Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Command and Conquer: Tiberium Wars

  12:07
Mezi prsty nám ulpělo množství nových poznatků o jedné z nejočekávanějších realtime strategií dneška. A jelikož jsou opravdu zajímavé, rozhodli jsme se je sepsat a poskytnout vám je k prozkoumání.

Tiberium Wars Těžko bychom v dílnách herních vývojářů hledali očekávanější strategii, než je pokračování kultovní série Command and Conquer s podtitulem Tiberium Wars. Spolu s Warcraftem a Age of Empires se právě tato sága řadí k nejpopulárnějším RTS všech dob, a zatímco oba největší konkurenti do jisté míry spí nebo živoří, šlape EA Los Angeles, tedy studio, kam se uchýlilo mnoho zaměstnanců uzavřeného Westwoodu, řádně do pedálů. A jelikož se za poslední dobu vyrojilo množství zajímavých materiálů, rozhodli jsme se pro vás připravit masivní preview.

Kane se těší nejlepšímu zdraví a vymýšlí doopravdy ďábelské plány.“

Příběh hry se odehrává v roce 2047, což je přesně dvacet let poté, co skončil poslední CaC datadisk Firestorm. Ve světe panuje zrádný klid. Global Defense Initiative (GDI), tedy jakási variace na NATO budoucnosti, vyvinula novou technologii, jejímž prostřednictvím lze dekontaminovat tiberiem zamořené části země. Tato esence totiž nepřináší jen spousty energie, ale také smrt způsobující nebezpečí. Náboženskoteroristická organizace NOD se musí zaobírat více interními potyčkami o moc a nikdo neví, co je s charismatickým vůdcem Kanem. Mike Verdu nám to ale rád prozradil:Tiberium Wars „Kane se těší nejlepšímu zdraví a vymýšlí doopravdy ďábelské plány.“ Jako by to neznamenalo pro GDI dost nebezpečí, objeví se na scéně ještě třetí, dosud blíže nespecifikovaná, strana, která se do celého konfliktu významně zapojí – spekuluje se o mimozemské rase. Skvělou zprávou je, že se opět můžeme těšit na parádní hrané filmečky mezi misemi, které nám budou vyprávět příběh. Mělo by jich být kolem hodiny.

Děj by měl mít pouze jediný konec, ovšem podle autorů bude záležet na tom, jak se k němu dopracujete. Na mnoha místech kampaně dostanete na výběr z několika cest. Obě kampaně, za GDI i NOD, pak sledují zhruba stejné události, ale pochopitelně vždy z jiné perspektivy, což hru činí mnohem atraktivnější. Ptáte se, kde je ona třetí frakce? „Toto tažení se vám zpřístupní teprve tehdy, kdy dohrajete obě tradiční kampaně,“ vysvětluje Verdu.

Tiberium Wars Vedle interesantní zápletky by k dalšímu hraní měl motivovat především flexibilní systém kampaní, tzv. Theater of War, tedy válečné divadlo. Hra je totiž rozdělena do mnoha geografických regionů, přičemž v každém dostanete jeden hlavní úkol, ale je na vás, jak se k němu dopracujete skrz sérii menších misí. Příklad: na východním pobřeží USA musíte v GDI kampani osvobodit Washington. Na začátku máte v zásadě dvě možnosti, buď se rozhodnete pro ovládnutí letiště nebo dobudete přístav. Kdo se rozhodne pro první popsanou variantu, získá leteckou sílu, ale bude se muset obávat útoků válečných lodí. Druhá možnost z vás zase udělá pána moří, ale zabarikáduje přístup k letectvu. Ale abyste Washington osvobodili, budete nakonec stejně muset kontrolovat jak letiště, tak přístav – jde jen o to, jakým směrem učiníte první krok. „Hráč nikdy nesmí mít pocit, že o něco přichází,“ ospravedlňuje Verdu tento přístup. EA Los Angeles plánuje pro každou z kampaní zhruba pět hlavních úkolů, rozdělených do čtyř až šesti misí.

Obě kampaně, za GDI i NOD, pak sledují zhruba stejné události, ale pochopitelně vždy z jiné perspektivy, což hru činí mnohem atraktivnější.

Tiberium Wars Jistě vás zajímá, jak vypadá ovládání. Inu, klasického vertikálního menu na pravé straně obrazovky se nezbavíme, ovšem tvůrci udělali i jisté pokroky. Stejně jako kdykoliv předtím opět budete moci objednávat budovy, ať jste kdekoliv na mapě. Ale když na některou z budov kliknete, zobrazí se nabídka, co všechno s ní a v ní lze vyvádět. Jaké jednotky stavět a kterými upgrady ji vylepšovat. Navíc bychom měli mít možnost budovat hned několik stavení najednou, což by však mělo jít jen v případě, že budeme disponovat dostatkem jeřábů. Další změna pak spočívá ve zobrazení speciální schopností každé nakliknuté jednotky právě pod tradičním menu.

