Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chibi-Robo! - čistota půl zdraví

  12:00aktualizováno  7. června 3:14
Ve videohrní historii jsme již zaznamenali simulátory kdečeho, ovšem možnost hrát v roli malého robůtka určeného pro povšechen domácnostní úklid jsme zcela jistě ještě neměli.

BonusWeb HIT Chibi-Robo O jisté, mnohdy nemalé dávce úchylnosti v různých japonských videohrách se v poslední době zmiňujeme poměrně často, takže tentokráte tento bod přeskočíme a přistoupíme rovnou k věci. Malá Jenny slaví s rodiči a hafanem osmé narozeniny a po sfouknutí svíček je čas na rozdávání dárků. Od maminky dostane nový klobouk, který ale okamžitě putuje k ledu, jelikož aby jej mohla nosit, musela by z hlavy sundat kuklu ve tvaru žabí hlavy. To taťka ten se předvedl mnohem více a to i přesto, nebo klasicky možná právě proto, že vybíral dárek v prvé řadě pro sebe. Známe to, tatík zjistí, že potřebuje novou autodráhu nebo volant ke Gran Turismu a v tu chvíli není vhodnějšího dárku k blížím se narozeninám jeho kloučka či dcerušky. Na pohlaví v tu chvíli samozřejmě nesejde a na tom, že drahý potomek ve skutečnosti ještě leze po bytě po čtyřech důkladně obandážován plenkami, už vůbec ne. No a tak se tedy stalo, že Jenny dostala k narozkám malého robůtka zvaného Chibi Robo, jenž je nejen velmi Chibi-Robo roztomilým „zvířátkem“, ale zejména pak výkonným pomocníkem pro úklidové práce všeho druhu. Jelikož se ale jedná o poměrně drahou záležitost, kterou si naše rodinka nemohla zase až tak dovolit, nastolila mamka režim tiché domácnosti a taťka teď musí spávat v obýváku, anžto byl z ložnice mamkou vyhoštěn.

Odklopí se placaté temeno Chibiho robotické hlavy a nepořádek putuje tam.

Pokud se vám tento úvod zdá poněkud úchylný, pak vězte, že se vám to nezdá, nicméně nepovažovali jsme za životně důležité dávat to explicitně najevo, a tak tedy jen doplňme, že vše co jste četli v prvním odstavci je pravda pravdoucí a nic z toho jsme si skutečně nevymysleli. Ale není se co divit, jelikož celkové pojetí této hry a její stylizace jsou do značné míry velmi netradiční, což je zcela jednoznačně největším trumfem celé hry. Ovšem pravděpodobně pouze pro již ostřílenější hráče, kteří si čas od času rádi dají i něco, co stojí zcela mimo hlavní proud současné videoherní produkce.

Chibi-Robo Hra funguje asi takto. Když vás rodinka vybalí, zjistíte, že vás firma Citrusoft (fakt, nekecáme), která vás vyrábí, dodala i s vaším speciálním domečkem, v němž trávíte čas mezi jednotlivými herními úseky a jakýmsi poručníkem jménem Telly Vision, což je poletující malá televize, která vám zejména v počátcích hraní dává různé rady. A až se rozkoukáte, je čas začít plnit první úklidové mise. No mise, vlastně to žádné mise ani nejsou, prostě vylezete z Chibi domku a budete hledat různé skvrny, pohozené odpadky a další neřádstvo, které je potřeba uklidit, a mezitím budete sbírat i mince, za které si pak prostřednictvím počítače v Chibi domečku budete moci kupovat různá vylepšení a upgrady. Uklízení má pak navíc ten účel, že všechny obyvatele tím činíte šťastnými, šťastnými, šťastnými. Alespoň dle slov Telly Vision a dle toho, že postupně stoupáte v jakémsi žebříčku oblíbenosti nebo co to vlastně je. Zkrátka čím více happy bodů nasbíráte, tím výš postupujete a když se vám podaří překročit některou ze stanovených hranic, získáváte bonusy v podobě zvýšení kapacity vašeho akumulátoru.

Chibi-Robo

v případě Chibi Robo jde do jisté míry i o velmi umně zamaskovanou adventuru.

Samotný akt uklízení probíhá tak, že pobíháte s Chibim po pokoji nebo po některé z dalších místností a hledáte, co kde uklidit. Jelikož je Chibi malinký, tak je všechno kolem naopak velké, takže i pohozený papírek nebo psí ťápotu vidíte už relativně zdaleka. Přihasíte si to tedy k nějakému odpadku s napájecím kabelem vlajícím za vámi a po stisknutí tlačítka ho Chibi sebere a … hodí si ho do hlavy. Prostě se odklopí placaté temeno Chibiho robotické hlavy a nepořádek putuje tam. Kapacita Chibiho hlavy ale není neomezená, a tak je po třeba čas od času najít odpadkový koš a všechen odpad do něj přeskladnit, což všechny členy domácnosti učiní ještě šťastnějšími, šťastnějšími, šťastnějšími. Pokud cestou narazíte na skvrnu na podlaze, není nic jednoduššího než z hlavy, která slouží zároveň i jako skladiště potřebných nástrojů, vytáhnout zubní kartáček a podlahu řádně vydrhnout. Od Chibi-Robo začátku máte navíc v hlavě ještě i vrtulku, která vám sice neumožní létat vzhůru, ale můžete díky ní překonávat různé mezery a díry nebo bezpečně seskočit z velkých výšek. Časem se ale dopracujete i k dalším důležitým nástrojům jako je třeba střelná zbraň a další.

Jak již bylo výše naznačeno, zmíněný napájecí kabel za sebou Chibi netahá jen proto, aby nám přišel roztomilý, ale proto, že se v průběhu tuhé šichty vybíjí jeho akumulátor a je tedy potřeba jej občas dobít. V tu chvíli je potřeba najít nejbližší elektrickou zástrčku, do níž se Chibi připíchne a během chvíle se dobije a může vyrazit k dalšímu úklidu. Každá z činností je ale energeticky jinak náročná, takže i s pokročilou kapacitou baterie se nedá říci, že vám vydrží celou šichtu (pracuje se zde vždy přes den a přes noc, mezi „směnami“ vás hra vždy hodí do Chibi domečku). Nejedná se samozřejmě o nijak zásadní záležitost, ale občas je potřeba zjistit, zdali máte dost energie, zvláště když se třeba chystáte někam krkolomně lézt, pak přelétat mezi stoly a pak se ještě vracet.

Chibi-Robo Co se týče úklidu jako takového, můžete si dělat víceméně cokoliv se vám zachce, hra vám nepředepisuje, že máte přes noc vygruntovat obývák, takže by se mohlo zdát, že tu o nic jiného nejde, nicméně po chvíli člověk zjistí, že v případě Chibi Robo jde do jisté míry i o velmi umně zamaskovanou adventuru. Zatímco zpočátku budete pobíhat pouze po obýváku, časem si zpřístupníte i jiné místnosti. V noci, kdy lidé spí, totiž ožívají hračky, které chodí, mluví a celkově se chovají poměrně společensky. Plyšová housenka například pravidelně zaujímá místo ve dveřích mezi obývákem a kuchyní, kde si píše do deníčku projevy své horoucí lásky ke Kapitánu Vesmírňákovi, což je figurka jakéhosi vesmírného superhrdiny. Když jej jednou potkáte mašírovat po obýváku a dáte se s ním do řeči, nejenže získáte jeho kostým, ale naučí vás i správnou superhrdinskou pózu. A když pak půjdete okolo housenky v jeho kostýmu, bude si myslet, že vy jste on. Sice se jí budete zdát menší, ale když pak předvedete i jeho pózu, zastydí se a uteče, čímž pádem se vám otevře cesta do kuchyně. Nenásilné, příjemné, objevené napoprvé víceméně náhodně, ale ve skutečnosti logické, prostě fajn. Hra nabízí i dost vyžití pro nejrůznější průzkumníky, jelikož je zde dost „nepřístupných“ míst, Chibi-Robo kam se lze dostat pouze různými oklikami nebo až po získání nějakého nového předmětu, což z ní dělá do jisté míry vlastně i plošinovku.

Grafická stránka hry příliš nenadchne, grafika je sice pěkně a velmi příhodně barevná, ale nějaké pokročilé technické kvality se zde nedočkáme, ale ocenit je třeba nejrůznější animace postaviček, které jsou roztomilé a poměrně vtipné a veselé zároveň. Zato zvuky jsou naproti tomu naprosto vynikající. Hudba, která zde hraje, sice nemusí sednout úplně každému, ale dabing musí zákonitě dostat v podstatě kohokoliv. Postavy se vyjadřují jakýmsi podivným brbláním, které je doplněno anglickými titulky, což není nic zase až tak úchvatného, ovšem styl, jakým tvůrci jednotlivé postavičky „nabrblali“ je naprosto úžasný a stoprocentně výstižný a nezaměnitelný. U Jenny tedy máte skutečně pocit, že se jedná o hlasový projev malého děcka, tatík se projevuje velmi rozšafně, Telly Vision vyplašeně, vesmírný superhrdina úderně a třeba moderátor televizních zpráv zase bulvárně. Vynikající.

Giga Robo

Giga Robo je jedna ze zdejších postaviček, kterou potkáte ve sklepě. Jedná se o robota, jenž byl předchůdcem modelu Chibi Robo, jenž ale měl vysoké energetické nároky a jeho provoz byl drahý, což vedlo k vývoji nového modelu Chibi. Zdejší Giga Robo má totálně odpálený akumulátor a chybí mu noha. Těžko říci, zdali byl jeho předobrazem slavný Marvin z knih zabývajících se stopování ve vesmíru, ale jeho zubožený stav nás na tuto myšlenku přivedl poměrně velmi rychle :-).

Klady a zápory

Plus Netradiční námět
Plus navíc velmi slušně zpracovaný
Plus V zásadě naprosto volná hratelnost
Plus Skvělý "dabing"

Mínus Nijak oslňující grafika
Mínus Tato hra asi nebude pro každého

I přes naše velmi pozitivní dojmy je ale potřeba ještě jednou zdůraznit, že Chibi Robo asi nebude hrou úplně pro každého. Nejedná se sice o tak úzkoprofilový extrém jako kupříkladu nedávná Odama, ale přesto se rozhodně nejedná o mainstreamovou záležitost. Ono totiž upřímně řečeno, když tuto hru člověk hraje déle než tři hodiny vkuse, začne mu všechno to žvatlání a všechny místní podivnosti lézt na mozek. Na druhou stranu je to ale téměř ideální hra na nadcházející letní měsíce, kdy to člověka táhne spíše někam ven než k hraní a kdy si u her neprosedí celé večery a noci jako v zimě. Za hodinku v Chibi Robo ale stihnete několik „šichet“, ukládat se dá kdykoliv se objevíte v dosahu elektrické zásuvky, takže se jedná o ideální kousek, který si na chvilku pustíte po návratu z práce a pak zvesela vyrazíte někam do příjemné hospůdky s velkým plátnem a chutným pivkem. Přece nestrávíte fotbalový šampionát u her, ne?

Chibi-Robo
Výrobce/Vydavatel Nintendo/Nintendo
Platforma GameCube
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 6 bloků
Verdikt: Tato hra ani není sama o sobě převratně invenční, ale její neortodoxní pojetí z ní dělá maximálně roztomilou záležitost.
Hodnocení: 85% (info)Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

Hra Fortnite vydělala již miliardu dolarů, přitom je ke stažení zdarma

Fortnite

Za pouhý rok od vydání už hra Fortnite vydělala svým tvůrcům přes 20 miliard korun. Její popularita je přitom stále na...

Předobjednávky v Německu už jen pro hry s přesným datem vydaní

Cyberpunk 2077

Pokud němečtí prodejci chtějí prodávat počítačové hry, než oficiálně vyjdou, musí nově svým zákazníkům sdělit přesné...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz