Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko ve hrách dohání svět. Má jen osm let zpoždění

aktualizováno 
V Česku odstartovala první on-line půjčovna her, vznikla herní asociace a chystá se i český Xbox Live.

Sorry Josef Lada

Která z těchto zpráv je pro českého hráče nejdůležitější? Záleží na tom, na jaké straně stojíte. Všechny tři možnosti ale znamenají, že se Česko možná přeřadí ze skupiny zemí třetího světa mezi vyspělý Západ.

Největší význam pro vnímání videoher jako plnohodnotné zábavy pro děti i dospělé má jednoznačně založení Asociace herního průmyslu České a Slovenské republiky.

Členy asociace jsou v tuto chvíli pouze čtyři firmy, které zastupují všechny tři výrobce herních konzolí. K Sony a Microsoftu se přidal Conquest Entertainment jako dovozce konzolí od Nintenda a česká pobočka Electronic Arts.

Vznik sdružení inicioval herní novinář a bývalý šéfredaktor časopisu Level Martin Bach, který zastává funkci viceprezidenta. Prakticky ale bude asociaci zastupovat, už proto, že je neutrální osoba obklopená lidmi z komerční sféry. Na pozici prezidenta asociace je v tuto chvíli Ivan Bradáč za Sony.

Herní asociace slibuje na svém webu zvýšit povědomí veřejnosti o hrách. Zároveň nabízí rodičům bez znalosti hodnocení vhodnosti her podle věku stručné informace o tom, jak vybírat hry pro děti.

V praxi ale bude cílem herní asociace, zejména pokud se ji ke členství podaří získat vývojářská studia (včetně těch řízených ze zahraničí), hlavně snaha ovlivňovat rozhodování zákonodárců. Vzorem českého sdružení bude nejspíš britská TIGA. Bojuje za daňové úlevy, které mají zabránit odlivu mozků do zemí, které tuto výhodu herním firmám poskytují.

Pro obyčejné hráče může být zajímavý slib poskytovat čísla o tom, jak se v Česku vyvíjí prodej her a herních zařízení. Nebo možnost, že se díky aktivitám asociace začnou hrám více věnovat i tradiční média, noviny nebo televizní stanice.

První vlaštovkou je oznámení výsledků prodeje her a herních zařízení v roce 2009 a srovnání s rokem 2008. I přes vliv finanční krize v Česku a na Slovensku stoupl obrat herních firem o 15,5 procenta na 1,87 miliardy korun.

První kroky asociace k budování povědomí o herním průmyslu už narazily na první problém. Hned po oznámení existence Asociace herního průmyslu České a Slovenské republiky se objevila zpráva o vzniku jiné asociace. Asociace herního průmyslu ČR má skoro stejné jméno, ale sdružuje výrobce a provozovatele výherních zařízení. Obě asociace jsou už podle Marina Bacha v kontaktu a jedna či druhá bude muset změnit jméno.

Hry jako v bufetu

S trochou skepse lze sledovat i druhou novinku. Do Česka přichází služba, která v zahraničí funguje už nejméně osm let. Telekomunikační operátor T-Mobile se rozhodl pustit do herní zábavy i mimo telefony a spustil službu Frag. Nabízí přístup k jednoduchým webovým hrám i plnohodnotným PC titulům za pravidelný měsíční poplatek.

Za jednu, dvě nebo tři stokoruny získají hráči přístup k balíku her, které mohou hrát, kdykoliv mají chuť po dobu jednoho měsíce. Vybírat si přitom mohou jako ze švédského stolu: co chtějí a co se do nich vejde. Pokud chtějí hrát i po uplynutí prvního měsíce, musejí zaplatit za dalších třicet dní. Podobný systém nabízí hudební služba Easy Music od Ilegálně, ale systém předplatného se v Česku zatím neprosadil.

Skepsi vůči Fragu od T-Mobile podporují dvě věci: výběr aktuálně dostupných her, který často vypadá jako přehled oblíbených bezplatných her na Facebooku, a také absence lokalizace většiny titulů. Právě skutečnost, že je většina webových hříček v angličtině, spolehlivě odradí uživatele, kteří by jinak mohli mít o službu zájem.

I když to tak může působit, není to novinka pro tvrdé hráčské jádro. Frag je přes svůj tvrďácký název zaměřený hlavně na "kancelářské krysy," které si chtějí koukání do monitoru občas zpříjemnit pár minutami hraní. V zahraničí to, navzdory Facebooku s Farmville a Bejeweled Blitz, funguje. V Česku může pomoci hlavně snadné placení přes SMS a existence předplacených karet. Zákazník se tedy obejde bez platební karty.

To nejsladší nakonec

Pro náruživé hráče, kteří vlastní herní zařízení Xbox 360, je jednoznačně nejzajímavější zprávou oznámení české verze služby Xbox Live. Češi už dlouho čekali na možnost pořídit si přístup k online hraní, demoverzím nebo on-line nabízeným hrám legálně bez shánění předplacených karet na aukčních serverech.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...Najdete na iDNES.cz