Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ChromeHounds – mechové ve válce

  12:00aktualizováno  2. srpna 1:57
Nahlédněte do alternativní reality, kde náš svět zažil již tři světové války. Země je zmítána neustálými boji, kde hlavní roli hraje nejmodernější technika v čele s mechy nazývanými Hounds.

ChromeHounds Pamatujete si jak v roce 1945 skončila druhá světová válka? Mnozí z vás pravděpodobně nikoliv, ale datové údaje nám díky několika letům stráveným ve školních lavicích napomohly k alespoň nějaké té znalosti letopočtů. A teď si představte, že před přibližně dvěma desítkami let začala světová válka třetí, která skončila až koncem roku 1996 naprostou devastací většiny lidské populace. V této alternativní realitě se odehrává příběh ChromeHounds, nejnovější počin z dílen From Software, vývojářského studia známého svými povedenými RPG a právě tvorbou her s tématikou bojových mechů (Metal Wolf Chaos, Murakumo či známá série Armored Core).

Mechové ve hře jsou nazýváni Hounds a jsou dále rozděleni na šest kast.

Oficiálně nastolený mír však dostává značných trhlin, když se tři největší mocnosti začnou přít o území a další z nikdy ChromeHounds neutichajících konfliktů je na světě. V tu chvíli nastupujete na scénu vy, jako bezejmenný žoldák, prahnoucí kromě navýšení svého konta i po nedohledném smíru všech velmocí. Jenže když se kácí les, tak létají třísky a ani toužebný mír nelze v současné situaci získat pouhou diplomacií. Z pohledů nás hráčů – díkybohu.

ChromeHounds je pro příležitostné hráče naprosto nestravitelným simulátorem mechů, se spoustou nepochopitelných funkcí. Pokud se však nebojíte opravdové hardcore hry, u které povrchnost nenajdete a vše je propracované až do posledního puntíku (v případě ChromeHounds spíše šroubku), tak je tento titul přímo pro vás. ChromeHounds totiž nabízí nepřeberné množství herních možností. Na první pohled vypadá ChromeHounds podobně jako MechAssault 2: Lone Wolf, jenž je dodnes považován za jeden z nejlepších titulů žánru. Již samotné ovládání je tomuto hitu od Day 1 Studios velmi podobné. Těm, co tedy MA2LW ChromeHounds okusili, přejde lehce do krve, ale i hráči robotími hrami nedotčení, se díky obsáhlému tutoriálu naučí veškeré ovládací metody velmi záhy. Již po chvíli jsme však zjistili, že máme co do činění s něčím daleko propracovanějším než MA2LW.

Mechové ve hře jsou nazýváni Hounds a jsou dále rozděleni na šest kast. Hounds z každé třídy disponují diametrálně odlišnými vlastnostmi, ať už jde o jejich pohybové schopnosti (chodidla, pásy, kola), základní vybavení či zbraně. Spoustu z těchto faktorů lze přitom detailně upravovat k obrazu svému. Při úspěšném plnění misí navíc dostanete celou řadu nových součástek pro Hounds, ze kterých si můžete dokonce postavit od samotných základů mechy vlastní. Není však moudré stavět jen ze základních ingrediencí, lehce obrněný Hound nevydrží v bitvě příliš dlouho. Důležité je při stavbě svého mecha sledovat i jiné vlastnosti. Třeba takový objem zásobníků na střelivo i palivo hraje na bitevním poli obrovskou roli. I během přestřelek se vyplatí sledovat všechny svoje zásoby.

ChromeHounds

ChromeHounds nejsou hrou pro každého.

Hra za různé typy Houndů je přitom velmi odlišná. Už jenom samotné názvy jednotlivých typů mluví samy za sebe – Heavy Gunner, Sniper, Defender, Soldier, Scout a Tactics Commander. Palebná síla Heavy Gunnera je při většině útoků naprosto devastující. Pro přímý atak se stává HG jasnou volbou. Daleký dolet střel vynahrazuje i pomalejší pohyblivost. Hlavní předností Houndu Sniper je jeho schopnost likvidovat cíle na opravdu dalekou vzdálenost. Je totiž vybaven několikastupňovým zoomem. Zároveň je tento mech středně rychlý, takže jeho vlastnosti tvoří dokonalou kombinaci na špionážní mise. Defender je silný v obraně. Jeho obrnění je silné a pohyblivost malá. Jedním z nejzajímavějších Houndů je (na poměry ostatních mechů) malý Scout. ChromeHounds Je velmi rychlý a dokáže doslova proběhnout nepřátelským územím a nechat protivníky daleko za sebou. Dokáže i udržet v chodu komunikační věže a hra za něj v multiplayeru připomíná režim capture the flag. Nejoriginálnějším Houndem však zůstává Tactics Commander. Hra za něj obsahuje i nesčetné strategické prvky. TC je schopen odhalit pozici nepřátelských Houndů a zadávat rozkazy spolubojovníkům. Využívá k tomu jednoduchou čtvercovou mapu (tu je schopen kdykoliv vyvolat jakýkoliv Hound) a lehce osvojitelné zadávání rozkazů. Sám je však pro boj absolutně nevhodný i díky své lehké zranitelnosti.

Jak si postavit Hound snadno a rychle

Základem je mobilní jednotka, což jsou v případě Houndů obvykle obří robotí chodidla, ale též pásy, kola či výjimečně i vznášedlová část. Samozřejmě záleží na typu Houndu, který chcete stvořit. Dále je důležitý trup, podle jehož stupně obrnění se budou určovat další faktory stavby vlastního Houndu. Dále si pak můžete nastavit i kvanta kosmetických detailů a hurá na zbraně. Těmi svůj mech můžete vybavit v nejrůznějších kombinacích a na mnohdy až neuvěřitelných místech vašeho Houndu. V tomto směru platí pouze jedno pravidlo. Samotné zbraně a jejich palebné dráhy se nesmějí krýt. Poté můžete svůj výtvor obšťastnit jménem a je hotovo. Tedy pravděpodobně. Objektivně přiznáváme, že naše prvotiny z garáže nevydržely na bojišti příliš dlouho a ani svým vzhledem nikterak neohromovaly. Naštěstí je přítomný i testovací režim, kde si svůj drahocenný výtvor můžete nejdříve v boji vyzkoušet, než ho pošlete do opravdové bitvy. Částí na sestavení vlastního Houndu jsou desítky a nikdy nebude žádný stroj vypadat identicky s druhým.

ChromeHounds ChromeHounds nabízejí dlouhý režim kampaně, volnou bitvu i možnostmi nabitou hru po Xbox Live. Ta nabízí jak klasický deathmatch až pro dvacet hráčů, tak i kooperativní hru určenou až šesti hráčům. Režim turnaje v online zápasech nahrazuje obsáhlý World Domination, který je obdobou Galaxy režimu z MA2LW.

Vizuálně vypadají Houndi naprosto precizně. Jsou ztvárněni až s neuvěřitelnou mírou detailu, při bližším prozkoumání uvidíte písty, matice, šrouby – velmi slušné. Navíc vypadají až děsivě věrohodně a to díky svému vojenskému stylu. Žádní roboti s hlavami a meči v rukou á la Gundam. Vypadají tak reálně, jak jen může sci-fi hra vypadat. Samotné prostředí již ale tak úchvatné není, ale to naštěstí vynahrazuje z části svojí interaktivností. Ta je na druhou stranu téměř identická s interakcí v dnes již mnohokrát zmiňovaném MA2LW, a ten je prosím hrou na již dosluhující systém. Tématicky nejsou lokace bůhvíjak nápadité (poušť,

Klady a zápory

Plus Velké množství Houndů a jejich odlišnosti
Plus Možnost tvorby vlastního stroje
Plus Prvky strategie

Mínus Částečně stereotypní boje
Mínus Okoukaná prostředí
Mínus Nadchne jen hrstku hráčů

les, sníh, poušť, ...), ale svůj účel plní hodnotně. Zvuky odpovídají dění na obrazovce a hudbu v podstatě díky její nevýraznosti ani nezaznamenáte.

ChromeHounds nejsou hrou pro každého. Jejich náplň se může pro některé hráče stát již po několika desítkách minut stereotypní, pro jiné zas naprosto nepochopitelná. Hardcore pařani však ChromeHounds jistě ocení. Pro ně je totiž hra šitá jak na míru. Tolik až hračičkovských možností v kreativitě stavění mechů, vymýšlení bojových strategií apod. nabízí jen málokterá hra. V případě, že byste nějakou obdobnou našli, nedivili bychom se, kdyby byla z dílen právě From Software. ChromeHounds si tedy snad svoje místo na trhu najdou. Dispozice k tomu jistě mají.

ChromeHounds
Výrobce/Vydavatel From Software/Sega
Platforma Xbox 360
Multiplayer: 2-20 hráčiů online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 140 kB
Verdikt: Hra cílená na hardcore hráče, jež jistě nezklame. U ostatních pravděpodobně pobaví, ale již tak nenadchne.
Hodnocení: 70%, pro hardcore hráče 85% (info)Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...Najdete na iDNES.cz