Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Children of the Nile CZ - nový Caesar 3?

  12:00aktualizováno  17. února 12:33
Konečně je zde dlouho očekávaná budovatelská strategie, která na našem trhu dlouhou dobu chyběla. Překoná pojmy jako Caeser 3 či Pharaoh? Chcete se alespoň na chvíli stát faraónem? Pak čtěte dále!
85

Children of the Nile

Platforma: PC
Výrobce: Tilted Mill

Herní karta

Máte rádi budovatelské strategie typu Caesar či Pharaoh? Již dlouhou dobu Vám nějaká chyběla na naší herní scéně? Máte megalomanské sklony a rádi tvoříte vše podle sebe? Pak je hra Children of the Nile to pravé pro Vás. Ocitnete se v kůži faraóna ve starověkém Egyptě, světě krásných monumentů a pyramid. Vaším úkolem je dosáhnout nesmrtelnosti a rozkvětu Vaší říše pomocí velkolepých staveb, které ponesou Vaši slávu po tisíce let.

V Children of the Nile se ocitnete ve starověkém Egyptě v dobách jeho největšího rozkvětu. Jistě si při slovech starověký Egypt vybavíte pojmy jako faraón, pyramidy, sfinga. A právě Children of the Nile Vás postaví přímo do role vládce Egyptu - faraóna. Ovšem i faraóni jsou smrtelné bytosti, proto ve hře nebudete hrát pouze za jednoho z nich, nýbrž za celou dynastii. Ve hře svého faraóna - či spíše sebe - můžete neustále vidět, jak jej Vaši poddaní nosí na nosítkách, aby mohl obdivovat a kontrolovat svou říši a rodící se město. To ale mají na starosti právě Vaši poddaní, a Vaším úkolem je, zajistit jejich spokojenost. Pokud jsou totiž Vaši poddaní nespokojení, může se velmi snadno stát, že odejdou do jiného města. Proto se musíte starat, aby Váš lid měl dostatek potravin, lékařskou péči, vzdělávací centrum, dostatek krámků s různým zbožím, ale zapomenout nemůžeme ani například na baviče či chrámy zasvěcené různým bohům, abychom ukojili touhu obyvatel po modlení. Tvůrci hry si dali velmi záležet právě na důrazu na jednotlivce. Každá postavička má své jméno, své potřeby, zkrátka trošku zde tvůrci převzali styl alá Sims.

Jen pro představu, engine hry byl použit ve hře Empire Earth, ale zde je velmi výrazně vylepšen a podporuje nejnovější technologie.

Nyní ale pojďme ke hře samotné. Prvním rozdílem od již zmiňovaných strategií je kompletní 3D grafika, která se tvůrcům opravdu, ale opravdu velmi zdařila. K dispozici máte kameru, kterou můžete libovolně přibližovat, vzdalovat či natáčet dle své vlastní potřeby. Je to malinko nezvyklé oproti starším strategiím, ale po chvilce si zvyknete a naopak možnosti kamery oceníte. Jen pro představu, engine hry byl použit ve hře Empire Earth, ale zde je velmi výrazně vylepšen a podporuje nejnovější technologie, které poznáte například na vlnící se hladině řeky. Zvukový doprovod je doprovázen dobovou hudbou, která nikterak nenarušuje atmosféru hry, naopak ji krásně doplňuje. Ve hře můžete sledovat jakoukoliv postavu, kterou si zvolíte. Vidíte její potřeby, či naopak důvody, proč a s čím je nespokojená. Ve hře nechybí ani střídání dne a noci, či ročních období. Ty jsou tři: Achet, který přináší záplavy, ale obnovuje ornou půdu, Peret je obdobím růstu, kdy farmáři sejí a starají se o své pole a posledním obdobím je Šem, což je období sucha, ve kterém probíhá sklizeň. Lidé jsou nejaktivnější v průběhu dne. V noci většina z nich odpočívá, kromě šlechty, která si užívá na hostinách. Lidé se živí sběrem plodin či nákupem zboží od pekaře. Neexistují zde peníze, vše je založeno na směnném obchodu.

Teď se podíváme na systém hry. Základem je pěstování plodin - pšenice, ječmenu a zeleniny, které se pěstují kvůli daním a odvodu desátků. Proto musíte mít řadu farmářů, kteří se o pěstování plodin starají. Jejich počet závisí na množství šlechticů, kteří z vypěstované úrody prosperují. Dalším nezbytným krokem je dostatek cihlářů a zedníků pro stavbu zděných (vládních) budov - školy, márnice, nemocnice, chrámy... Další nedílnou součástí každého města jsou městské stráže, které dbají o pořádek ve městě a vyhánějí tuláky z města. Na městskou stráž dohlížejí velitelé, jejich počet určuje, kolik můžete mít městských stráží. Na stejném principu jsou založeny i vojenské jednotky, na výběr jsou dva druhy: Pěší a námořnictvo. Všechny bitvy jsou zde bojovány automaticky, tudíž je nemůžete nikterak ovlivňovat.

Krátká exkurze do historie Egypta

Asi každý zná egyptské Pyramidy a Údolí králů, Údolí královen, ale co vedlo egypťany k stavbě těchto obrovských obdivuhodných monumentů. Rozhodující roli při vývoji hrobky v Egyptě hrála představa o posmrtné existenci jako pokračování života na zemi. Hrobky proto často přejímaly podobu a funkce obytného domu, jejich architektura a uspořádání zároveň vycházelo z potřeby zásobovat ducha zemřelého a umožnit mu kontakt se světem živých. Egypt byl před mnoha tisíci lety pokryt savanami, po kterých se proháněla bohatá stáda zvířat. Sahara však byla nemilosrdná a zabrala téměř celé území, zbylo pouze úrodné okolí Nilu. Řekne-li se starověký Egypt, mnoho z nás si představí pyramidy zaváté v pouštním pískem, bohatě zdobené hrobky mocných faraonů, chrámy a bohatě zdobené sochy, hieroglify, uctívané božstvo a samozřejmě řeku Nil - symbol mocné Egyptské říše. Vždyť Nil byl s výjimkou několika oáz dárcem jídla, pití, ale i života samého. Není proto divu, že egypťané tolik uctívali boha Nilu Usira. Jen se podívejte, kolik obdivuhodných památek se nachází na obou březích oslavovaného veletoku. Řeka Nil byla životodárnou krví starověkého Egypta. Každé jaro, když roztál sníh v horách Etiopie, stoupla hladina Nilu a voda se rozlila po okolních polích - přinášela jim nejen vláhu, ale i úrodnou vrstvu bláta. Egypťané obdělávali tuto půdu už po tisíce let, když se kolem roku 3500 let př. n. l. objevila první města a bylo vynalezeno písmo.

O šest století později začala vláda faraonů, když král Meni sjednotil severní a jižní Egypt a vytvořil jedno království s novým hlavním městem Mennofer. Od časů Meniho je vláda faraonů rozdělena na tři hlavní období - Starou, Střední a Novou říši. Mezi těmito obdobími jsou tzv. Mezidobí, kdy byla vláda faraonů oslabena a Egypt byl otřásán spory. Faraóni vládli Egyptu téměř po 3000 let a zanechali po sobě úžasnou řadu památek na svou moc a bohatství. Nejsou to jen obrovské pyramidy a sochy viditelné v poušti na míle daleko, ale také poklady v hrobech faraonů včetně jejich mumifikovaných pozůstatků, psané texty a překrásné předměty ze zlata a drahých kamenů. Všechny egyptské pyramidy postavené faraony patří k největším divům světa. V Gíze jsou tři velké pyramidy, ta největší pro Chufeva (řecky Cheopse), byla původně 147 m vysoká. Je zhotovena ze 2,3 miliónů kamenných kvádrů, z nichž každý váží průměrně 2,5 tuny. V době své slávy byly pyramidy pokryty hladkou a lesklou vrstvou vápence.

Práce byla obrovská a vyžádala si nasazení asi 100 000 dělníků. Při stavbě velké Chufevovy pyramidy byly kamenné bloky dobývány, dopravovány a usazovány ručně, každý den po dobu 20 let. Pyramidy byly stavěné vrstvu po vrstvě, jak byly bloky přisouvány na dřevěných saních po dlouhých rampách, spirálovitě obtáčejících pyramidu. Rampy byly nakonec rozebrány. Člověk nemusí být odborníkem, aby si uvědomil, jak titánskou práci představovala stavba pyramid.Největší ze všech tří pyramid v Gíze - Chufevova - zaujímá plochu 48 000 metrů čtverečních a je vysoká 146 metrů. Fotografie nedávají správnou představu o obrovitosti této kamenné masy. Je třeba ji vidět, abychom pochopili, proč mezi sedmi divy světa stavěl starověk tyto památky na první místo.

popisek

Jak tedy zvyšovat věhlas a starat se o blaho svých poddaných? O blaho obyvatel se staráme tím, že jim poskytujeme dostatečné množství nemocnic, chrámů a pekáren. Zkrášlování města, jako jsou kamenné dlažby, vegetace či různé jiné doplňky jsou zde zdarma, nestojí žádné suroviny, ale zároveň nemají žádný vliv na blaho obyvatel. V podstatě celá hra se točí a je závislá na oblíbenosti (věhlasu) Vás, čili faraóna. Zvyšovat ji můžeme budováním hrobek, soch, zušlechťováním paláce atd. Věhlas má velký vliv nejen na obyvatelstvo žijící v našem městě, ale i na široké okolí. Pokud totiž máme velký věhlas, obyvatelé z okolních měst se přestěhují k nám. Na druhé straně zde ale také hrozí vzpoury a nespokojenost obyvatelstva, pokud například zvýšíte daně. Pokud se to Vašim občanům nebude líbit, začnou protestovat, nevyhovíte-li jím, jednoduše se seberou a odejdou do jiného města.

Základem ve hře je pěstování plodin - pšenice, ječmenu a zeleniny, které se pěstují kvůli daním a odvodu desátků.

Mnozí z Vás se určitě těší na věc, kterou jsme zde ještě nezmínili. Ano, nyní se budeme věnovat výstavbě monumentů. Monumenty podněcují víru a důvěru ve Vaše vůdcovství a v sílu Vašeho lidu, samozřejmě také působí na okolní kraje, které Vás díky nim respektují. Obrovské sochy jsou jediným typem monumentu, který mimo ohromování svou krásou a velkolepostí neslouží k žádnému konkrétnímu účelu. Na rozdíl od nich můžete budovat obelisky a stély na počest určitého úspěchu a slouží i k zvyšování Vašeho věhlasu, šířením propagandy. Pyramidy a mastaby fungují jako hrobky pro pochování elitních občanů a královské rodiny. Jejich výstavba je obrovský závazek a pokud některou z nich dokončíte, velmi významně zvýšíte svůj věhlas, zvláště je-li to první monument svého druhu., či když nový typ pomníku překoná ty, které byly postaveny dříve. Proto berte při stavbě na vědomí, že pokud jako první postavíte obrovskou pyramidu, jistě z ní získáte velký věhlas, jenže stavbou druhé, menší již nezískáte nic. Doporučuji proto začínat stavbami menšími a postupně budovat větší.

Český překlad je na velice dobré úrovni, obzvláště potěší kompletní překlad nápovědy, která zároveň slouží jako encyklopedie.

Za zmínku zcela nepochybně stojí i fakt, že celá hra je kompletně lokalizována do češtiny. Pro realizační tým společnosti CD Project to jistě nebyl žádný lehký kousek, protože hra obsahuje opravdu velmi mnoho různých textů, nápověd či popisků veškerých staveb i postav. Ovšem překlad se týmu opravdu zdařil a až na nepatrné nepřesnosti hodně ulehčí hru těm, kteří angličtině moc nevládnou.

Co říci závěrem? Pokud jste milovníkem tohoto druhu her, pak u Children of the Nile budete doslova hýkat blahem. Tento typ hry na našem trhu již dlouho chyběl, ale zde se čekání opravdu vyplatilo. Strávíte mnoho dlouhých večerů budováním své říše a nebudete se od ní chtít ani na chvilinku odtrhnout. Pro ty, kteří k těmto hrám mají poněkud dále, doporučuji začít hru výukovými misemi, které jsou opravdu skvěle udělané a vše důležité o hře se v nich naučíte. Pokud Vás přeci jen již vytvořené scénáře přestanou bavit, máte k dispozici editor, kde můžete jak vytvářet mapy či kampaně vlastní, tak editovat již autory vytvořené scénáře.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 559 čtenářů

Témata: Socha

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...Najdete na iDNES.cz