Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Burnout Paradise: The Ultimate Box PC - destrukce v hlavní roli

  0:04aktualizováno  0:04
Vynikající arkádové závody nyní i na PC. Splněný sen milovníků žánru!
90

Burnout Paradise: The Ultimate Box

Platforma: PC
Výrobce: Criterion

  • hratelnost
  • herní doba a kvanta obsahu
  • technická prezentace
  • krkolomné menu
  • soundtrack mohl být říznější

Vynikající závody, které si konečně vychutnají i hráči na PC. Skvělá hratelnost, nevídaná herní doba a povedená technická prezentace nám dává to, co již mnohým milovníkům arkádového závodění jistě chybělo.

Herní karta

Burnout Paradise: The Ultimate Box (PC)Pořádného arkádového závodění není nikdy dost. O to smutnější je konstatování, že poslední dobou ho na PC opravdu mnoho není. Nyní ale přichází hra, která tohle všechno napraví.

Burnout Paradise (BP) se dost možná stává spasitelem znuděných PC závodníků. Mnohé již jistě omrzel i facelift druhého dílu Flatout jménem Ultimate Carnage a teď nemají, kde ukojit svůj chtíč po destrukci.

Přichází tedy BP, který nabídne hromadu bouraček, skvělý pocit rychlosti a hlavně obrovskou volnost. Můžeme jásat? No jéje! Novému Burnoutu nepřijdou na chuť snad jen zavilí odpůrci konzolí, kteří se nacházejí v cílové skupině BP.

Pokud si někdo libuje v realistickém závodění a bez volantu před monitorem nedá ani ránu, bude z BP zhnusen. Ostatní se mohou vrhnout do víru téměř nekonečné zábavy.

Burnout Paradise: The Ultimate Box (PC)První krůčky ve hře budou protkány údivem a dost možná i jistou zmateností. Kde jsou nějaké mantinely během závodů? Jak to, že během kaskadérské jízdy mohu dojet na druhý konec města a dovádět tam? Prostě takto – během hraní nejsme zbytečně omezováni a záleží jen na nás, jak se dostaneme z bodu A do bodu B.

Hra nám sice během závodů naznačuje vhodnou cestu pomocí blinkrů automobilu, ale nic nám nebrání v tom, zvolit si jinou, pokud si stojíme za tím, že je lepší.

Paradise City, ve kterém budeme řádit, je moc pěkně zpracovaným místem, kde nalezneme typické městské centrum i romantické horské cestičky lemované větrnými elektrárnami.

Recenze konzolové verze (PS3)

"Autorům se ale podařilo pojmout hru tak, že i přes úplně nové prostředí, zde budete velmi rychle jako doma, čímž jestě více nabývá na trefnosti titulární skladba od GNR. A pak se již jedná téměř o arkádovou nirvánu."

Čtěte více v recenzi.

Zprvu jsem Paradise City nepovažoval za žádného velikána a bál jsem se, aby se s postupem času nějak „nezmenšovalo“ (čistě obrazně řečeno), protože hned od začátku ho máte přístupné celé. Opak se ale stal pravdou. Objevoval jsem pořád nová a nová zákoutí a zkratky, což mne příjemně překvapilo.

Burnout Paradise: The Ultimate Box (PC)Zmíněné objevování zákoutí má svůj smysl – po městě jsou rozesety billboardy, které čekají na likvidaci a skokánky, jež nás při vhodném nájezdu „katapultují“ do závratných výšin. Když už tahle místa nalezneme, můžeme je využít ve svůj prospěch v kaskadérské jízdě. Navíc se též hodí vědět o přítomnosti autoopraven a „čerpacích stanic“, které doplňují nitro.

Opojnou volnost jsem už také zmínil a hra jí využívá, kde se dá. Bez brouzdání po městě se zde neobejdeme. Ze začátku sice máme na mapě vyznačených pár závodů, ale až důsledným prozkoumáváním Paradise City najdeme ty další. A že jich je požehnaně – každý semafor ve hře se váže právě k jedné výzvě.

Hlavní disciplíny
Burnout Paradise: The Ultimate Box (PC)Zběsilá jízda – zde vždy dostanete za úkol získat během časového limitu  určitý počet odrovnání. To znamená, že z protivníkova auta musíte libovolným způsobem udělat nepojízdný vrak. Velmi zábavná disciplína, která je pro hru typická.

Druh vozu: Agresivita

Burnout Paradise: The Ultimate Box (PC)Závod – tady není moc, co představovat. Závod jak ho známe i neznáme. Na jednu stranu máme za úkol se obligátně dostat do bodu B a na tu druhou nemáme dánu cestu, po které toho musíme dosáhnout.

Druh vozu: Rychlost

Burnout Paradise: The Ultimate Box (PC)Kaskadérská jízda – název přesně odpovídá tomu, co se od vás požaduje. Musíte hledat skokánky, billboardy, driftovat nebo třeba žhavit, abyste dosáhli předepsaného počtu bodů v časovém limitu. V pozdějších fázích je dobrá znalost města téměř nezbytná.

Druh vozu: Kaskadérské kousky

Burnout Paradise: The Ultimate Box (PC)S terčem v zádech – dalo by se říct, že je v podstatě opakem zběsilé jízdy. V této výzvě se totiž nebudete primárně snažit odrovnat soupeře, ale postarat se o to, aby on nezlikvidoval vás.

Žhavá dráha – speciální disciplína, kterou můžeme jet pouze s vybraným vozem. Pokud se dostaneme do bodu B v časovém limitu, získáme upravenou verzi auta, se kterým jsme jeli.

Obtížnost jednotlivých výzev s postupem hrou narůstá a vždy, když se mi nasazená obtížnost stávala všední, tak jsem pokročil na další úroveň (zde prezentováno řidičáky – vždy máme udán počet výher pro získání lepšího). Například takové S terčem v zádech bylo relativně brzy velmi tuhou výzvou a Kaskadérská jízda začala vyžadovat dobrou znalost města.

Burnout Paradise: The Ultimate Box (PC)Každému ze tří oranžových (ve vybarveném textu) druhů disciplín je vyčleněna určitá třída aut. Ovšem neznamená to, že byste museli výzvu jet pouze s odpovídajícím vozem. Toto považuji za velkou výhodu, protože pokud si najdete svého oblíbence, nemusíte se ho velmi dlouho vzdát.

To se ale nejspíš stejně nestane, protože nával nových aut je tak obrovský, že svého miláčka budete měnit každou chvíli.

Důležité u vozů je jejich žhavení – nitro – které se postupně doplňuje. Odlišnější ho mají pouze auta z kategorie Rychlost, kde se nejdříve musí naplnit „zásobník“ a teprve poté ho můžeme použít. Bez žhavení se neobejdeme – v závodech mi jeho chytré využití vyhrálo i zdánlivě prohranou jízdu a v kaskadérském dovádění se jedná o spásnou záchranu, jelikož jeho použití prodlužuje kombo.

U vozů ještě zůstanu. Jejich počet je úctyhodný a jen co se sžijeme s jedním z vozů, tak už máme Burnout Paradise: The Ultimate Box (PC)na vrakovišti (zde zastupuje garáž) několik dalších kousků. Ty získáváme buď postupem na další úroveň, anebo odrovnáním protivníků brouzdajících po městě – po splnění některých závodů dostaneme echo, že se tohle a tohle auto vyskytuje v Paradise City.

Na nás pak zůstává ho najít a postarat se o jeho zlikvidování. Ve hře nenajdeme skutečné značky vozů, ale v důsledku to vůbec nevadí, protože modely ve hře jsou velmi povedené. Příjemným faktem též zůstává, že během řízení poznáme rozdíl mezi jednotlivými auty.

Hratelnost v celkovém měřítku zaslouží obrovitou pochvalu, protože u málokterých arkádových závodů poslední doby se budete bavit aspoň z půlky tak dobře, jako zde. Ovládání, volnost, rychlost, zábava – to vše zde exceluje.

K tomu si ještě přidejme nepřeberná kvanta obsahu a to, že dohrání na 100% zabere zatraceně mnoho času. Konkurence pro Burnout Paradise: The Ultimate Box (PC)BP se hledá opravdu těžko a nejblíže mu zůstává Flatout: Ultimate Carnage, který (fanoušci odpustí) na něj stejně hodně ztrácí. Na druhou stranu se ale ani tyto dvě hry nedají moc porovnávat.

Verze na PC už navíc nese označení The Ultimate Box, což znamená, že v ní jsou přítomny všechny dříve vydané rozšiřující balíčky. Dočkáme se tak například i motorek s vlastním druhem výzev, které celkovou herní dobu ještě prodlužují. Přítomnost multiplayeru tomuto aspektu také přidává.

Všemu dopomáhá dobrá technická prezentace. Grafika je pohledná a hlavně se to všechno skvěle hýbe i na slabších strojích, což nebylo u konzolových konverzí poslední doby zvykem. Zvuky nezůstávají pozadu, jen jsem měl pocit, že soundtrack by mohl být trochu říznější. Zavzpomínal jsem si na vynikající hudbu z Flatout 2, která skvěle podpořila opojnou rychlost hry. To mi zde trochu chybělo. Pozitivním faktem je, že se titul dobře ovládá i na klávesnici.

Burnout Paradise: The Ultimate Box (PC)Velmi neprakticky řešená jsou veškerá menu ve hře. Než se dostanete, kam potřebujete, tak zešedivíte. Otravným se dost brzy stává i DJ Atomika, který komentuje vaše úkoly, úspěchy i neúspěchy ve hře. Dva pohledy kamery – zadní a z předního nárazníku – také mnohým nemusí stačit. I tyto neduhy však titulu rádi promineme.

Ano, a dostali jsme se k závěru. Těžko říci, kdo byl doteď králem arkádových závodů, ale o tom novém není pochyb – Burnout Paradise: The Ultimate Box přebírá žezlo a konečně i PCčkářům naděluje hodiny neutuchající zábavy.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1281 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Najdete na iDNES.cz