Bude vůbec někdy čeština do Diabla 2?

  12:00aktualizováno  15. září 10:56
Čeština do Diabla 2 už je hotova. Překladatelský tým pod vedením Mrazíka ve spolupráci Adama Rambouskam, Top Games a několika dalších nadšenců pracoval dnem i nocí, aby uspokojil vášnivé hráče. Někteří však byli vášniví přespříliš a práci překladatelům znechutili natolik, že ji tito nyní nechtěji zveřejnit. Proč a co teď bude? Čtěte v tomto článku.
Diablo 2 v češtině

Otázku, kterou jsem položil v titulku tohoto článku, si řada z vás dávala někdy od začátku června, kdy začala vrcholit Diablo2 mánie. Když pak posledního dne měsíce června Diablo 2 vyšlo a nadržení pařani vzali prodejny JRC Interactive a dalších shopíků s počítačovými hrami útokem, přičemž během prvního dne vykoupili podle oficiálních informací přes 1000 kousků této akční RPG hry výjimečné svou neuvěřitelnou hratelností, bylo jasné, že čeština do hry se stane asi hodně očekávaným artiklem a také bylo jasné, že překlad bude muset být hodně kvalitní.

Již od naší první minirecenze, která vyšla 3. července, se v diskusním fóru začaly objevovat prosby o češtinu. Vzhledem k tomu, že první díl opravdu hodně kvalitně přeložil Adam Rambousek, avšak sám by tak rychle češtinu do druhého dílu připravit nestihl, přenechal tento nesmírně těžký úkol Mrazíkovi, Top Games a sám se podílel jako spoluautor. Šéf překladu Mrazík nás pak pravidelně prostřednictvím Čedičových stránek s češtinami informoval o tom, v jakém stádiu překlad hry je a kdy bychom se jí tak odhadem mohli dočkat. Nutno podotknout, že by vzhledem k množství textů, prázdninám a dovoleným byl opravdu vynikající výkon, kdyby se všechno stihlo do čtvrt roku a ejhle - ono by se to bylo stihlo, respektive ono se to stihlo, neboť čeština do Diabla 2 už je hotová! Překladatelé se však rozhodli, že ji zatím nezveřejní a je možné, že ji nezveřejní nikdy. Proč?

Diablo 2 v češtině

Jak už jsem v článku zmínil výše, v době, kdy hra vyšla, lidé zjišťovali, jestli čeština bude a prosili o ni. Ve chvíli, kdy již bylo nad slunce jasné, že se do překladu pouštějí ostřílení borci Mrazík, Adam Rambousek, Top Games a ostatní, začali všichni zjišťovat, kdy už to bude, kdy už si budou moci zahrát Diablo 2 v češtině. Mrazík tedy pouštěl předběžné termíny, avšak jen málokterý čtenář si dokázal uvědomit, že se vždycky může něco zvrtnout a překlad opozdit. Vždyť vzpomeňme si, kolikrát bylo odloženo samotné Diablo 2 a jak dlouho jeho vývoj trval.

Bohužel lidé jsou nevděční, hráči počítačových her dvakrát tolik a nejinak je tomu u našich čtenářů. Mnohem smutnější je pak fakt, že někteří si čekání na češtinu do Diabla 2 krátili kritizováním překladatelů a tito se následně po právu naštvali. Ostatně kdo by se nenaštval na základě emailu od jednoho z čekatelů na češtinu, v němž se praví, že překladatel je "otrockej chodící slovník, který se neumí vyjadřovat česky a pokazil to, co nepokazili Blizzardi." Když se pak v jiném emailu mezi několika vulgarismy dozví, že "je analfabet, na překládání by se měl vykašlat a měl by opět nastoupit docházku na základní škole, nebo táhnout někam, kde o něm bude slyšet," nemůžeme se Mrazíkovi divit, že překlad uveřejnit prostě nechce.

Diablo 2 v češtině

"Oznam všem, že tu češtinu na Diablo 2 kvůli těmto trotlům prostě a jednoduše nezveřejním! Nenechám ze sebe dělat hlupáka! To, že překládám hry je jen má dobrá vůle - nic mě k tomu nenutí a když si toho někdo nedokáže vážit a nedokáže mou práci ocenit, má prostě smůlu," napsal včera v emailu adresovaném Čedičovi šéf překladu Diabla 2 Mrazík. Upřímně řečeno - Mrazíkovu korespondenci nečtu, ale když vidím některé reakce v diskusních fórech včetně toho našeho, vůbec se Mrazíkovi nedivím.

Dostane se tedy vůbec někdy již hotová čeština do Diabla 2 mezi lid, nebo se lidé budou muset smířit se všudypřítomnou angličtinou? Toť otázka. Existuje šance, že omluví-li se oni prudiči Mrazíkovi, tento nám dá češtinu k dispozici a my vám ji okamžitě poté nabídneme ke stažení na našich stránkách. Také existuje možnost, že v případě, kdy Mrazík uvidí v hlasování pod článkem převahu těch, kteří po češtině touží, že nakonec podlehne našim i vašim prosbám, na zakomplexované pisálky vulgárních emailů zapomene a výsledek bude stejný jako v případě předchozí varianty - my zveřejníme češtinu. Poslední variantou je, že s Mrazíkem nehne nikdo a vy tak budete kvůli několika hlupákům ochuzeni o jednu opravdu kvalitní češtinu. Byla by to škoda, nemyslíte?

Diablo 2 v češtině Diablo 2 v češtině Diablo 2 v češtině
Diablo 2 v češtině Diablo 2 v češtině Diablo 2 v češtině

Autor:
Témata: Diablo, Slovník

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

Hacker objevil chybu ve Steamu, která mu umožnila generovat hry zdarma

Steam

„Hodný hacker“ Artem Moskowsky dostal odměnu půl milionu korun za to, že objevil a nahlásil zásadní chybu ve Steamu. Ta...

Kombinace Dooma s nejnudnější hrou na světě je skutečnou výzvou

Revenant Bus

Modifikace Revenant Bus přináší klasickou (ne)hratelnost Desert Busu do enginu Dooma. A přidává i několik drobných...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Potvrzeno: vzniknou remastery legend Command & Conquer a Red Alert

Command & Conquer (1995)

Po trapném odhalení mobilní verze Command & Conquer letos na E3 se EA pokouší napravit si reputaci. Potvrdilo, že...

Další z rubriky

Desková hra podle Assassin’s Creed uspěla na Kickstarteru už první den

Assassin's Creed: Brotherhood of Venice

Oblíbené univerzum Assassin’s Creed se rozroste o další deskovou hru. Nedlouho po začátku kickstarterové kampaně už...

Americká armáda shání mladé rekruty, vstupuje i do světa e-sportu

Americká armáda zakládá esportovní tým.

V USA je stále těžší přemluvit mladé lidi, aby vstoupili do armády. Jedním ze způsobů, jak vylepšit její image, je...

Deset tisíc zombíků je rozsekáno na kusy v traileru k The Black Masses

The Black Masses

Vývojáři nenápadné multiplayerové hry lákají na nevídanou možnost brutálně rozsekat tisíce nemrtvých najednou. Sílu...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz