Bridge Builder – nejhratelnějších 120kB

  12:00aktualizováno  12:21
Často se říká, že logické hry nemají hráčům co nabídnout. Bridge Builder však tvoří čestnou výjimku, která během několika dní dokázala paralyzovat nejedno počítačové pracoviště (pánové z Altar Interactive by mohli vyprávět) – je malý, jednoduchý, ale naprosto geniální…

DKBridge BuilderJak již sám název napovídá, Bridge Builder je o stavění mostů. Velkých mostů. Velkých železničních mostů z masivních traverz. Podobně jako většina logických her kombinuje hardwarovou nenáročnost (P-200) s jednoduchou grafikou a dokonalou hratelností. Ne, nepřeháním – i stavění mostů může být natolik zábavné, že se postará o několik bezesných nocí (vlastní zkušenost).

Skoro celý herní čas strávíte na konstrukční obrazovce. Tu tvoří 2D obrazovka s čtvercovou sítí (ne nepodobnou milimetrovému papíru), na které je schematicky znázorněná krajina, přes kterou musíte natáhnout vaše ocelové veledílo. Abyste to neměli příliš jednoduché, jste limitováni počtem „záchytných bodů“, kterými lze konstrukci uchytit k pevnému podkladu. Umístění oněch bodů je produktem škodolibého ega tvůrce hry, takže nečekejte, že by vám povolil pilíř uprostřed široké řeky – jen se hezky namáhejte s trojitou samonosnou klenbou.

Jednotlivé traverzy se natahují coby čáry pomocí myši – stačí jen vybrat začátek a konec, DKBridge Buildera pokud jsou oba body dostatečně blízko, spojí je kovová konstrukce. Problém je ovšem v tom, že cena jednoho spoje činí sto imaginárních dolarů a stavební rozpočet je s přibývajícími úrovněmi čím dál napjatější. Ke konci hry se stavba změní v zoufalé odebírání nepotřebných výztuží následované nevěřícným kroucením hlavy nad výkony nejlepších hráčů, kteří byli schopní postavit funkční přemostění za poloviční cenu. Po několika hodinách hraní však nebude nedostatek peněz představovat vážnější komplikaci.

Jakmile máte alespoň zhruba hotový návrh mostní konstrukce, vyplatí se přepnout do „testovací“ obrazovky. Tam si teprve uvědomíte, jak nechutně realistickým fyzikálním enginem hra disponuje – každý nedostatek se ihned projeví a ve většině případů jenom zoufale sledujete, kterak se chlouba vašich stavebních dovedností postupně hroutí (volitelně lze zapnout i grafické znázornění namáhání jednotlivých spojů), aniž by byla schopná unést sama sebe, o plně naloženém vlaku nemluvě. Žádný učený však z nebe nespadl, takže zpět k natahování příček.

DKBridge BuilderJakmile postavíte funkční most, který drží jakž takž pohromadě, nadchází poslední fáze testování – průjezd vlaku. Po kolejích přijíždí lokomotiva s vagónky, dostává se na most, několik nosníků začíná červenat (nechvalná to známka dosažení pevnostních limitů) a pak se to stane – praskne první traverza, pak druhá a celý most se řítí i s milým vláčkem do hlubin. Je tedy načase oprášit vzpomínky z cestování po železnici a postavit most dle skutečné předlohy. Světe div se – vlak po něm skutečně projede a otevře se brána do další úrovně s širším údolím a hůře rozmístěnými opěrnými body.

A v čem že tví ona proklamovaná genialita Bridge Builderu? Zejména v naprosté jednoduchosti a flexibilitě hry. K úspěšnému dokončení úkolů totiž vede nespočet cest a je tedy jen na vás, zda postavíte obloukovou konstrukci na pilířích (nuselský železniční most přes Vltavu), visutý most s dvěma obrovskými nosníky (Golden Gate v San Franciscu), jedinou mohutnou samonosnou obloukovou klenbu s křížovými výztuhami, popřípadě vlastní revoluční design, za který jednou dostanete titul „Stavitel roku“ a doživotní lukrativní místo u Vojenských staveb. Máte absolutní volnost, ale za každou chybičku draze zaplatíte. Pocit DKBridge Builderabsolutního triumfu, když po hodině ladění konečně postavíte funkční konstrukci, je ale nepopsatelný.

Datum vydání plné verze je zatím ve hvězdách. Alex Austin, tvůrce hry, totiž nepatří k oněm drsným profesionálům s přesně nalinkovaným harmonogramem, kteří ve volném čase poskytují online rozhovory webovým magazínům, a tak se nelze divit, že na všechny otázky ohledně data vypuštění ostré verze odpovídá lakonickým: „Až to bude, tak to bude“. S největší pravděpodobností však hru nakonec vydá coby shareware. Zatím musejí natěšení konstruktéři traverzových spletenců vzít zavděk 120 kB (!) demem s patnácti úrovněmi, které si lze stáhnout odsud.

Malá rada na závěr – pokud vám po spuštění dema jenom problikne černá obrazovka a vrátíte se zpět na plochu Windows, budete si muset odsud nainstalovat ovladače OpenGL k vaší grafické kartě. Stejný postup lze doporučit, pokud hra běží neskutečně pomalu, ačkoliv byste očekávali, že se na vašem zbrusu novém počítači nemůže něco takového přihodit. Další informace naleznete na oficiálním webu hry.

Autor:
Témata: Testování, Vlak

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

Řežba, která nás rozsekala. Dojmy z hraní Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Hyperakční série Devil May Cry se vrátila z pekla a její nejnovější díl ukazuje, jak moc je stále cool. Je to ideální...

Kultovní značka na rozcestí. Vše, co víme o chystaném Falloutu 76

Fallout 76

Oznámení Falloutu 76 nepřineslo takové nadšení, jaké si asi Bethesda představovala. Jde jen o snahu naskočit za každou...

Red Dead Online Beta začíná úchvatně, ale zatím nedosáhne daleko

Red Dead Online

Hráči s dostatkem času už mají jeden z nejlepších příběhů v herní historii za sebou a teď hledají důvody, proč na...

Najdete na iDNES.cz