Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Constantine - recenze filmu

  12:01aktualizováno  6. dubna 2:56
""Budeš mi věřit, když ti řeknu, že Bůh a ďábel spolu uzavřeli sázku, v níž se hraje o duše celého lidstva?"" John Constantine (Keanu Reeves) se vrátil z pekla a ví o tom svoje! A jaká bude hra?

Constantine - film Ondřej Zach: Na plátna kin zamířil další akční titul, jenž námětově čerpá z comicsové předlohy (Hellblazer) a hlavní roli zde sehrává věčný souboj mezi nebem a peklem o nadvládu na zemi. Keanu Reeves si tentokrát střihl roli Johna Constantina, jehož povolání asi nejlépe vystihuje "vymítač démonů". Od malička trpěl darem vidět svět takový, jaký opravdu je – mimo obyčejných lidí se mezi námi totiž pohybují také prostředníci Boha a ďábla. A John Constantine je vidí v jejich skutečné podobě. Tím, že se dříve snažil několikrát spáchat sebevraždu a nežil zrovna životem světce, si přímo koupil vstupenku do pekla. Proslýchá se, že pro jeho duši si přijde sám ďábel. Teď, když jeho plíce vypovídají službu díky neustálému kouření cigaret, dozví se od lékařů jediné. Zemře mlád a bude to brzy. Na scéně se objevuje Angela, policistka, jejíž sestra spáchá sebevraždu, s čímž se nemůže smířit. Možná, že to totiž nebyla tak úplně sebevražda, ale pouhý počátek nové snahy o to, aby peklo konečně převzalo nadvládu na zemi. John Constantine se pouští do "vyšetřování".

Proslýchá se, že pro jeho duši si přijde sám ďábel.

V souvislosti s filmem se hodně mluvilo o schopnostech režiséra, jehož jméno je zatím spojeno "pouze" s Constantine - film hudebními videoklipy. Na druhou stranu film je stylizován do roviny, kdy neexistuje drsnějšího člověka, než jakým je John Constantine a tak nás čekají jen ty nejstylovější střihy na dopadající cigaretu na zem a podobně. Samozřejmostí potom jsou různé hlášky, jimiž je film prošpikován a povedli se mnohem více, než například v posledním Bladeovi. Na celém filmu se stává problematická zhruba prostřední část, která jednoduše nemá příliš spád – ten nabírá zase až v samotném závěru. Osobně mě příliš nebavily ani obsáhlé vysvětlující části, kde je s cynickým nadhledem řečeno, co a jak v pekle funguje. Naopak digitální podoba pekla zasazená do současného prostředí nevypadala vůbec zle. Celkově ale Constantine není snímkem, který musíte vidět za každou cenu. A když už půjdete, dost pravděpodobné je, že si za tři dny ani pořádně nevzpomenete, o čem to vlastně bylo.

Hodnocení: 55%

HRA
Stejnojmenná hra vychází napříč herními systémy coby akční horor. Po filmu si dovedeme některé pasáže velmi dobře představit; využijí se tak zbraně, které se ve filmu třeba jen probleskly – příklad za všechny Constantine - film představuje Dračí dech, což je taková kapesní obdoba plamenometu. První recenze zatím vypovídají o tom, že se jedná o průměrný titul. Hru u nás vydává společnost CD Projekt v české lokalizaci a na pultech našich obchodů se objeví v průběhu měsíce. Recenze by měla být také zhruba v té době, zatím vás odkážeme pouze na herní videa.

Jaroslav Kubricht: „Constantine, John Constantine...“ takhle nějak se představuje hlavní hrdina stejnojmenného filmu. Jestli to někomu připomíná legendární představení agenta 007, tak na to rychle zapomeňte, jelikož v tomhle filmu nejde o špionáž a ani hlavní hrdina není ten klasický hrdina. Aby bylo možno nějak pochopit děj, je nutné si říci, že Nebe a Peklo opravdu existují. John, ještě jako dítě, zjistil, že může vidět to, co ostatní nemohou, tj. vyslance pekel a boží služebníky. To pro něho bylo velice frustrující, a tak se pokusil spáchat sebevraždu. Tento čin se mu stal osudným, protože v krátké chvíli, než ho resuscitovali, poznal pravou podstatu pekla. Od toho okamžiku se Constantine - film snažil všemožně získat božskou přízeň, aby po smrti mohl jít do ráje a ne do pekla, kam patří (sebevražda je hřích). Vede proto křížovou výpravu proti démonům a pekelným zplozencům, ale jak se zdá, anděl Gabriel není stále spokojen. A co hůř, John se právě dozvídá, že celoživotní kouření moc neprospělo jeho zdraví. Lékaři mu dávají již jen krátký čas, což velice těší Satanova služebníka Balthazara, který se nemůže dočkat, až si to s ním v pekle vyřídí. Jak ale jistě sami tušíte, není to tak jednoduché. Celý příběh se točí okolo dvojčat Dodsnových, přičemž jedna je policistka a druhá za záhadných okolností umírá v psychiatrické léčebně. K tomu se připlete John a společně s přeživší sestrou, po úvodním odmítnutí a pár nedorozuměních, se pouštějí do vyšetřování.

Hned od počátku filmu jsem byl tak trochu na pochybách, jestli se jedná o horor, nebo o komedii.

Constantine - film Hned od počátku filmu jsem byl tak trochu na pochybách, jestli se jedná o horor, nebo o komedii. Občas se totiž na scéně ukáže něco opravdu hororového, ale na druhou stranu autoři nešetří drsňáckými (lehce komickými) scénami např. s cigaretou. Obzvlášť mě pobavil záběr, kdy si zle tísněný John nasadí boxera s vyrytými svatými kříži a s ním pak démonovi namlátí. Pokud jde o triky, hudbu a tak podobně, musím říci, že nic z toho se neodchýlilo od mých očekávání a dle mého názoru bylo vše zcela odpovídající celému filmu. Ale jak to shrnout? Určitě nejde o film, který by se líbil každému, spíše naopak. Pokud se vám ale líbí mystično, komedie střižené hororem a chcete si vychutnat pár exorcistických triků, tak tenhle film je to pravé.

Hodnocení 70%

Užitečné odkazy: záznam ve filmové databázi, homepage filmu, článek na iDNES

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...

Ani tahové strategie nebo hry pro děti nejsou v bezpečí před pornem

Titan Quest

Vytváření erotických modifikací není doménou jen těch nejoblíbenějších her, ale týká se i okrajových žánrů. Ani náročné...

Které herní resty se chystáte dohnat během prázdnin?

Assassin's Creed Origins

Před námi je z herního hlediska asi nejslabší měsíc v roce, což je ideální příležitost pro dohnání alespoň několika...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz