Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bully – Šikana na střední škole

  12:00aktualizováno  18. srpna 11:56
Začátek nového školního roku je za dveřmi, a tak je kromě učiva z loňského roku potřeba si pomalu začít opakovat i základy šikany a na podzim to pak již rozjet opravdu naostro.

Bully Ubližování, bití, kopání, psychická a fyzická tyranie ostatních, posmívání se, zkrátka a jednoduše šikana. Nový projekt Bully se tváří opravdu velmi surově, drsnější a kontroverznější téma tady, zdá se, ještě nebylo. A když vám prozradíme, že se jedná o další počin v poslední době stále populárnějších Rockstar Games, sílící zástupy mravokárců zřejmě padnou do mdlob. Značku Rockstar určitě není třeba nějak dlouze představovat, jedná se o partu bláznů libujících si v kontroverzi jako moucha ve starém mase. Nikdo jiný než Rockstar by nevypustil do světa takové tituly, jako např. Manhunt nebo The Warriors s takovou chutí a zápalem, jako právě Rockstar. No a pokud jste v Manhuntu zabíjeli zfetované sadisty ve stylu undergroundových snuff filmů a v The Warriors se účastnili surových a drsných pouličních bitek, pak vězte, že v Bully se budete muset vžít do role mladého výtržníka, kterého vykopli snad ze všech možných slušnějších škol a který je vydán osudu do rukou nápravného internátního ústavu s názvem Bullworth Academy. Název jistě vypovídá za vše.

Bully

Jeden školní rok pod neustálým terorem, jak ze strany žáků, tak učitelů. No neberte to.

Do tohoto střediska jsou umístěna právě kvítka typu Jimmyho Hopkinse (tak se jmenuje náš hlavní hrdina), aby zde pochytili alespoň trošku slušnosti. Ta je bohužel ale jednou z absentujících věcí. Místo ní se zde vede zajímavější program, mimo jiné právě již několikrát zmiňovaná šikana. Tvůrci došli až tak daleko, že po ní pojmenovali celou hru. Šikana. No jo, Rockstar zkrátka ví, jak na to, umí si zajistit maximální zájem o jejich produkty jakýmkoliv způsobem, ať už skandálky kolem obsahu her, nebo čímkoli jiným. Tohle tady ale ještě nebylo, aby o hře věděl skoro každý (i mimo obec hráčů) ještě předtím, než vyjde.

Milý Jimmy Hopkins je tedy svěřen do rukou anglické internátní školy (která je ovšem umístěna v Americe), kde je povinen strávit Bully jeden školní rok. Jeden školní rok pod neustálým terorem, jak ze strany žáků, tak učitelů. No neberte to. Tahle škola má ale také vše, co zařízení tohoto typu obvykle mívají. Tím pádem musí mít i nějaký ten systém. A vsaďte se, že bude převeden naprosto perfektně a zábavně také do této hry. Co si pod takovým systémem představovat? No samozřejmě budete muset například chodit na hodiny. Nedostavíte se? Fajn, čeká vás neomluvená hodina. Už to chápete? Zkrátka a dobře, bude tady vše, co na normální škole ve skutečnosti je.

Od Bully můžete čekat nejen drsné násilí, ale také vtipné podání

Co už ovšem na normální škole ve skutečnosti není, je jistojistě sadistický učitelský sbor. Vyučující vás zde budou neustále pronásledovat na každém kroku a pokud neuděláte to, co po vás žádají, budete je mít neustále v patách. Zkrátka, zasednou si na vás. A to určitě nebude nic příjemného. Komu by se taky líbilo bičování mokrým ručníkem na hodinách tělesné výchovy? Nikoho takového neznáme. Tento učitelský sbor bude ze začátku tvořit náplň vašich úkolů, o jejichž pestrost si určitě starosti dělat Bully nemusíte. Jako jeden za všechny uvedeme tento: nějaký učitel si vás zavolá do svého kabinetu, abyste byli pověřeni nějakým úkolem. Jistý kantor závidí jednomu žákovi jeho masožravou květinku, kterou se už nějakou dobu pokouší získat do sbírky. Ona květina se ovšem nachází na pokoji žáka, který se jí určitě nebude chtít vzdát. A tak se tedy vydáváte na internát, kde se pokoj onoho studenta nachází (přitom vás napadne partička hulvátů) a vhazujete jí petardu přímo do chřtánu. Bum, a vzácná květina už nebude patřit nikomu. Zajímavé, a přitom vtipné.

Od Bully totiž můžete čekat nejen drsné násilí, ale také vtipné podání, nějakou tu satiru. Takže víc než jen simulátor grázla školou povinného. Násilí zde ale bude také habaděj. Například jednoho dne zjistíte, že náš Jimmy může zvesela plivat ostatním do obličeje. Stačí nějakého výrostka položit na lopatky a plivat můžete zvesela do zemdlení. Další věcí jsou již zmíněné bitky s ostatními, které tedy budou většinou vyprovokovány někým jiným, ale nic vám ovšem nebrání v tom, abyste z nudy a zcela Bully neopodstatněně napadli nějakého chudáka, co nosí brýle a rovnátka. Zmlaťte ho do bezvědomí. Bude zajímavé sledovat, zda se vývojáři rozhodnou pro nějaký zajímavý a zábavný bojový systém, kdyby použili ten z The Warriors, rozhodně bychom se nezlobili. Každopádně o tom ale dost pochybujeme. V této škole nadále můžete dělat vše, po čem jste při reálném pobytu na té vaší toužili. Od jízdy se na zábradlí vedle schodiště přes ničení školního majetku (rozbíjení oken apod.) až po malování na stěnách záchodků. Činností ke konání bude habaděj.

Právě vám skončilo vyučování a nic už vám nebrání v návštěvě městečka.

Informace, které zde čtete, zveřejnil Rockstar již dříve. Později však vyšlo najevo, že prostory školy budou tvořit jen jakousi odrazovou dráhu na cestě za dospělostí (celkově bylo oznámeno pět velkých lokací, jednou z nich je například lunapark). V jejich prostorách totiž strávíte jen jeden jediný rok a poté jste vrženi do nebezpečného světa dospělých. V jednom roce vašeho pobytu zde však nebudete svázáni pouze areálem školy. Z oněch pozdějších informací, které tvůrci vypustili, vyšlo dále najevo, že celý Bully tenhle kolotoč bude umístěn v malém americkém městečku, kde funguje všechno tak, jak má. Samozřejmostí bude jeho otevřenost, která tak trošku připomíná Grand Theft Auto. Budete moci sem zavítat, kdykoliv se vám zachce, budete si zde moci přivydělávat, ať už formou rozvážení novin na kole nebo třeba okrádáním důchodců. Nicméně bude to opět škola, která vám bude diktovat, kdy se máte vrátit zpátky, bude vám určovat, dokdy se můžete po městě poflakovat.

Jeden příklad za všechny: Právě vám skončilo vyučování a nic už vám nebrání v návštěvě městečka (které připomíná tak trochu to ze seriálu Gilmore Girls, nějak takhle bude město vypadat). Tady už si můžete dělat, co uznáte za vhodné. Můžete si zajít pro nějaký úkol na přivydělání, můžete jen tak okounět nebo se taky nabízí možnost vyrabovat popelnice za účelem získání nějakého předmětu, který se vám bude hodit další den v bitce. Každá internátní škola má přesně dány doby večerky, a doby, kdy se mají její žáci nejpozději dostavit na „intr“. To musíte mít neustále na paměti, protože pokud přijdete pozdě, čeká vás Bully zábavná minihra (tak trochu připomínající Manhunt), kdy jste povinni schovávat se do stínů a všude možně, abyste nebyli spatřeni hlídkujícím učitelským sborem. Zkrátka a dobře, musíte se kolem nich proplazit za každou cenu. Pokud totiž budete chyceni, trest vás nemine.

Za zmínku stojí snad ještě velmi povedené grafické zpracování, troufáme si tvrdit, že mezi hrami od Rockstaru hra s lepší grafikou ještě nebyla. O tuhle hru si zkrátka starosti neděláme, jen podotkněme, že po delší době se konečně začalo mluvit i o jejím vydání a objevit by se tedy měla v průběhu letošního podzimu.

Index očekávání: 90%

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Remake kultovního System Shocku se odkládá na neurčito

System Shock 2

Autoři chystaného remaku jedné z nejlepších her všech dob se stali oběťmi vlastních ambicí. Musí proto vývoj přerušit a...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Playstationový profil konečně můžete rozumně ovládat i z prohlížeče

PlayStation 4 - systémová aktualizace 5.50 (beta)

Firma Sony spustila webovou službu My PlayStation pro správu uživatelských profilů na PSN.

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz