Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Company of Heroes - destruktivní válka

  12:00aktualizováno  16. dubna 10:16
Tato RTS by měla zadupat do země veškerou konkurenci. Tak zní odvážné PR výkřiky, ale čím dál tím častěji také názory novinářů. Jak vypadá hra, ve které můžete zničit úplně všechno? Nejen to se dozvíte v našem preview.

Company of Heroes Relic Entertainment se za nedlouhou dobu své existence vypracoval z nuly na předního výrobce realtimových strategií. V roce 1999 začala jeho krasojízda vynikajícím Homeworldem, jemuž o několik let později zdatně sekundoval i druhý díl. V mezičase si hoši střihli nekonvenční RTS Impossible Creatures a minulý rok byl ve znamení povedeného převedení známé série do herního zpracování jménem Dawn of War. Není tedy vůbec divu, že si jejich oddanost pojistil vydavatel THQ zakoupením studia, které momentálně pracuje na strategii, jež má potenciál získat titul nejlepší válečné RTS všech dob.

Zničitelnost okolí je přímo absolutní. Domy, stromy či mosty, nic není definitivní překážkou a s trochou trpělivosti lze vše rozmělnit v malé částečky.

„Při vývoji Company of Heroes máme tři cíle,“ začíná hlavní designer Josh Mosqueira svou přednášku. „Pravé vojáky, uvěřitelná bojiště a pořádnou válku.“ Nebudeme ovládat nějaké řadové panáčky pohybující se v neměnném prostředí, tuto nedokonalou iluzi války chtějí autoři jednou provždy překonat. Na veškerých předváděčkách Company of Heroes jsou tak novináři u Company of Heroes vytržení především z jedné věci – fantastického fyzikálního enginu. Zničitelnost okolí je přímo absolutní. Domy, stromy či mosty, nic není definitivní překážkou a s trochou trpělivosti lze vše rozmělnit v malé částečky. Pak už vás nepřítel nepřekvapí vychytanou taktikou využívající prostředí. Ovšem ani vy už se nebudete moci spolehnout na jakékoliv krytí. Budovy se hroutí pokaždé jinak, podle toho, kde a jakým typem munice je zasáhnete. Mocný engine pak vyhodnotí, zda si zaslouží spadnout celé, nebo zda se zřítí jen jedna stěna, popřípadě jak.

Relic je známým zastáncem nových RTS mechanismů, tudíž se ani nelze divit, že nepočítají s klasickými surovinami, jak je známe z konkurence. Při vedení brutálních bitev jednoduše nezbývá čas na komplikované řetězce, takže se musíme spokojit jen se starostí o přísun pohonných hmot a nového arzenálu, popřípadě munice. Stejně bezstarostní můžete být i co se týče základen, jejichž stavbou si vůbec nemusíte lámat hlavu, ba právě naopak, stačí si vybrat nějaké stanoviště, třeba farmu a odtud podnikat další útoky.

Company of Heroes Mapy jsou rozděleny do jednotlivých sektorů, přičemž práce s nimi důstojně nahrazuje celý management – navíc budete muset projevit skutečně strategické uvažování, jinak sice možná uspějete, ale s velkými ztrátami, jež se později těžko nahrazují. Představte si situaci. Ocitáte se na frontové linii, kterou mají Němci ze své strany dostatečně opevněnou a těží z toho, že jim neustále přijíždí nové posily. Vám zatím patří dva sektory. Není tak nic lepšího, než Němci protežovaný a těžko dobyvatelný sektor obklíčit a znemožnit fašounům zásobování. Pak už je mnohem jednodušší prorazit, ale jde to samozřejmě i rovnou – Company of Heroes před vás vždy postaví několik možností a dá na výběr. Získáte tak pocit opravdového generála, a důsledky svých kroků pocítíte i později.

Company of Heroes před vás vždy postaví několik možností a dá na výběr. Získáte tak pocit opravdového generála, a důsledky svých kroků pocítíte i později.

Autoři jsou velkými fandy dobové techniky, což je z jejich slov jasně patrné. Každý tank či jiná jednotka mají přesně dané statistiky a neexistuje, aby se nějak příliš podobaly dva rozdílné typy. Každý kousek využijete v jiné situaci, a že jich bude spousta,Company of Heroes jistě nemusíme připomínat. Je známou pravdou, že německé tanky byly za 2. světové války silnějšími a odolnějšími Na druhou stranu, americké protějšky toto manko mažou lepší manévrovatelností. Tanky jsou pochopitelně doplňovány vojáky různých profesí, kteří zde rozhodně nejsou do počtu. Železná monstra po sobě nechávají pořádnou paseku a zároveň prostor pro rozličné kryty těchto vojáků. Hodnota vojáků a jejich výbavy dosáhne dosud nevídaných výšin. Pokud nějaký muž padne, zanechá po sobě zbraň, jíž může někdo jiný zase sebrat a použít. Když se takhle na zemi povaluje panzerfaust, výrazně si pomůžete, pokud necháte nějakého svého kulometčíka, aby ho sebral. Zraněné vojáky si berou na starost medici, kteří je odnášejí do polních nemocnic, odkud za chvíli za chvíli vybíhají čilí jako rybičky. Musíte si totiž uvědomit, že v Company of Heroes nepůjde o žádné velké šiky jednotek, spíše menší skupiny vojáky s několika tanky. Co toto rozhodnutí hře ubere na spektakulárnosti, to jí dodá v přehlednosti – své jednotky budete muset komandovat každou chvíli, určitě nestačí je jen poslat proti nepřítelově armádě a nechat na pospas osudu.

Company of Heroes Ve hře na vás čekají hned tři rozdílné technologické stromy, podle nichž budete rozvíjet svou armádičku, čímž si rovnou určíte způsob hry. Ten, kdo má rád překvapení a s oblibou se ocitá v týle nepřítele, určitě zvolí „Airborne.“ Zde se skví především parašutisté či bombové nálety. Pokud si libujete v obranných taktikách, dozajista nepohrdnete systémem „Infantry,“ kde se sází hlavně na clonovou palbu a obranná děla. Kombinací těchto dvou oborů je pak „Amor,“ který strategii nijak zvlášť nespecifikuje a bude tak vyhovovat všestranným hráčům. Nové technologie z každého stromu si otevíráte prostřednictvím tzv. komando bodů, které získáváte s postupem armády na vyšší úroveň. Ta se projeví i na jednotkách, jež v bitvě tráví hodně času – budou přesně mířit a získají dokonce nějaké ty speciální schopnosti.

Pokud nějaký muž padne, zanechá po sobě zbraň, jíž může někdo jiný zase sebrat a použít.

Současný herní trh zřejmě nemůže nabídnout lépe vypadající válečnou RTS – Company of Heroes vypadá jednoduše úžasně a podporuje všechny ty grafické vychytávky. Jakkoliv jsme už strategií z 2. světové války znechucení, pořád existují kousky z tohoto odvětví, které nás zanechají u vytržení. Company of Heroes bude zřejmě jedním z nich.

Index očekávání: 90%

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Washington DC v troskách. První dojmy z hraní The Division 2

The Division 2

Vyzkoušeli jsme si chystané pokračování postapokalyptické střílečky The Division a bylo to skvělé. Autoři jsou sice na...

Nintendo na E3 opět ukázalo, že je úplně jinde než veškerá konkurence

E3 2018

Pomalu se blížím ke konci svých zápisků z letošní E3, a i když si dávám pečlivý pozor, abych „nenadržoval“ některé...

V Hitmanovi 2 můžete mlátit lidi chlazeným tuňákem po hlavě. První dojmy

Hitman 2

Po ukončení spolupráce mezi IO Interactive a vydavatelstvím Square Enix to se slavným plešatým zabijákem vypadalo...Najdete na iDNES.cz