Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chaos Rising je adrenalinovou injekcí pro milovníky strategií

aktualizováno 
Zkuste si představit strategii, ve které se nestaví budovy, netěží zdroje a ovládají se jen menší týmy jednotek. Nyní zapomeňte, že jste si to představovali: dámy a pánové, je tu Chaos Rising.
70

Dawn of War II: Chaos Rising

Platforma: PC
Výrobce: Relic Entertainment

  • inovativní kombinace strategií a her na hrdiny
  • bitvy jsou akční a vyžadují velikou míru interakce
  • možnost upravovat jednotky pomocí předmětů
  • volná rotace kamerou
  • nemožnost ukládat mise v jejich průběhu
  • nedotažený interface pro správu předmětů
  • český překlad

Herní karta

Dawn of War 2: Chaos Rising

Nový Warhammer je intenzivní akcí se zábavnou kampaní, která však neumožňuje ukládat hru mezi jednotlivými misemi a herní čas tak uměle prodlužuje. A hra více hráčů? Ta se povedla.

Chaos Rising je rozšíření hry Dawn of War II, které ale nevyžaduje originální hru. Obsahuje samostatnou kampaň i novou "rasu". Chaos Rising je možné hrát také online proti jiným hráčům, přičemž nic vám nebrání v tom utkat se s hráči původního Dawn of Waw 2. Na výběr máte pouze novou frakci, Chaos Marines. Funguje to i obráceně, protivníci bez rozšíření Chaos Rising si volí z původních čtyř ras, na "chaotické mariňáky" ale mohou zapomenout.

Obtížnost Chaos Rising není vůči nováčkům strategického žánru nejvstřícnější, boje totiž vyžadují rychlou orientaci na bojišti a aktivní využívání správných dovedností. K tomu je třeba připočíst absenci ukládání v průběhu mise a z výsledku se zapotí i ostřílený stratég.

Jednotky na bojišti získávají úrovně a sbírají předměty. Tento systém evokuje hru na hrdiny a obsahoval ho i Dawn of Waw 2. Je možné importovat z originální hry staré postavy. Obratem ale získají výrazně lepší vybavení, nejde proto o nic zásadního.

V nové kampani lze objevit řadu obyčejných předmětů, které jsou nepoužitelné. Univerzální inventář je brzy plný zbytečného vybavení, které jen hráče zdržuje a komplikuje mu orientaci. Předměty kromě zlepšování vlastností zpřístupňují i nové dovednosti. Díky tomu je možné sestavovat armády s rozličným taktickým potenciálem.

Chaos Rising: vydatný přídavek

Na datadisk je kampaň nového Dawn of War nebývale rozlehlá. Obsahuje čtrnáct misí, z nichž každá v průměru zabere mezi třiceti až šedesáti minutami. Úhrnně se jedná o herní čas běžný pro samostatné tituly. S velkou pravděpodobností ale budete některé mise opakovat.

Dawn of War 2: Chaos Rising

Zdá se, že vývojáři vzali na vědomí chyby, kterými trpěla originální hra. V DoW 2 měl hráč možnost mnohokrát odmítnout postranní úkoly i celé mise, ale samotné boje probíhaly na podobných mapách. Prostředí Chaos Rising je pestré a nenudí. Paradoxně nejméně atraktivní je ledový svět – svět, který přináší právě datadisk.

Bojový systém je propracovaný a těžší obtížnosti vyžadují kromě rychlých reakcí i dobrou znalost schopností, kterými jednotky disponují. Jednoznačné plus, chtělo by se říci. Pomyslným "ale" je ukládání, respektive neukládání v průběhu misí, které tak činí ze složitých situací hotové peklo a nejednou nutí k opětovnému průchodu celé mise. I v případě, že se vám nepodaří úroveň dokončit na první pokus, zůstávají vašim hrdinům zkušenosti i předměty, které v neúspěšně zahrané misi získají.

Korupce: bonus nebo trest?

Jednou z novinek, které rozšíření přináší, je rozporuplný systém korupce. Míra zkažení hrdinů sloužících pod vaším praporem nezávisí jen na volbě úkolů, které se rozhodnete splnit či ignorovat. Roli hraje i vybavení vašich jednotek.

Zdali se vydáte cestou dobra ovlivní i samotný závěr hry. Hlavní je ale dopad na předměty a schopnosti, které můžete využívat. Zkažené jednotky mají často silnější dovednosti. Zjevné je to na novém hrdinovi knihovníkovi; jeho dovednosti se po korupci promění z léčivých na útočné. Stylem hry tak můžete nastavit dynamiku bitev.

Dawn of War 2: Chaos Rising

Spíše než jako taktická volba ale korupce vyvolává dojem trestu za ledabylý průchod misí. Necháváte-li zemřít spojence či ničit jejich budovy, stávají se jednotky zkaženější. Hra tedy nemotivuje k uctívání pomyslného mariňáckého kodexu a cesta dobra nezpřístupňuje žádné další schopnosti. Odměnou je jen několik předmětů, které zkažené jednotky nemohou využívat.

Výsledek: spíše pozitivní

Chaos Rising je více než hodnotným datadiskem. Grafika je na oficiálních obrázcích působivá, průměrný stroj ale vyžaduje nižší detaily, které sice neurazí ale také nijak neuchvátí. Titul disponuje skvělým herním systémem, kvalitní kampaní a dobře navrženou frakcí. Lehce pokulhává umělá inteligence nepřátel, kvůli které si rozličné jednotky pod nohy běžně hází granáty.

Společně s Chaos Marines datadisk přináší nové hrdiny i mapy, jenž pěkně doplňují hru více hráčů. Vývojáři pro lepší vyvážení přidali další jednotky také frakcím z originálního DoW 2. Za celkovou kvalitou hry značně pokulhává český překlad, který naštěstí neobsahuje dabing .

Dawn of War 2: Chaos Rising

Pokud holdujete kampaním a nevadí vám některé mise opakovat, stojí Chaos Rising za úvahu. Patříte-li mezi ty méně trpělivé hráče, vyhněte se hře obloukem. Uspokojit by hra mohla fanoušky hry více hráčů, kteří žízní po nových skalpech. Titul je vhodný i pro zkušené hráče strategií, kteří si chtějí zkrátit čas při čekání na nový Starcraft II (číst první dojmy z hraní ). Boje jsou totiž náročné a řádně si při nich procvičíte prsty. Nemožnost hru průběžně ukládat ale snižuje celkové hodnocení o 10 procent. Jedná se o chabý pokus, jak uměle prodloužit hrací dobu.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 147 čtenářů

Témata: dabing, Korupce, Starcraft

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

RECENZE: Civilization 6: Rise and Fall je poleva na dortu pro hračičky

Civilization 6: Rise and Fall

V dnešní době, kdy hernímu světu vládnou DLC a season passy, je klasický datadisk trochu jako zjevení a trochu jako...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz