Chcete-li být ve stáří duševně fit, hrajte videohry

Hry mysli neškodí. Naopak, dojmy i studie prokazují blahodárný vliv videoher na mozek a duševní stav seniorů.

Ve světě už neplatí, že videohry jsou doménou pouze dětí a mladých mužů. Školou povinní hráči tvoří podle výzkumů americké organizace ESA (Entertainment Software Association) dokonce ještě menší skupinu než pracující ženy. Přesto mnohé překvapil diskutovaný blahodárný účinek interaktivní zábavy na mozek starší generace. Podle ohlasů ze Spojených států i Japonska mohou hry být prostředkem k produktivní dlouhověkosti. Ne každý s tím ovšem souhlasí.

Západní civilizací často přehlížený podzim života je asociován s lecčím, jen ne se sezením před mladickými fenomény typu Counter-Strike či World of Warcraft. Přesto se zdá, že se za pár let možná rozloučíme se starými vysvětleními dlouhověkosti typu "sklenku vína denně", a častěji uslyšíme spíše něco jako "hodinu pořádné střílečky denně."

Tahle země není pro staré?

Stalo se zvykem vnímat interaktivní zábavu jako odvětví určené pouze pro mladou generací. Země, kde se videohrám podařilo prosadit dříve než u nás, ale nabízejí poněkud odlišný obrázek. Leckterý čtyřicetiletý manažer tak uchovává vzpomínky na mládí strávené u herního automatu. Rovněž celá společnost je přístupnější novému druhu zábavy.

Obrázek není k dispozici

Podle výzkumů organizace ESA už nyní tvoří lidé starší padesáti let zhruba čtvrtinu celé herní populace, podobně jako hráči mladší 18 let. Situace v USA samozřejmě není stejná jako v Česku, ilustruje ale ochotu starší generace učit se pracovat nejen s novou technologií, ale i novými typy zábavy. Je velmi pravděpodobné, že naše herní scéna dojde k podobným číslům do několika let. 

Hráči senioři přitom nejsou nutně limitováni pouze určitými nenásilnými tituly. Přesto se neuropsychologové schodují v názoru, že jisté typy videoher nejen že mohou být u seniorů oblíbené, ale mohou jim přímo i prospívat.

Věk mozku: 25, biologický věk: 47

Diskuzi o netušeném potenciálu videoher pro seniory začala v roce 2005 hra Brain Age, také známá jako Brain Training (naše recenze). Je složena z řady logických rébusů od jednoduchých matematických úkolů po testy zkoušející reakční rychlost hráčů. Údajně má procvičovat mozek, a zlepšovat tak zdraví hráče.

Brain Age je určen ke každodennímu použití, přičemž výstupem ze všech absolvovaných testů je určení "skutečného" stáří hráčova mozku. Dvacetiletému hráči tak v závislosti na jeho schopnostech může vypadnout věk o tři dekády vyšší a opačně.

Obrázek není k dispozici

Vydavatelská společnost Nintendo se zdráhala hru oficiálně označit za léčebný prostředek. Přesto se zaštítila podporou japonského neurovědce Ryūty Kawashimy, mimo jiné také autora knih a televizních pořadů o mozkových cvicích, které mu už před prací na prvním Brain Age dopomohly k pozici domácí celebrity.

Nedlouho po vydání Brain Age se objevily rozličné studie zkoumající skutečný přínos videoher pro mozek, a to nejen seniorů. Studie provedená organizací Learning and Teaching Scotland testovala šest stovek skotských studentů po dobu devíti týdnů. Ti z nich, kteří hráli denně dvacet minut Brain Age, vykazovali ve finálním testu o 50 % lepší výsledky.

Na druhé straně stojí studie Alaina Lieuryho, profesora kognitivní psychologie z Univerzity v Remeši, podle jehož výzkumu 67 desetiletých hráčů se nenašly žádné prokazatelné benefity plynoucí z hraní Brain Age. 

Pozitivní efekt nejen Brain Age, ale obecně i jiných her procvičujících mozek, naproti tomu podpořila společnost Posit Science, která svou hrou Brain Fitness konkuruje Nintendu. Pět stovek seniorů starších 65 let po dlouhodobém hraní Brain Fitness dokázalo dobu nutnou ke zpracování informací snížit na polovinu a de facto se v rychlosti vyrovnalo třicátníkům. Zlí jazykové by ovšem dodali, že tuto studii Brain Fitness provedl sám jeho vývojář.

Studie Videogames and the Eldery (Videohry a starší lidé) výzkumníků Goldsteina a dalších zase zkoumala efekt hraní logického rychlíku SuperTetris na 22 seniorů ve věku od 69 do 90 let. Po hraní SuperTetrisu 5 hodin týdně po dobu 5 týdnů se ukázalo, že ke zlepšení reakční doby sice u testovací skupiny došlo, rozdíl oproti kontrolní skupině (která nehrála) ale nebyl statisticky významný.

Brain Age jako placebo

Kawashima kladné výsledky Brain Age dokládá svým výzkumem, přesněji řečeno snímky, podle nichž se mozek vyvíjí lépe při jednodušších analytických úkolech typu Sudoku a hůře při komplikovaných činnostech jako jsou komplexnější videohry, například strategie.

Brain Age

Řada kritiků s ním však nesouhlasí a Brain Age i jemu podobné hry označují za šarlatánství fungující jako vysavač peněz. "Můžete se zlepšit v Sudoku, ale to ještě neznamená, že se zlepšíte v čemkoliv jiném. O této možnosti prodejci raději nemluví," nechal se slyšel Guy Claxton z Bristolské univerzity.

Navzdory kontroverzním výsledkům si Brain Age pochvaluje řada spokojených zákazníků a chtělo by se tak dodat, že minimálně jako náhražkové placebo hra funguje. Byla už ostatně svým efektem přirovnána i k hudbě od skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Ta totiž, podle jedné studie, rovněž zlepšuje činnost mozku. 

Spíše než zázračným prostředkem ve zpomalování mozkové degenerace je ale Brain Age čímsi na půli cesty. Logické hry, nejen ty počítačové, jsou obecně považovány za dobrý, ale ne samospásný trénink mozku. A Kawashima tyto hry pouze zabalil do úhlednějšího balení.

Avšak nejenom kontroverzní "mozkové" hry mohou pro seniory znamenat vítané benefity. Skoro se totiž ukazuje, že klasičtější akční záležitosti mohou pomáhat ještě výrazněji.

Level i věk: 75

V prvé řadě tu jsou pohybové hry. Díky konzoli Wii se masivně rozšířily hry, které po hráčích vyžadují skutečný pohyb. Zatímco ostřílení hráči nad nimi mnohdy ohrnují nos, Wii a nyní i pohybové systémy Move od Sony a Kinect od Microsoftu si už našly cestu do domovů důchodců. Stejně jako v případě Brain Age znovu platí, že pohyb u videohry není o nic víc přínosnější, než pohyb mimo ní, kromě toho podstatného rozdílu, že může být zábavnější.

Obrázek není k dispozici

Například poté, co bylo Wii zavedeno do komunity seniorů v Sedgebrooku ve státě Illinois se okamžitě stalo místním hitem. Hraní Wii Bowling (naše recenze zde) se dokonce dočkalo takové popularity, že místní začali pravidelně hrát i reálné kuželky.

Kromě zrychlení reakční doby, kterou si starší hráči mohou vylepšit také na závodních nebo akčních hrách, se ale jako potencionálně nejvýznamnější přínos hodnotí poněkud nečekaně on-line hry typu World of Warcraft (recenze posledního rozšíření).

Není žádným tajemstvím, že řada seniorů, ať už žije sama či v domovech důchodců, nemá valný kontakt s jinými lidmi, ať již jsou důvody jakékoliv. Výsledkem jsou deprese a jak se říká, zdravá mysl, půl zdraví.

Mnozí vidí řešení problému právě v on-line hrách. Je nasnadě, že se v nich senioři mohou buď přidat mezi běžné hráče, založit svůj vlastní klan, nebo naopak svůj věk úspěšně utajovat a dočkat se vřelejšího přijetí mezi ostatními hráči. Na rozdíl od například internetových chatů, se v on-line hrách spojuje komunikace s určitou aktivitou.

Otázky pro budoucnost

Wii

Stárnutí představuje pro současnou západní společnost velký problém. Starších lidí v bude přibývat, a už nyní prognózy mluví o tom, že se například reklama během několika desetiletí přeorientuje ze střední generace na tu po ní. Bude se zkrátka snažit zaujmout co nejvíce zákazníků.

Je nasnadě, že videohry mohou mít řadu pozitivních i negativních dopadů na jednotlivce a společnost, jako ostatně každý nový fenomén. Stejně tak jejich přínos nelze zobecňovat. Jen málokdo bude obhajovat benefity psychedelické záležitosti Child of Eden pro lidi postižené epilepsií. Avšak už nyní je jasné, že některými svými aspekty mohou videohry do podzimu života vnést alespoň špetku podstatného oživení.

Zdroje: theesa.com, dailymail.com, bbc.com, buzzle.com

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...