Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co připravuje AMD (2. část)

  12:00aktualizováno  21. prosince 5:34
V prvním článku o procesorech a technologiích AMD pro rok 2001 jsme se podívali na „high end“ čipy Palomino, Thoroughbred, SledgeHammer a ClawHammer. Nyní se budeme věnovat mobilním řešením a zejména nástupcům populárních Duronů.

Na poli procesorů pro přenosné počítače zatím vládne Intel a jeho Pentium III. AMD se zde neúspěšně pokoušelo kontrovat svou řadou K6-3+, jejíž výkon samozřejmě nemohl na PIII dosáhnout. Tento trend se bude už v blízké budoucnosti pokoušet zvrátit mobilní Palomino založené na jádru Thunderbird, které bude navíc vybaveno novou technologií jménem PowerNow!. Její princip spočívá v dynamickém zvyšování a snižování frekvence procesoru a odběru proudu podle momentálních potřeb systému. Pokud tedy například budete psát dokument ve Wordu, což je na dnešní procesory věru nepříliš náročná činnost, frekvence se automaticky sníží z nominálních 533 MHz třeba na 200 MHz a napětí z 2 V na 1,4 V. Dalším příkladem může být sledování filmu na DVD, kdy se bude procesor umět ihned přizpůsobovat složitosti zobrazovaných scén a adekvátně upravovat svou frekvenci a napětí.

Na počátku dnešních úspěchů AMD stál Athlon a velkou měrou k nim přispěl i později uvedený Duron. Tento procesor, který je určen pro lidi zvažující poměr ceny a výkonu, úspěšně atakuje intelovské Celerony a nebýt preferenční softwarové podpory, které se procesorům Intelu stále ještě dostává, těžko by se zákazníkům hledal důvod, proč nejít cestou AMD. Co nám tedy firma nabídne v tomto (pro většinu z nás zřejmě nejzajímavějším) tržním segmentu?

Ve druhém čtvrtletí roku 2001 převezme od Duronů štafetu procesor s kódovým názvem Morgan. Bude se jednat o podobný vývojový krok jako u dvojice Thunderbird – Palomino; Morgan bude založen na vylepšeném jádře Duronu, které bude mít nižší spotřebu energie a menší vyzařování tepla. Jeho počáteční frekvence by měla být přibližně 900 MHz a v prvním čtvrtletí 2002, kdy ho vystřídá procesor Appaloosa, bude končit na hodnotě 1,1 GHz. Appaloosa přinese několik drobných změn jádra a bude již vyráběn 0,13mikronovou technologií.

Zveřejněné plány AMD ukazují, že její řady „levných“ procesorů budou uváděny s přibližně tříměsíčním odstupem od drahých a výkonných čipů, a to v podstatě jen proto, aby byly tyto dvě linie zřetelně odlišeny. V druhé polovině roku 2001 by pak měly všechny procesory AMD přejít na systémovou sběrnici (FSB) s frekvencí 266 MHz a paměť typu DDR.

Co se týče čipsetů pro základní desky se zmíněnými procesory, momentálně jsou k dispozici VIA KT266 a AMD 760. Blíží se motherboardy založené na čipsetu ALi MAGiK, ale podle některých zdrojů se u nich zatím vyskytují chyby, které uvedení na trh o něco zpozdí.

I když se některá výše uvedená data mohou zdát ještě hodně vzdálená, ze zkušenosti víme, že honba za zákazníkem firmy často přiměje uvést produkty na trh i dost dlouho před původně ohlášeným termínem. Někdy se koupě takovéhoto „uspěchaného“ výrobku sice nevyplatí, protože není tak doladěn, jak by měl, to ale většinu z nás bolet nebude, protože se většinou jedná o předražené záležitosti vypouštěné především z prestižních důvodů. Uvidíme, jak se budou Intel a AMD příští rok vzájemně bičovat – pro nás je podstatné, aby z nich padaly dobré a levné procesory ;-).

Zdroj: Target PC

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz