Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Constantine CZ - lepší než film?

  12:03aktualizováno  26. května 5:43
Okultní 3rd person akce na motivy komixu Hellblazer a filmu Constantine s Keanu Reevesem v hlavní roli - jak taková hra vypadá? Je lepší než filmová předloha? Mimo rezence nechybí soutěž!
60

Constantine

Platforma: PC
Výrobce: Bits Studios

Herní karta

Constantine Počítačové hry a filmy. Filmy a počítačové hry. Že to nejde dohromady? Řada filmů nás již přesvědčila, že tomu tak není. A pozadu nezůstává ani trend opačný, kdy předlohou pro hru je naopak film. Ovšem mnozí z vás teď se mnou nebudou souhlasit, ale dle mne šlo vesměs o velmi průměrné tituly, snažící se vytřískat co nejvíce peněz z filmu, i když se samozřejmě najdou výjimky, kdy se hra povedla. Jak je to ale v případě Constantine? To si povíme v následujících odstavcích.

Pokud některým z vás unikl film, odkáži vás na recenzi Ondry a Jardy, kde se dozvíte o filmu více. John Constantine, ztvárněný Keanu Reevsem ve filmu i ve hře představuje vymítače démonů. Již odmalička vidí svět takový, jaký opravdu je. Bitvy mezi nebem a peklem probíhají i na zemi, a každý zde má své vyslance, čili pokud si ve hře zapnete zvláštní mód vidění, zjistíte, že ta krásná slečna je ve skutečnosti pěkná příšera.

Bitvy mezi nebem a peklem probíhají i zde na zemi, a každý zde má své vyslance.

Constantine Během herního intra budete svědky povolání Johna Constantina k mladé slečně, aby právě z jejího těla vymítil démony. Pro Johna rutinní záležitost. Ovšem do doby, než zjistí, že dívka, která by měla být zbavena démonů jich zbavena není, a naopak, démon se z jejího těla snaží dostat do našeho světa. Do té doby věc nevídaná. Naštěstí John zareaguje pohotově a nechá si přinést zrcadlo, do kterého démona odchytí a v posledních chvílích, kdy už se zdá, že démon zrcadlo rozbije a probojuje se na náš svět, se Johnovi podaří zrcadlo vyhodit z okna a démona tak zabít.

Hra je z pohledu třetí osoby, jinak je ovládání standardní jako v ostatních podobných hrách. Máte možnost myší natáčet libovolně kameru a šipkami či klávesami W A S D uskakujete nebo chodíte kupředu. Trošku nemotorné je vyvolávání kouzel. Pro seslání kouzla jste totiž vyzváni ke stisknutí klávesy X a vyťukání kombinace na numerické klávesnici, tudíž ztratíte přehled o tom, kam se zrovna díváte, nebo na koho míříte. Podobné je to i s používáním věcí, kdy musíte stisknout klávesu spolu s levým myšítkem. Nyní se ale pojďme podívat jakými zbraněmi John ve hře disponuje.

Někteří nepřátelé však mají lidskou podobu a na jejich zabití je potřeba, aby zjevili svou skutečnou podobu.

Constantine Zbraně
Kletba čarodějnice jsou dva 6ti ranné kolty, kterými John disponuje od začátku. Dalšími lahůdkami v arzenálu pak jsou bomby se svěcenou vodou, ječící brouk, svatá brokovnice, krucifikátor, očišťovač – obdoba kuše, dračí dech – něco jako plamenomet a svaté světlo. Někteří nepřátelé však mají lidskou podobu a na jejich zabití je potřeba, aby zjevili svou skutečnou podobu. K tomu poslouží právě bomby se svěcenou vodou. Svaté světlo se po aktivaci amuletu rozzáří tak silně, že všechny démoni z pekla se v okolí Johna rozpadnou na prach. Ječící brouk zase po svém vyvolání spustí tak hrozný zvuk, že znehybní vše kromě Johna. Nezapomeňte si však přepínat mód pravého vidění, protože pouze při něm vidíte náboje, tzv. hřeby do zbraní. Sice tu a tam najdete krabice s náboji, ovšem není jich nikterak mnoho.

Constantine Constantine Constantine

Kouzla
Kromě zbraní budete mít k dispozici i kouzla. Jak už jsem zmínila, vyvoláte je stisknutím tlačítka X a následnou kombinací na numerické klávesnici. Ovšem nesmí do vás v tu chvíli nic praštit, či nesmíte chodit, jinak se kouzlení přeruší. Kouzlo, které máte od začátku je tzv. Constantine Pravé vidění, kdy se přepnete a vidíte symboly, či náboje, které by vám jinak zůstaly skryty. Ovšem mnohokrát vám toto kouzlo pomůže i při odhalení potvory, která se tváří jako člověk. Dalším kouzlem je pak Brána, která slouží k přemisťování ze země do pekla, které budete používat opravdu často. Kouzlo se vyvolává ve vodě, občas postačí i malá louže. Hromová rána pak dokáže vyvolat mnoho blesků, kterými usmažíte několik soupeřů kolem sebe. Exorcismus se používá pro vyhnání démona z hostitele, hlad zase vyvolá roj much. Kouzel je více, získáte například ochranný štít, zmatení soupeřů, které funguje tak, že se démoni začnou mlátit mezi sebou navzájem, kouzlo, které promění na kámen vše v okolí a mnoho dalších. Na každé kouzlo je jiná kombinace, a některé lehčí kouzla sežerou méně many, než kouzla složitější, pro která je potřeba zmáčknout až 10ti možnou kombinaci kláves. Manu získáváte z padlých démonů, ovšem je to velmi pomalé, proto doporučuji kouzla používat pouze ve stavu nouze.

Hratelnost
Stále procházíte mezi reálným světem a peklem, bohužel po nějaké době je prostředí kolem vás opravdu hodně stereotypní. 12 protivníků v čele se 6ti bossy také není nijak závratný počet, takže hra po nějaké době omrzí. Sice po čase hraní narazíte na docela hezké hádanky, ovšem není těžké přijít jim na kloub a hra opět zapadne do šedého stereotypu. Pokud Johnovo zdraví klesne, můžete si vypít lahvičku s vodou, která vám zdraví doplní a láhev si doplňovat u umyvadel. Samozřejmě jich plno najdete i v různých zákoutích. Velkým plusem hry je i její velmi zdařilá lokalizace, originálně pojmenované zbraně, takže i ti, co nevládnou angličtinou nepřijdou při filmečcích a dialozích ochuzeni o příběh hry.

Stále procházíte mezi reálným světem a peklem, bohužel po nějaké době je prostředí kolem vás opravdu hodně stereotypní.

Grafika, zvuky a nároky
Grafická úroveň hry tak nedosahuje výše než nad průměrné tituly. Docela povedené jsou krátké filmečky, kterých ve hře není málo, ovšem hru jako takovou nezachrání. Naopak obrovským plusem ve hře je soundtrack a zvuky jako takové. Naprosto skvěle hudba podkresluje atmosféru a při přechodu například do pekla máte opravdu strach. Nároky hry nejsou nikterak přemrštěné, takže na průměrné sestavě si v klidu zahrajete.

Constantine Constantine Constantine

Verdikt
Přes veškeré snahy autorů ve formě hádanek, filmečků a zajímavých zbraní se hra řadí k průměrným titulům. Znovuhratelnost je téměř nulová a stereotypní prostředí po chvilce hraní omrzí. Ovšem věřím, že hra se některým hráčům zalíbí, a najdou u ní alespoň odreagování na dlouhé zimní večery. Samozřejmě milovníkům exorcismu nelze jinak než hru doporučit.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 157 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...Najdete na iDNES.cz