Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bonzo - Útěk z Olympu

  12:02aktualizováno  12:20
Puberťácká adventura ze starověkého Řecka. Může vůbec hra honosící se podobným sloganem dopadnout dobře? Čtěte naší recenzi.
10

Bonzo: Útěk z Olympu

Platforma: PC
Výrobce: Spector Studio

Herní karta

Bonzo: Útěk z Olympu Ach můj bože! Dlouho jsem přemýšlel jak tuto recenzi začít, ale s tím je teď konec. Proč bych měl dále přemýšlet nad recenzí dílka u jehož tvorby nikdo nepřemýšlel vůbec? A tak milý čtenáři odpusť sníženou kvalitu tohoto článku, stejně tak i případný zvýšený počet neslušných výrazů (budu se snažit ovládnout, ale obávám se, že to nezvládnu) tato „hra“ si však nic více nezaslouží. Anebo, a to bude pro Tebe ještě lepší, skonči se čtením již v samém počátku a zapomeň, že něco jako Bonzo: Útěk z Olympu vůbec existuje.
Nemůžu uvěřit, že jsem byl tak naivní a k recenzi tohoto zvěrstva jsem se dobrovolně přihlásil. Už jen reklamní slogan – Puberťácká adventura ze starého Řecka - by soudného člověka varoval. Nu což, myslel jsem si, za pár hodin Bonza dohraju, a bez větší práce budu zase o pár korun blíže k prvnímu milionu. Ale dobře mi tak! Už když mi šéfredaktor se soucitným pohledem krabici předával, věděl jsem, že je zle, jenže to již bylo pozdě couvnout. Opravdové zděšení mě ale čekalo až doma, po spuštění hry. To, že hra běží v prehistorickém rozlišení 640x480 bez nejmenší možnosti nějak upravit kvalitu obrazu je proti ostatním vlastnostem hry celkem prkotina, musíte ale uznat, že to na náladě nepřidá. Horší již bylo zjištění, že ten poskakující blbeček v hlavním menu (moc dlouho jsem to tedy opravdu nevydržel) je hlavní hrdina a tudíž ho budu mít na očích po celou dobu hry. Polkl jsem naprázdno a třesoucím prstem klikl na tlačítko nová hra. Nic se nestalo jelikož hra nepodporuje myš. Polil mě studený pot – adventura a neovládá se myší! Zkusil jsem tedy klávesu enter a…

"Otázka proč se hrdina jmenuje Jenda, když je všude na krabici napsáno Bonzo je naštěstí zbytečná, jelikož Vás hned první postava osloví Herkule a tak to již v průběhu hry zůstane."

Bonzo: Útěk z Olympu Rychlostí deseti snímků za vteřinu (chyba není v mém počítači, video je prostě tak zakódované) se spustilo neskutečné intro ve stylu nejujetějších filmů od Davida Lynche. Možná jsem jen kulturní barbar a nedokážu vstřebat originální surrealistickou metodu vyprávění, nepochopil jsem z něj však naprosto nic. Tajemný hlas Vám popíše chuligána Jendu, který jde navštívit svou učitelku do blázince, kam jí nejdříve svými „veselými kousky“ dostal. Po příchodu do blázince ale vylije nebohé ženě na hlavu džbán s vodou, ta exploduje a Jenda se ocitá ve starověkém Řecku. Pustil jsem si intro pro jistotu ještě jednou, jestli mi náhodou nějaký detail neunikl, jen jsem ale zjistil, že úvodní proslov je rýmovaný, čehož jsem si na poprvé nevšiml. O kvalitě veršů si tedy udělejte obraz sami. Otázka proč se hrdina jmenuje Jenda, když je všude na krabici napsáno Bonzo je naštěstí zbytečná, jelikož Vás hned první postava osloví Herkule a tak to již v průběhu hry zůstane. Od bohyně Athény ihned dostanete důležitý úkol – najít vládce bohů Dia a jakousi knihu osudu a vrátit se zpět do svého času. I chopil jsem se tedy ovládání malého Bonzíka a rozeběhl jsem se s ním proti zdi. Ovládání je totiž tak neskutečně stupidní, že prvních pár minut budete běhat kolem zdí jak Mr.Bean ve slavné scéně Velké filmové katastrofy. A to nemluvím o klávesách pro interakci s okolím. Bonzo: Útěk z Olympu Když už se totiž shodou šťastných náhod dostanete k požadovanému předmětu a dokonce se i správně natočíte tak aby byl aktivní (u známého předmětu záležitost na 30 vteřin, objevit nějaký nový je skutečné peklo) máte na výběr – použít (enter), prohlédnout (L), sebrat (T), nebo použít inventář (I). Schválně se podívejte na klávesnici jak jsou tyto písmena od sebe daleko.

