Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Commandos: Strike Force - dojmy z dema

  12:20aktualizováno  24. února 11:09
Velice očekávaný nový díl Commandos s sebou přináší nejen třetí rozměr, ale také změnu žánru na FPS. Neuškodí to této geniální sérii od španělských Pyro Studos? Na to jsme se snažili přijít při hraní čerstvé demoverze.

Commandos: Strike ForceVelice očekávaný nový díl Commandos s sebou přináší nejen třetí rozměr, ale také změnu žánru na FPS. Neuškodí to této geniální sérii od španělských Pyro Studos? Na to jsme se snažili přijít při hraní čerstvé demoverze.

Sérii Commandos jsem věrný od samotných začátků a každý díl se mi líbil. Od třetího dílu z roku 2004 už ale uběhl nějaký ten pátek, takže něco nového by to přeci jenom chtělo. Po oznámení Strike Force jsem radostí div nezavýskl, ale v zápětí jsem dostal ledovou sprchu, když vývojáři oznámili, že nový díl bude 1st person akce. Něco takového jsem si nedovedl ve spojení s Commandos dost dobře představit a moje obavy, že se vše okamžitě zvrhne do střílečky typu Call of Duty nebo Medal of Honor, potvrdily i první trailery, které jsem shlédl. Před pár dny byla vypuštěna oficiální demoverze a mě to nedalo, abych ji nevyzkoušel. Není to naštěstí tak tragické, jak jsem se obával, ale popořadě.

Commandos: Strike Force Commandos: Strike Force Commandos: Strike Force

Commandos: Strike ForceDemoverze obsahuje dvě velice krátké mise, které se sice dají dohrát během chvíle (každá je maximálně na 10-15 minut), ale dávají celkem dobrou představu, co nás v plné verzi čeká a nemine. První mise nazvaná „Time for Action!“ zavede hráče do zasněženého Norska a ukazuje přesně tu akční část, které jsem se bál. Na tuto misi je k dispozici Zelený Baret a Sniper, mezi kterými se můžete libovolně přepínat, ale s druhou postavou je dobré se vždy začít na bezpečné místo, protože je z ní snadný terč. V této misi není čas na jakékoliv strategizování a i kdyby byl, je to zbytečné. Stačí prostě s Baretem střílet nabíhající nácky, sem tam se přepnout na Snipera a vyčistit okolí a to je vše. Klasická akce, kterých je v poslední době jako máku. Ne že by se to hrálo špatně, ale ke Commandos mi to prostě moc nesedí, takže doufám, že tyto mise nebudou v plné hře převažovat.

Samozřejmostí je okrádání těch Helmutů o uniformy, díky čemuž se lze procházet před nepřáteli s trošku větší parádou. Důležitou roli hrají i hodnosti.

Tichý pohyb, základ úspěchu
V druhé misi, nazvané „Infiltrate Enemy Lines“ se podíváte do Francie v nočních hodinách a v kůži špióna projdete nepřátelským územím. Je sice na vás, zda to bude stejnou cestou jako v první misi nebo pěkně potichu, jak se na Comnandos sluší a patří, ale tato mise k tichému splnění přímo vybízí. Commandos: Strike ForcePodle mého názoru se jedná o tutoriálovou misi z plné hry, protože na mnoha momentech se hra přeruší a krátká enginová animace vám ukáže, co je váš další cíl a jakým způsobem ho máte dosáhnout. Nejprve vás hra naučí velice účinný způsob zabití pomocí škrtící struny, který je tichý a rychlý, ale musíte se k nepříteli připlížit tiše a zezadu. Jak to ale udělat, pokud stojí blízko stěny a nelze ho takto zneškodnit? Maličkost, stačí před něj hodit minci a až se otočí, můžete si na struně udělat další zářez :-). Samozřejmostí je okrádání těch Helmutů o uniformy, díky čemuž se lze procházet před nepřáteli s trošku větší parádou. Důležitou roli hrají i hodnosti – pokud máte hodnost větší, než voják, který na vás civí, je všechno v pořádku. Pokud máte stejnou, pojme podezření a zůstanete-li v jeho zorném poli po delší dobu, odhalí vás, kdežto oficír s větší hodností vás prokoukne okamžitě, takže je dobré se mu. K likvidaci nepřátel je ale k dispozici více prostředků. Demo dává ještě možnost použít účinný plynový granát, ale určitě ho použijte pouze s nasazenou plynovou maskou. V plné verzi bude snad způsobů ještě více. Co se týká zbraňového arsenálu, nepřekvapí vás zde nic. K dispozici jsou klasické dobové kousky jako BAR, MP-40 nebo Mauser, prostě klasika.

Commandos: Strike Force Commandos: Strike Force Commandos: Strike Force

Commandos: Strike ForceVychytané mise?
V původních Commandos záleželo na poloze každého nepřátelského vojáka, bylo nutné pečlivě sledovat jeho trasu a zjistit, kdy na něj nikdo nekouká a rychle ho odklidit z cesty. Byl jsem proto zvědavý, jak se s tím tvůrci vypořádají ve 3D. V akční misi se toho o tom moc zjistit nedalo, ale mise ve Francii k tomu přímo vybízela. Bohužel jak jsem se obával, není k dispozici žádný „pohled seshora“, kterým by se daly pohyby stráží vypozorovat a vše tak musíte vidět buď vlastníma očima nebo zjistit podle kompasu, který nepřátelské vojáky znázorňuje červenou šipkou, logicky ukazující ve směru jejich pohledu. Také umělá inteligence na mě moc velký dojem neudělala. Ve chvíli, kdy jsem se prozradil, stáli vojáci na místě a stříleli po mně, ale nepodnikli žádné kroky, aby se ke mě dostali blíž nebo se pokusili o krytí při opětování palby.

>> Stahujte demoverzi (638 MB) <<

Další věc, na kterou jsem docela nadával, je nereálné mizení těl mrtvých vojáků. Pokud někoho zneškodníte, zůstane jeho mrtvola ležet na místě a zhruba za půl minuty zmizí (pokud mu ale vezmete uniformu, zmizí ihned). Vzít mrtvolu a odtáhnout ji do stínu na bezpečné místo tu vůbec NEJDE! Tato základní funkce, bez které si snad Commandos ani nelze představit, tak míru realičnosti značně snižuje.

Commandos: Strike Force Stejně detailní jako dříve?
U předchozích dílů Commandos byla míra detailů občas až neuvěřitelná, ale jak to dopadne po přechodu do 3D? Bohužel demoverze neumožňuje změnit rozlišení a hrát tedy nelze jinak, než v přednastavených 800x600. V tomto rozlišení hra ale nevypadala vůbec špatně, i když sem tam byla nějaká ta kostrbatost přeci jenom znát. Mise v Norsku vypadala ale graficky velice hezky, bohužel díky své malé velikosti toho moc k posuzování nebylo. U druhé mise je to ještě horší, protože bylo vše zahaleno do roušky noci a ke koukání toho opravdu nebylo mnoho. Celkově vzato ale grafika není žádný hnus a při větším rozlišení by mohla být velice hezká.

Co říci závěrem? Nový díl Commandos bude něco jiného, než předchozí díly, což ale neznamená, že by se mělo jednat o špatnou hru, spíše naopak. Demoverze jasně ukazuje, že situace lze řešit jak hrubou silou, tak pěkně potichu a jsem opravdu zvědavý, jak to bude skloubeno v plné verzi. Zatím to vypadá celkem slibně...

Index očekávání: 70%

Autor:


Témata: Call of Duty

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...



OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Díky změnám na Steamu bude utrácení ještě o něco jednodušší než dříve

Steam

Na Steamu započalo další kolo slev. Díky změnám ve struktuře wishlistu se tentokrát můžete v akcích zorientovat mnohem...

Vývojáři si psali pozitivní recenze vlastní hry, Steam zakročil

Recenze na Steamu

Autoři hry Wild Buster si na Steamu kupovali vlastní hru, aby k ní mohli psát pozitivní recenze.

Vývojáři Mafie 3 propouštějí zaměstnance

Mafia III (PS4)

Navzdory komerčnímu úspěchu třetího dílu Mafie se v týmu Hangar 13 masivně propouštělo.

Najdete na iDNES.cz