Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chrome: Specforce CZ

  12:01aktualizováno  3. listopadu 9:17
Předchozí díl této taktické akce nabízel možnost hrát hru různým stylem, implantáty, vozidla, vznášedla a tři různá zakončení. O tom, jak se vydařilo pokračování, si přečtěte recenzi z české verze hry.
69

Chrome: SpecForce

Platforma: PC
Výrobce: Techland

Herní karta

Když se před dvěma roky objevila prvotina polského studia Techland s názvem Chrome, sklidila výborné hodnocení. Skvělá 3D taktická sci-fi akce s výbornou grafikou nabízela několik hodin výborné zábavy. Po dvou letech přichází pokračování s přídomkem Specforce. Překonává svého předchůdce a odpovídá hře dnešní doby?

Mluvíte po česky?? Ja ja
Hru u nás distribuuje společnost Cenega, která se rozhodla hru počeštit. Opět jsou přeložené pouze titulky, dabing zůstává původní. Překlad je nicméně kostrbatý a občas i nepřesný. Například hned v menu vás zarazí, že „prohodit tlačítka myši“ ve skutečnosti invertuje Y osu myši. Nějaké ty nepřesnosti v překladu se dají opustit, občas narazíte na špatný pád a podobně, ale nejedná se o žádné závažné chyby, kvůli kterým byste bez znalosti angličtiny hru nedohráli.

Příběhové klišé
Příběh hry je tuctový. Lidstvo osídlilo okolní galaxie a vy jste v kůži Bolta Logana na jedné průzkumné misi. Vaše plavidlo ovšem sestřelí teroristé, kteří disponují kvalitnější likvidační technikou a vám nezbývá nic jiného, než boj o svůj život. Samozřejmě se dozvíte o nepěkných praktikách uvnitř armády, do které patříte a další podobné věci.

Přes pole, přes řeky…
Jak se již dalo z předchozího odstavce vytušit, vaším úkolem bude zlikvidovat téměř vše živé na mapě. Výjimku tvoří pouze vaši spoluhráči. Pokud se neudržíte a přidáte jim zátěž vašeho olova, mise končí. To samé platí, pokud se vzdálíte od své skupiny. Napřed budete upozorněni a poté "Mission Failed" a load posledního savu.
Jak jsem již nastínil, hra se odehrává v jiné vesmírné galaxii. To dává tvůrcům celkem volnou uzdu co se vytváření herního světa týká. Vše ovšem připomíná zničenou krajinu na Zemi (=Severní Čechy). V misích postupně navštívíte lesy, pralesy, různé houštiny a základny, které jsou opravdu odpudivé.

Grafika
Chrome: Specforce běží na stejném enginu jako jeho předchůdce. Před dvěmi lety patřil mezi to lepší, co se ve hrách objevilo, dnes se jedná ovšem o průměr. Autoři bohužel zapomněli implentovat do enginu nové grafické funkce. Modely mají dostatek polygonů, nicméně s Far Cry nebo Half-Life 2 se Specforce nedá srovnávat. Textury jsou většinou mdlé a v nízkém rozlišení. Na druhou stranu jsou některé efekty zpracovány zajímavě, například pohled do Slunce.
Jednu věc ovšem autorům neodpustím. Pokud na blíže neidentifikovatelné zařízení připomínající bagr nebo něco na ten způsob vymodelují 3D žebřík, tak každého napadne, že na stroj půjde vylézt, vytáhnout sniperku a velice dobře se bavit. Chyba lávky, ať skáčete jak skáčete, po žebříku se nahoru žádným způsobem nedostanete.

Umělá inteligence – místy opravdu umělá
Mise se většinou odehrávají v exteriérech, které jsou na umělou inteligenci velkou zkouškou. Bohužel, AI většinou zklame. Pokud hrajete stylem ala Rambo, tak jste buď upozorněni, že se nacházíte příliš daleko od svých spolubojovníků, nebo pokud je před vámi nepřítel, tak se stává, že vaši kolegové občas střelí i do vás. Pomstu radši neplánujte, jinak vzpomínejte, jak daleko je poslední save.
Spoluhráči i protivníci intuitivně zabírají vhodné polohy pro střelbu, kryjí se za nerovným terénem nebo bednami. Bohužel zde nefunguje koordinace, která by zaručila, že zatímco se bude část týmu přesouvat, druhá půlka nepoběží za nimi, ale bude je krýt.
Dvakrát za hru se mi navíc stalo, že počítačový spoluhráči stříleli do již mrtvých protivníků. A to do doby, než jim došla munice, takže poté sloužili jako živé terče bez možnosti obrany.

Bolt Logan – napůl člověk, napůl implantát
Aby autoři hru alespoň trošku odlišili od ostatních tuctových stříleček, zabudovali do ní tzv. implantáty. Hrdina za kterého hrajete totiž už není pouze člověk, ale je notně vylepšen nejnovějšími vědeckými objevy. V těle tak máte implantát, který zajistí vaši nesmrtelnost, rychlejší pohyb, neviditelnost a zpomalení času ala bullet-time.
Abyste to neměli příliš jednoduché, pro využití implantátů potřebujete energii, kterou získáváte z baterií. Nemusíte mít ovšem strach, že byste tyto „rozšiřující funkce“ využili zřídka – na nejtěžší obtížnost má téměř každý nepřítel alespoň jeden článek energie. Pokud budete hrát na easy, tak o ně budete zřejmě zakopávat téměř na každém rohu.
Chybu ovšem udělali autoři v tom, že implantát pro rychlejší pohyb nahrazuje běh. Pokud se budete chtít pohybovat rychleji, spotřebujete všechnu energii, která se vám může později hodit například pro neprůstřelnost. Mnohem lépe by to řešil klasický běh a kapacita plic, jak je to využito v jiných hrách.

Likvidační arzenál
Ve hře narazíte celkem na dvanáct zbraní, které jsou nevýrazné a celkem jsou si i podobné ve svých vlastnostech. Klasická „devítka“, několik automatů, sniperka, dva druhy granátů. Například automaty mají stejné vlastnosti a tak je celkem jedno, který si zvolíte. Osobně jsem hru prošel s automatem, který jsem dostal na začátku.
Nové zbraně získáváte od mrtvých protivníků, stejně jako munici. Velkým mínusem je nepřenositelnost zbraní mezi misemi. Pokud si tedy v misi nasbíráte arzenál vašim choutkám líbivý, v další misi začnete s tím, co vám nadělí počítač.
Během hraní budete také často řešit kompromis, zda si vzít více zbraní a méně munice, nebo více munice a jednu zbraň, popřípadě pár granátů. Vše je uschováno ve vašem inventáři, kam se schovávají i baterie pro implantáty a Healtexy, které slouží ke zvýšení vašeho zdraví.

Hackuji, hackuješ, hackujeme
Jako špatný vtip beru pokus udělat z hráče hackera. Na nepřátelském území budete často nuceni otvírat brány, deaktivovat bezpečnostní laserové paprsky, nebo stahovat data z počítačů. Když přistoupíte k ovládacímu zařízení, tak se vás hra zeptá na heslo. To samozřejmě neznáte a tak vám nabídne položku hack. Nyní se před vámi objeví pexeso, které musíte celé odhalit na určitý počet pokusů. Trapná záležitost, která kazí zážitek ze hry. Protože tohle zdržování do stříleček nepatří, obzvláště ne několikrát za misi.

Užitečná vozítka
Ve hře narazíte na vozidla, která nejen že výrazně zrychlí pohyb po lokaci, ale navíc jsou i účinnou zbraní proti přesile. Fyzika zde ovšem příliš reálně nefunguje, ostatně jako v celé hře. I když není problém vozítko obrátit na střechu.
Palpost na vozidle je velmi užitečnou věcí, která řeší i hodně velkou přesilu. To ovšem musí být nějaké přibližovalo po ruce.
Velmi nerealisticky je uděláno poškození vozidla, respektive ubrání vašeho zdraví, pokud narazíte do nějakého předmětu. Náraz v plné rychlosti do zdi samozřejmě nepřežijete bez ztráty kytičky z klopy, nicméně pokud se otřu o strom při rychlosti šneka, tak není reálné, aby mi ubylo půl zdraví.
Ovládání vozidel také není příliš dobře zpracováno a podle názoru hráče not_perfect si budete připadat jako kluk, který řídí dálkově ovládané autíčko od Vietnamců.

Další drobnosti
Jako zpestření beru chodícího mecha, robota, kterého můžete ovládat a využívat jeho palebou sílu. Mech je ovšem těžkopádný, pomalý a osobně jsem jej neměl příliš v lásce. Ovšem jako zpestření na pět minut to není špatné.
Hra má ovšem jednu nemilou vlastnost, která se v dnešní době neodpouští. Výše zmíněné příběhové klišé je do hry velmi špatně zapracováno. Hra vás „nevtáhne“ do děje a tak nemáte pomalu motivaci, proč hrát dál. Motivací může být čekání na zázrak, ten se ovšem nestane.
Veškeré věci se dozvídáte na loadovací obrazovce a to je vše. Žádné zásadní příběhové zvraty během mise nečekejte. Navíc forma titulků není to pravé ořechové.

Multiplayer
Hra obsahuje multiplayer, který nevybočuje z šedého průměru. Capture the Flag a Deatmatch nepřinášejí žádné oživení multiplayerové scény. Alespoň že lidští protivníci se chovají lépe než boti.

Verdikt:
Velké zklamání, které nepřekonává svého předchůdce. Lehce podprůměrné grafické zpracování s nudným příběhem který nevtáhne do hry, pár bugů, ničím nepřekvapující multiplayer, krátká hrací doba…
Než začne pravá zimní sezóna s kvalitními herními peckami, může přijít vhod. Pokud ovšem máte svou oblíbenou hru, tak u ní zůstaňte.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

69 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 152 čtenářů

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...Najdete na iDNES.cz