Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Celeron 2 GHz: jen pro overclockery

  12:00aktualizováno  12:32
Intel už se svými Celerony nesklízí mezi hráči zdaleka tolik úspěchu jako v dobách, kdy se tyto procesory objevily. Nyní přichází 2GHz model postavený na 0,13mikronovém jádře, který lze přetaktovat až do nebe. Jeho výkon v hrách je ovšem i tak nepřesvědčivý, protože Intel si dále trvá na svém: Celeron = 128 KB cache L2.

Celeron na 2 GHz s 0,13mikronovým jádrem
V době, kdy procesory od AMD teprve pronikaly do širšího povědomí a přestávaly být pouhými více či méně podařenými klony intelovských výrobků, byly mezi lidmi zaměřujícími se na poměr cena/výkon velmi populární Celerony. Když se řekne Celeron, vybavuje se starším příznivcům overclockingu automaticky Celeron 300A s jádrem Mendocino (4,5x66), který mnoho z nás úspěšně a dlouhodobě provozovalo na základních deskách s čipsetem (nejen) Intel 440BX na 450 MHz (4,5x100). Třístovka byla díky častým úspěchům v 50% přetaktování velmi populární a v kombinaci s čipsetem BX natolik stabilní, že některé lokální firmičky ve snaze být konkurenceschopnější nabízely oficiálně počítačové sestavy s touto přetaktovanou kombinací uvnitř. Podobné popularity (i když už slušně nabourávané Durony od AMD) si ještě užívaly první modely Celeronů s jádrem Coppermine (533 a 566 MHz), protože je opět prostým zvýšením frekvence FSB z 66 na 100 MHz bylo možné dostat na 800 respektive 850 MHz. Přetaktováváním výše uvedených Celeronů jsme se zabývali již dříve, a to zde.

Momentálně z výrobních linek Intelu proudí dvě řady Celeronů: jedna založená na jádře Tualatin-128 (modely 1,1, 1,2 a 1,3 GHz) a druhá na jádře Willamette-128 (modely 1,7 a 1,8 GHz). Tualatinovské Celerony mohou už dnes být zajímavé jen jako upgrade – do nových sestav je rozhodně výhodnější sáhnout po „péčtyřkovských“ Celeronech, protože vznikne-li později potřeba zrychlit, bude do dané základní desky možné vsadit rychlejší Celeron nebo Pentium 4. Od nynějška začal Intel nabízet Celeron 2 GHz – první Celeron s 0,13mikronovým jádrem Northwood-128. Přechod na miniaturnější výrobní technologii umožnil snížení napájecího napětí, a to na 1,525 V, což přirozeně znamená také méně vyzařovaného tepla. V ostatních atributech se nový Celeron neliší od svých 0,18mikronových předchůdců, což mj. znamená, že výkon v mnoha aplikacích (a zejména hrách) stále brzdí hloupě malá cache L2 zvíci 128 KB.

Výše uvedené faktory nám vnukávají představy o možnostech vysokého přetaktování a podle zjištění serveru Tom’s Hardware Guide lze nový Celeron bez problémů vyhnat skutečně vysoko. Ani se standardním chladičem nebylo problém zvýšit frekvenci FSB z nominálních 100 na 133, což při multiplikátoru 20 znamená výsledných 2,66 GHz. Na základních deskách podporujících příslušné dělicí koeficienty pro sběrnice AGP a PCI běží při 133MHz FSB tyto sběrnice na svých nominálních frekvencích, což znamená stabilitu příslušných rozšiřujících karet. Maximum, jehož chlapci z THG stabilně dosáhli, byly ovšem celé 3 GHz, což je krásný výsledek.

Q3A

Provedené benchmarky vypovídají jasnou řečí: Celeron, byť na fascinujících 3 GHz, není schopen v hrách překonat Athlony XP běžící na poloviční frekvenci. Ze svého frekvenčního náskoku těží pouze v aplikacích, kde je vliv velikosti cache L2 na výkon zanedbatelný, jako např. kódování zvukových souborů do formátu MP3 nebo videa do MPEG4. Dokud Intel neopustí svou dlouhotrvající strategii výrazného (nyní už čtyřnásobného) „kriplování“ Celeronů prostřednictvím cache (Pentium 4 ji má 4x větší), bude pro hráče podstatně lepší volbou Athlon XP nebo, máte-li peněz nazbyt, Pentium 4.

Zdroje: Tom's Hardware Guide, Intel

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz