Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stalingradské peklo, útěk z lágru. Nejlepší úrovně z Call of Duty

aktualizováno 
Série válečných stříleček Call of Duty je tu s námi již dost dlouho a letošní díl Black Ops 3 pomalu klepe na dveře. Proto neuškodí ohlédnout se za historií značky. Z každého dílu jsme se pokusili vybrat tu nejlepší úroveň.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Stalingrad Riverbank (Call of Duty)

Mnozí z nás mají stále v živé paměti úroveň ze hry Medal of Honor: Allied Assault od studia 2015, která se inspirovala filmem Zachraňte vojína Ryana a kultovní scénou vylodění na pláži Omaha. Píše se rok 2002 a mise zapůsobí jako zjevení. Na svou dobu fantastické skriptování společně s nebývale vysokým počtem vojáků svým zpracováním zcela zastiňuje ostatní válečné střílečky. Proto není divu, že část týmu po odchodu založí studio Infinity Ward, v rámci kterého vytvoří vůbec první Call of Duty.

Call of Duty

Call of Duty

Hlavní motto hry praví, že ve válce nikdo nebojuje sám. Mise Stalingrad Riverbank se stává díky husté válečné vřavě a filmové atmosféře vrcholem tohoto konceptu a svým pojetím nejlépe navazuje právě na úroveň z Allied Assault. Tentokrát se však tvůrci inspirují filmovým trhákem Nepřítel před branami a bitvou o Stalingrad. Nejprve se tak v přeplněné kocábce krčíte s ostatními a bezmocně sledujete nálety německých letadel, jen abyste vzápětí místo pušky od soudruha zásobovače vyfasovali pouze hrst nábojů. Mnohem více než o střílení jde v této úrovni o kličkování, ukrývání a holé přežití.

- Číst recenzi Call of Duty na Bonuswebu

Čestná zmínka: Bois Jacques (v datadisku United Offensive – úvodní mise z bitvy v Ardenách)

Call of Duty 2

Call of Duty 2

Operation Supercharge (Call of Duty 2)

Operation Supercharge je jednou z úrovní odehrávajících se v Africe, v níž se hráč vtělí do role britského vojáka. Vaším úkolem je v doprovodu tanků podniknout útok na strategické pozice nepřítele. Mise kromě poměrně neokoukaného zasazení boduje opět především měřítkem s mnoha vojáky a tanky, jejichž počet dotváří atmosféru skutečné válečné ofenzivy. Zpočátku se tak především kryjete za postupujícími opancéřovanými Crusadery, jejichž nápor vám prostřílí volnou cestu k následným lítým bojům v bunkrech a zákopech. Vyvrcholením úrovně je pak závěrečný útok a dobytí budovy, která slouží jako komunikační centrum této důležité oblasti.

- Číst recenzi Call of Duty 2 na Bonuswebu

Čestná zmínka: Rangers Lead the Way (útok na kopec kontrolovaný nepřítelem)

Call of Duty 3

Call of Duty 3

Saint-Lô (Call of Duty 3)

První mise třetího dílu série Call of Duty představuje jasnou volbu. Hráč je v ní totiž nejlépe konfrontován s tím, o co v tomto tak trochu ztraceném pokračování jde především. Prim hraje samozřejmě velkolepá bitva s mnoha jednotkami, ve které nechybí ani tanky. Na rozdíl od předchozích dílů je zde však patrný lidštější element hry s příběhovými sekvencemi, v nichž spolu vaši spolubojovníci debatují, hádají se anebo vtipkují. Hráč je navíc poprvé konfrontován s řadou novinek jako přetahování se s protivníkem o zbraň nebo možnost vrátit nepříteli hozený granát – tehdy ještě pomocí dvou tlačítek.

- Číst recenzi Call of Duty 3 na Bonuswebu

Čestná zmínka: The Mace (obrana strategického kopce z pohledu polské jednotky)

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare

All Ghillied Up (Call of Duty 4: Modern Warfare)

Legendární mise All Ghillied Up vás zavede do radioaktivitou zamořeného Černobylu, kde je vaším úkolem nepozorovaně proklouznout nepřátelským územím. Hrajte přitom za maskovaného odstřelovače, jehož úkolem je do puntíku následovat instrukce zkušenějšího kolegy. Ten vám během mise radí, kdy je vhodné se přesunout nebo kdy se naopak nesmíte pohnout. Identifikuje vám rovněž vojáky, jejichž tiché odpravení je pro váš další postup úrovní nezbytné.

Lví podíl na úspěšné infiltraci má vaše odstřelovačská uniforma. V misi se nejednou ocitnete prakticky obklopeni nepřátelskými jednotkami, které vás však díky vašemu maskování nemají šanci zahlédnout. Kromě toho se tvůrcům v All Ghillied Up daří skvěle zachytit tíživou atmosféru místní katastrofy.

- Číst recenzi Call of Duty 4: Modern Warfare na Bonuswebu

Čestná zmínka: Death from Above (palebná podpora z AC-130)

Call of Duty: World at War

Call of Duty: World at War

Vendetta (Call of Duty: World at War)

Vendetta je v pořadí již druhá ikonická úroveň série Call of Duty, která se inspiruje filmem Nepřítel před branami a stalingradským peklem. Hráč se probouzí v kašně mezi mrtvolami ruských vojáků. Druhý přeživší a zároveň jedna z klíčových postav série Viktor Reznov vás okamžitě pověřuje novým úkolem: zavraždit německého generála Amsela.

Úroveň je vlastně nikdy neustávající hrou kočky s myší. Vaše role se však neustále mění. Nejprve využíváte hluk přelétajících bombardérů, které přehlušují výstřely z vaší pušky, jen abyste se poté jeden na jednoho utkali s nepřátelským odstřelovačem. Jste však odhaleni, a tak prcháte před přesilou nepřátel vyzbrojených mimo jiné plamenomety. Vzápětí si role zase prohodíte a vašim početným jednotkám poskytujete z vyvýšených pozic palebnou podporu. Hlavním cílem mise však po celou dobu zůstává generál, kterému na konci v žádném případě nesmíte dovolit uprchnout.

- Číst recenzi Call of Duty: World at War na Bonuswebu

Čestná zmínka: Downfall (boj o Reichstag)

Call of Duty: Modern Warfare 2

Call of Duty: Modern Warfare 2

Of Their Own Accord (Call of Duty: Modern Warfare 2)

Pro Modern Warfare 2 se díky značné kontroverzi stala symbolickou především úroveň No Russian. Střílení civilistů na ruském letišti však vyniká především nechtěným cynismem. Oproti tomu nemusíte bydlet zrovna za velkou louží, aby vám při hraní mise Of Their Own Accord jezdil mráz po zádech. Již netypický brífink v podobě nouzového televizního vysílání dává tušit, že tady něco není v pořádku.

Úroveň začíná v bunkru plném zraněných amerických vojáků. Jak toto útočiště opouštíte, otevírá se vám děsivý pohled na bitevní pole, kterým je rozpadající se Bílý dům a jeho zdevastované okolí. Cílem mise přitom překvapivě není vytlačit nepřátelskou armádu z Washingtonu. Vaše obranné pozice se totiž neodvratně hroutí, a vy se tak musíte probojovat na místo, odkud lze poskytovat palebnou podporu a krytí vlastím ustupujícím jednotkám. V helikoptéře pak sledujete obklíčení této oblasti masivní armádou, kterou zkrátka nemáte šanci zastavit. Není proto divu, že úroveň končí vaším sestřelením a zdánlivě beznadějnou situací. Vizi americké apokalypsy pomáhá dotvářet hudba od slavného skladatele Hanse Zimmera.

- Číst recenzi Call of Duty: Modern Warfare 2 na Bonuswebu

Čestná zmínka: Cliffhanger (infiltrace ruské základny a jízda na sněžných skútrech)

Call of Duty: Black Ops

Call of Duty: Black Ops

Vorkuta (Call of Duty: Black Ops)

V jedné z vůbec nejlepších misí v historii Call of Duty je vaším úkolem uprchnout ze sovětského pracovního tábora. Mise zaujme v první řadě svou strukturou, neboť akce je tu opravdu velice rozmanitá a na svou dobu i nápaditá. Po krytí parťáka tlačícího důlní vozík následuje sestřelení hlídkové helikoptéry harpunou. Likvidaci strážních věží provedete pomocí provizorního praku metajícího zápalné lahve a za bláznivou pasáž s rotačním kulometem by se nemusel stydět ani Terminátor.

Šílené, gradující tempo zakončuje zběsilý únik na motorce okořeněný sestřelováním pronásledovatelů brokovnicí. To vše vtěsnané do mise trvající pouhých pár minut! Vorkuta díky svému bláznivému koktejlu výbuchů, křiku a akce prostě působila jako dílo režiséra Michael Baye na hodně silných drogách. Atmosféru povstání dokresluje triumfální hudba a Gary Oldman dabující postavu Viktora Reznova je jednoduše famózní.

- Číst recenzi Call of Duty: Black Ops na Bonuswebu

Čestná zmínka: Payback (mise z Vietnamu s ruskou ruletou a pilotováním helikoptéry)

Call od Duty: Modern Warfare 3

Call od Duty: Modern Warfare 3

Hunter Killer (Call of Duty: Modern Warfare 3)

Obzvláště vydařená úroveň z třetího dílu Modern Warfare je zasazena do New Yorku, který je pod útokem Rusů. I tato mise je mistrnou ukázkou akčního mixu, jehož měnící se tempo tu vývojáři přivádějí k dokonalosti. Úroveň začíná pod vodní hladinou, kde je kromě spolubojovníků vašim nejlepším přítelem radar varující před minami. Cílem je nepřátelská ponorka, jíž k vynoření donutíte dobře umístěnou náloží.

Následuje vlastní infiltrace a přestřelky ve stísněných prostorách plavidla. Poté, co se probojujete do velicí místnosti a s parťákem odpálíte rakety zaměřené na nepřátelskou flotilu, mise vyvrcholí grandiózním únikem ve člunu, během kterého právě vypálené rakety decimují nepřátelské loďstvo. Skvěle naskriptovanou akční sekvenci přitom doprovází vynikající hudba od Briana Tylera.

- Číst recenzi Call of Duty: Modern Warfare 3 na Bonuswebu

Čestná zmínka: Iron Lady (úroveň s Eiffelovou věží a AC-130)

Call of Duty: Black Ops 2

Call of Duty: Black Ops 2

Time and Fate (Call of Duty: Black Ops 2)

V Time and Fate hrajete nejdříve za hlavního záporáka hry Raula Menendeze, který se pokouší o záchranu své nevinné sestry Josefiny. Pasáž vyniká především silnou brutalitou, kde nepřátele doslova trháte na kusy nesmlouvavou kombinací mačety a brokovnice. Záchranu na poslední chvíli nechtěně překazí hlavní hrdinové hry a Josefina umírá. Následně se posouváte v čase o pár minut zpět, abyste se mohli již z perspektivy hlavních postav dozvědět, jak a proč k tragické události došlo. Úroveň kromě povedené hudby a silného příběhového momentu boduje i lehce nelineárními prvky, které byly pro kampaň Black Ops 2 typické.

- Číst recenzi Call of Duty: Black Ops 2 na Bonuswebu

Čestná zmínka: Achilles Veil (mise z Jemenu, kde rozhodujete o životě dvou hlavních postav)

Call of Duty: Ghosts

Call of Duty: Ghosts

Into the Deep (Call of Duty: Ghosts)

Díl Ghosts se držel osvědčených postupů, mise Into the Deep je však vůbec první úrovní v sérii, která se odehrává celá pod vodou. Nebezpečí přitom nepředstavují pouze nenasytní žraloci, ale především nepřátelští potápěči. Zbraně mají během přestřelek menší účinek, především zde však boje díky možnosti stoupání a klesání dostávají zajímavý rozměr. A nebylo by to Call of Duty, kdyby se pozvolné tempo mise nezměnilo v únikovou scénu s bortícími se objekty všude kolem. Pouze v této sérii jsou na vás tvůrci schopni shodit helikoptéru i pod vodní hladinou.

- Číst recenzi Call of Duty: Ghosts na Bonuswebu

Čestná zmínka: Hunted (otevřenější mise z pralesa s důrazem na plížení)

Call of Duty: Advanced Warfare

Call of Duty: Advanced Warfare

Atlas (Call of Duty: Advanced Warfare)

Ocenění si tato úroveň zaslouží v první řadě za překvapení hned na začátku. Pokus o záchranu amerického prezidenta končí kvůli technické závadě na vaší umělé paži fiaskem. Ale jak se vzápětí ukazuje, celé dění je pouze virtuálním tréninkem, který má za úkol otestovat vaši bojovou způsobilost. Následuje působivá prohlídka základny s průvodcem a vaším nadřízeným, kterého ve hře ztvárnil herec Kevin Spacey. Po seznámení s futuristickými novinkami jako „chytré granáty“ nebo zpomalování času vás hra nechá původní misi opakovat, tentokrát však v akčnějším stylu.

- Číst recenzi Call of Duty: Advanced Warfare

Čestná zmínka: Sentinel (otevřená úroveň s infiltrací hlídaného komplexu)

Kterou misi z našeho výběru považujete za nejzdařilejší?

celkem hlasů: 1929

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. října 2015. Anketa je uzavřena.

Stalingrad Riverbank (Call of Duty) 1084
All Ghillied Up (Call of Duty 4: Modern Warfare) 520
Vorkuta (Call of Duty: Black Ops) 67
Vendetta (Call of Duty: World at War) 62
Operation Supercharge (Call of Duty 2) 60
Of Their Own Accord (Call of Duty: Modern Warfare 2) 43
Hunter Killer (Call of Duty: Modern Warfare 3) 23
Atlas (Call of Duty: Advanced Warfare) 23
Saint-Lô (Call of Duty 3) 19
Time and Fate (Call of Duty: Black Ops 2) 15
Into the Deep (Call of Duty: Ghosts) 13


Témata: Call of Duty

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...Najdete na iDNES.cz