Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chameleon - další Sam Fisher?

  12:01aktualizováno  21. prosince 1:04
I v našich a sousedních krajinách vznikají dobré hry. Dlouze utajovaný projekt Chameleon se vám nyní odkrývá v naší recenzi. Co se za tímto názvem skrývá? Přečtěte si článek a dozvíte se více.
78

Chameleon

Platforma: PC
Výrobce: Illusion Softworks

Herní karta

Už se nemůžete dočkat stealth akce Splinter Cell 4? Pak tu pro vás máme hru, která by vám čekání na něj mohla zpříjemnit. Tou hrou je Chameleon, také stealth akce, ovšem od slovenského týmu Silver Wish Game, a to pod záštitou dnes již zavřené bratislavské pobočky Illusion Softworks. Chameleon Vzpomínáte si na Mafii, jejíž engine, LS3D, vývojáři k vývoji Chameleona použili, ovšem nutno podotknout, že jej řádně upravili a hlavně vylepšili nebo Hidden&Dangerous 2, minulý počin vývojářů? Distribuce se u nás ujala společnost Cenega. Chameleon se velmi podobá jiným hitům ze stejného žánru, nejvíce však již zmiňované sérii Splinter Cell a klasiky Hitman. Čerpá samozřejmě i z her jiných, ale přesto se nejedná o kopii nějaké již existující. Autoři se pouze inspirovali, a zpracovali vše po svém, nutno říci, že velice dobře. A o co že tedy půjde? Náš hlavní hrdina je agentem CIA, který mimochodem nemá žádné pojmenování, ale doposud ho pronásleduje noční můra z dětství. Jeho otec býval velvyslancem v jedné arabské zemi a jednoho dne, před 15ti lety, společně se svou manželkou podlehl při atentátu. I po letech chce náš agent zjistit, kdo jeho rodiče zabil. Bohužel jeho osobní vyšetřování se značně nelíbí jeho šéfům v CIA, proto je záhy vyhozen, a tak se pouští do pátrání na vlastní pěst, s pomocí několika svých přátel, hlavně Mika Wise, který je stále u CIA.

I po letech chce náš agent zjistit, kdo jeho rodiče zabil.

Chameleon vám nabízí 17 kapitol, při kterých se dostanete do celého světa. Obrovským plusem hry je fakt, že každá z misí je naprosto odlišná od jiných a odehrává se v jiném prostředí, proto se nemusíte bát, že se neustále budete plazit ve stereotypním prostředí temných budov, ale dosyta si užijete i exteriérů.Chameleon Jen namátkou se podíváte například do irského Belfastu, do slunné Havany, Moldávie, Bejrútu nebo do Afganistanu či Kolumbie. Bohužel co misím musím vytknout je přílišná linearita. Ano, nalezneme ji dnes na mnoha případech jiných her, ale zrovna u žánru stealth akce, by volnost a více než dva způsoby řešení nebyla na škodu. A co náplň misí? Povětšinou na vás samozřejmě čekají stealth akce, kdy budete mít za úkol nepozorovaně proniknout do různých objektů, s cílem ať již nahrát nějaký rozhovor, dostat důležitou osobu z vězení, infiltrovat základnu pašeráků, něco najít, či někoho zabít. Ale jak jsem zmínila, nebude to tak vždy. Čekají na vás i divoké přestřelky například v letadle, kde máte časový limit k dokončení mise a než letadlo spadne, musíte si zachránit život výskokem z letadla s padákem. Ani přestřelka ve vlaku není z těch úplně snadných. Na misích je zajímavé i to, že sebou přináší řadu dějových zvratů, informace se dozvídáte postupně a konec příběhu není úplně předvídatelný. Novinky, které zjistíte, se vám postupně zobrazují ve výběru misí v podobě stromového diagramu.

Chameleon Chameleon Chameleon

Na začátku každé mise přijde ke slovu hezky udělaný brífing, kdy se od svého přítele po telefonu dozvíte, kam se vlastně vydáte a co na vás čeká. Potom si můžete vybrat nářadí a zbraně, u kterých následuje i popis jejich výhod či naopak nevýhod. Samozřejmostí jsou i nějaké ty technické hračičky, o kterých si ještě povíme později. Ukáže se vám i mapa s přibližným popisem jednotlivých úloh, kterou máte k dispozici i během plnění misí, dobře jsou na ni vidět i stíny, které můžete využít. Střelné zbraně si ale nebudete moci vybrat pokaždé, takže na ně nespoléhejte. Tak, nyní máte vše potřebné, takže hurá do akce.

Na misích je zajímavé i to, že sebou přináší řadu dějových zvratů, informace se dozvídáte postupně a konec příběhu není úplně předvídatelný.

Jak jsem již psala, velká část misí je postavena na žánru stealth akce. Na obrazovce dole vidíte stupnici, která vám říká, jak jste v danou chvíli vidět. Jak jistě víte, základem všeho je, dostat se někam nepozorovaně a potichu, tak aby si vás nikdo nevšiml. Chameleon Využít tak musíte všech možných předmětů, plížení, skrčení, ale samozřejmě i stínů a tmy. Asi také nemusím říkat, že použití tlumiče na zbrani vám notně pomůže. Ale i když někoho zabijete, nemáte vyhráno. Vždyť by jeho mrtvolu mohl spatřit kolega, proto ji musíte odvléci na místo, kde ji nikdo nezpozoruje, alespoň do doby, než okolí vyčistíte. Bohužel, hře by slušela i větší interaktivita prostředí. Málo které předměty můžete rozbít, nebo rozstřílet, proto zapomeňte na demolici lamp či žárovek, abyste si usnadnili cestu. Vliv na to, jak na vás zareagují hlídky má i to, jak jsou pozorní. Pokud například postávají a klábosí spolu, vy se najednou vynoříte, rychle tasí zbraně, ale minou třeba i z metru. Naproti tomu někdo, kdo je v plném pozoru, vás jednou ranou odstřelí i na velkou vzdálenost. Vaše postava, stejně jako nepřátelé toho zas tak moc nevydrží, nejsou to žádní super hrdinové, ale normální lidé, takže přesná střela do hlavy znamená smrt. Ukazatel vašeho zdraví je v levé části obrazovky, a ve hře si jej můžete doplnit lékárničkami, kterých ale není mnoho. Pozice si můžete libovolně ukládat, v případě, že zapomenete, udělá to hra za vás asi 5x za misi na předem určených místech, ovšem ne vždy úplně ideálně, ale lepší, než hrát celou akci od začátku.

