Conker’s Bad Fur Day

  12:00aktualizováno  14. srpna 11:07
Poznámka: hráčům do patnácti let nepřístupné. Hra obsahuje násilí a krev, nevhodné a obscénní výrazy, řadu zvláštně pojatých animací a naposledy fakt, že se to všechno točí okolo jedné mimořádně velké hromady trusu, v němž se ostatně mnohokrát ocitnete doslova a do písmene. Svatá prostato! Ale konečně i Conker může mít své dny …

Conker’s Bad Fur Day

Conker je takový na první pohled docela sympatický chlapíček s modrýma očima a rezavým ohonem – jedná se totiž o veverčáka, který jednoho večera v místním baru pořádně přebere. Na cestě domů deštivou nocí zabloudí a když konečně vystřízliví, objeví se v podivném světě, v němž vládne olbřímí král-leopard, mající právě dosti velkou nesnáz. Jeho stolu chybí noha a tak se stalo, že oblíbená sklenice mléka se na něm ne a ne udržet. Delikátním úkolem je pověřen dvorní profesor, jeden z početného ansámblu sloužících, aby tento vzápětí přišel na to, že ideálním kompromisem bude podložení stolu nějakou rezatou veverkou.

Mezitím se Conker toulá po novém světě plném barev a exkrementů (ještě na TO dojde řeč), a při snaze co nejrychleji odtud vypadnout musí splnit řadu zajímavých úkolů, za což získává zde tolik potřebné peníze. Grafické zpracování bez 4MB expanze se Rare opravdu vyvedlo, to samé se dá říci o hudební kulise (Dolby Surround), jež je navíc pro každou z lokací příjemně tematická. Navrch ještě namluvení všech zdejších rozhovorů, které spolu s titulky na způsob textových bublin z kreslených seriálů skvěle umocňují první, navýsost pozitivní dojem.

Conker’s Bad Fur Day

CBFD má jedinečný, byť trochu drsný humor, který spolu s některými herními animacemi přinutí hráče k upřímnému smíchu, což se u her zase tak často nestává a musí se to ocenit. A to i přesto, že se někdy jedná o legraci za každou cenu. V dialozích nechybí časté vulgarismy, kdy jeden druhého posílá do … kopru, obvyklé nakopání … zadku je téměř na denním pořádku a k dovršení všeho se tu často prodíráte po kolena v … hodně těžko popsatelném slově! Tvůrci si servítky očividně neberou ani při soubojích s četnými bosy. V jednom případě musíte vyskočit na divokého býka a nabrat na rohy vedle stojící kravku, jež se posléze odebere ke korytu pro zahnání žízně, díky čemuž však dostane nehorázný průjem. Což by nebylo tak nejhorší, kdyby vám tu autoři mermomocí nechtěli zdůraznit animaci, co to vlastně ten nehorázný průjem znamená. Nebo jinak jedinečný souboj s obrovitým ... exkrementem, jenž po vás háže kusy svého já a příležitostně si k tomu zazpívá jinak podařenou píseň. V tomto okamžiku se musíte zmocnit toaletního papíru, jenž je nutno umně zacílit a vhodit do jeho smrdutého ústního přepadu. Zkrátka, Rare se tu jaksepatří odvázalo, a pokud vám nečiní potíže valit do kopce kuličku trusu za doprovodu neustálého prdění vůkol, Conker’s Bad Fur Day jestliže vám nedělá problém pohled na krev, kdy se dosti často nepřátelé, obyvatelé tohoto světa či dokonce vaše maličkost rozletí na kusy, pak tohle je hra pro vás.

A to není ani zdaleka vše. Nadějete se takových momentů, kdy ohniví impové nezávazně žvatlají nad jointem, aby se vzápětí vrhli do vašeho pronásledování. Kterak na ně? Inu, pivo je přeci močopudné, takže po pořádném hltu stačí jenom stáhnout gatě a všechny ty malé prevíty pořádně pokropit. Nebo případ, kdy se starý čmelák nemůže dostat ke své oblíbené kytici (půvabné a sošné kopretině s medovým hlasem), takže ji musíte jaksepatří rozehřát, aby ji ten starý pučmelouch mohl opylovat. Nicméně, v nastalé sekvenci plné vzdychů není úplně zřejmé, co tím opylováním tvůrci (a čmelák) měli vlastně na mysli. Zkrátka, jak již bylo řečeno, tento titul – na rozdíl od všech zbývajících her od Rare, určených jednotně jak malým tak velkým – je směřován do rukou toliko odrostlejším pařanům. Ti tu mohou ocenit i některé další prvky, ve kterých si Rare vzali na mušku jisté populární filmy a zde je nutno říci, že to byla trefa do černého. Basová znělka z Čelistí, když se ve vodě přibližujete ke kreatuře ne nepodobné zuřivému žralokovi, Conker’s Bad Fur Day před nímž pak ve finále prcháte po mostě ve scéně jak vystřižené z amerického snímku Godzilla. Je tu naprosto jedinečná parafráze na Terminátora, v militantně laděném herním finále dojde také na připomenutí Matrixe, zkrátka, tohle se tvůrcům bez připomínek opravdu povedlo.

Nyní ke hře jako takové. Hlavní hrdina tohoto příběhu - Conker - tu sice nedisponuje nějakými omračujícími schopnostmi, ale vše se časem poddá. Vedle chůze a běhu dokáže vcelku slušně plavat, s potápěním je to tedy o poznání horší, umí šplhat po žebřících či provazech a hlavně skákat (a to prosím také po vodě!), zde s krátkou dobou levitování či možností přesunu ve vzduchu, kdy Conker používá svůj ocásek jako vrtuli. Kamera nabízí možnost manuálního obkroužení vůkol naší postavy a zpravidla se sama stará o poměrně inteligentní záběr herní situace, navrch tu máme jakousi analogii first person pohledu, k němuž asi tolik. Nejedná se o klasický výhled z vašich očí, kamera je posazena těsně za Conkerovu hlavu, což opravdu nechápu proč. Protože vám v mnoha případech právě Conkerova hlava brání v akceptovatelném prohlédnutí dané lokace neřku-li o skutečnosti, Conker’s Bad Fur Day že v některých okamžicích (těsné prostory) je uvedená volba naprosto k ničemu. Jelikož se CBFD odehrává v plně 3D světě, je uvedené pochybení místy dosti mrzuté nemluvě dále o faktu, že příležitostně vám tvůrci nabízejí jenom JEDEN neměnný kamerový pohled na herní lokaci, což také není dvakrát akceptovatelné.
Pro vylepšení výše uvedených Conkerových dovedností se ve hře nadějete některých míst, kde získáte důležitou a velice specifickou schopnost, jež tu otevírá cestu vpřed. Uvedu na příkladě. Hnedle zezačátku se nemůžete dostat na kopec obývaný dravými strážci velké hromady trusu, zdejší skarabeové jsou velice rychlí a váš standardní atak – výpad pánvičkou (jíž vylovíte z nějakého nezřetelného záhybu svého skromného oděvu) – si s nimi neporadí. U paty kopce je však malé místečko označené písmenem B a pokud si naň stoupnete a stisknete avizované tlačítko, budete okamžitě vyzbrojeni prakem a můžete se tak na dálku s vašimi nepřáteli zdárně vypořádat. Nutno tedy podotknout, že Rare rozhodně nelze upřít velkou dávku kreativity a to nejenom v tomto případě. Na druhou stranu jsou některé zdejší úkoly poněkud nečitelné a hráč nemá jasnou představu, co se po něm v daném momentě vlastně chce. A na jednom konkrétním úseku mám vůči tvůrcům opravdu velkou výhradu, neboť pro zdárné splnění dané konkrétní situace vás vystavují trapnému systému pokus-smrt.
Conker’s Bad Fur Day Tady však jednu poznámku. Sice se tu vícekrát nadějete trochu nefér situací, končících vaší okamžitou smrtí. Ale možnosti pokračování od startovní čáry dané lokace jsou nevyčerpatelné, takže to zase až taková hrubice není! Zmíněné pravidlo přichází vhod zejména při dobrodružných eskapádách pod vodou, neboť Conker není nějak obzvlášť zdatný plavec a navrch tady chybí žádaný přehled a odhad.

Takže, co to tady vlastně máme. Klasickou akční adventuru ve třetí osobě, která vedle rozlehlého světa (doba dokončení hry však neslibuje podobný maratón co u jiných typově podobných projektů – např. Takže, dětské zpracování dospělé hry na N64 možná není až tak propracované jako konkurence z vlastních řad Rare, ale je stále dostatečně zábavné a chytlavé. Což asi nikoho moc nepřekvapí.

Conker’s Bad Fur Day
Výrobce/Vydavatel Rare/THQ
Platforma N64
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: vlastní catridge, 3 pozice
Verdikt: Nevadí vám, že je to "for Mature"? A místy poněkud, ehm, nemístné? A zdejší mluva, inu ta rozhodně není salónní! Ale vlastně proč ne, jde o hratelnost a ta vám vedle prima nápadů a humoru udělá radost. Taky jak jinak u Rare.
Hodnocení: 80%

Autor:
 

Nejčtenější

Hráči bety World of Warcraft Classic nahlašují chyby, které nejsou chybami

World of Warcraft Classic

World of Warcraft Classic je návrat ke kořenům. Jenže to, jak mnohé prvky hry tehdy fungovaly, dnes mnozí považují za...

Hráči soutěží, kdo se nejrychleji vyspí se všemi postavami ve Falloutu

Fallout

Přestože fanoušci prolezli Fallout: New Vegas skrz naskrz, pořád mají ve hře co dělat. Aktuálně soutěží v tom, kdo se...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Stahujte zdarma PC verzi simulátoru života a vztahů The Sims 4

The Sims 4

Simulátor života, vztahů a vytváření příbytků The Sims 4 je na PC dočasně zdarma. Jakmile si hru přidáte do své...

Sony ukázalo, že nahrávací obrazovky budou brzy minulostí

Loading

Příští generace herních konzolí PlayStation chce zatočit s dlouhými „loadingy.“ Bude proto obsahovat rychlé SSD disky,...

Další z rubriky

Nový klient GOGu slibuje integrovat všechny herní platformy do jedné

GoG Galaxy

Oblíbený obchod slibuje přinést funkci, po které volají v posledních letech všichni hráči. Nabídne totiž seznam her ze...

Stahujte zdarma PC verzi simulátoru života a vztahů The Sims 4

The Sims 4

Simulátor života, vztahů a vytváření příbytků The Sims 4 je na PC dočasně zdarma. Jakmile si hru přidáte do své...

Příští Star Wars trilogie by mohla být na motivy hry Knights of the Old Republic

Knights of the Old Republic

Příběh kultovních RPG her ze světa Star Wars se nejspíše objeví i na filmových plátnech. Scenáristka Laeta...

Najdete na iDNES.cz