Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Clay Agent – hliněný Neverhood

  12:00aktualizováno  12:01
Vzpomínáte si ještě na velmi netradiční adventuru The Neverhood, jejíž prostředí bylo kompletně vymodelováno z plastelíny? Pokud ano, pak vás určitě potěší zpráva o tom, že byl před nedávnem dokončen velmi obdobný humorný projekt. Rozdíl je pouze v tom, že místo plastelíny je tato hra přeplněná hlínou.

Clay Agent Snad se většina z nás shodne na tom, že originalita je v dnešních počítačových hrách jednoznačně nejvíce nedostatkovým prvkem. Vymyslet něco neotřelého a zároveň i zajímavého a zábavného je velice cenným atributem hry, který vzbuzuje u hráčů zvýšený zájem, leckdy přímo i šok. No a právě šokem určitě působila před časem arkádově-logická adventura The Neverhood, která měla kompletní herní prostředí i všechny postavy vymodelované z plastelíny. Proč se zde ale zmiňuji o čtyři roky staré hře? Blíží se k nám totiž další obdobně netradiční projekt, v němž však jeho tvůrci – ruští 1C – zaměnili plastelínu za „obyčejnou“ hlínu. A tento projekt se jmenuje Clay Agent.

Pokud mě paměť neklame, „hliněná“ hra tady ještě nebyla. Obdobně jako v Neverhoodu z plastelíny bude zde z jílu vytvořeno naprosto vše – tedy od scén, přes všechny postavy, až po sebratelné a posléze použitelné předměty. Svým zaměřeném se Clay Agent zařadí mezi nepříliš obtížné dobrodružné hry, jejichž hlavní devizou je všudypřítomný humor. To ostatně nejlépe dokumentuje úvodní příběh hry. Představte si, že se nacházíte se na palubě hliněné kosmické lodi plující stejně tak hliněným vesmírem (uff – to je ale otřesná představa, není-liž pravda? :o)). Někde uvnitř tohoto plavidla nalezneme Clay Agent velitele mezigalaktické tajné služby, kterak hraje kulečník zrovna ve chvíli, kdy do lodi narazí zbloudilý meteorit. Prudký náraz vyvede velitele z míry natolik, že se mu nepovede dlouho připravovaný šťouch a místo do díry v kulečníkovém stole pošle drahocennou zlatou kouli do odpadového systému lodi. Z něj naneštěstí koule proletí až do volného vesmíru a po chvíli dopadne na malou, bohem zapomenutou hliněnou planetku. V tom okamžiku velitel vyhlásí poplach prvního stupně a nelehkým úkolem vydat se na cizí planetu a získat kouli nazpět pověří hlavního hrdinu hry - Hliněného agenta.

Ačkoliv o agentovi mluvíme jako o hrdinovi, je nutno si přiznat, že tak ale vůbec nevypadá. Je totiž tlustý a nemotorný, nicméně taktéž nadmíru sebejistý, protože se odvážil vyrazit na cizí planetu beze zbraně, vybaven pouze svou vojenskou uniformou a válečnou helmou. Ihned po přistání bude muset čelit hromadě nelehkých úkolů, jelikož obyvatelé planetky se koule nehodlají jen tak dobrovolně vzdát.

Děj hry je rozdělen do celkem třiceti samostatných scén, z nichž každá se skládá z několika málo obrazovek. Danou scénu přitom nebudeme moci opustit dříve, dokud v ní nevyřešíme Clay Agent všechny puzzly, a mezi scénami navíc nelze přenášet žádné předměty, jelikož všechny použijeme v téže scéně, v níž jsme je sebrali. Asi nejdůležitější zlom nás čeká zhruba v polovině hry, kdy se děj rozdělí na několik odlišných větví a následný vývoj událostí bude záležet výhradně na tom, jak jsme se v oné kritické situaci zachovali.

No a nakonec jsem si nechal dvě velice příznivé zprávy. Za prvé: hra Clay Agent je v současnosti již hotová a čeká jen na vhodného distributora, který by se jí ve světě ujal. No a za druhé: ke spuštění vám postačí stařičké stařičký počítač s procesorem 133 MHz a 16 MB RAM. Již velmi brzy se tedy ukáže, jakou paseku nám takové množství hlíny dokáže v počítačích nadělat :o).

Pozn: Kromě Clay Agenta společnost 1C vyvíjí další hliněnou adventurku nazvanou Clay Dreams, která by měla vypadat velmi podobně, neřkuli zcela totožně jako Clay Agent. Smutné ale je, že vývoj této hry byl pozastaven a její dokončení je prozatím v nedohlednu. Škoda.

PS: další screenshoty z adventury Clay Agent naleznete zde.

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Vývojáři Mafie 3 propouštějí zaměstnance

Mafia III (PS4)

Navzdory komerčnímu úspěchu třetího dílu Mafie se v týmu Hangar 13 masivně propouštělo.

Remake kultovního System Shocku se odkládá na neurčito

System Shock 2

Autoři chystaného remaku jedné z nejlepších her všech dob se stali oběťmi vlastních ambicí. Musí proto vývoj přerušit a...

Overwatch jako bojovka? Fanouškovské video ukazuje, že by to šlo

Overwatch Fighter

Podívejte se, jak by to nejspíš vypadalo, kdyby chtěl Blizzard udělat z Overwatche bojovku.

Najdete na iDNES.cz