A jaké vybavení na vás čeká?
Ze začátku se budete setkávat s tím nejjednodušším, postačí i holé ruce a zlomení vazu. Nicméně to lze provést pouze v případě, že oběť stojí. V opačném případě musíte použít elektrický paralyzér, který funguje podobně, ale i když je vaše oběť ve dřepu. Chameleon Hrozí ale nebezpečí, že pokud takto tělo někdo najde, může ho ještě vzkřísit. Další pěknou tichou zbraní je kuše nabitá uspávajícími střelami, které ale máte k dispozici pouze tři na každou akci. Naprosto tichá, rychlá a nezanechává krvavé stopy. Ideální v případě, kdy na sebe například dva hlídači vidí. Pokud byste jednoho zastřelili, druhý spustí alarm a vaše mise skončí nezdarem. V případě kuše ale neví co se děje, jde se na místo podívat, a vy jej můžete v klidu oddělat také. Další z možností je pistol s tlumičem, velmi tichá a účinná zbraň, ovšem použitelná jen na krátké vzdálenosti. V případě trefy do hlavy máte téměř jistotu, že jste vše udělali potichu a správně. V některých misích ale přijdou na řadu i zbraně bez tlumiče, například odstřelovací pušky či samopaly. Holt někdy je potřeba jednat rychle i za cenu prozrazení, pokud ale budete rychlí, nikdo vás nebude moci prásknout. Výše jsem zmiňovala i různé hračičky, které při misích budete mít k dispozici, pár jich zde uvedu. Bude se jednat o paklíče, směrové mikrofony, mini-kamery, dalekohledy a mnoho dalšího. Jak jsem už říkala, přesný popis si můžete přečíst u výběru věcí. Všechny zbraně jsou modelovány podle skutečnosti, jejich grafické i zvukové ztvárnění je velmi povedené, a nechybí ani vlastnosti, jako například, že pistol kope, samopal má určitý rozptyl atd…

Bohužel, hře by slušela i větší interaktivita prostředí. Málo které předměty můžete rozbít, nebo rozstřílet, proto zapomeňte na demolici lamp či žárovek, abyste si usnadnili cestu.

Grafika a zvuky
Klasicky tu je pohled z třetí osoby, ale umožňuje vám se přepnout do vlastních očí, což není na škodu u misích, kde musíte mířit zbraněmi, například v misi ve vlaku je to téměř nezbytnost.Chameleon Co se týče grafické stránky hry, je opravdu povedená. Bohužel ji nemůžeme srovnávat se současnými hity, ovšem i tak vás docela oslní. Najde se zde i pár chybek, například nepříliš kvalitně ztvárněná voda, ať již klasická, nebo déšť. Ovšem variabilita prostředí je vskutku skvělá, každé prostředí je zpracováno jinak, takže opravdu máte pocit, že jste jinde, než misi minulou. Do detailu jsou zde vykresleny stovky různých předmětů, odlesky, nápisy na budovách a mnoho dalšího. Velmi mile vás překvapí například padající listí, ptáci, kteří vám přelétají nad hlavou, textury na zdech a mnoho dalšího. V ulicích to žije, auta jsou detailně vykreslena a animace postav také není špatná. Zkrátka mě se grafika až na malé výjimky fakt líbila. Zvuky jsou na tom trošku hůře, občas vypadne při střelbě zvuk, ale plně jej vynahrazuje hudba, která podkresluje už tak skvělou atmosféru. Díky přeci jen staršímu grafickému ztvárnění je hra vcelku hardwarově nenáročná, vše šlape rychle a pěkně i ve vysokém rozlišení. Chameleon je v anglickém dabingu, ale samozřejmě nechybí české titulky.

Klady a zápory

Plus Příběh
Plus Grafika
Plus Zpracování

Mínus Téměř žádná interaktivita prostředí
Mínus Místy slabší AI nepřátel

Verdikt
Příjemná česko-slovenská akce, která i se starším enginem mile překvapí svou grafikou a technickým zpracováním. Výše vyčítaná téměř nulová interaktivita prostředí bohužel hodnocení o pár bodíků snižuje. Přesto si Chameleon své příznivce najde a překvapí vysokou hratelností, variabilitou prostředí, ale i tím, že hlavní hrdina je normální člověk, ne žádný super hrdina. Jeho příběh si tak dokážete představit snadněji, než například Sama Fishera. Kdyby se Chameleon objevil před takovými dvěma roky, jistě by jeho hodnocení dosáhlo i takových 90%, ale přeci jen se grafika nemůže měřit se současnými hity.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

78 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 318 čtenářů

Témata: dabing, Vlak

Nejčtenější

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...

Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

RETRO: Sexy střílečku SiN potopil revoluční Half-Life i vlastní chyby

SiN

Letos slavíme dvacet let od vydání kultovní střílečky Half-Life, jejíž sláva zcela zastínila méně známou střílečku SiN....

Další z rubriky

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...Najdete na iDNES.cz