Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brave: The Search for Spirit Dancer

  12:00aktualizováno  19. prosince 5:24
Vypadá to jako od Disneye, ale není to od Disneye. Vypadá to jako klasická plošinovka, ale není to klasická plošinovka. Tak co by to tedy mohlo být?

Brave: The Search for Spirit Dancer Brave: The Search For Spirit Dancer, jak se celá hra v našich končinách jmenuje, je na první pohled klasickou dětskou chodičkou ve stylu Jaka. O to více nás zarazilo, kromě vyšších hodnocení na zahraničních serverech, že za Brave nestojí studio Walta Disneye, ale ne zase až tak extra známé studio VIS Entertainment a o to spíš je divné, že distributorem je Sony. Že by další titul do rodiny Jaků a Ratchetů?

Od jisté chvíle nám začala klasická chodička připadat spíš jako adventura.

Hra vypráví o dobrodružství malého indiána, který se překvapivě zove Brave. Zlý šaman Wendigo však ovládl jeho vesnici a malému odvážnému capartovi nezbývá nic jiného, než se vypravit hledat největšího šamana všech dob, Dancer Spirita, aby mu pomohl vesnici zachránit. Tímto jde veškerá vážnost stranou, Sony se příběhem příliš nezabývala, ostatně je to hra pro děti a ty jsou vděčné za cokoli. Zase takový propadák jako třeba Ty The Tasmanian Tiger by to ale být nemusel, Brave má v rukávu několik nápaditých es.

Brave: The Search for Spirit Dancer Vypadá to jak Jak
Ještě než se zmíníme o prvcích, které nejsou v podobných druzích her obvyklé, podívejme se na hru zblízka. Nejedná se o žádnou grafickou bombu, ale cartoonovské pojetí hry tomuto stylu vyhovuje, stejně jako nadprůměrná animace, takže po dlouhé době můžeme vidět zcela synchronizovanou mimiku postav při dialozích, která pasuje do dabingu. Místo, kde se však evidentně šetřilo, byly polygony, ale to se při dynamické hře ztratí.

Pořád to vypadá jak Jak
Engine Brave nijak nevybočuje ze standardu 3D chodiček, postavičku vidíme zezadu a jakmile jsme si vyzkoušeli ovládání, zjistili jsme, že je to vlastně stejné jako Jak and Dexter, Batman Begins nebo cokoli podobného. Pravou páčkou se ovládá kamera, levou pohyb, je tu také možnost dvojitých skoků a vůbec, klasika. Okolí vypadá nádherně, všechno je barevné a postavy, se kterými jsme se potkali nebo je případně hromadně pobíjeli, byly vesměs roztomilé. Začali jsme přemýšlet, čím nás hra zaujme a čím se bude lišit od ostatních. Prozatímní rychlý průzkum okolí nás neutvrzoval v tom, že by to Brave: The Search for Spirit Dancer mělo být lepší než Jak. Po několika krocích jsme trochu změnili názor.

Brave je mixem různých nápadů, které si v Sony ověřili v předchozích hrách.

Ono se to vlastně hraje trochu jinak jak Jak
Po několikadenním flámu nás příjemně překvapily nápovědy během hraní, což jsme uvítali, neboť jsme při hraní nemuseli tolik myslet. Ze země jsme podle nápovědy utrhli klacík, podle další vyskočivší nápovědy jej zapálili o louč a podpálili přehoz z deky, který bránil v průchodu dál. Od této chvíle nám začala klasická chodička připadat spíš jako adventura. Hořící klacek jsme používali také na souboje z mrzutým čmelákem, ale brzy jsme našli posilu: malý tomahawk. Během hry se nám podařilo upgradovat Bravovu zbraň na zlatý tomahawk, luk a šípy, házecí sekeru atd. Každá tato zbraň měla i jakýsi svůj druhotný úkol: možnost rozbití překážky za účelem dalšího postupu, rozsvícení ornamentů atd. Mysleli jsme, že to tím končí, ale v průběhu postupu nás Brave: The Search for Spirit Dancer hra zaujala přece jen ještě nějakými novinkami.

No, ono to je vlastně něco úplně jiného jak Jak
Mezi další věci, které značně rozmělňují fádní chození a zabíjení všeho, co se hýbe, je schopnost napodobovat hlasy zvířat. Tímto způsobem lze třeba přivábit zvíře, které donese nedosažitelný předmět, přenese Brava na nedosažitelné místo nebo se napojit na mysl zvířete a v jeho kůži splnit nějaký úkol. Pro tyto účely jsou na mapě rozmístěny obětní místa, ze kterých se zvíře ovládá. Rozhodně tyto minihry osvěží hratelnost a příjemně překvapily. Autoři do hry zařadili i činnosti, které nejsou většinou nutné k dalšímu postupu, ale děti určitě pobaví. Mezi ně zahrňme například lovení zlaté rybky nebo podplouvání překážek pod vodou.

Hodně her za kratší dobu

Ve hře se, jak jsme se zmínili v recenzi, vyskytují i nápady, které jsou evidentně okopírované z jiných her. Jmenovali jsme přílišnou nápadnost šplhu se stylem v God of War, připadalo nám dokonce, že pohyby Brava jsou velmi podobné, jako pohyby Kratose. Kdybychom se nad tím zamysleli víc, možná bychom začali spekulovat, jestli náhodou Sony nesypou jednu hru za druhou a jen nemění grafiku. Podobné tendence jsme zaznamenali i u EA, kterým tento systém umožňuje sypat hry jako na běžícím pásu, aniž by to bylo příliš časově nebo organizačně náročné. Neradi bychom byli svědky toho, že hra bude příliš spotřebním zbožím a na kvalitu se už nikdo dívat nebude. Ne že by k tomu ovšem trh neinklinoval.

Brave: The Search for Spirit Dancer Ve hře Brave je občas dobře vidět inspirace jinými hrami. Šplhání po popínavých rostlinách na stěně nebo najetí kamery na místo, kde se právě něco stalo nebo změnilo, nám připomělo engine hry God of War, již jednou zmíněnou spolupráci se zvířetem jsme viděli v Mark of Kri, nehledě k tomu, že celkově vzato si pořád myslíme, že to vypadá jak Jak.

Přestože je hra evidentně pouze pro jednoho hráče, autoři připravili několik misí, kde využili jakýsi kooperační mód, což je každopádně zajímavá věc, kterou navíc v klasických jednoduchých chodičkách většinou nenajdeme. Abychom zase moc nechválili, velkým nedostatkem této jinak zajímavé adventurky je kamera, která zvláště při boji zlobí natolik, že jsme často v zuřivém bojovém amoku slyšeli padat těla nepřátel, kteří nebyli ani vidět na obrazovce. Volně se po kraji lze rozhlížet jen v režimu vábení zvěře, což je škoda.

Klady a zápory

Plus Pěkná grafika a animace, synchronizace dabingu s animací
Plus Několik zajímavých nápadů
Plus Vylepšování během hry

Mínus Špatná kamera
Mínus Příliš pro děti

Hra Brave: The Search for Spirit Dancer je klasickou dětskou komixovou chodičkou plnou humoru a nápaditých schopností, které se naučíte během postupu ve hře. Přestože je vzhledem k zaměření poněkud jednoduchá, zaujme i zkušeného hráče svými originálními prvky. Brave je mixem různých nápadů, které si v Sony ověřili v předchozích hrách, ale ve své podstatě se dá říci, že to vypadá jak Jak.Brave: The Search for Spirit Dancer
Výrobce/Vydavatel VIS/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 205 kB
Verdikt: Komixová chodička pro děti s pěknými nápady, ale ve své podstatě se to hraje stejně jak Jak.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:


Témata: dabing, God of War, Humor

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.Najdete na iDNES.cz