"Celé toto obskurní dílko vychází v naší zemičce plně lokalizované a to včetně dabingu jehož popisem snad odradím i ty nejfanatičtější milovníky adventur."

To nemohl vymyslet jen normální hlupák, za jaké jsem tvůrce až dosud považoval, ale jen někdo, kdo chce schválně nebohým recenzentům (že by si tento paskvil někdo koupil a ve svém volném čase hrál je vyloučené) hraní znepříjemnit.
Celé toto obskurní dílko vychází v naší zemičce plně lokalizované a to včetně dabingu jehož popisem snad odradím i ty nejfanatičtější milovníky adventur. Co se line z reproduktorů jakmile nějaká z postav otevře ústa je neuvěřitelné. Strašně rád bych to nějak popsal, ale můj mozek se vzpírá představě jaká ubohá stvoření tyto hlasy mohla vyprodukovat. Nelidské skřehotání, kvičení, šišlání, pitvoření, přehrávání a mumlání mě donutilo nasadit sluchátka abych se neztrapnil před sousedy, po chvíli dokonce i zvuk naprosto vypnout. Výjimku tvoří pouze postava Apollona. Nechci se nikoho dotknout, ale tak teple nezněli ani Pet shop boys na nedávném pražském koncertu. Hrůzostrašné namluvení naštěstí odvádí pozornost od absurdních rozhovorů. Slogan na krabici se pyšní bláznivými dialogy a svérázným humorem, Bonzo: Útěk z Olympu což je svým způsobem i pravdivé. V jednom místě hry se například dostanete do ponorky ve které se na zemi válí kladivo. Po chvilce hledání tedy stisknu T aby ho Bonzo (Jenda, Herkules…) sebral. Humor spočívá v tom, že s ním bez jakéhokoli vašeho dalšího přičinění rozmlátí okýnko ponorky a utopí se. Jeho smrt by mi samozřejmě až tak nevadila, to že jsem půl hodiny nesejvoval už ano. Jistě si dovedete představit, že jsem se smál, až jsem se za břicho popadal.
Korunu všemu nasazuje postava ředitele Fíkuse Přitroublého (ano, tak se skutečně jmenuje), který se Vám krátce po začátku hry usadí v hlavě a komentuje okolní dění sarkastickými hláškami. Pro větší názornost uvedu další příklad. Po bližším prozkoumání pštrosa se spustí následující dialog: FP: Nezastřelíme ho? B: A proč jako? FP: Máme zahálející prak a on je přece pták!

"Bonzo: Útěk z Olympu je absolutně zvrácená hra, která nemůže bavit vůbec nikoho. "

Je potřeba nějakých dalších důkazů? Má vůbec smysl rozepisovat se o naproté absenci logičnosti všech vašich akcí typu použij psa na rozcestník, získáš oštěp? Nebo o občasných nenávratných zaseknutí postavy, kdy pomůže jen nahrání starší pozice? Nemyslím si, přestože bych mohl pokračovat ještě dlouho. Bonzo: Útěk z Olympu Bonzo: Útěk z Olympu je absolutně zvrácená hra, která nemůže bavit vůbec nikoho. Přiznám se, že jsem jí nedohrál, i těch několik hodin, které jsem u ní strávil na mě nechalo nesmazatelné následky. V obchodech se sice prodává za 299, ani tato nižší cena ale nemůže být výhodou. I za 299 se dají koupi báječné hry (Flat out 2, Chronicles of Riddick) nehledě na to, že jakákoli freeware adventura Vás pobaví nesrovnatelně více. Děsí mě, že se jistě najde pár neznalých rodičů, které svým ratolestem za odměnu Bonza koupí. Hra se totiž maskuje jako hra pro děti, pohrdnou jí ale i chovanci Jedličkova ústavu. I těch 10%, které hře dávám je nezasloužených, slouží však jako pojistka. Co kdyby nedej bože vyšel i druhý díl? To však naštěstí není moc pravděpodobně, z nefunkčních stránek výrobce usuzuji, že firma již zkrachovala a autoři jsou bez práce. Konec dobrý, všechno dobré.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

10 %

Čtenáři

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 263 čtenářů

Témata: dabing, Humor, Ponorka

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Nové karty změnily zažité pořádky v Hearthstonu, Witchwood se povedl

Hearthstone: The Witchwood

V první části recenze jsme se podívali na nové karty, mechanismy a balíčky. Ve druhé pak rozebíráme režim Monster Hunt...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....Najdete na iDNES.cz