Commodore Amiga – díl první

  12:00aktualizováno  30. dubna 1:27
Tato nově začínající série článků o Amize budiž věnována všem nadšencům, kteří též doufali, že vývoj tohoto geniálně navrženého stroje nikdy nezemře. Bohužel se tak stalo, takže jsme si nyní řekli, že by nebylo od věci trošičku zavzpomínat a těm, kteří vlastně ani Amošku neznají, osvětlit, v čem spočívala její tehdy nezdolná síla...

Amiga 1000

Mladší pařani už asi nepamatují plenky pařeb na osmibitových strojích. Gumová ZX Spectra, Amstrady, Atari a Commodore C64 jsou dnes již prehistorickým zbožím, na které se práší pod pohovkami. A jako se objevují technologické skoky mezi dnešními periferiemi pro PC, která svou převahou téměř vytlačila jediného dalšího konkurenta Apple (čemuž se naštěstí nestalo), tak se zjevil obrovský technologický skok nástupem první 16-ti bitové Amigy 500. Ale začněmež pěkně popořádku…

Na zmíněných osmibitech jsme víceméně pouze "gamesili". Hry se nahrávaly z kazetových magnetofonů, v lepším případě z výdobytku tehdejší informační technologie – diskety 5,25“. Znal jsem ale jen málo Ataristů, vlastnících ke své stotřicítce či osmistovce tuto mechaniku. Tehdy jsme hráli v nějakých 16-ti barvách a při velmi jednoduché syntéze zvuku. Programování bylo možné jen v klasických jazycích: jedním z nejlepších byl právě Atari Basic. Díky němu jsme si sestavovali obslužné programy pro ručně vytvořené primitivní plotry s perofixem v obslužné jednotce (tiskárna byla v pravěku raritou za nekřesťanské peníze…), vytvářeli textové hry (fenomenální jev 8 bitové éry), popřípadě komponovali známé melodie (nostalgické funkce příkazu sound…). Slovo jako operační systém ještě nemělo reálné podoby.

I rozhodli se analytici firmy Commodore, jejichž C64 mělo v té době asi nejkvalitněji vytvořené hry (i když polská produkce ždímala z Atari také neuvěřitelné kousky ), že stvoří Počítač s velkým P. Psal se rok 1985 a na trh vyplula Amiga 1000. Amiga 1000 byla ve své době počítačem veskrze revolučním. Výtečný procesor Motorola (jenž se v různých modifikacích stále osazuje do nejnovějších mašin) 68000 obsluhoval první Workbench - česky pracovní stůl. Poněkud prkenný název pro první multitaskující uživatelský systém definoval pracovní plochu s ikonami, jejíž systém byl trošičku podobný dnešním Windows. Ikony tehdy vlastně byly důmyslnou soustavou „šuplíků“, v nichž byly umisťovány jednotlivé složky; k podrobnějším informacím o tomto systému a k jeho dalším modifikacím se ještě vrátíme… Tento stroj byl ale díky technologické koncepci podobné PC a také vyšší ceně poněkud opomíjen uživateli. Firma Commodore se tedy vrhla na novou Amigu.

Amiga 500

Amiga 500 se stala masovou záležitostí. Přišla s technologií, která všem doslova vytřela zraky. Systém, který si inteligentně rozkládal jednotlivé položky výpočtů mezi hlavní procesor a soustavu koprocesorů! Také disketová mechanika 3,5“ ve formátu 800 kB byla do té doby nepoužitá. Součástí balíčku byl i TV modulátor, podlouhlá to krabička, zasunutá na zádi stroje, umožňující propojení s televizí. Nezbytné periferie, jako dvoutlačítková myš, či devítipinový joystick (později prodávaný vietcongem k jejich šíleným konzolím), sloužící k ovládání softu či her snad nemusím ani zmiňovat. Systém byl osazen KickStartem 1.3, což byl vlastně takový BIOS, po jehož nabootování se na obrazovce objevila ruka s disketou. Následně jste zasunuli hru na třiapůlce, ta naběhla a už se mohlo smažit. Vzhledově se pětistovka podobala velké klávesnici, v jejímž boku byla zapuštěna právě zmíněná disketová mechanika. Obrázek se vám ostatně povaluje tady někde kolem… Dala se kompletně složit i se zdrojem a kabely do větší tašky a odvézt na nějakou tu A session (zatlačuji slzu v oku při vzpomínkách na funkční Amiga scénu…). Srdce tvořil, stejně jako u Amigy 1000, procesor Motorola 68000 na 8 MHz. Koprocesory byly celkem tři; Denisa, Agnus a Paula. Každý z nich zpracovával jiné informace. Paula sloužila k obsluze 4 stereo zvukových kanálů (výtečná zvuková kvalita a nové možnosti, do té doby nevídané). Syntéza se posunula o několik tříd výše (nesmíme také zapomenout na výborná Atari ST a STE, na nichž "tropí" hudbu lidé znalí midi kvalit dodnes). Krom zvuku se také později starala o obsluhu periferií – disku a portů. Další v řadě byla Denisa, grafický mág. Obsluhovala rozlišení a hloubky barev. 320 x 256, či 640 x 512 bodů v barevné hloubce s počtem až 4096 barev. Tento mód se jmenoval HAM a byl ve své době opravdu revoluční. A Agnus, ten měl na starosti kompletní správu paměti. Rozlišoval, kam přesunout různé typy operací – např. proslulé „mimoúrovňové“ animace – paralaxní scrolling několika pozadí směřoval do paměti grafické a tento proces tedy probíhal nezávisle na práci hlavního procesoru (proto vyhlížela tak skvěle a plynule všechna rozpohybovaná pozadí, jako např. v Shadow Of The Beast).

