Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český hit se vrací v nadupaném podání - Mafia 2

  0:06aktualizováno  0:06
Filmový příběh, silné charaktery, živoucí město, zábavné úkoly, boje tří mafiánských rodin - bude Mafia 2 lepší než GTA 4?

Mafia 2Prvně je třeba říci, že Mafia 2 není pokračováním v klasickém slova smyslu. Pokud jste čekali nějaké ladné navázání v podobě syna, bratra či snad dcery Tomyho Angela, máte smůlu. Původní příběh se uzavřel a začíná zcela nový. Autoři mají nové město, nové postavy a dokonce novou mafiánskou epochu.

Mafia 2 se bude odehrávat v Empire City, městě, které nezapře silné inspirační vlivy New Yorku, ale ani špetku atmosféry San Francisca. Čas se přitom posune o pár desítek let vpřed, do čtyřicátých a padesátých let. To vypovídá leccos o epice děje, když se bude odehrávat v takto široké periodě. V popředí tentokrát stojí charismatický italský Američan Vito, jehož role se hráč ujme. Druha mu bude dělat nevycválaný Joe. Přes všechny změny však Mafia 2 zůstane v jádru stejnou hrou jako její předchůdce. A to je přeci skvělá zpráva.

Mafia 2Autoři si dávají velkou práci s vytvářením stylového pozadí. Je třeba si uvědomit, že hra startuje po druhé světové válce, kdy ekonomika zrovna nefrčí bleskovým tempem, do vlastní se vrací řada veteránů, kteří se jen těžko začleňují do společnosti apod.

V metropoli Empire City se navíc objevují rozpory mezi četnými menšinami. Nechybí Irové, Číňané a pochopitelně Italové. Každá z nich obývá vlastní čtvrť, přičemž rozhodující slovo začnou postupně získávat právě Italové se svou organizací zvanou „mafie“. Připojit se k ní znamená zahodit morální zásady, zároveň s tím ale přichází společenský vzestup – mafiáni drží při sobě, nosí elegantní obleky a jezdí v krásných autech. Kdo by si takový život nepřál?

Pro mladé muže, jakými Vito Scaletta a Joe Barbaro jsou, to je vysněný život. A tak jsou cesty poté, co se Vito vrátí z válečné fronty v Evropě, poměrně jasně nalinkovány. Mafia 2 přitom vyprávíMafia 2 právě o vzestupu a pádu této dvojice a jejich mafiánském životě. Nečekejte ale idealizovaný obraz mafiána, jak ho představil první díl, který byl do značné míry poctou kultovním filmům se stejnou tematikou.

Tentokrát se do popředí dostane určité rozčarování, ústřední postavy už nejsou tak cool, ale potýkají se s vcelku obyčejnými a především reálnými strastmi. Hrdinové tak nebudou zdaleka vyobrazení jako sympaťáci, naopak se v mnohém bude akcentovat jejich morální nedokonalost.

Od jedničky ke dvojce

Mafia 2Od vydání původní Mafie, která definitivně proslavila zlaté české ručičky v herní branži, uplynulo již šest let a je docela možné, že si ještě jeden rok počkáme, než pokračování tohoto klenotu vyjde.

V kolonce vývojáře už se však neskví Illusion Softworks, nýbrž 2K Czech, ale nebojte se – nedošlo k výměně týmu kolem Dana Vávry, to jen vydavatelský moloch 2K Games pojistil vývoj a vydání svého hitu rovnou nákupem českého studia (za cenu kolem 25 milionů dolarů).

I díky tomu je možné Mafii 2 tvořit v prostředí, které odpovídá vysokorozpočtovému titulu, vždyť na hře pracuje stovka lidí, což už se vyrovná i těm větším zahraničním týmům. Na vydání si sice ještě počkáme, to nám ale nebrání v publikování hutné nálože nových informací, které o hře nedávno konečně vyplavaly na povrch.

Příběh Mafie 2 by se dal rozdělit do dvou velkých celků. První z nich sleduje cestu Joa a Vita do řad mafie. Hned jak Vito dorazí na nádraží, stává se z něj bezvýznamný kriminálník pracující pro mechanika Mika Bruskyho, jemuž přiváží kradená auta. Brzy začne plnit lépe placené úkoly pro Henryho Tomasina a pomalu vstoupí do otevřených dveří nadepsanýchMafia II „Cosa Nostra“. I tady musí začít od píky a nejprve pouze převáží, doručuje vzkazy, ale postupně se dostane i do drsných přestřelek a stane se jedním z pilířů rodiny. Stejně jako jeho věrný parťák Joe.

Jenže to už se blíží den rozhodnutí. Empire City je rozděleno mezi tři znepřátelené mafiánské rodiny – Falcony, Clementy a Vinci. Přijde chvíle, kdy se budete muset rozhodnout, na kterou ze stran se přikloníte. Tak jako tak, vypukne ve městě chaos způsobený válkou těchto klanů. A Vito s Joem se v něm dostanou do absolutního popředí.

Především zpočátku se budete starat hlavně o patřičný respekt, který si jako mafiáni musíte vybudovat. Mělo by být do značné míry na vás, zda se vrhnete do lineárně vyprávěného hlavního příběhu, nebo se pustíte do vyhledávání výzev, jež nabízí Empire City. První díl byl v tomto směru poněkud prázdný, jelikož nenabízel žádné vedlejší mise. To se ve dvojce změní.

Mafia IINa výběr by mělo být z celé řady vcelku náhodně se vyskytujících úkolů, jejichž plněním si vydobudete nejen respekt, ale také peníze. Ty se pak dají utratit za celou řadu příjemných věcí. Ve městě je řada obchodů se zbraněmi, oblečením, jídlem či auty.

Přitom nejde jen o nějakou kosmetickou stafáž – všechny tyto prvky mají své herní opodstatnění. Výměna obleku vás zbaví policejních pronásledovatelů, jídlem a pitím vylepšíte své zdraví a v autosalonech narazíte na exkluzivní vozy, které není možné získat nikde jinde. Aby vám je někdo neukradl, potřebujete hlídané parkoviště – i to stojí peníze.

Přesto v otázce volnosti nečekejte další GTA. Důraz je opět jasně kladen na příběhové mise, které jsou také náležitě kvalitní a dynamické. Znovu si v nich budete připadat jako na houpačce. V rámci jediného úkolu si užijete třeba akci uvnitř nějaké budovy, která se pak přesune do ulic města a následně se jistě nevyhnete ani adrenalinové honičce.

Mafia IICo se týče auťáků, můžete se těšit na novější modely, byť i tyto již spadají do kategorie „oldtimerů“. Přeci jen ale z dnešního pohledu připomínají auto více než opravdu staré koráby ze 20. a 30. let. Žádný vůz z předchůdce se ostatně v Mafii 2 neobjeví. Naopak se dočkáte padesátky nových vehiklů. Vycházejí z dobových vzorů, ovšem z důvodu problematického shánění licence jsou pojmenovány fiktivně. Do vozového parku patří také větší kalibr typu autobusů, náklaďáků, pick-upů či pohřebáků.

Z rádia se ozývá autentická muzika, jako například revue muzikály či rock and roll. Na rozdíl od jedničky se nemusíte učit, jak se s tím kterým autem zachází. Stačí ho koupit nebo ukrást a můžete jet. Jenže loupež vozu nebude tak jednoduchá, jak se může zdát. Řidiči se mohou vzepřít a jednu vám ubalit. Pokud budete rozbíjet sklo u stojícího auta, vzbudíte pozornost. Potichu to lze také, ovšem bude třeba úspěšně projít jakousi minihrou.

Mafia IIJakmile se Vito posadí do auta, udělá hned dvojí zkušenosti. Auta se ovládají velmi jednoduše, není třeba žádné složité osvojování fyzikálního modelu. Jednotlivé typy se mezi sebou pochopitelně liší v jízdních vlastnostech, ovšem nikterak zásadně. Přes šedesátiletý odstup se nemusíte obávat nějakých pomalu se ploužících šneků. Už tenkrát měla auta pořádný tah a jízda s nimi byla mnohdy zábavnější než s dnešními přeposilovanými kárami.

Druhou zkušeností je vyspělý model poškození. Kdo nedává pozor a jezdí jako obvyklý obyvatel chléva, bude mít brzy problémy. Na autě je vidět každá oděrka či stopy po kulkách a větší karamboly se nepodepíší jen na zkrabatělém plechu, ale také na výrazně zhoršených vlastnostech. Navíc tu hrají velkou roli pneumatiky, pokud vám, například vlivem střely,Mafia II prasknou, budete mít co dělat, abyste se dostali aspoň k patníku a neskončili v kotrmelcích.

Ve chvíli, kdy vám protivník trefí nádrž, je ještě hůře, jelikož auto vybouchne. Až na takto fatální záležitosti je ale prakticky vše možné opravit v jedné z mnoha po městě rozmístěných dílen. A nejen to – v garážích se můžete vrhnout i do propracovaného tuningu svých oblíbených autíček!

Co se týče policie, její metr bude oproti jedničce v pokračování o poznání zmírněn. To ale neznamená, že byste se jako v GTA 4 nemuseli řídit pravidly provozu. Opět se nebude vyplácet projíždět na červenou a kašlat na rychlostní limit, ale už neplatí, že za jeden z takových prohřešků se na vás pověsí strážci zákona, které prakticky nepůjde setřást. Při drsnějších akcích ale policajti rozhodně nesleví a měli by se chovat nadmíru inteligentně a používat nové metody hledání a vyšetřování. Své slovo ale má i korupce – pokud přijdete na radnici a přidáte něco na výstavbu místní školy, obrátí modří na čas pozornost jiným směrem.Mafia II Ovšem zbytečné masakry jsou neomluvitelné, a to i v rodině, kde vám náležitě klesne respekt.

Prakticky ve všech akcích budete mít na výběr, zda zvolíte jemnější, plíživější alternativu, nebo se na věc vrhnete s notnou dávkou agresivity. Přestřelky i bitky by však měly rozhodně lákat, jelikož jejich provedení bude o několik řádů výše než v předchůdci. Například pocit ze střílení je mnohem intenzivnější, stejně jako nutnost krytí. Nic na tom nemění ani vcelku konvenční arzenál dobových zbraní. Jakmile vám dojdou náboje, začne se Vito ohánět pažbou. Bitky na blízko budou mít vůbec důležitou úlohu. Chybět by neměly pěsti ani kopy, přičemž půjdou spojovat do jednodušších komb. Potěší i využití okolo se povalujících předmětů, třeba flašky, ze které rychle vyrobíte ostrou zbraň.

Tvůrci si dávají velkou práci s vytvořením skutečně autentického a živoucího města. Hlavním vzorem je New York, ovšem nečekejte Mafia IInějakou 1:1 kopii. Převzat byl spíše tehdejší styl města a hlavní dominanty, jako například Chrysler Toner, Empire State Building či Brooklynský most. Celkově se město rozprostírá na šestnácti kilometrech čtverečních a je neuvěřitelně variabilní. Jsou tu dálniční okruhy, několik tras nadzemsky, prostředkem města teče řeka, po stranách jejíhož oblouku je umístěno centrum s mrakodrapy.

Na jihu sousedí Empire City s mořem, tudíž tu narazíte na přístavní šrumot, doky a jeřáby. Na východě je postavena zase industriální čtvrť s rozlehlými fabrikami či nádražím. Dostanete se i do specifických čtvrtí, například do Chinatownu či Little Italy. Na západě se město mění v pěknou přírodní krajinu, zatímco severní končiny jsou určeny snobským vilkám.

Těšit se můžete na mocný fyzikální engine od Ageie (před časem koupena nVidií), který umožní dělat například z interiérů kůlničky na dříví. Grafický engine je pro změnu interním výtvorem, přičemž dokáže držet krok s těmi nejvyspělejšími technologiemi vůbec. Jenom o Mafia 2mimiku se starají četné svaly a kosti ve tváři, všechna místa doslova hýří detaily, jako například zbytky jídla v některých bytech apod.

Hra bude pochopitelně plynule střídat den a noc, stejně jako dynamické počasí. Engine je ale schopen vyobrazit i různá roční období, nikoliv však plynule a pravidelně, nýbrž připraveně. Jelikož se hra rozkládá do mnoha let, užijete si její části například v syrové zimě, jiné v létě, další třeba v pochmurném podzimu. Nahrávací obrazovky byste přitom měli vidět minimálně.

Je takřka neuvěřitelné, s jakou péčí se autoři Mafii 2 věnují a co všechno pro ní vymysleli. Tahle hra vypadá zkrátka fantasticky a přímo srší nejrůznějšími detaily, jaké ostatní tituly vůbec neznají. Pokud bychom se měli zaměřit na konkurenceschopnost vůči GTA 4, máme docela jasno – pokud se podaří naplnit sliby, vyzve Mafia 2 letošní gangsterský hit na velkolepý souboj. Jen škoda, že si ještě nějakou tu chvíli počkáme.

Autor:
Nejčtenější

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Další z rubriky

Star Wars Battlefront II
Splněný sen všech fanoušků Star Wars. První dojmy z Battlefrontu 2

Měli jsme příležitost zahrát si jako jedni z prvních na světě netrpělivě očekávané pokračování multiplayerové střílečky Star Wars: Battlefront 2. A vypadá to,...  celý článek

Assassin’s Creed: Origins
Královna Kleopatra a zrození asasínů. Velký speciál o Assassin’s Creed: Origins

Že letošní Assassin’s Creed bude zasazen do starověkého Egypta, nebylo žádným tajemstvím. Oficiální oznámení uskutečněné v rámci herního svátku E3 však...  celý článek

FIFA 18
Zahráli jsme si za Ronalda a je to paráda. První dojmy z FIFA 18

Vyzkoušeli jsme letošní ročník fotbalu od EA Sports. Žádné revoluční novinky se nechystají, ale změn je dost na to, aby obhájily cenu nové hry. Lepší animace,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.