Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co takhle klávesnice s podsvícením?

  12:00aktualizováno  24. října 1:10
Výrobci stále častěji sahají po možnosti podsvícení svých klávesnic, a to nejen v progamingu. Rozhodli jsme se proto přiblížit vám alespoň některé z nich, které by vás případně mohly oslnit. Lov na nejpěkněji svítící kus začíná…

TIP: Využijte rychlejší orientace v naší recenzi.

C-Tech Pro-Game KB-9848 Revoltec LightBoard Advanced Sunbeamtech Pro-series

C-Tech Pro-Game KB-9848

Nepříliš známý výrobce C-Tech se pokouší, soudě dle portfolia výrobků, prosadit na všemožných frontách, kde se jen klávesnice dají využít. Domov, kancelář a samozřejmě progaming. Byl by hřích herního zástupce neproklepnout, představuji vám KB-9848.

Balení

V případě balení se výrobce zřejmě řídil heslem „V jednoduchosti je síla“ a jak se dočtete, nebude to naposledy. Krabice je opravdu minimalistická a komu se zdá, že v ní není prakticky nic jiného než samotná klávesnice, má bod. Sada 6 kusů tlačítek se slovenskou lokalizací je totiž víceméně nepodstatná.

Instalace

K recenzi jsem vybral model s USB konektorem (k dostání je ještě model s PS/2), instalace tudíž byla rychlá a naprosto bezproblémová. Kdo preferuje jednoduchost a klávesnici bez programovatelných tlačítek ten jistě ocení i fakt, že není potřeba instalovat žádné ovladače, respektive žádné ani neexistují.

Bližší pohled

KB-9848 nepůsobí ani tak elegantním a stylovým dojmem, jako naopak laciným. Pravda, je určena pro hráče, kteří si zase tolik na nějaké vkusné vybavení tolik nepotrpí, i tak ale s tímto kusem moc velkou díru do světa neuděláte. Jednoduchý obdélníkový tvar v matně černé barvě opět potvrzuje větu z odstavce Balení – „V jednoduchosti je síla“. Nehledejte zde žádné vypocené designérské prvky.
Tlačítka s českými popisky jsou vyrobena z poloprůhledného materiálu s hrubším povrchem, to aby podsvícení nebylo znát jen v mezerách mezi tlačítky a aby i plnilo svůj účel. Bohužel, velká tlačítka typu Shift, Space, Enter, atp., jsou průhledná velice nerovnoměrně. To je dáno úchyty tlačítek. Někomu se tedy může zdát, že se dívá na flekatou špindíru již několikrát něčím politou a ne týdně čištěnou krásku.
Samotné podsvícení vypadá v naprosté tmě více než úchvatně, ovšem svit monitoru celou podívanou jednoduše pokazí. A když už vás nějaké podsvícení po chvíli přestane bavit a začne nudit, vrátíte se zpět ke kořenům pomocí tlačítka On/Off umístěného hned po pravici od indikačních „Lock“ diod. Jedním stiskem tedy jednoduše celé podsvícení vypnete či zapnete. Kousek odtud na severu má své místo vyhrazené logo společnosti C-Tech.

Ergonomické provedení načnu jen povrchově, více o něm v kapitole Postřehy z používání. Klávesnice využívá nízkoprofilových tlačítek, které zná každý například z notebooku.

Samotné rozměry klávesnice jsou standardní – šířka 45 cm x délka 16 cm. Výška je ve spodní části (tzn. v oblasti Enteru na NumPadu) 1 cm, kdežto v horní části 2 cm (po použití nožiček 3 cm).
Proti klouzání je klávesnice vybavena pouze dvěmi gumový nožičkami. Kabel je izolován poněkud klasicky a jeho délka mi vůbec nevyhovovala. Činí totiž pouze 1,5 m, což je sakra málo.

Postřehy z používání

Nerovnoměrnost podsvícení jsem zmiňoval, proto se dostávám rovnou k hlavnímu problému celé klávesnice – k tuhosti tlačítek. Ty se totiž musejí mačkat poměrně silným úderem. Možná je to pouze otázkou „novosti“ produktu, že by se časem dostaly na normální úroveň až by se promačkaly, ovšem na to nemám dostatek času. Nehledě na to, že u mezerníku toto platilo dvojnásob. Nejenže je tužší jak ostatní tlačítka, ale občas se mi vůbec nechtěl vrátit ze spodní pozice a dokonce měl občas i tendence mi na stisk vůbec nereagovat. Skutečně nevím, zda je toto problémem pouze mého zápůjčního modelu či celé modelové série, každopádně na toto pozor a berte v potaz při vybírání své nové klávesnice.

Další postřeh se týká kláves W, A, S, D, jež se nejvíce využívají pro pohyb při hraní. Jde o to, že klávesa W je přesně nad mezerou mezi tlačítky A a S, což způsobuje značný nekomfort a nezvyk při hraní. To též dozajista ovlivní vaše hráčské výsledky.

Ve zkratce

Rozhraní: prodávána jak USB, tak i PS/2 varianta
Drátová: ano
Kláves: 104
Programovatelné klávesy: Ne
Barva: prodávána v černé a stříbrné
Orientační cena: 772,- Kč s DPH (na alza.cz dne 9.8.2006)

Závěrem

Jak jsme již říkali, klávesnice nese označení Pro-Game. Je tedy upřednostňována pro použití na LAN párty atp. Bohužel mne ale o tomto faktu vůbec nepřesvědčila. S čistým svědomím bych ji zařadil namísto herny do kanceláře či do domova, kde bychom ji již za specializaci nařknout nemohli. Stručně řečeno, díky množství nashromážděných faktorů ani její použití v progamingu nedoporučuji, na trhu najdete kvalitnější zboží.

Revoltec LightBoard Advanced

Společnost Revoltec pro mne touto periferií znamená novou zkušenost, nikdy předtím jsem s ní nic společného neměl. Teď jsem za tuto zkušenost nadmíru vděčný. Důvodem je totiž kvalita, o které mne s LightBoardem přesvědčila. Více se však dočtete až níže.

Balení

Do rukou se vám dostane kýčovitá krabice vyvedená do odstínů modré barvy. Na přední straně s průhledným plastem, kde vidíte kus pravé strany. Konkrétně část NumPadu a oblast kláves, kde najdeme mimojiné i Enter. Zadní stranu zdobí jazykové verze textových bloků s informacemi o klávesnici, dále i popis struktury multimediální lišty na klávesnici. Uvnitř pak najdeme kromě samotné klávesnice ještě i manuál ve 4 jazycích, mezi kterými bohužel čeština není. Disk s ovladači se nepřikládá, není totiž třeba stejně tak jako originální ovladače.

Instalace

Jak už to u USB portů chodí, žádný horor nečekejte. Klávesnice je prodávána pouze s USB konektorem, tudíž stačí za chodu počítače připojit klávesnici a zvesela se seznamovat. V otázce ovladačů také tápat nebudete, protože, jak již bylo vysvětleno o kapitolu výše, žádné ani neexistují.

Bližší pohled

Hned na úvod se přiznám. Po vybalení klávesnice jsem byl vyveden do naprostého úžasu. Stylová, elegantní, překrásná. Podobně vypadající klávesnici jsem skutečně ještě neviděl. Kombinace ostře řezaných hran s jemnými zaoblenými přechody. To vše ještě podtrženo kontrastem barev. Z úžasu mne nevyvedla ani tlačítka či jiné záležitosti, ale dodržujme posloupnost.

Dominantní barvou klávesnice z přední strany je jednoznačně bílá, tou totiž disponují tlačítka, s jemným přechodem ve stříbrnou. Kraje, což je vyvedená černá zadní strana, obklopují všechny čtyři strany klávesnice. Dále černou můžeme ještě najít jakožto základ (multi)mediálního panelu. V tom jsou dále obsaženy stříbrná tlačítka starající se o chod mediálního přehrávače, spuštění internetového prohlížeče či vypnutí počítače.
Díky těmto barvám klávesnice vypadá tak trochu smutně či přímo mrtve. Dojem tedy musí doladit nějaká živá barva a tou je právě modrá, kterou najdeme jako podsvícení tlačítek. I když je trošku vybledlejší tak u tohoto modelu musím přiznat, že je podsvícení relativně rovnoměrné a pečlivě zpracované. Neduhem je však trafo, více v kapitole „Postřehy z používání“. Další modrou, tentokráte už však sytější a jasnější najdeme jako LEDky nad NumPadem, nebo-li jako indikaci zapnutých Zámků.

O odstavec výše jsem načal klávesy. Z těch mám skutečně radost a nemám ani jednu výtku, respektive možná až na německé popisky. To se ale dá přežít nejen dokoupením českých popisků. Kdo ale tak učiní, bude mít za sebou pouze půl úspěchu, protože (pokud vím) se neprodávají popisky např. „Del“, „Ctrl“, „Home“, a tak dále.
C-Tech byl v ohledu stisku kláves neskutečně tuhý, Revoltec LightBoard jde cestou, kterou známe z většiny notebooků – lehce stisknutelná tlačítka s jemným a decentním zvukem při stisku. Možná jste si někdo na přiložených fotografiích všiml netradičního umístění některých kláves. Dalo by se říci, že výrobce hodně šetřil místem a osadil klávesnici jen těmi nutnými a potřebnými klávesami, pokud ale vynecháme mediální panel. Pryč jsou bloky kláves typu Home a Del, šipky a funkční klávesy. Tyto zmíněné a hlavní klávesový blok s písmeny zde vystupují jako jeden. NumPad zůstal nepozměněn. Jako zajímavost ještě dodám, že Revoltec na tomto modelu použil pouze jeden „Control“.
Podsvícení se zapíná/vypíná tlačítkem s modrým nápisem „EL on/off“ umístěném v pravém horním rohu tohoto bloku.

Nejen mediální, ale i multimediální panel je umístěn hned nad, na samé horní hraně, respektive horním čtvrtoblouku. Tvoří ho 18 kláves, černých a stříbrných, zaměřených na nejčastěji používané pokyny. Jmenovitě:

Zpět
Výchozí internetový prohlížeč
Vpřed
Zastavit
Obnovit / Aktualizovat
Oblíbené položky
Výchozí poštovní klient
Vyhledávání
Zapnout/Vypnout zvuk
Zesílit zvuk
Ztlumit zvuk
Přehrávat/Pauza
Předchozí skladba
Další skladba
Stop
Probudit ze spánku
Spánek
Vypnout (Power)

Na to, že na ně není třeba ovladačů, pracují přesně tak jak mají. Kladně hodnotím hlavně do šířky rozšířené tlačítko Přehrávat/Pauza. Nemusíte se totiž tolik soustředit na jeho vyhledání a nemyslet, jaké to zase místo toho zmáčknete jiné tlačítko.
Na pravém konci panelu je stříbrno-černé logo společnosti Revoltec.

Zadní strana klávesnice obsahuje klasické záležitosti - čtveřici gumových nožiček a textové pole s informacemi od výrobce. Spíše se ptejme co neobsahuje. Klávesnice nedisponuje nožičkami na změnu výšky klávesnice podobně jako následující testovaný model.

Postřehy z používání

Trochu více nesvůj jsem byl samozřejmě z netradičního umístění kláves. To je ovšem pouze otázka zvyku a času. Jinak skutečně nemám jakékoliv výtky.
Větší problém ale způsobuje trafo uvnitř klávesnice, jež má na starost podsvícení klávesnice. Právě při zapnutém podsvícení vydává pištiví zvuk, jež je ale slyšet pouze v úplně bezhlučném prostředí. Snad dobré podotknout, že je to slyšet i při telefonování po Skypu na běžnou vzdálenost od mikrofonu, tj. cca 50-60 cm.

Ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ano
Kláves: 104
Multimediálních kláves: 18
Programovatelné klávesy: Ne
Barva: stříbrno-černá
Podsvícení: bledě modré
Orientační cena: 1230,50 ,- Kč s DPH (na tntrade.cz dne 9.10.2006)

Závěrem

V otázce hraní počítačových her je Revoltec LightBoard Advanced jasným vítězem tohoto testu. Nebýt „pískání“ trafa a přemrštěné ceny, dostala by od nás klávesnice hodnocení BW Hit. I přes tyto neduhy je však v našich očích tím pravým, který nejde uplatnění nejen na herní scéně.

Sunbeamtech Pro-series EL-KB-07

Od modderských záležitostí až k periferiím. Tak bychom mohli charakterizovat společnost Sunbeamtech, od které tu máme profesionální podsvícenou klávesnici. Než pro progaming ji doporučujeme do kancelářského prostředí, ostatně i výrobce ji stvořil právě pro kancelářské programy. Ptáte se proč? Odpověď dostanete níže.

Balení

Krabicové balení působí strohým dojmem. Jako základová barva byla použita černá, přičemž přední stranu zdobí pouze už pak fotografie samotné klávesnice s označenou barevnou verzí klávesnice. Zadní straně dominuje popis všech přídavných tlačítek, abychom věděli co k čemu slouží. Uvnitř krabice je vše pěkně zabalené jak v pelíšku. Mám na mysli samozřejmě klávesnici, 8 cm disk s ovladači, manuál (bohužel pouze v anglickém jazyce) a sadu 5-ti náhradních tlačítek.

Instalace

Připojení je zde stejné jako všude jinde. Nainstalujeme z přiloženého disku originální ovladače, jež mimochodem vyžadují restart, a poté připojíme pomocí PS/2 portu klávesnici k počítači. Seznamování s EL-KB-07 může tedy začít.

Bližší pohled

Vybrali jsme si do testu černou modifikaci klávesnice, ovšem zápůjční společnost měla celou modelovou řadu pouze v PS/2 provedení.

Testovaná KB-9848 zcela jistě bude dominovat vašemu stolu. Její rozměry ne že by nebyli standardní, jen na první pohled vypadá jakoby by byla zasazená do nějakého kitu. Avšak první dojem úspěšně klame. Klávesnice je s tímto „kitem“ plně sjednocená, což je možná i špatně. Třeba by variabilita přilákala širší skupinu potencionálních zákazníků. Rozum mi ale zůstává stát nad dalším faktem – proč výrobce nedal klávesnici do vínku i měnitelnou výšku jako je tomu u naprosté většiny klávesnic na trhu. I to může býti krokem vedle. Rozměry jsou následující: 52 cm do délky, 22 cm na šířku, 1,5 cm na výšku ve spodní pozici (vedle klávesy Enter na NumPadu) a 4 cm ve vrchní pozici. I na kabel si musím postěžovat, délka 1,3 m není nijak světoborná.
Z výhradně černého layoutu klávesnice vystupují pouze průhledná tlačítka a další nejen multimediální tlačítka na levoboku a na severní straně. V případě zapnutého podsvícení i tak trochu vybledlá modrá barva linoucí se zpod kláves (více na přiložených fotografiích). Sytější a jasnější podsvícení je pak možno vidět už jen u rolovacího kolečka a tlačítka zároveň po levé straně klávesnice a u vysoce svítivých indikačních LED diod nad NumPadem. Jen tak pro zajímavost – ty jsou schopny vám vcelku pořádně osvítit strop a pokud se nad ně nakloníte pod úhlem 90°, dokáží vás oslepit. Ovšem samozřejmě jen po dobu setrvání v paprsku světla. Zapnutí a vypnutí podsvícení se přepíná pomocí klávesy „Scroll Lock“, jež tedy plní funkci ovládání podsvícení, ale tak i Zámku.

Pomalu jsme se dostali k hlavní přednosti celé této klávesnice – k multimediálním a kancelářským klávesám. Jejich počet se rovná 31, i ten však není konečný, jelikož po stisknutí speciálního tlačítka hned po levici klávesy „Escape“ se vám aktivuje dalších 13 kancelářských kláves, ovšem to je doprovázeno deaktivací těchto funkčních kláves včetně „Print Screen“. Nezapomeňme ale ani na další dvě klávesy umístěné pod šipkami. Klávesa, resp. tlačítko s názvem Toggle vám po stisku umožní „skákání“ mezi okny (samozřejmě směrem doprava). Druhé s názvem „Close“ vám již určitě řekne mnohem více. Jedná se o klávesovou zkratku Alt + F4 umístěnou v jednom tlačítku. V praxi je hlavně toto tlačítko velice vítaným prvkem.
Výčet multimediálních/kancelářských kláves najdete níže:

Word
Excel
Powerpoint
Calendar (Outlook)
My computer (Tento počítač)
My calculator (Kalkulačka)

Internet Explorer (či jiný výchozí internetový prohlížeč)
Outlook (či jiný výchozí poštovní klient)
Vyhledávání(obdoba klávesnice F3)
Aktualizace (Refresh)
Zpět
Vpřed
Oblíbené (Záložky)
Zastavit

Play (přehrávání)
Stop
Vysunutí mechaniky
Předchozí skladba
Následující skladba
Zesílení hlasitosti
Zeslabení hlasitosti
Ztlumení hlasitosti

Spánek
Odhlášení
Vypnutí

a dále po levé straně klávesnice ryze kancelářské

Kopírovat
Vyjmout
Rolovací kolečko
Mark (obdoba klávesy Shift při práci s textem)
Vložit

Co mne ale překvapilo naprosto nejvíce a co jsem zatím na jiné klávesnici prozatím neviděl, jsou jakési průtokové kanálky. Ty se nacházejí pod všemi podsvícenými klávesami, celkem jich je 5. Jedná se o kanálky, které v případě že si vylijete například džus či minerálku do klávesnice nechají nápoj odtéci pod klávesnici. S tímto modelem tedy odpadají jakékoli starosti ohledně čištění, ovšem pouze v případě nelepivého nápoje. Sám jsem tuto vlastnost na vlastní kůži nezkoušel z důvodu navrácení klávesnice zpět do prodeje. Jedná se ale o prakticky vyřešený problém nechtěného vylévání nápojů do klávesnice.

Postřehy z používání

Klávesy (teď mám na mysli klasické „písmenkové“) bylo vždy třeba stisknout s větší silou v prstech. Stávalo se mi i, že při hraní, kdy se tolik nesoustředím na umístění jednotlivých kláves, jsem stiskl klávesu pod jiným úhlem než 90° a klávesa se chovala jako zmražená, jelikož se nechtěla hýbnout. Nevím, zda-li to má za následek „nepromačkání“ kláves či špatně zkonstruované membrány, na tak dlouhou potřebnou dobu jsem produkt zapůjčený neměl.

Ještě bych se chtěl zmínit o nežádoucí vlastnosti spuštěných ovladačů. Ty totiž mění přiřazenou akci prostřednímu tlačítku myši za předem nastavené menu se zástupci.

Ovladače

Zde Sunbeamtech víceméně pokulhává. Neoriginální ovladače Netropa poskytují pouze malý komfort a ani zdaleka se s nimi nedá využít všechen potenciál klávesnice. Měnit funkce, přiřadit spuštění určitého programu nebo internetové adresy se dá jen u zlomku tlačítek, v číslech pouze dvanácti. Ošklivým faktorem je pak určitě i modifikace činnosti prostředního tlačítka myši popsaná o odstavec výše.

Další postřeh se týká kláves W, A, S, D, jež se nejvíce využívají pro pohyb při hraní. Jde o to, že klávesa W je přesně nad mezerou mezi tlačítky A a S, což způsobuje značný nekomfort a nezvyk při hraní. To též dozajista ovlivní vaše hráčské výsledky.

Ve zkratce

Rozhraní: prodávána jak USB, tak i PS/2 varianta
Drátová: ano
Délka kabelu: 1,3 m
Multimediálních kláves: 44
Programovatelné klávesy: Ano
Barva: prodávána v černé a bílé
Orientační cena: 772,- Kč s DPH (na tntrade.cz dne 29.9.2006)

Závěrem

V tomto případě, resp. v případě modelu EL-KB-07 jsem byl příjemně překvapen. Klávesnice skutečně doznála svého označení „Pro-series“ a poskytuje maximální potenciál pro profesionální využití v kanceláři. Bohužel, pro hraní mi moc nesedí, ať už mluvíme jen o nutné tuhosti pro stisk klávesy. Do tohoto (našeho) odvětví ani není určena, ovšem do kanceláře bych ji doporučil skutečně všem.

Za zapůjčení produktu C-Tech Pro-Game KB-9848 děkujeme internetovému obchodu Alza.cz.
Za zapůjčení produktu Revoltec LightBoard Advanced a Sunbeamtech Pro-series EL-KB-07 děkujeme internetovému obchodu TNTrade.

Autor:


Témata: Notebook

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz