Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds

  12:00aktualizováno  12:23
Filmové a televizní licence využívají vývojáři především k tomu, aby (pod)průměrnou hru zaobalili atraktivním námětem, a jen málokdy to stojí za to. Ale najdou se i výjimky. A vy určitě tušíte, že Buffy bude právě jednou z nich.

Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds Není to zase tak dávno, co se i po našich obrazovkách proháněla přemožitelka upírů Buffy, která s elegancí sobě vlastní obíhala hřbitovy a zabodávala dubový kůl do srdcí krvelačných upírů. Tak bychom vám snad ani nemuseli osvětlovat, o co vlastně jde, ale na druhou stranu, přece jen bude lepší, když si probereme základní data, aby bylo všem jasné, proč se jenom ta malá blondýnka tak zběsile vrhá na ty sympatické pány s menší dentální vadou.

Buffy se poprvé představila v roce 1992 v celovečerním filmu – jeho příběh byl vcelku jednoduchý – Buffy byla typická středoškolačka, jejíž největší starostí bylo to, že jí na čele vyrašil červený pupínek, ale pak ji navštívil tajemný muž, který jí sdělil, že je vyvolenou – přemožitelkou upírů, jejímž úkolem je vymýtit tuto hrozivou rasu z povrchu zemského. A vybavená k tomu rozhodně je, je silnější a mrštnější než obyčejní lidé, takže se může vampýrům směle postavit. Na úspěch filmu navázal ještě oblíbenější seriál, který proslavil drobnou Sarah Michelle Gellar. I v něm se středoškolačka Buffy snaží zastavit upíry, ale i démony, kyborgy nebo šílené bohyně. Ostatně, několik řad Buffy: Přemožitelky upírů běželo i u nás, takže děj podrobněji rozebírat nemusíme. A i vás určitě během jeho sledování napadly dvě věci: 1) Ta Buffy je zatraceně sexy a 2) Bylo by fajn poškádlit nějakému tomu upírovi aortu dřevěným kůlem. Teď máte šanci, Buffy už není jen hvězdou televize a filmu, ale září i na herním nebi.

Během cesty nebudete mít virtuální podobu jen Buffy, ale také další přemožitelky upírů Faith, upíra Spika, dřevěné panenky Sida nebo čarodějky Willow.

Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds I tentokráte budete muset čelit zlu, které hrozí zničit celý svět. To nyní získalo tvář (tedy, neberte nás doslova, pravou tvář úhlavního záporáka vlastně neuvidíte) bytosti, která je nazývána The First. A ta je tak mocná, že může zpět na svět přivést protivníky, které Buffy a její přátele už dávno porazili nebo posílat nic netušící hlavní hrdiny do alternativních dimenzí. Je tedy jasné, že porazit něco takového nebude vůbec snadné. Zatím se to podařilo jen jedinému člověku, bojovnici Cassandře. Je tu ovšem menší problém, nejen, že je mrtvá, ale ještě rozsekána na několik částí.

Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds (nechceme kritizovat, ale tvůrci mohli klidně zvolit trošku kratší název) je akční adventura. Samozřejmě, je nám jasné, že pod spojením akční adventura si představíte mlátičku, kde je vaším hlavním úkolem vybít vše, co se hýbe, a jednou za deset levelů najít klíč k zavřeným dveřím. Ale chyba, tentokráte si adventurních prvků užijete tolik, že vám polezou i ušima. Věřte tomu nebo ne, budete muset používat mozkové závity skoro stejně často jako hbité prsty. Samozřejmě že hlavním úkolem bude likvidovat dotěrné nepřátele, ale logických úkolů váš čeká v každém z dvanácti levelů hned několik.

Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds A že to nebudou jen klasické questy typu – „najdi něco a přines to někam“, to vám osvětlíme na jednom z příkladů – v levelu, který se odehrává na střední škole, narazíte na dveře, které jsou blokovány nebezpečnými chapadly. Po chvíli zkoumání si všimnete, že poblíž je intercom. A tak ho samozřejmě vyzkoušíte. Ozve se hlas, který po vás žádá heslo. Tak se ho tedy vydáte hledat. Cestou narazíte na UV lampu. Zapnete ji a prozkoumáváte s ní všechny dostupné místnosti, až v jedné třídě narazíte na heslo napsané na tabuli. Vesele se ženete k intercomu, ale zbytečně, protože nalezené slovo je ve vámi nevyslovitelném jazyce, takže, co teď? Rozhodnete se dále zkoumat okolí, až najdete diktafon. Vzpomenete si, že v jedné z místností je počítačová učebna. Jdete tam, vyťukáte slovo na klávesnici, počítač slovo vyřkne za vás, což si vy zaznamenáte na diktafon. No, není to jednoduché? Není. Na podobné mise narazíte často, a i když se vás hra snaží nasměrovat vždy tam, kde naleznete řešení daných úkolů, někdy se opravdu zapotíte, než přijdete na to, co dál.

Proto se občas stane, že se těšíte, až se zase dostanete k možná nepříliš myšlenkově náročnému, ale zábavnému likvidování nepřátel. Ty reprezentují klasičtí upíři, kteří se zde vyskytují v mužské i ženská variantě (ta je díky své hbitosti velmi nebezpečná), podivná stvoření, připomínající mutanta mezi člověkem a netopýrem, zombie, kyborgové nebo nemrtvé gorily. Pokud Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds si ale myslíte, že vám k jejich odstranění bude stačit pár úderů a kopů, jste na omylu, tak jednoduché to nebude. Máte dvě možnosti – buďto dostat protivníka na zem, a pak mu zabodnout kůl do srdce (tedy, pokud nějaké má) nebo z něj vymlátit všechno zdraví (což má za následek to, že se chvíli bezvládně pohupuje) a, jak jinak, probodnout ho kůlem (k čemuž je určeno samostatné tlačítko). A můžeme vám klidně prozradit, že to někdy nebude vůbec snadné, protože nepřátelé jsou hodně dotěrní a rozhodně jen nestojí a nečekají, až je necháte rozpadnout na prach (což mimochodem vypadá vizuálně velmi dobře a ne, že bychom byli morbidní). Když se na vás vrhnou takoví čtyři upíři, budete mít co dělat, abyste to ustáli.

Naštěstí z každé zabité bytosti vyletí energie, buďto modrá, která doplňuje energii pro provádění speciálních úderů, nebo fialová, která zlepší váš zdravotní stav. Pro upřesněnou, speciální úder znamená to, že pokud namačkáte kombo, tak poslední úder nebo kop je silnější, a ve valné většině případů pošle vaše soupeře k zemi. Pokud se, ale bojíte toho, že se budete muset učit desítky (ve hře je jich opravdu dost) kombinací, tak zbytečně. Ono stačí jen párkrát zmáčknout kop a úder a nějaké kombo z toho většinou vyjde.

Něco málo tipů

 • Snažte se zachraňovat nevinné, vždy (pokud přežijí :-)) se vám odmění
 • Šetřete si lékárničky na bitvy s bossy, budou se hodit
 • Většinou se obejdete beze zbraní, ale proti nemrtvým gorilám v zoo jsou velmi účinné
 • Než vstoupíte do dveří, podívejte se, zda na vás nečeká jen tma (=zásek)
 • Nevíte kudy kam? Pořádně prozkoumejte okolí a všechny předměty

 • Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds Byla by taky holá šílenost chtít po hráčích, aby se učili takové množství kombinací hned pro několik různých postav. Ano, během cesty za zničením The First nebudete mít virtuální podobu jen Buffy, ale také další přemožitelky upírů Faith, upíra Spika, dřevěné panenky Sida (není to tak šílené, jak to zní) nebo čarodějky Willow. Až na poslední zmíněnou využívají všichni k likvidaci nepřátel ruce a nohy (měli bychom zmínit to, že někdy je možné najít zbraň - kuši, plamenomet, baseballovou pálku, sekeru, lopatu nebo stříkací pistoli na svěcenou vodu, ale popravdě, až na pár výjimečných situací se bez nich klidně obejdete), takže v podstatě se mění jen vzhled vaší postavy (a samozřejmě údery a kopy vypadají trošku jinak, závisle na ovládané postavě). Speciálním případem je ale zmíněná Willow, ta používá magii, takže na své protivníky posílá firebally, naváděné střely, blokuje jejich útoky mystickým štítem, ale dokáže i takové skopičiny jako zmást jednoho protivníka tak, že se vrhne na svého spolubojovníka. Postavu si ale nemůžete zvolit, na začátku mise jednu dostane a můžete se vztekat jak budete chtít.

  Pak už bude vaším úkolem jen dojít na konec úrovně, které zahrnují již zmíněnou střední školu, doly, obchod s magickými pomůckami, vojenskou základnu, poštu nebo zoo. Na konci většiny z nich na vás bude samozřejmě čekat boss (upír ovládající kouzla, po moci toužící šílenec, kyborg, ďábelská alter ega některých hrdinů a na konci samozřejmě The First). A určitě pro vás Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds nebude překvapením, že zabít je nebude jen tak, na každého platí jiná taktika – kyborg po vás například hází barely a vy je budete muset zničit, když je drží nad hlavou atd. atd. Naštěstí souboje s bossy jsou většinou mnohem jednodušší než některé adventurní úkoly.

  Po úspěšně dokončených levelech na vás čekají bonusy: storyboardy, rozhovory s dabéry, galerie seriálových herců nebo comics.

  Ale ne všechny bytosti, které potkáte, se vrhnou na vaši krční tepnu. Během své cesty narazíte i na nevinné lidi (moc jich ale není), které většinou ohrožuje nějaké monstrum. Ale věřte tomu nebo ne, nakonec jsme je nechali jejich osudu. Ptáte se proč? Zpočátku nám naše dobré srdce :o) velelo pokusit se pomoci civilistům. Ale v 99% jsme zabili nejen útočníka, ale i jeho potenciální oběť. Je totiž extrémně složité nasměrovat svůj úder tak, abyste nezasáhli oba. A tak jsme si řekli, že bude lepší, když ubožáka zabije démon, než abychom měli jeho krev na rukou my :o).

  A teď už rychle ke grafice a zvukům. Hra vypadá celkem k světu, rozhodně nadprůměrně (například ústřední charaktery jsou rozanimovány hezky a Buffyina hýžďová oblast vypadá MOC dobře :o). Je sice možná až příliš temná, ale na druhou stranu přece jen nemůžeme od hry s tímto nádechem čekat záplavu žluté a oranžové. Zvuky jsou taktéž celkem povedené, například výkřiky, Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds které se ozývají z dálky, skvěle podbarvují atmosféru. Hudby jsme si nějak nevšimli. Pár skladeb by tu bylo, ale ty spíš sloužily jako kulisa než jako něco, co by vás uvedlo do hudební extáze. Co se týče namluvení hlavních postav, tak například Giles, Xander, Spike a Tara na vás promlouvají hlasy svých seriálových představitelů, takže kvalita dabingu je opravdu vysoká. Takže se těšte na mezilevelové scény (v in-game grafice), které jsou nejen příjemně a vtipně napsané (postavy mají stejně skvělé hlášky jako v seriálu), ale i profesionálně namluvené.

  Po úspěšně dokončených levelech na vás samozřejmě čeká několik bonusů – storyboardy, rozhovory s dabéry, galerie seriálových herců nebo comics. Implementovaný je i multiplayer (pokud jste se začali radovat, tak „story mód“ není možné projít ve dvou), který má čtyři formy – Domination – v daném časovém limitu musíte, co nejdéle kontrolovat pentagramy, Survival – klasické, kdo přežije vyhraje, Slayer Challenge – při vstupu na pentagram se zjeví monstra, a hádejte, kdo zvítězí? Správně, ten, kdo jich pošle, co nejvíce zpět do hrobu a poslední je dost šílená záležitost Bunny Catcher – kdo nachytá nejvíce králíků, vyhrává.

  Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds I když je Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds vynikající hra, ani jí se nevyhnuly chyby. Není jich mnoho, ale jedna je skutečně nepříjemná – občas se stane, že otevřete dveře a najednou jste v temnotě. Vidíte jen svou postavu a jinak nic. Můžete se hýbat, ale to je vám k ničemu, protože není kam jít. Jediné, co vám zbude, je nahrát pozici od začátku levelu. Od „Continue Point“ nemůžete začít, protože sebevraždu spáchat nelze (ano, zkoušeli jsme to, tedy ne v reálu). A protože některé úrovně jsou celkem složité, není to nic příjemného. Jinak ale nemáme tomuto titulu, co vytknout. Je vidět, že vývojáři se nespolehli jen na známé jméno Buffy, ale rozhodli se vytvořit kvalitní hru, což se jim podařilo.

  Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds
  Výrobce/Vydavatel Eurocom/Vivendi
  Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
  Multiplayer: ano, 2 hráči
  Vibrace/Analog: ano/ano
  Paměťová karta: 71 kB
  Verdikt: Buffy The Vampire Slayer: Chaos Bleeds si právem zaslouží označení akční adventura, je dostatečně akční, i dostatečně adventurní. Uspokojí jak ty, kteří si chtějí vychutnat pořádnou „rubačku“, tak ty, kteří chtějí zapojit mozkové závity. A pokud vyžadujete obojí, tak to budete v extázi.
  Hodnocení: 80% (info)

  Autor:
  Nejčtenější

  Naughty Dog
  Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

  Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

  The Evil Within 2
  Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

  Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

  Middle-earth: Shadow of War
  RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

  Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

  Layton's Mystery Journey
  Nová hrdinka, stará a dobrá hratelnost. Recenze Layton's Mystery Journey

  Další díl z hádankářské série Professor Layton vyměnil hlavního hrdinu za hrdinku, je o něco víc „casual“, jinak ovšem zachovává všechny dobré stěžejní prvky....  celý článek

  Age of Empires: Defintive Edition
  Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

  Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

  Další z rubriky

  Syberia 3 (PC)
  RECENZE: Na výrobě Syberie 3 se až příliš šetřilo

  Třetí Syberia se předchozím hrám série nevyrovná. Dolů ji táhne především technické zpracování a minimalistický příběh. Přesto by si ji opravdoví fandové mohli...  celý článek

  StarCraft: Remastered
  Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

  Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

  Inner Chains
  Lidé prohráli boj s technologií i přírodou. Recenze hororu Inner Chains

  Dystopický svět může mít mnoho podob. Svoji vlastní verzi pokřiveného obrazu Země servíruje i nová nezávislá hororová střílečka Inner Chains z Polska.  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.