Alien Breed

Tato Amiga také byla schopna využívat 2 typy pamětí; paměť chip a fast. Standardně prodávaná verze obsahovala pouze 0,5 MB, tedy 512 kB chip. Mohli jste si však dokoupit tzv. paměťovou kartu, která se po otevření dvířek na spodku počítače zasunula do slotu a rozšířila jej o další potřebné místo – toto byla paměť fast (u nás nejrozšířenější modul – 512 kB navíc). V chip paměti probíhaly všechny důležité grafické a zvukové operace. Byla však pomalejší a proto se do modulu fast přemisťovalo programové jádro dané hry (popř. jiného softu). Některé gamesky dokonce vyžadovaly Fast, jinak v nich byla okleštěna hudba, či zvuk. Největší paměťová karta na „pětikouli“ (symbolická to přezdívka), kterou jsem objevil u kamaráda, měla 2 MB.

Jakže to bylo se softwarem? Amiga svou strukturou umožňovala věc, která je do dnešní doby noční můrou všech uživatelů PC (a hlavně Billa Gatese); MULTITASKING. Leckdo by nevěřil vlastním očím, co všechno se dalo spustit z disket (!) na stroji s 512 kB paměti. PC se v té době potýkala s šílenými verzemi Windows, Amize vládl Workbench. To jste si natahali do paměti operační systém, následně spustili nějaký přehrávač hudebních modulů, do jedoucí hudby psali v textovém editoru (CED) a občas ležérně přepli do v pozadí jedoucího programu, renderujícího např. obrázek krajinky (Scenery Animator). Upozorňuji, že vše běželo z disket v paměti a bez harddisku! To, co dokázala Amiga 1200 s průměrnou turbokartou a harddiskem si popíšeme v jednom z dalších článků…. Systém Workbench proslul, jak jsem se již zmínil, strukturou pracovní plochy se šuplíky. Nahoře v obrazovce vyjela po kliknutí lišta s příkazy pro označený šuplík, jednotku, či soubor (smáznutí, přemístění na plochu, kopírování, přejmenování atd.; to vše známe z Win). Práce na pětikuli byla omezena na disketách, někteří kutilové došli i k řadiči s harddiskem (velmi řídký jev v našich končinách). Operační systém byl tedy na svou dobu nezvykle vyvinutý, stabilní a funkčně multitaskující. Případné selhání softwaru nebylo indikováno odpornou modrou obrazovkou s výjimkou a tunami nesmyslných čísel, ale sympatickým obdélníkem „guru medituje“, či „software failure“ a po stisku myšítka následným automatickým resetem.

Cannon Fodder

Aplikací se počaly objevovat tuny. Například jedny z prvních Deluxe Paintů. V pozdějších verzích vychytaný kreslící program, využívající různých grafických módů se vlastně stal legendou. Pixelizace, tedy kreslení po bodech, se stala mastodontem v grafice. Objevovaly se nádherně vyvedené obrázky, bastlené za dlouhých nocí myšičkou tečku po tečce. Amiga scéna začala ožívat a dokonce se pořádaly mezistátní soutěže v tomto odvětví. Kdo si jednou zkusil tento kreslící program, propadl, stejně jako já, jeho kouzlu… Ale grafika šla i jiným směrem. Rendering; tedy výpočty obrázků. Jeden z prvních programů v tomto odvětví – Imagine, si ve dnešních verzích troufne soupeřit i s takovým velikánem, jako je 3D studio! Tehdy toho také uměl mnoho. Tvorba drátových modelů, jejich následné potahování texturami a nasvícení leckterému uživateli nedali spát. Nejinak to bylo s již zmíněným Scenery Animatorem. Vytvořit si vlastní krajinu, umístit horstva, jezera, sníh a vegetaci a následně vypočítat obrázek, či animaci, to se jen tak nevidí ani dnes (výjimkou je skvělý KPT Bryce pro PC a Mac)… Nejinak tomu bylo s Pro Trackerem, editorem hudebních modulů. Sběratelé modů (známý formát hudby) fungují do dneška (dokonce i WinAmp umí mod přehrávat a při trošce šikovnosti objevíte tuny hudby v tomto a podobných formátech na netu!) a někteří jedinci stále tvoří v tomto a podobných programech (zaslechl jsem dokonce, že FatBoySlim komponuje dodnes na Amize!!!). K tomuto odvětví se samozřejmě váže používání dalších periferií, jako např. samplerů. Textové editory na sebe nenechaly také dlouho čekat. Několik verzí, posléze dokonce upravených pro českou lokalizaci, perfektně spolupracovalo se všemi druhy jehličkových tiskáren, tehdy dostupných na trhu a propojených s paralelním portem. A tak bych mohl pokračovat donekonečna. Jelikož jsme na herním serveru, pojďme si závěrem povědět také něco o hrách…

Chaos Engine

HRY ve velkém, to bylo na Amize něco naprosto fenomenálního a mnohdy do dnešní doby nepřekonaného. Obdivovatelé dnešních multimediálních titulů si mohou říkat, co chtějí, ale trošku soudného člověka, který přičichl ke klasice, nemají šanci z tohoto názoru vykotlat. Proč? Protože tehdejší programátoři měli cit pro sladění grafiky, zvuků a hudby. A nesnažili se do hry nacpat přehršel audia a udivujících grafických pompézností; pouze citlivě sladili programové finesy do pečlivého herního celku (kolikrát téměř uměleckého díla – Agony, First Samurai). Takovou vyvážeností proslula například série Shadow Of The Beast. První díl byl demonstrací nádherné ručně kreslené (a v intru a outru renderované) grafiky a hudby. Vše propojeno skvělou akční dynamickou hratelností, což zkomponovali Reflections do kompaktního celku. Druhý díl, obohacen výtečným příběhem a adventurními prvky s ještě lepší grafikou a hudbou. A ve třetím případě herní orgasmus, navrch okořeněn logickými puzzle… A tak to bylo s většinou her. Namátkou mohu jmenovat takové bomby jako Another World, Flashback, Operation Wolf, Gods, Chaos Engine, Swiv, Magic Pockets, Shadow Warior, Streetfighter II, Project X, geniální série Alien Breed, Skeleton Crew, Darkmere, Black Crypt, Cannon Fodder, Apidya II, Monkey Island, Loom, Lure Of The Tempress, Simon The Sorcerer atd. atd. Herní žánry byly zastoupeny opravdu všechny. Prvopočáteční dominantní střílečky byly vystřídány platformovými běhačkami, dungeony, sporty (výtečné série od Sensible Software – Sensible Soccer jako nejhratelnější fotbal všech dob, Sensible Golf ad.), adventurami a v neposlední řadě je třeba zmínit naprosto výjimečné strategie (nezničitelný Populous a Powermonger, Dune 2), logické rychlíky (Tetrisy, Klax, Gem X) a simulátory (Knights Of The Sky, GunShip, Pinbally). Amiga 500 byla v té době nepřekonatelným herním zázrakem. Fenomén disketových her s absolutní hratelností hravě překonal ostatní platformy, včetně PC. V nejedné domácnosti dunělo audio přes zesík a dlouho do noci poletovaly odlesky mohutné smažby po zatemněných oknech… . Amiga byla a pro někoho stále ještě je nekonečnou studnou herní zábavy. Pokud vás snad některé tituly zajímají a cítíte potřebu zavzpomínat si, můžete tak učinit v rubrice retro, kterou budeme stále rozšiřovat a to samozřejmě i tímto směrem!

Tak, povídání o Amize 1000 a hlavně 500 máme za sebou. V příštím článku se podíváme na zoubek dalším strojům – Amiga 500+, 600, 2000, 3000 a 4000. Následně se budeme věnovat Amize 1200 a periferiím s ní spojenými (hlavně tzv. turbokartám), jelikož ta se stala opravdu velikou herní kapitolou. Osvětlíme si také genezi systému Workbench a vzniky multimediálních strojů na bázi PPC Amiga, na kterých se dnes pracuje např. v televizi. V neposlední řadě si také povíme o podivném pozadí krachu Amiga technologies. Prozatím se loučím se zvoláním „Nikdy nás nepohřbíš, Billy! Amiga Rulez!“

P.S. Tento článek - a to je nutno zdůraznit - je takovým retro okénkem a takto jej prosím také chápejte.

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...