Ano, speciální schopnosti. Na rozdíl od předchůdců, kde byli tanky i vojáci naprosto rigidní a víceméně nezajímaví, dostanou nyní takřka všechny jednotky do vínku nějaký ten trik. Kupříkladu odstřelovači už se nehodí pouze k likvidování nepřátelské pěchoty, ale nově označují i cíle pro útoky artilerie. Guardianova hlavní funkce je sice převoz vojáků, ovšem přitom může pokládat i nepříjemné miny. Opravárenské vozítko seTiberium Wars zase může přeměnit v pevné stanoviště s přistávací dráhou a raketovou věží. Ideální na zabezpečení odlehlých tiberiových plantáží. A nakonec třeba stará známá Orca dokáže vystřelovat miniaturní senzory na nepřátelská vozidla, jejichž okolí pak na mapě vidíte zcela jasně.

To jsme si popsali v zásadě jednotky GDI, ale prezentovány byly už i vymoženosti z repertoáru NODu. Kanova armáda tak bude vyztužena obzvlášť silným Vertigo Bomberem, což je zřejmě nejsilnější jednotka ve vzduch-země oblastí, ovšem se svým slaboučkým kulometem nemá šanci proti vzduch-vzduch raketám, takže jsou ideálním cílem pro GDI stíhačky jménem Firehawk. Ano, starý dobrý princip kámen-nůžky-papír zůstal zachován. I proto je třeba oblíbený plamenometný tank skvěle využitelný proti pěchotě, ale jednotky, co dostřelí trochu dál, z něj mají snadnou kořist. Co se týče designu armád, tak na celé čáře vítězí stylový NOD, na němž se návrháři vyřádili – černě se lesknoucí barvy ve spojení s mnoha organickými Tiberium Wars formami působí jednoduše perfektně. Oproti tomu GDI se drží při zemi a nevypadá tak zrovna přitažlivě. Jak dopadne třetí frakce, není ještě jasné. Mike Verdu se ale nechal slyšet v tomto smyslu: „Jejich celé zjevení, od vzezření až po taktiku, bude naprosto netradiční. Budou moci spojit dvě jednotky, aby získali zcela novou zbraň.“

Další změna pak spočívá ve zobrazení speciální schopností každé nakliknuté jednotky právě pod tradičním menu.

Když už jednotky disponují tím množstvím specialitek, nemohou se nechat zahanbit ani budovy. V první linii vynalézáte samozřejmě nejrůznější upgrady, jako je railgun, nová brnění pro pěchotu atd. Působivý je fakt, že každý upgrade se na jednotce vizuálně projeví. Mnoho budov pak potěší zvláštními funkcemi. Radarová stanice tak má hned tři druhy letecké podpory. Buď vyšle průzkumnou jednotku Pitbull bugin, nebo tým sniperů, potažmo pak plošné bombardování. Ale to všechno je nic vůči zbraním hromadného ničení – GDI má mocný iontový paprsek, NOD pak klasickou atomovku. A vězte, že takové výbuchy jste ještě neviděli!

Tiberium Wars Velmi silný element si nyní zahraje i vodstvo. Přes řeky bude možné stavět mosty a také je samozřejmě ničit. To všechno ale jen na předem určených místech. S vodou se samozřejmě pojí i lodě, které by konečně neměly chybět, ať už to budou transportéry nebo obří válečné křižníky. Nicméně nepočítejte s tím, že si jejich počet či druhy nějak ovlivníte. Počty ovlivní zadání mise, případně nějaké ty vedlejší úkoly, které splníte nad rámec nutnosti. Chybět by neměly ani neutrální budovy sloužící coby útočiště řadovým vojákům, kteří za jejich stěnami mohou najít úkryt.

Nebudeme si zastírat, že na první pohled nás nejvíce ohromí grafika, která na RTS poměry nevídaná. Kouřové efekty jako z Call of Duty 2, voda jako by vypadla z Oblivionu a jednotky nevypadají o mnoho hůře než v Battlefieldu 2. Prostě paráda. Akorát dosud zveřejněná videa a obrázky trochu napovídají o nepříliš atraktivních prostředích, ovšem tvůrci slibují, že i na tomto aspektu ještě zapracují. Stejně tak je ve fázi mohutného testingu i multiplayer, protože EA ze hry pochopitelně chce mít i síťového krále, nejlépe pak progamingového. Chystají se žebříčky, příjemný interface, ale i jakási „televize,“ jejímž prostřednictvím budeme moci sledovat bitvy těch největších mistrů v reálném čase.

Chybět by neměly ani neutrální budovy sloužící coby útočiště řadovým vojákům, kteří za jejich stěnami mohou najít úkryt.

Proto všechno působí Tiberium Wars nesmírně lákavě, a přestože se jedná de facto o starý koncept v hodně moderním hávu, pořád nás láká k hutnému propaření, které však zřejmě nenastane dříve, než v polovině příštího roku. Na přesné termíny jsou autoři skoupí a raději se soustředí na pečlivý vývoj. Nebudeme je tedy rušit, ale nevylučujeme, že se jim ještě někdy nepodíváme pod pokličku.

Index očekávání: 95%

Autor:
Témata: Call of Duty, Loď, Raketa
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Digitální láska. Kdo jsou nejzajímavější videoherní milenci

Premium Láska je prý něco, po čem touží spousta z nás. A očividně není řeč jen o reálných osobách, ale...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...