - pokud jí podle vašeho názoru jsme. A vy věřte mi, že pokud tomu tak bude, budeme se i nadále snažit udělat vše, co vám na očích uvidíme tak, abyste si i vy našli každý den na našich stránkách něco, co vás zajímá, byť je to vzhledem k množství herních žánrů nesmírně těžké. A doufám, že díky vaší přízni budeme moci společně a mnohem pompézněji než letos oslavit i třetí narozeniny BonusWebu a potom ještě čtvrté a páté a...

Autor:


Témata: Maturita , software

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Monitory od Alienware jsou špičkové. Tomu však odpovídá i cena

Herní monitory Alienware

Bez pořádného monitoru vám sebevýkonnější grafická karta skvělý obraz neudělá. Jenže pokud nechcete dělat kompromisy,...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...Najdete na iDNES.cz