Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cold Fear

  12:00aktualizováno  15. února 3:21
Bojíte se rádi a hodně? Tak přesně pro vás je určen chystaný survival horor Cold Fear, který přinese několik originálních herních prvků a podle dostupných informací, o něž se s vámi chceme podělit, působí velice nadějně!

Cold Fear Až do nynějška byl žánr survival hororů především doménou japonských vývojářů jako Konami či Capcom a donedávna také čistě konzolí. Pravda, Resident Evil začal na PC vycházet již dříve, ovšem jen s malým úspěchem. Až Silent Hill skutečně protrhl tuto bariéru a i pcčkáři přišli na chuť japonské fantazii, které by se bez problémů dalo přezdívat umělecká. Došlo to tak daleko, že i evropští vývojáři začínají tvořit díla tohoto specifického žánru. První evropskou vlašťovkou bylo nedávno vydané Obscure. A kdo jiný, než Francouzi, jacísi Japonci Evropy, by se tohoto úkolu měli zhostit? Obscure se udrželo v nadprůměrné hladině a rozhodně nešlo o očekávaný propadák, tudíž se otevírají dveře i dalším studiím, mezi něž patří rovněž francoužští Darkworks, jež uzavřeli smlouvu s UbiSoftem, známým to vydavatelem technicky i herně vybroušených perel. Ač Cold Fear, jak se chystaný výsledek symbiózy těchto dvou firem jmenuje, není propagován tolik jako hry s trademarkem Toma Clancyho nebo nové díly Prince z Persie, ovšem jeho kvalitativní potenciál kvůli tomu určitě není menší.

Zápletka je jako vystřižená z béčkových hororových snímků, což je ovšem asi jediný žánr, v němž je ono „béčko“ čas od času i vítaným zpestřením.

Cold Fear Zápletka je jako vystřižená z béčkových hororových snímků, což je ovšem asi jediný žánr, v němž je ono „béčko“ čas od času i vítaným zpestřením. Je tak sice jasné, že nás nečeká kdovíjak myšlenkově obohacující titul, jakým je například Silent Hill, ale bát se budeme zaručeně. Hlavním objektem zájmu je zde zdánlivě opuštěná rybářská loď povalující se blízko Aljašky. Jelikož se zhostíme role Toma Hansena, jenž v těchto nehostinných končinách obstarává práci pobřežní hlídky, bude právě na něm, tedy na nás, abychom jí prozkoumali a pokud možno odklidili z otevřeného moře. Avšak jakmile dorazíte, okamžitě zjistíte, že loď je prázdná asi tak, jako obchodní domy třiadvacátého prosince. Brzy zjišťujeme, že rybaření bylo pouhou zástěrkou pro experimenty ruského vědce, jenž si zde pohrával s parasitickým virem. Je evidentní, že tenhle týpek skutečně zaspal dobu, jinak by z běžných hororových snímků, které vysílají i naše milé televizní stanice, věděl, že podobné pokusy dopadají povětšinou hodně škaredě. Náš hrdina se bude muset postarat o davy zombie posádky, ale také ruské soldáty s úkolem zničit všechny důkazy a svědky této „menší programové chyby“.Cold Fear

Tom Hansen bude na všechno sám, jelikož jeho parťáci se hned na začátku kamsi ztratí, tudíž půjde o survival horor jako vyšitý. Přesto přese všechno se můžeme těšit na několik originálních prvků, které hru mají odlišit od dnes již slušně rozrostlého stáda. První věcí, jíž Cold Fear vyčnívá, je jeho tematické zařazení. Jak již z výše uvedeného vyplývá, nebude se děj odehrávat v nějakém starém domě či výzkumné laboratoři, nýbrž na slušně rozlehlé lodi, jejímž specifikem je realistické houpání ve vlnách. Často se stane, že přijde vlna pořádná a notně zamává celou lodí – nejen předměty tak změní svoje pozice, ale i (ne)živé bytosti, tedy i Tom, budou mít co dělat, aby se udržely na palubě. Ano, přepadnou přes zábradlí nebude ve chvílích nepozornosti nic složitého.

Bojíme se rádi

Strach obecně není považován za pozitivní pocit, ovšem, když si ho vyvoláváme záměrně a víme, že se nám za našimi monitory nemůže nic stát, situace se obrací. Žánr survival hororů není vůbec nový – na konzolích, především pak těch od Sony, se objevuje již pěknou řádku let, a to se střídavou úspěšností. Některé tituly zapadnou ihned, jelikož ztěží protečou sítem průměru, ovšem ty nejlepší jsou zase vynášeny do nebes a dokonce portovány na PC. I našinci tak znají vynikající sérii Resident Evil, jejíchž kvalit si PCčkáři mohli užívat ve třech dílech, poté příliv nepochopitelně ustal a zase se ustálil na konzolích. Za zmínku dozajista stojí, že byly na motivy RE natočeny hned dva snímky. Celkem záhy však Resident Evil přišla nahradit série jiná, dnes možná ještě o fous kultovnější a sice Silent Hill. První díl se PC předělávky nikdy nedočkal, ovšem další tři jsme si již mohli vychutnat v plné parádě. Silent Hill je o trochu přemýšlivější a příběhově vybavenější záležitostí než Resident Evil, kde jde přeci jen hlavně o akci. Za zmínku stojí i poměrně nový survival horor Obscure, trochu netradičně nepocházející z Japonska jako oba zmíněné tituly, nýbrž z Francie, který nás zavádí do univerzitního prostředí, kde se začnou dít hodně podivné věci. Rozhodně jde o nadprůměr, sic ne kdovíjak výrazný, ale jako rozjezd je to slušné, uvidíme, kam tento žánr v evropských mezích posune Cold Fear.

Samozřejmě, necitlivým zacházením s tímto ojedinělým elementem by autoři svou hru Cold Fear klidně mohli dokonale pohřbít, ovšem oni se snaží o co nejlepší vybalancování, aby prvek mořské nemoci měl jedině pozitivní dopad na hratelnost. A novináři, kteří měli tu čest hru vidět na vlastní oči jednohlasně tvrdí, že se to podařilo. Vedle vizuální efektů má totiž cloumání logicky vliv i na zaměřování, které v takových případech vůbec není jednoduché. Vtip je v tom, že když to s vámi začne házet a nacházíte se poblíž zábradlí nebo nějakého jiného předmětu, kterého se dá přidržet, můžete tak jednou rukou učinit a druhou přesně mířit. Ovšem nečekejte, že se bude dát všude něčeho chytit, to opravdu ne. Často bude zapotřebí taktizovat, zda se vyplatí zůstat uprostřed paluby, kde nic není a nejrůznějšími způsoby vyvažování se snažit přesně zacílit zombii nebo doběhnete k držáku a zde s pevnou půdou pod nohama nepřítele vyřídíte. Je třeba také dodat, že zlý parazit se uchytil v mozcích zombií, takže musíte mířit výhradně na hlavu. Trefováním jiných částí těla sice oddálíte jejich přímý útok, ale v důsledku se jich nezbavíte. Cold Fear tak rozhodně nebude pro slabé žaludky – zde toto heslo snad všech survival hororů platí doslovně. Jestliže se vám dělá špatně na kolotočích nebo na lodích, zřejmě vám hra Cold Fear vydrží o dost déle než ostatním, jelikož do herní doby budete muset započítat i čas strávený na záchodě. Ale pokud máte doma nějaký kyblík, určitě také dojde svého využití a vy se tak nebudete muset zvedat od počítače. Co bychom v zájmu dokončení každé kvalitní hry neudělali, že?

Jak už jsme zmínili, budeme mít co do činění i s ruskými armádními složkami. Půjde o velice dobře vyzbrojené vojáky, které sice nebude třeba nutně trefit do hlavy, ale zato toho vydrží celkem dost, navíc jejich kvéry páchají pořádné škody. Ale vraťme se ještě k zombíkům, jež na naší cestě budeme potkávat přeci jen častěji. Tvůrci si trochu pohráli s představou, kterou má většina lidí o těchto nemrtvých monstrech. V Cold Fear nepůjde o ubohé chudáky známé z jiných her jako ty nejjednodušší nepřátele žebrající svými pařáty o olověnou almužnu, nýbrž o poměrně chytré, kooperující a vůbec ještě nepříliš zdevastované členy posádky, jež ovládá parasitický virus. Z toho mimo jiné plyne jejich celkem obstojná umělá inteligenceCold Fear a také fakt, že budou využívat všech možných dostupných zbraní. Nepůjde tak již jen o bojovníky na blízko, ale plnohodnotné a nevyzpytatelné protivníky. Hansen naštěstí není nevyzbrojen, ale disponuje hned několika užitečnými kvéry. Využijeme tak pistoli, automatickou pušku, ale třeba i harpunu.

Jak již z výše uvedeného vyplývá, nebude se děj odehrávat v nějakém starém domě či výzkumné laboratoři, nýbrž na slušně rozlehlé lodi, jejímž specifikem je realistické houpání ve vlnách.

Cold Fear nabídne i nějaké ty logické hádanky a puzzly. Povětšinou se jedná o vyštrachání určitého klíče na jednom místě a jeho použití na dalším, ale nalezneme i sofistikovanější. Jednou takhle budeme muset rozstřelit elektrický box, aby se otevřely dveře dál, ovšem jakmile se nám to podaří, začne se místnost plnit vodou a volné dráty se k ní nebezpečně přibližují a nemusíte být ani moc velcí fyzici, abyste si domysleli, co se v takovém případě stane. Prostředí má být značně interaktivní – narazíme třeba na ovladatelné jeřáby, které vám však při neobratném zacházení mohou i uškodit. Stejně jako ve většině survival hororů ovládáme i zde hlavní charakter z pohledu třetí osoby. Podobně jako v Resident Evilu zdeCold Fear funguje systém fixních kamer, ale na přání si pohled můžete přepnout do perspektivy za záda hrdiny. Grafika je rozhodně nadprůměrná a dokáže vykouzlit hustou atmosféru, které navíc pomohou četné cutscény vyprávějící děj a zdůrazňující vyhrocené momenty.

Je třeba ještě dodat, že pouze první polovina Cold Fearu se odehrává na nestabilní lodi, tu druhou si odbudeme na vrtné plošině, což s sebou přinese jak osvěžení, tak pozměněnou hratelnost. Tento titul vypadá jednoduše velice dobře a pokud jste fanoušky survival hororů, asi se ho již nemůžete dočkat, zvláště pokud doplníme, že bude podbarven velice atmosférickou hudbou. Měly by se zde tedy setkat všechny potřebné aspekty k vytvoření kvalitní hry tohoto žánru, navíc obohacené o realisticky se chovající loď. Do března tohoto roku již tolik času nezbývá, tak si sežeňte ty kyblíky. Rozumíme si, že?

Index očekávání: 85%

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Návrat mistra hororu. Fanoušci Cthulhu se mohou těšit na dvě nové hry

E3 2018

Pokud máte rádi hororové hry, tak byste si neměli nechat ujít chystané Call of Cthulhu a The Sinking City. Obě jsou...

The Surge 2 láká na ještě detailnější odsekávání končetin

The Surge 2

Líbilo se vám skvělé akční RPG The Surge z loňského roku? Příští rok dostanete pořádný nášup toho samého.Najdete na iDNES.cz