Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Championship Manager 5

  12:02aktualizováno  17. května 3:44
Championship Manager 5 je další díl v nesmírně populární sérii simulací práce manažera fotbalového klubu. Jak to dopadlo tentokrát, když vývoj měli poprvé na starosti Beautiful Game Studios?

Hodně lidí fotbalovými manažery opovrhuje a s nechápajícím výrazem se dívá na vrstevníky, kteří kvůli manažeru nejí a nespí, někteří se i rozchází apod. Jenže jak oni staví, budují nová impéria, vyhrávají války a chtějí být za každou cenu nejlepší, tak my se na druhé straně usilovně snažíme posílit záložní řadu Manchesteru United o nějaké zvučné jméno typu Zidane nebo Ronaldinho, zlevnit vstupenky na domácí ligové zápasy a ubrat na platu Davida Beckhama, protože je ostuda, aby vydělával víc, než anglická královna. Spravovat, budovat a řídit jsme mohli na svých monitorech snad úplně všechno. Ať už šlo o budování lunaparku, stavění zoologické zahrady nebo válčení mezi mytologickými bohy, pokaždé si hra našla své příznivce, potažmo i odpůrce. A jedním z takovýchto druhů zábavy jsou i fotbalové manažery.

Ať už šlo o budování lunaparku, stavění zoologické zahrady nebo válčení mezi mytologickými bohy, pokaždé si hra našla své příznivce, potažmo i odpůrce.

Myslím si, že již každý ví, že neexistují jenom fotbalové manažery. Poslední dobou se objevují kupříkladu hokejové, NHL Eastside Hockey Manager je toho dostatečným důkazem, ale i třeba řada free manažerů, které simulují formule nebo dokonce i fotbalové fanoušky - "Hooligans." Samozřejmě nejvíce zástupců najdeme právě u fotbalových manažerů, a i když se o výrobu nejednoho fotbalového manažeru pokoušela nejedna firma, ne pokaždé to dopadlo úspěšně. Nejvíce známými zástupci jsou bezesporu série Championship Manager (CM) a Total Club Manager. Zatímco poslední manažer od EA Sports, Total Club Manager 2005 byl propadákem, tak nejnovější díl ze série CM, Footbal Manager 2005 opět exceloval. Mělo to však malý háček, předchozí díly Championship Manageru byly vytvářeny týmem Sports Interactive (SI), ale po rozchodu se svým vydavatelem, společností Eidos, byli nuceni svůj manažerský skvost přejmenovat právě na Football Manager. Nešlo tedy o přímé pokračování série CM, nýbrž by se FM dal označit novým manažerem, samozřejmě s příchutí CM. Aby společnost Eidos pokračovala v úspěších Championship Manageru, předali práci internímu týmu Beautiful Game Studios. A jak se jim povedlo navázat na úspěchy SI se dozvíte níže.

Nejvíce známými zástupci jsou bezesporu série Championship Manager (CM) a Total Club Manager.

Championship Manager 5 opět ve svém herním systému nezaznamenává nějakých velkých zřetelných změn. Vytvoříte si nového manažera, vyplníte několik údajů jako datum narození, jméno, oblíbený klub a podobné věci. Zvolíte si klub, který chcete trénovat, vyberete několik největších lig, které budete ve své manažerské kariéře sledovat a jdete na věc. Dnes letí e-mail, a tak veškerá komunikace, ať už s managery ostatních klubů o přestupech hráčů, vlastními hráči o nových smlouvách, funkcionáři národních klubů ohledně postavení toho kterého hráče do zápasu, či správcem vašeho stadionu, probíhá přesně touto formou. A tak hned zpočátku jich dostanete několik, e-maily Vás budou provázet po celou dobu kariéry - budete v nich informováni o přestupech, zraněních hráčů a dalších věcech. Pokud jste někdy fotbalové manažery hráli, jistě pro Vás ovládání nebude žádným složitým problémem, je totiž, jak se dalo čekat, dosti intuitivní. Stejně tak jako samotná hratelnost. Autoři zbytečně nevymýšleli nové věci a téměř všechno zůstalo při starém.

Dnes letí e-mail, a tak veškerá komunikace, ať už s managery ostatních klubů o přestupech hráčů, vlastními hráči o nových smlouvách, funkcionáři národních klubů ohledně postavení toho kterého hráče do zápasu, či správcem vašeho stadionu, probíhá přesně touto formou.

Pojďme se teď podívat na nějaké změny oproti předchůdci, Football Manageru 2005. V první řadě to je jistě hodnocení. Hráči nejsou hodnoceni stupnicí 1-20, nýbrž 1-100, přičemž každý typ hráče má jiné vlastnosti - přeci jenom se trochu liší brankář od útočníka nebo obránce od záložníka. Tento fakt vzali v úvahu i tvůrci CM5, a tak každý post je definován jinými atributy. U obránců naleznete vlastnosti jako výskok nebo zpracování, u forvardů zase rychlost, výbušnost nebo hlavičkování apod.

Od vašeho tréninkového systému, který si zvolíte, se samozřejmě odvíjejí výkony vašich svěřenců na hřišti v zápasech.

Čímž se dostáváme k taktice a samotnému tréninku. Tyto oblasti určitě patří k těm světlejším aspektům hry. Nyní se již nemusíte omezovat, jako v předchozích dílech Championship Manageru. Zde záleží všechno jen a jen na vás. Ve výběru taktiky máte naprosto volnou ruku. Samozřejmě že si můžete i svoji práci ulehčit a nechat vše na svém asistentovi. Trénink pokračuje v podobné linii, jen je o něco jednodušší, než v předchozích dílech. CM5 byl obohacen o nové možnosti jako přidělování úkolů jednotlivým hráčům na hřišti - třeba zdržovaná před koncem zápasu. Od vašeho tréninkového systému, který si zvolíte, se samozřejmě odvíjejí výkony vašich svěřenců na hřišti v zápasech.

Championship Manager online?

Pokud čekáte, že ještě v tomto článku padne zmínka o multiplayeru, nečekejte. Championship Manager 5 multiplayer neobsahuje, pokud byste si ale mermomocí multiplayer chtěli zahrát, možnost zde je. Jak už to tak bývá, dnes nic není zadarmo, a tak i za multiplayer musíte platit. Částky, které budete muset zaplatit jsou 3.99Ł na měsíc, 9.99Ł na tři měsíce, 18.99Ł na půl roku a roční "předplatné" multiplayeru Vás vyjde na 34.99Ł. Takže tedy určitě ne zrovna moc levná zábava. Pokud si ale chcete vyzkoušet, jak se hraje proti klubům, které také koučuje člověk, Championship Manager Online je tu právě pro vás!

Tím, čím se Football Manager 2005 mohl pochlubit - skvělou databází, se už jeho nástupce chlubit nemůže. Ne že by byla nějak hubená a neobsáhlá, to možná naopak, i když by se o tom také dalo polemizovat - několik evropských lig nehledejte, včetně slovenské, ale obsahuje několik nepřesností. Nejsem nějaký příliš velký fotbalový fanatik, nevyjmenuji Vám o půl noci základní sestavu jakéhokoliv klubu, nebiji se se Slávisty, protože jsem Sparťan, ale několik nemilých chyb v databázi mé maličkosti uniknout nemohlo. Nejen, že třeba několik desítek, ne moc známých hráčů, je dražších, než vítěz minulého ročníku Zlatého míče, Pavel Nedvěd, nebo nejlepší exekutor přímých kopů na světě, David Beckham, ale kupříkladu i několik borců z druhých lig má vyšší hodnocení, než nejlepší sparťanští hráči, včetně Karla Poborského.

Nejsem nějaký příliš velký fotbalový fanatik, nevyjmenuji Vám o půlnoci základní sestavu jakéhokoliv klubu, nebiji se se Slávisty, protože jsem Sparťan, ale několik nemilých chyb v databázi mé maličkosti uniknout nemohlo.

Série Championship Manageru je také známá svým 2D zobrazováním jednotlivých zápasů, které právě hrajete. V CM5 by se však tato možnost dala charakterizovat výkřikem do tmy. Simulování zápasů je skutečně nudné. Můžete si sice zvolit několik možností, jak rychle zápas sledovat - buď to zobrazovat jenom nejdůležitější okamžiky zápasu, pro labužníky nechybí možnost sledovat celý zápas, tedy 90 minut! Poté ještě můžete zvolit textový režim, 2x, 6x a 60x rychlejší hru, poslední jmenovaná je ale opravdu příliš rychlá a pohybování koleček na obrazovce se jen pramálo podobá fotbalu.

V CM5 by se však tato možnost dala charakterizovat jako výkřik do tmy.

Suma sumárum se tedy Championship Manager 5 moc nepovedl. Rozhodně nemůžeme mluvit o konkurenci pro Football Manager 2005 od Sports Interactive. Mohu použít i výraz "ničím neurazí, ničím nenadchne," ale to by bylo podle mého názoru pro Championship Manager 5 až příliš kruté. Pokud jste si mysleli, že CM5 bude důstojným nástupcem a konkurentem pro FM2005, byli jste na omylu. Ať si kdo chce, co chce říká, Sports Interactive to prostě v téhle branží umí. Beautiful Game zatím ne. A pokud hledáte nějaký opravdu zábavný manažer, počkejte si na další kousek z dílen SI.

Autor:


Témata: hooligans, Zoo

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...Najdete na iDNES.cz