Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čipsety VIA ohrožují vaše data! Co s tím?

  12:00aktualizováno  22. dubna 8:25
Southbridge VIA 686B, který se nachází na mnoha nových základních deskách (např. s čipsetem KT133A) může za určitých poměrně běžných okolností zničit nebo poškodit data na vašich pevných discích. V čem tento problém spočívá a jak se mu bránit? Čtěte dál.

Chyba v čipsetech VIA
Jak jsme vás již informovali, southbridge VIA 686B je postižen nepříjemnou chybou, která může při kopírování mezi dvěma fyzickými zařízeními způsobit ztrátu nebo poškození dat. Obecně vzato, southbridge je součástí čipsetu základních desek, která se stará zejména o kontakt s periferními zařízeními – obsahuje například řadič IDE. Southbridge 686B se nachází v nejpopulárnějších čipsetech od firmy VIA, jako například KT133A pro procesory AMD Athlon a Duron nebo Apollo Pro 133A pro procesory Intel Pentium III a Celeron.

Kde je zakopán pes
Problém vzniká při současném použití primárního a sekundárního řadiče IDE v režimu DMA, a to při kopírování větších objemů dat (100 MB a více). Protože sběrnice IDE nekontroluje integritu dat, negenerují se při narušeném přenosu ani žádné chyby, na které by uživatel mohl být formou varovných hlášek upozorněn – všechno proběhne, jako by se nechumelilo. V cílovém místě však mohou místo dokonalých kopií vzniknout soubory s nulovou délkou nebo naopak soubory se správnou velikostí, které se však od originálů liší na binární úrovni.

Podle testů německého webzinu Au-Ja, který chybu southbridge 686B objevil, jsou postiženy operační systémy Windows 98SE, ME a 2000; jejich čtenáři pak chybu hlásili i u původních Windows 98, Linuxu a FreeBSD. Byla učiněna následující zjištění:

– Nutnou podmínkou výskytu chyby je, aby zařízení na obou řadičích běžela v režimu DMA
– Pravděpodobnost výskytu chyby zvyšuje, pracují-li pevné disky v režimu ATA66 nebo ATA100
– Četnost chyb výrazně zvyšuje přítomnost zvukové karty Soundblaster Live!
– Chybu mohou vyvolávat také další karty používající DMA
– Mít operační systém na primárním disku a odkládací soubor na sekundárním je sebevražda

Zkuste si to sami!
Máte-li některý z postižených čipsetů a dva pevné disky, z nichž každý běží na samostatném řadiči ATA100, možná se rádi o popisované chybě přesvědčíte na vlastní oči. Jak na to? Inu, nejjednodušší je kopírovat soubory > 100 MB z jednoho (fyzického) pevného disku na druhý a následně testovat binární shodnost kopie s originálem (např. systémovým příkazem FC). Pohodlnější je však (na vlastní riziko!) použít utilitu IDE Stress Tool, kterou pro tento účel vytvořil webzin Au-Ja, podle jehož testování dochází k chybě většinou po 7 – 15 zkopírovaných gigabajtech, někdy však už po 200 MB.

A jak teď z toho ven?
VIA problém oficiálně uznala (i když tvrdí, že podle jejích testů postihuje jen některé základní desky se southbridgem 686B) a spolupracuje s výrobci základních desek na jeho odstranění formou aktualizace BIOSu. Nové BIOSy by se měly začít objevovat již tento týden, ale pokud by ten váš dlouho nepřicházel a vám se nechtělo čekat, můžete přijmout některé z prozatímních řešení:

a) Nejjednodušší je nepřipojovat k sekundárnímu řadiči žádné zařízení anebo je nechat pracovat pouze v režimu PIO (tedy nikoli UDMA).

b) BIOS má tři parametry, které ovlivňují práci southbridge. Jsou to tyto:
– PCI Delay Transaction (0 = vypnuto, 1 = zapnuto)
– PCI Master Read Caching (0 = vypnuto, 1 = zapnuto)
– PCI Latency (0 – 255)

Bohužel ne všechny z nich bývají dány v uživatelském rozhraní jednotlivých BIOSů uživateli k dispozici, aby mohl jejich hodnoty měnit. Máte-li tu možnost, bezpečný provoz by vám měly poskytnout hodnoty PCI Delay Transaction = 0, PCI Master Read Caching = 0PCI Latency = 0 až 32.

Seznam některých postižených motherboardů
Abit KA7, Abit KA7-100, Abit KT7, Abit KT7-RAID, Abit KT7A, Abit VH6, Abit VH6-II, Abit VL6, Abit VP6, Abit VT6X4, AOpen AK33, AOpen AK72, Aopen AK73 Pro, AOpen AK73 Pro A, Asus A7Pro, Asus A7V, ASUS A7V-133, Asus CUV4X, Asus CUV4X-C, Asus CUV4X-D, Asus CUV4X-DLS, Asus CUV4X-E, Asus CUV4X-M, Asus K7V, Asus K7V-T, Asus P3V-133, Asus P3V133, Asus P3V4X, DFI AK74-EC, DFI AK74-SC, Epox 8KTA+, Epox 8KTA2, Epox 8KTA3, Epox 8KTA3+, Gigabyte GA-7IX, Gigabyte GA-7ZM, Gigabyte GA-7ZX, Gigabyte GA-7ZX-1, MSI K7T Master-S, MSI K7T , MSI K7T Pro2, MSI K7T Pro2A, MSI K7T Turbo, MSI K7T Turbo Raid, MSI MS-6321 - 694D Pro-A, MSI MS-6321.

Zdroj: Au-Ja

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz