Capitalism 2 - za udržitelný rozvoj

  12:00aktualizováno  28. září 10:42
Někdo zastává myšlenku globalizace, někdo je zase jejím odpůrcem. Někdo by se rád stal ředitelem nadnárodní korporace, jiný by radši bydlel pod mostem, než aby se do něčeho takového zapojil. Všechny ale potěší, že společnost Ubi Soft chystá pokračování oblíbené hry Capitalism.

Capitalism 2Je to zvláštní, jak si náhoda občas ráda zahraje. Právě nyní, když píši článek o této hře, poslouchám zároveň jedním uchem živé zpravodajství z demonstrací proti MMF a SB. V hlavě se mi přitom prolínají screenshoty ze hry Capitalism 2 s fotografiemi, které pořídili kolegové z redakce, když kordon policistů zastavil průvod odpůrců globalizace přímo nám pod okny. Ale slibuji, že se pokusím od tohoto všeho oprostit a seznámit vás s tím, co pro vás společnost Ubi Soft v tomto ekonomickém simulátoru připravuje.

Usednete do ředitelského křesla právě vzniklého podniku a budete nuceni vynaložit veškeré své úsilí a důvtip, abyste se prosadili na trhu a nenechali se převálcovat silnou a dravou konkurencí. Na počátku své kariéry založíte podnik v malém městečku, které se zdá být pro váš podnikatelský záměr ideální. Jak ale postupuje čas a váš podnik roste, zvětšuje se i celé město, podmínky pro podnikání jsou náročnější a objevují se zde i další společnosti, které chtějí podnikat ve stejném oboru jako vy.

Mnoho hráčů by mohlo být odrazeno pomyšlením na množství čísel, které by je mohly ve hře čekat. Někdo by se také mohl Capitalism 2 bát z důvodu, že nerozumí účetnictví, neví, co to je uzávěrka, rozvaha nebo cashflow. Tak veškeré takové obavy jsou zcela zbytečné. Ačkoliv se jedná o ekonomický simulátor, hra se podobá klasickým realtimovým strategiím, a to nejen svým grafickým zpracováním. Rozdíl je zde v tom, že svého protivníka se nesnažíte rozdrtit silou, ale spíše rozumem, dobrým odhadem situace a ekonomickou převahou.

Capitalism 2Je ale pochopitelné, že k úspěchu vám také dopomůže znalost alespoň základních ekonomických pouček. A pokud se ve světě obchodu cítíte jako doma, máte již předem napůl vyhráno. Přeci jen se totiž jedná o simulátor, a to značně specifický, takže tvůrci vynaložili maximum úsilí na co nejpřesnější ztvárnění skutečnosti. Profesor Kosnik z harvardské university dokonce říká, že "... tato hra by mohla být ideální výukovou pomůckou. Nejen, že hráč získá poznatky o drobnostech, které provázejí vznik velkého podniku, ale také se jim vštípí informace o potřebě různých druhů vedení a vytváření odpovídajícího týmu spolupracovníků."

Svůj obchodní talent si budete moci ozkoušet i v souboji proti živým soupeřům. Pokud ale máte přeci jen poněkud pomalejší připojení na internet, jistě oceníte skutečnost, že i počítač se v této hře snaží chovat jako člověk. Každý z jím generovaných protivníků má tedy jiný způsob vedení svého podniku a řešení nastalých problémů. Takže ať už budete hrát online či dáte přednost přeci jen levnějšímu singleplayeru, měli byste si přijít na své.

Na závěr nám zbývají jen dvě věci. Informace, že Capitalism 2 by měl vyjít někdy během příštího roku, a řečnická otázka, zda by neměla být tato hra zakoupena také všem manažerům krachujících českých podniků. Alespoň částečný výsledek by se určitě dostavil.

Autor:

Nejčtenější

Hacker objevil chybu ve Steamu, která mu umožnila generovat hry zdarma

Steam

„Hodný hacker“ Artem Moskowsky dostal odměnu půl milionu korun za to, že objevil a nahlásil zásadní chybu ve Steamu. Ta...

Komunitní sbírka na Star Citizen překonala hranici 200 milionů dolarů

Star Citizen

Více než dva miliony přispěvatelů již na účty autorů ambiciózního vesmírného simulátoru poslalo v přepočtu více než...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Zákazník neuspěl s vrácením Falloutu 76, tak alespoň zdemoloval obchod

Fallout 76 – Official Live Action Trailer

Některým lidem se Fallout 76 nelíbí tak moc, že kvůli tomu sáhnou k výtržnostem. Zákazník v pobočce obchodu se hrami...

Potvrzeno: vzniknou remastery legend Command & Conquer a Red Alert

Command & Conquer (1995)

Po trapném odhalení mobilní verze Command & Conquer letos na E3 se EA pokouší napravit si reputaci. Potvrdilo, že...

Další z rubriky

Americká armáda shání mladé rekruty, vstupuje i do světa e-sportu

Americká armáda zakládá esportovní tým.

V USA je stále těžší přemluvit mladé lidi, aby vstoupili do armády. Jedním ze způsobů, jak vylepšit její image, je...

Zákazník neuspěl s vrácením Falloutu 76, tak alespoň zdemoloval obchod

Fallout 76 – Official Live Action Trailer

Některým lidem se Fallout 76 nelíbí tak moc, že kvůli tomu sáhnou k výtržnostem. Zákazník v pobočce obchodu se hrami...

V chystané tahovce Secret War budeme bojovat i proti Hlinkovým gardám

Secret War

Slovenské studio Neutraworks chystá tahovou strategii z druhé světové války, nad kterou musí zaplesat srdce každého...

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz