Bridge Builder – nejhratelnějších 120kB

  12:00aktualizováno  12:21
Často se říká, že logické hry nemají hráčům co nabídnout. Bridge Builder však tvoří čestnou výjimku, která během několika dní dokázala paralyzovat nejedno počítačové pracoviště (pánové z Altar Interactive by mohli vyprávět) – je malý, jednoduchý, ale naprosto geniální…

DKBridge BuilderJak již sám název napovídá, Bridge Builder je o stavění mostů. Velkých mostů. Velkých železničních mostů z masivních traverz. Podobně jako většina logických her kombinuje hardwarovou nenáročnost (P-200) s jednoduchou grafikou a dokonalou hratelností. Ne, nepřeháním – i stavění mostů může být natolik zábavné, že se postará o několik bezesných nocí (vlastní zkušenost).

Skoro celý herní čas strávíte na konstrukční obrazovce. Tu tvoří 2D obrazovka s čtvercovou sítí (ne nepodobnou milimetrovému papíru), na které je schematicky znázorněná krajina, přes kterou musíte natáhnout vaše ocelové veledílo. Abyste to neměli příliš jednoduché, jste limitováni počtem „záchytných bodů“, kterými lze konstrukci uchytit k pevnému podkladu. Umístění oněch bodů je produktem škodolibého ega tvůrce hry, takže nečekejte, že by vám povolil pilíř uprostřed široké řeky – jen se hezky namáhejte s trojitou samonosnou klenbou.

Jednotlivé traverzy se natahují coby čáry pomocí myši – stačí jen vybrat začátek a konec, DKBridge Buildera pokud jsou oba body dostatečně blízko, spojí je kovová konstrukce. Problém je ovšem v tom, že cena jednoho spoje činí sto imaginárních dolarů a stavební rozpočet je s přibývajícími úrovněmi čím dál napjatější. Ke konci hry se stavba změní v zoufalé odebírání nepotřebných výztuží následované nevěřícným kroucením hlavy nad výkony nejlepších hráčů, kteří byli schopní postavit funkční přemostění za poloviční cenu. Po několika hodinách hraní však nebude nedostatek peněz představovat vážnější komplikaci.

Jakmile máte alespoň zhruba hotový návrh mostní konstrukce, vyplatí se přepnout do „testovací“ obrazovky. Tam si teprve uvědomíte, jak nechutně realistickým fyzikálním enginem hra disponuje – každý nedostatek se ihned projeví a ve většině případů jenom zoufale sledujete, kterak se chlouba vašich stavebních dovedností postupně hroutí (volitelně lze zapnout i grafické znázornění namáhání jednotlivých spojů), aniž by byla schopná unést sama sebe, o plně naloženém vlaku nemluvě. Žádný učený však z nebe nespadl, takže zpět k natahování příček.

DKBridge BuilderJakmile postavíte funkční most, který drží jakž takž pohromadě, nadchází poslední fáze testování – průjezd vlaku. Po kolejích přijíždí lokomotiva s vagónky, dostává se na most, několik nosníků začíná červenat (nechvalná to známka dosažení pevnostních limitů) a pak se to stane – praskne první traverza, pak druhá a celý most se řítí i s milým vláčkem do hlubin. Je tedy načase oprášit vzpomínky z cestování po železnici a postavit most dle skutečné předlohy. Světe div se – vlak po něm skutečně projede a otevře se brána do další úrovně s širším údolím a hůře rozmístěnými opěrnými body.

A v čem že tví ona proklamovaná genialita Bridge Builderu? Zejména v naprosté jednoduchosti a flexibilitě hry. K úspěšnému dokončení úkolů totiž vede nespočet cest a je tedy jen na vás, zda postavíte obloukovou konstrukci na pilířích (nuselský železniční most přes Vltavu), visutý most s dvěma obrovskými nosníky (Golden Gate v San Franciscu), jedinou mohutnou samonosnou obloukovou klenbu s křížovými výztuhami, popřípadě vlastní revoluční design, za který jednou dostanete titul „Stavitel roku“ a doživotní lukrativní místo u Vojenských staveb. Máte absolutní volnost, ale za každou chybičku draze zaplatíte. Pocit DKBridge Builderabsolutního triumfu, když po hodině ladění konečně postavíte funkční konstrukci, je ale nepopsatelný.

Datum vydání plné verze je zatím ve hvězdách. Alex Austin, tvůrce hry, totiž nepatří k oněm drsným profesionálům s přesně nalinkovaným harmonogramem, kteří ve volném čase poskytují online rozhovory webovým magazínům, a tak se nelze divit, že na všechny otázky ohledně data vypuštění ostré verze odpovídá lakonickým: „Až to bude, tak to bude“. S největší pravděpodobností však hru nakonec vydá coby shareware. Zatím musejí natěšení konstruktéři traverzových spletenců vzít zavděk 120 kB (!) demem s patnácti úrovněmi, které si lze stáhnout odsud.

Malá rada na závěr – pokud vám po spuštění dema jenom problikne černá obrazovka a vrátíte se zpět na plochu Windows, budete si muset odsud nainstalovat ovladače OpenGL k vaší grafické kartě. Stejný postup lze doporučit, pokud hra běží neskutečně pomalu, ačkoliv byste očekávali, že se na vašem zbrusu novém počítači nemůže něco takového přihodit. Další informace naleznete na oficiálním webu hry.

Autor:


Témata: Testování, Vlak

Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Pět nadějně vypadajících komiksových her, z nichž se vyklubaly propadáky

Superman: The New Superman Adventures

Doufalo se v hodně, dostali jsme málo. Připomínáme pět komiksových videoher, které to projely na plné čáře.

Další z rubriky

První dojmy: Spider-Man má našlápnuto stát se nejlepší komiksovou hrou

Spider-Man (PS4)

Po filmovém světě bere komiksové vydavatelství Marvel útokem i ten herní. Vyzkoušeli jsme si první dvě hodiny...

Pátý Battlefield v betě zklamal. Bude stačit odklad vydání?

Battlefield 5

Beta letošního Battlefieldu nervózní fanoušky neuklidnila. Nedodělanost ze hry přímo čiší a podobně jako v případě...

Nejlepší v sérii? Kritizovaná Call of Duty: Black Ops 4 v betě překvapila

Call of Duty: Black Ops 4

Na letošní díl Call of Duty se od jejího oznámení hrne celkem oprávněná kritika. Vydavatelství nadále dojí ty...Najdete na iDNES.cz