Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Breath of Fire III

  12:00aktualizováno  23. března 11:21
Možná už se opakuji, ale máme tu další skvělé RPG pro platformu PSX, tentokráte s příběhem o hlavním hrdinovi, který má v sobě zvláštní sílu; sílu, kvůli které je nenáviděn a ostatní se jej bojí – nebo ho chtějí využít pro své vlastní sobecké účely. Všechny důležité RPG ingredience pak v tomto případě slibují zajímavý herní zážitek!

Breath of Fire 3

Hra Breath of Fire III začíná v jednom velkém dole na zvláštní rudu jménem “chrysm“. Tento vzácný materiál jsou přitom zkrystalizované kosti už dávno vymřelých a mocných stvoření – draků. Ti byli zahubeni v dlouhé a strašlivé válce bytostmi (Guardiany), jež vytvořila bohyně Myria. Hluboko v tomto dole se však v jakémsi chrysmovém vajíčku ještě ukrývá jedno malé dračí mládě, zřejmě poslední svého druhu na světě. Malá skupinka horníků pak ve snaze tohoto “strašného“ draka zabít nechala pomocí výbušnin vejce explodovat. Avšak drak přežil a posléze zabil asi polovinu lidí v dole, než ho byli horníci schopni udolat. Podařilo se jim ho omráčit a poté zavřít do klece. Klec i s drakem naložili na vlak a ten se vypravil na cestu kamsi do zatracení. Avšak malému dráčkovi se podařilo klec rozhoupat a spadnout i s ní z vlaku. Klec se nárazem rozbila a dráček je najednou volný…

V tu samou dobu se v lese, kde se nyní ocitáme, potuloval zloděj Rey (napůl tygr, napůl člověk), který se zrovna snažil ulovit něco k jídlu (zloděj je totiž dosti nevděčné povolání). Jeho kořist mu však vyplašil hlasitý zvuk, ba přímo rachot! Rozzlobený Rey se tedy vydává oním směrem, aby zde - v blízkosti železniční trati - našel rozbitou klec a vedle ní … malého nahého chlapce obklopeného hladovými vlky! Statečný Rey však predátory zabije a chlapce tak zachrání. Ten o sobě nicméně odmítá cokoliv prozradit, řekne jen své jméno – Ryu. Pročež Rey vezme Ryua do svého skromného příbytku hluboko v lese, kde se budeme moci seznámit s klučinou zhruba stejného věku jménem Teepo. Toho potkal podobný osud jako našeho hlavního hrdinu, Rey ho totiž také kdysi našel opuštěného uprostřed lesa. Rey a Teepo nabídnou Ryuovi, že se může přidat do jejich malého zlodějského gangu.

Breath of Fire 3

Všichni tři se potom pochopitelně velice spřátelí a účastní se mnohých dobrodružství: zachrání vesnici před strašlivou chimérou; dají na frak nespravedlivému, lakomému a zlému starostovi McNeilovi; okradou místního dřevorubce; zkrátka, ač to možná na první pohled tak nevypadá, činí spoustu dobrých skutků. Jenže onen zmiňovaný požitkářský starosta McNeil se rozhodne pomstít téhle bandě Robinů a povolá k sobě své dva elitní ranaře jménem Balio a Sunder – něco mezi člověkem, koněm a jednorožcem (skvěle řehtají) - a nakáže jim naší skvělou trojku zabít! Když se jednoho krásného slunného jarního dne naši hrdinové vrátí z “práce“ domů, najdou svůj malý útulný domeček v plamenech a vedle něj nachystané padouchy Balia a Sundera. Poté, co tento boj prohrajete (ono však ani nelze vyhrát), budete na nějakou dobu ovládat už pouze svého hlavního hrdinu. Tento se pak dostane k muži jménem Bunyana (dřevorubec, kterého jste dříve okradli), jenž našeho malého chlapíčka najde vedle vypáleného Reyova doupěte. Bunyan vzápětí vysloví domněnku, že jsou Rey i Teepo již mrtví, což Ryua doslova zdrtí - ale po nějaké době se dá opět dohromady a vydá se s nadějí, že své přátele znovu najde, do velkoměsta Wyndia. Zde se spřátelí s princeznou Ninou, která se k vám coby schopná čarodějka přidá do party. Hra pak začíná zvyšovat obrátky, družina se později rozroste o další postavy (celkem vás bude šest) jako vědátorka Momo, cibulovitý mutant Peco (o kterém se více dozvíte až na konci hry) a také Guardian Garr, který prozradí Ryuovi více o jeho skutečném původu - že je posledním z dávné rasy Brood, jejíž příslušníci mají schopnost proměňovat se v draka (tuto schopnost samozřejmě ovládne i Ryu a bude ji moci využívat při boji). Pochopitelně, že Ryu nakonec najde své ztracené přátele a vydá se pak za jedinou bytostí, která zná pravý důvod, proč že kdysi mírumilovná rasa Brood musela vlastně zaniknout.

Breath of Fire 3

BoF III je i po technické stránce velice kvalitně zpracovaná hra. Má opravdu překrásný hudební doprovod, zvláště některé jemné melodie tady doslova berou dech. A grafika také nijak nezaostává, ba naopak. Je krásně malovaná, doslova kouzelná. Učarovala mne natolik, že si troufám říct, že je ve svém žánru jedna z nejlepších. Obé tak umocňuje pohádkový efekt příběhu, který je základní esencí celé hry. Opravdu, zdejší atmosféru se vám jistě bude líbit.

Herní systém je sice takový standardní, ale stále dosti propracovaný. Hrdinové se klasicky levelují, v obchodech prodávají stále lepší a lepší věci, zkrátka RPG v každém směru. Soubojový režim je klasicky kolový, o pořadí tahů jednotlivých charakterů na scéně rozhoduje rychlost vašich postav. Ty samozřejmě dostávají nové a nové bojové schopnosti a kouzla, jichž je tady opravdu velký počet, a jež jsou rozdělena do cca šesti elementů, přičemž na každý druh monster platí něco jiného (hlavně se, prosím vás, neřiďte radou “proti ohni se musí bojovat ohněm“). Kouzla se však můžete také učit od různých mistrů, na něž ve hře narazíte, nebo je také lze “odkoukávat“ od nepřátel!

Dungeonů je ve hře poměrně dost, ale nejsou nijak zvlášť složité - zato bojů je docela hodně, ale díky množství rozličných způsobů vedení střetu vás rozhodně nebudou nikdy nudit! Nejlepším prvkem boje je však základ celé hry: schopnost vašeho hlavního hrdiny přeměny v draka. Je to geniálně vymyšleno, v průběhu hry najdete několik “genů“, které přitom můžete volně kombinovat (ale pozor, proměňování vás stojí magii a čím složitější forma, tím více je jí potřeba), každá dračí forma má jeden až tři geny, a genů je něco tak kolem čtyřiceti… Inu, rozhodně tedy máte z čeho vybírat.

Breath of Fire 3

Samozřejmě, že BoF III není jen o bojování, to by pak snad nebylo ani pořádné RPG. Obsahuje také neuvěřitelně velkou škálu nejrůznějších miniher, z nichž některé jsou důležité i pro hlavní dobrodružství. Nejlepší je pochopitelně oblíbené rybaření, jež je zajímavě vymyšlené a potřebujete k němu jen udici a nějakou tu návnadu. Obojího je ve hře spousta a na každou rybu platí něco jiného. Rybařit se dá pouze na k tomu určených místech – rybářských spotech – kterých je nicméně dostatečné množství. Ryb je navíc spousta druhů a můžete tu dokonce překonávat své vlastní rekordy co do velikosti úlovku. Chycené ryby se dají ve hře dále využít a některé jsou dokonce hodně užitečné; taková velryba doplní všechny hit pointy a ability pointy (pro kouzla).

Další kouzelnou minihrou je stavění vílí vesničky, která perfektně zapadá do pohádkového stylu hry. Na začátku, kdy zachráníte tři víly před zlým delfínem, je situace dost neutěšená, ale s postupem času se vesnička rozroste na vílí velkoměsto. Víly jsou sice šikovné, ale na celou organizaci potřebují právě vás. Musíte je rozdělit podle jejich schopností na lovkyně, stavitelky a prodavačky. Zbraně, které vám na tomto místě posléze prodávají, jsou občas i jedinečné – jinde ve hře se prostě nenajdou. Takže jsou tyhle víly setsakramentsky užitečné.

Závěrem snad jen tolik, že BoF III je hra tak nesmírně půvabného stylu, že absence většího počtu akčních scén ani nevadí. Zkrátka je před vámi opravdu vynikající titul, který se zalíbí snad každému.

Breath of Fire 3
Výrobce/Vydavatel Capcom
Platforma PlayStation
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ne/ne
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano, 1 blok
Verdikt: Série Breath of Fire si stále zachovává punc vysoké kvality a v případě tohoto dílu Capcom stále dokazuje, že i na poli RPG umí. A moc!
Hodnocení: 80%

Autor:


Témata: Mláďata, princezna, Vlak

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

RECENZE: Metal Gear Survive umí překvapit, kritika je nezasloužená

Metal Gear Survive

Většina internetu byla ovlivněna negativní kampaní okolo této hry, nicméně pod jejím povrchem se skrývá solidní sci-fi...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.Najdete na iDNES.cz