Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi, Slováci i Poláci v Morii narazili

aktualizováno 
První rozšíření pro online Pána prstenů je venku, Funcom v USA propouští a Tabula Rasa je tabule smazaná

Lord of the Rings Online: Mines of Moria

Uplynulých čtrnáct dní bylo na události ze světa online her navýsost bohatých. Nejprve tu máme mnohokrát probíraný start druhého datadisku World of Warcraft, který přinesl po dlouhém čekání nový kontinent a jedno nové povolání, temného rytíře. Ale kromě dominátora MMORPG arény se snažili i ostatní. V krátkém sledu po sobě přišly datadisky k EverQuestu 2 a k online verzi Pána prstenů. Oba mají zajímavou společnou vlastnost. I když už byly spuštěny a v USA se vesele prodávají, v českých obchodech nenajdete ani Morijské doly, ani Stínovou odyseu.

Lord of the Rings Online: Mines of MoriaMines of Moria, první placené rozšíření online verze Pána prstenů, se docela odvážně postavilo datadisku pro World of Warcraft, pravděpodobně s cílem udržet fanoušky hry a nenechat je ani na chvíli odejít ke konkurenci. LOTRO si totiž drží stabilní základnu fanoušků, k jejímuž vybudování pomohla i možnost zaplatit si doživotní předplatné, které nyní stojí 300 dolarů a vyplatí se až po 20 měsících hraní, ale před spuštěním hry bylo možné získat doživotní účet o sto dolarů levněji. Nový datadisk přináší nejen rozlehlou novou herní oblast, včetně temných morijských dolů, ale také hned dvě nová povolání a zvýšení maximální úrovně na 60.

Díky přidání hned tří herních oblastí a dvaadvaceti instancí se celková rozloha virtuální Středozemě zvětšila na 85 milionů čtverečních metrů. Do hry přibyla také odpovídající dávka nových monster, kterých má být na tři sta. Nová verze hry pak přináší nejen obsah, ale i další vylepšení grafiky. Fanoušci řemesel se pak mohou pustit do výroby legendárních předmětů, které snad dosáhnou i kvalit Bilbova Žihadla, kouzelná mithrilová zbroj pak také nebude k zahození. Legendární předměty získávají zkušenosti obdobně jako hráči, není proto nutné je měnit za lepší, protože samy „zrají do krásy".

Lord of the Rings Online: Mines of MoriaAby si mohli i Čeští hráči užít povolání Rune-keeper a Warden, musejí buď počkat na to, až Codemasters jako vydavatel dopraví do střední Evropy konečně kamiony plné krabic, nebo si musejí objednat hru ze zahraničí. Pokud se obejdou bez krabice, mohou hráči využít i online platební kartu a koupit si digitální upgrade, klíč k branám Morie pak získají obratem. Hráči EverQuestu II jsou na tom podobně, pokud vůbec někdo krabice do Česka doveze, místní komunita hráčů EQ2 není i přes kvality hry příliš velká, online nákup je tak sázkou na jistotu, i když nám dolar podražil.

World of Warcraft – nikdo nečekal nic jiného, analytici měli přesné údaje o předobjednávkách, a tak bez velkého překvapení Blizzard oznámil, že se datadisk Wrath of the Lich King stal nejprodávanější PC hrou historie s 2,8 miliony kopií prodaných během prvních 24 hodin. To znamená, že si datadisk koupila během prvního dne čtvrtina všech aktivních předplatitelů. Rekordy v posledních letech vycházejí právě z obrovského množství objednávek, které hráči umístí i měsíce před vydáním hry a online i kamenné obchody je distribuují najednou. Blizzard v tomto případě překonal sám sebe, první datadisk The Burning Crusade prodal za první den 2,4 milionu kopií. O samotném rozšíření už jsme toho napsali tolik, že čtenáře nebudeme zatěžovat podrobnějším popisem.

Tabula Rasa – možná si ještě pamatujete článek o odchodu Richarda Garriota, duchovního otce hry Tabula Rasa, z NCsoftu. Vypadalo to trochu podezřele, ale snížení ceny hry a oznámení připravovaných změn vzbuzovalo zdání, že hru čeká světlá budoucnost. Nestalo se. NCsoft jako provozovatel hry Tabula Rasa nakonec rozhodl o jejím zrušení. K odpojení serverů od sítě dojde 28. února 2009, náplastí věrným fanouškům má být zrušení poplatků, a to od 10. ledna. I když se objevují hlasy o tom, že by měl NCsoft hru uvolnit jako open source, jde jen o přání věrných zastánců hry, něco takového je naprosto nepravděpodobné.

Tabula RasaNCsoft se nicméně ke svým zákazníkům zachoval skutečně gentlemansky. Nejde jen o nabídku měsíce a půl bezplatného hraní, ale hlavně o dárek, který dostanou všichni, kdo měli k 21. listopadu aktivní účet Tabula Rasa. V dárkovém balení se skrývá tříměsíční bezplatný přístup ke hrám City of Heroes a Lineage 2 (včetně klienta) a přístup do testování nové „asijské“ MMORPG Aion. Po skončení betatestu získají věrní hráči Tabula Rasa také plnou verzi této hry.

Age of Conan – smíšené zprávy přicházejí z Funcomu. Ředitel hry Age of Conan minulý týden vydal nový „dopis ředitele“, ve kterém odhalil budoucí vývoj hry včetně brzkého příchodu DirectX 10. Ještě v prosinci by pak měl přijít patch se dvěma novými instancemi pro hráče na maximální úrovni, kteří si stěžují na nedostatek zábavy. Rozptýlit je má skupinová záležitost Xibaluku se spoustou bossů a questů a menší podzemí „Jateční sklep“ určené jednotlivcům. Pokud bude alespoň tak variabilní, jako single player mise v Anarchy Online, může to být zábavný přídavek ke stávajícím opakovatelným úkolům v honosných vilách v Tarantii.

Age of ConanKdyž jsme u staré dobré Tarantie – Funcom pokročil v přípravách nové městské čtvrti – nebezpečné chudinské oblasti, ve které se mají hráči rozhodnout mezi dvěma soupeřícími frakcemi. Tato oblast má zpříjemnit vývoj postavy mezi sedmdesátým a osmdesátým levelem – to vše počátkem roku 2009. K těmto dobrým zprávám ale přibyla jedna horší. Funcom potvrdil fámy, že v USA masivně propouští. Tamní pobočku mělo opustit na sedmdesát lidí. Funcom uvedl, že jde o součást restrukturalizace a že propouštění na jedné straně doplňuje najímání nových lidí na jiné pozice. Plány oznámené v ředitelském dopise pak nemají být dotčeny. Ve světle událostí v NCsoftu je ale Funcom v nepříjemné situaci, bez ohledu na desítky milionů dolarů v hotovosti, kterými firma disponuje.

Chronicles of Spellborn – Zdarplať. Ještě jednou: Zdarplať. Nechápete? Zdarplať nebo v originále freemium. Pořád nic? Chronicles of SpellbornVýkladový slovník říká, že zdarplať je hra, o které se dlouho mluví jako o bezplatné MMOPRG, aby se nakonec ukázalo, že hráči dostanou omezenou zkušební verzi, ale pro skutečné hraní musejí platit. Nebo jinak – je to blbost. Chronicles of Spelborn, který bude vydávat Acclaim, měl být zdarma, nakonec se ukázalo, že se hráči budou moci bez placení dostat pouze na sedmou úroveň, a to ve dvou startovních zónách. Po dosažení přibližně 90 % z osmé úrovně dojde k naprostému zastavení vývoje postavy – bude sice pořád možné zabíjet potvory, ale nedostanou za ně ani zkušenost (slávu), ani peníze, nic.

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Podívejte se, jak by vypadal kultovní Half-Life v enginu Unreal 4

Project Lambda

Project Lambda je fanouškovský pokus o převedení legendárního Half-Lifu do moderního Unreal Enginu 4. Sice nejspíše...

Další z rubriky

OBRAZEM: Český Project Hospital je komplexnější než legenda Theme Hospital

Project Hospital (beta)

Pokračování legendární strategie Theme Hospital nazvané Two Point Hospital je v prodeji, nezahálejí ovšem ani čeští...

TÉMA: Platinum Games? Japonští mistři akce s nezaměnitelným rukopisem

NieR: Automata

Vývojáři ze studia Platinum Games jsou často považováni za mistry akčního žánru se specifickým rukopisem. Zběsilé...

KOMENTÁŘ: Na připravované hry čekáme čím dál déle. Mrzí to však někoho?

Red Dead Redemption 2

Kdo trochu sleduje aktuální situaci v herním průmyslu, musel si nutně všimnout, že čas potřebný k vývoji moderního...Najdete na iDNES.cz