Bounty Bay Online

  12:07aktualizováno  12. června 4:04
Omrzela vás neustále stejná témata MMO her? Máte v oblibě Piráty z Karibiku? Pokud jste aspoň na jednu z otázek odpověděli kladně, mohla by vás zaujmout tahle námořní masivně multiplayerová hra, která nyní vstupuje na západní trhy, ale v Asii už má miliony příznivců.
70

Bounty Bay Online

Platforma: PC
Výrobce: Yusho

Herní karta

Bounty Bay Online Po úspěchu World of Warcraft se pytel s onlinovkami, konkrétně s jejich MMO odrůdou natrhl ještě více než kdy předtím. O to je neuvěřitelnější, že se stále většina z nich snaží zaujmout omšelým fantasy settingem a bojem elfů s orky. Vždyť tato tématika byla ohraná ještě předtím, než vůbec stačilo vzniknout první MMORPG Ultima Online. Z nějakého důvodu tak fantasy a masivně multiplayerové hry žijí ve vzájemné symbióze – opravdu plodná je však jen ve vybraných případech. Není tedy divu, že prozíravější tvůrci v tomto žánru vidí výrazné díry, lépe řečeno prostor pro etablování jinak zaměřeného titulu, za který by jim hráči byli ochotni platit měsíční poplatky. Takovým způsobem se na trhu snaží uchytit i Bounty Bay Online. Ačkoliv bychom měli napsat spíše na západním trhu, jelikož především v Číně tato hra funguje už několik let a podle oficiálních údajů jí hrají více jak čtyři miliony hráčů.

Zanechávaje za sebou středověk, vyráží dobrodruzi raného novověku prozkoumávat svět, o kterém záhy zjistí, že to není jen v nekonečném moři končící placka.

O co se jedná? Bounty Bay Online je první námořní masivně multiplayerovou hrou. Bounty Bay Online Být první je často rozhodující – pronásledovatelé se teprve chystají, a tak hra může osamoceně těžit z úspěchu Pirátů z Karibiku, byť s nimi nemá vůbec co do činění. Mezi léty 1500 a 1700 se Evropa nachází v touze po objevování nových končin. Zanechávaje za sebou středověk, vyráží dobrodruzi raného novověku prozkoumávat svět, o kterém záhy zjistí, že to není jen v nekonečném moři končící placka. Upřednostňovaným dopravním prostředkem byla pochopitelně loď. S jednou hodně oprýskanou bárkou po příjemně krátkém tutorialu začínáte i v Bounty Bay Online. Na chléb a možná i na něco více si přitom můžete vydělávat jako válečník, prostý dobrodruh, řemeslník či obchodník. Způsobů, jak přijít ke štěstí, je i zde jako v každém správném MMORPG dostatek. Povolání vaše činy ale vůbec nijak neomezuje. I jako dosud poctivý kupec si klidně vyrazíte na pirátský lov – a naopak.

VIDEO

Naprostý začátek se odehraje v některém z evropských měst, jako jsou například Atény. Tam si naberete něco úvodních questů, upravíte loď buď na obchodnický nebo válečnický způsob, a až naberete dostatek proviantu a najmete potřebné množství Bounty Bay Online námořníků, vydáte se samozřejmě na moře. Lze se volně pohybovat po celém tehdy známém světě – od právě objevné Ameriky, přes Hamburk, Mys dobré naděje až třeba po Šanghaj. Zakotvit pak můžete v celých šedesáti rozličných městech po celém světě, byť například v Americe rozhodně nečekejte takové obchody, jaké byste s touto velmocí možná udělali nyní. Je třeba vzít v potaz, že tehdy byl tento lán země osídlen jen velmi skrovně. A taková Austrálie – na tu zapomeňte rovnou. Až se ale virtuální hodiny trochu posunou a pokud herní osud dá a hra se stane úspěšnou, plánují autoři osídlovat i další kousky Země a konečně snad umožní i obeplutí celé zeměkoule, což zatím bohužel nejde.

Zvláštností Bounty Bay Online je jednoznačně dvouvrstvý úrovňový systém. Nejen vaše alter ego stoupá po levelech, stejně tak se chová i loďka. U ní navíc záleží na tom, jakým způsobem je využívána. Bárky válečníků se zlepšují prostřednictvím častých bojů, obchodníků třeba transportem zboží a dobrodruhů zase objevy či prostým plutím sem a tam (v takovém případě ale úrovně naskakují pomaleji). Bounty Bay Online V závislosti na úrovni lze lodě zvětšit a vylepšit na vyšší třídy. Bojové lodě získají více palebné síly, transportní pro změnu převezou mnohem více zboží. Plavidla tu hrají jasný prim, na druhou stranu významný je i vývoj vašeho charakteru. U něj nejsou důležité pouze námořní schopnosti, jichž je celá plejáda, ale rovněž umění obstát na souši. Ve městech totiž pochodujete po vlastních, a pokud si vyjdete o něco dále, narazíte na divokou zvěř, takže i boje na souši si v určité podobě užijete. Nečekejte ale nic světoborného, podle očekávání došlo k takovým zjednodušením, že se podobným případům budete zuby nehty vyhýbat.

Ve městech totiž pochodujete po vlastních, a pokud si vyjdete o něco dále, narazíte na divokou zvěř, takže i boje na souši si v určité podobě užijete.

O něco zajímavější je zasvěcení virtuálního života určitému řemeslu. Takzvaný „crafting“ systém umožňuje těžit například dřevo nebo železo, případně sledovat vlastníma rukama zasazené rostlinky při jejich růstu. Suroviny lze pak dále zpracovávat a vyrábět z nich například zbraně, příďové figury či oblečení. Kdo se ale rozhodne věnovat řemeslu, měl by být především trpělivý. Zatímco Bounty Bay Online vás charakter naštípe sto jednotek dříví, můžete si v klidu postavit na kafe – to pak s největší pravděpodobností ještě stačíte vypít. Systém by se měl rozhodně zrychlit, jinak mu každý zanedlouho dá vale, a to by byla celkem škoda. Hra totiž obsahuje vcelku dobře vyvážený ekonomický model, který funguje dokonce tak dobře, že se velké množství lidí věnuje právě obchodu. Tím pádem by nepříliš zastoupená výrobní sféra mohla velmi vydělat.

Ve hře o pirátech a objevitelích samozřejmě nesmí chybět námořní bitvy. Ty se docela podobají těm v Meierových Pirates!, musíme ale bohužel konstatovat, že jsou těžkopádnější a také nudnější. Základem je dovedné manevrování se škalupou a ve vhodný okamžik, kdy vaše kanóny zabírají nepřítele v nejvhodnějším úhlu zeširoka, vypálit. Ke speciálním manévrům, jako je vstup na cizí loď či jednorázové přidání rychlosti, se dostanete poctivým stoupáním po úrovních. Důležitější ale je, jak svou loď vybavíte. Různé typy dělových koulí pak škodí jiným částem nepřítelova celku. Pokud je váš protivník příliš rychlý, vyplatí se mu protrhnout plachty, jestliže se chystáte nalodit se na jeho loď, rozhodně byste měli nejprve snížit stavy jeho posádky apod. Do budoucna se počítá s vytvořením velice mocných gild, které klidně budou moct ovládnout celé město a ovlivňovat zde obchod. Počítá se i s tak vlivnými uskupeními, která budou schopna ovlivňovat osud jednotlivých národů. Zatím se ale hra na západních serverech do takové fáze nedostala.

Klady a zápory

Plus Dobře zvolené téma
Plus Velké množství fungujících možností

Mínus Zpočátku hůře přístupné
Mínus Někdy příliš zdlouhavé

Cena 30 Euro, 10 Euro měsíční poplatky
EN Anglicky

Nadějnému projektu jednoznačně škodí nepovedené a nepohodlné ovládání všeho, na co si jen vzpomenete. Questy, které už nechcete splnit, je zapotřebí odhlásit u zadavatele, aby vám jiní členové stejného spolku mohli zadat další úkoly, mapy i deníčky jsou nepřehledné apod. Graficky jde přinejlepším o průměr – faktické stáří hry se nezapře.

Nadějnému projektu jednoznačně škodí nepovedené a nepohodlné ovládání všeho, na co si jen vzpomenete.

Stejně jako většiny jiných MMOG je i hodnocení Bounty Bay Online ošemetné a složité. Na jednu stranu má hra hodně zastaralých prvků a chyb, které jsou v době WoW a Guild Wars přinejmenším zarážející, ani prezentace, ovládání a časté zdlouhavosti hře zrovna nepřidávají. Pořád tu ale je originální tématika, propracované herní modely a systémy, díky nimž si hru aspoň mořští vlci rozhodně oblíbí. Ostatní nechť otestují nějakou zkušební verzi – dost možná si hru rovněž oblíbí. Především pak ti, jimž nechybí trpělivost.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 43 čtenářů

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

V novém Far Cry New Dawn navštívíme známá místa po nukleární válce

Far Cry New Dawn

Nový díl střílečky Far Cry přímo navazuje na pátý díl z letošního března. O přežití tentokrát budeme bojovat v...

Další z rubriky

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

RECENZE: Co říká na počítačové závody Dakar 18 skutečný závodník?

Počítačová hra Dakar 18

Tentokrát jsme ponechali recenzi na opravdových profesionálech. Co na ambiciózní simulátor Dakar 18 říká expert na...

RECENZE: Český Project Hospital je simulátor nemocnice pro náročné

Project Hospital (beta)

Virtuální správa nemocnice nemusí být jen v humorném duchu. Project Hospital sice evokuje kultovní Theme Hospital, ale...

Najdete na iDNES.cz