Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Broken Sword 3 - akce nebo adventure?

  12:00aktualizováno  21. března 8:59
Když se poprvé objevily zvěsti o tom, že po prvním a druhém dílu Broken Swordu se v dílnách Revolution Software připravuje díl třetí, myslím, že nadšení příznivců ustrkovaného žánru neznalo mezí. Teď, když je jisté, že BS3 bude i na PC, zbývá ještě jedna otázka - bude to vůbec adventure?

Broken Sword 3

Když se poprvé objevily zvěsti o tom, že po prvním a druhém dílu Broken Swordu se v dílnách Revolution Software opravdu připravuje díl třetí, myslím, že nadšení příznivců ustrkovaného žánru neznalo mezí. Oba dva díly patří ke klasice a kdo je nehrál, nemůže se vůbec za adventuristu považovat - s čím by pak proboha chtěl srovnávat, když ne se špičkou :-)? Detektivní dobrodružství George Stobbarta měla pokaždé všechno to, co se od těchto her očekává - napínavý příběh, kupu smysluplných dialogů, intuitivní ovládání a v neposlední řadě i grafiku, která by člověka nejen neodpudila, ale pokud možno ho spíš vtáhla do prožívané story. Po prvotní vlně radosti, která se rozlila snad po všech herních webech i časopisech, ale přišla ledová sprcha v podobě opatrných vyjádření členů autorského týmu, která naznačovala, že BS3 možná nebude pro PCčka vůbec vyvíjen. Ostatně i v našem rozhovoru s Tony Warrinerem jste se mohli dočíst, že "…primárně je tato hra vyvíjena pro Xbox a PS2. S PC si nejsme tak jisti. Jako vývojář nevěřím, že je PC vhodná platforma pro hry vzhledem k celé řadě jeho specifikací a odlišností, jež je stále nutné dokupovat a my tak strávíme více času staráním se o hardware než samotnou tvorbou hry...".

Broken Sword 3

Proto si všichni majitelé PCček jistě oddechli, když 20. března vyšla z útrob Revolution Software jasná zpráva, která mimo jiné říkala, že BS3 se vyvíjí pro PS2, Xbox a PC. Vzhledem k tomu, že datum vydání je zatím stanoveno na "někdy v roce 2002", je pochopitelné, že informací o samotné hře je k dispozici poskrovnu, ale pokud si to všechno shrneme, vypadá to zatím asi tak:

BS3 plným názvem Broken Sword: The Sleeping Dragon se podle Charlese Cecila nemůže ubírat stejným směrem jako jeho dva předchůdci. Ačkoliv jsou všichni v Revolution pyšní na to, kam se žánr point-and-click adventure s BS sérií dostal, další díl už prostě musí vypadat jinak. Ve firmě už prý panuje jasná představa o tom, jak přesně to bude - nový look a nový styl hraní, ovšem se starou dobrou hratelností. Dovedu si sice představit, jaká hrůza vás asi jímá při představě toho "nového stylu hraní", ale pokud by se vzal za vzor In Cold Blood a trochu (nebo spíš víc) se zapracovalo na ovládání (přesněji řečeno se do něj zahrnula i myš), nemusel by výsledek být špatný. Toho se ale nejspíš nedočkáme, protože ve zmiňovaném rozhovoru uvedl Tony Warriner mimo jiné i to, že "…BS3 bude využívat zcela nového enginu a bude naprosto odlišný od všeho, co jsme doposud vytvořili, přestože si zachová pravého ducha předchozích dílů…". Takže na žádnou inspiraci enginem ICB to moc nevypadá.

Broken Sword 3

Možná bych vás neměla děsit, ale informace by nebyly úplné bez sdělení, že o čistokrevnou adventure u BS3 rozhodně nepůjde. Temný kriminální thriller, kterým hra bude, se totiž autorům zdál být jako stvořený pro implementaci takových prvků, jako jsou například souboje nebo schovávání v temných zákoutích, nemluvě o puzzlech, které se ale už dávno staly nedílnou součástí adventurního žánru. Na druhou stranu slibují autoři vizuálně strhující podívanou ve stylu hollywoodských akčních filmů, se kterou zavítáte do spousty exotických lokací, potkáte některé staré přátele a nové nepřátele a jako tradičně se budete muset postavit strašlivé hrozbě zahalené do tajemných mýtů a legend. Snad tedy bude výsledek opravdu stát za to a naplní i slova jednoho z autorů: "Naším cílem je vdechnout život zpět do adventurního žánru a soutěžit se všemi ostatními hrami, které vyšly nebo jsou teprve ve výrobě."

Na závěr vás ještě nemůžu ochudit o link na oficiální stránky BS3 - www.brokensword3.com, ale pokud jste tak nedočkaví, že se tam půjdete podívat hned, pravděpodobně budete jen zírat :-).

Autor:


Témata: software, Xbox

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Fanoušek udělal novou hru na 30 let starou konzoli

Tanglewood

Zapomeňte na moderní pixelartové napodobeniny, takhle má vypadat to správné retro.

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

Assassin's Creed: Origins se brzy promění v muzeum starověkého Egypta

Assassin's Creed Origins - Discovery Tour

Assassin's Creed: Origins bude brzy více než jen hra ze starověkého Egypta. Nový výukový režim Discovery Tour ji...

Najdete na iDNES.cz