Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cool Bricks - bombové cihly

  12:00aktualizováno  27. července 2001 9:43
Jakmile se řeknou v souvislosti s počítačovými hrami slovíčka jako ""pálka"", ""cihla"" a ""kulička"", je hned každému jasné, která bije. Ano, jedná se o oblíbenou a zdánlivě nesmrtelnou hru Arkanoid, na kterou navzdory jejímu stáří nedá mnoho hráčů dopustit.

Cool BricksZnáte hru Arkanoid? No jistě, řeknou si ostřílení harcovníci na poli počítačové zábavy, vždyť kdo by neznal klasiku! I těm ostatním se v hlavě mihne jakási vzpomínka - nebylo to náhodou něco se zdí a kuličkou? No vidíte, ani jsem se nemusel příliš rozepisovat a většina z vás ví, o čem Cool Bricks je!

Tahle hra znovu potvrzuje, že v jednoduchosti je síla a že i s docela primitivním (ale o to geniálnějším) herním principem se dá užít spousta zábavy. V každém levelu jste postaveni před zdánlivě jednoduchý úkol - ocelovou kuličkou, pohybující se neustále po hrací ploše, zničit všechny cihličky. Stačí, aby do některé kulička narazila a "plop", cihla se rozpadne v prach. Kulička se přitom poslušně vydá na další pouť, pěkně podle zákona o úhlu dopadu a odrazu, vstříc další destrukci. Pokud doputuje až k okraji obrazu, odrazí se od mantinelu zpět do hracího pole.

Zatím je to jednoduché, ale teď přijde ten zádrhel - ve spodní části obrazovky mantinel jaksi chybí! A jak správně tušíte, pokud vám tudy kulička vyklouzne, je s vaší hrou ámen. Aby se tak nestalo, máte k dispozici malou plošinku, kterou se pohybem vpravo a vlevo snažíte nastrčitCool Bricks kuličce do cesty. Plošinka se pohybuje dost pooommaaaluuu a tak máte co dělat, aby vám kulička někudy neproklouzla. Podle místa dopadu kuličky na plošinku se mění i úhel jejího odrazu, navíc můžete prudkým pohybem plošinky kuličce dodávat rychlost.

Cihličky, to je kapitola sama pro sebe. To, že mají různou barvu, nevěští kromě estetického hlediska nic dobrého! Je to tak, zatím co obyčejné kousky nepřežijí jediný úder, některé (zřejmě lépe vypálené) vzdorují až pět nárazů. Jiné lze zase zničit jen z jedné strany, a spodní to rozhodně nebude... No - a pak jsou tu kameňáky, se kterými nehne vůbec nic! Design úrovní je vynikající - cihličky jsou s přibývajícími levely sestavovány do čím dál zapeklitějších kombinací, kdy jakékoliv špatné odpálení znamená konec, často příjemně překvapí zajímavé obrazce, například domeček, kytička atp.

Abyste se při hře ani náhodou nenudili, občas z některých zničených cihel vypadne speciální bonus. Pokud se vám ho podaří plošinkou sebrat, získáte na chvíli extra vlastnosti, které vám zpříjemní život. Například - z vaší kuličky se rázem stanou tři, nebo si kulička klestí cestu od mantinelu k mantinelu cihla necihla, výhodný je také bonus, kdy se kulička při každém dopadu na Cool Bricksplošinku přilepí a vy pak můžete v klidu zamířit a odpálit ji zpět do hry. Mezi další "cool" bonusy, značně urychlující zdolání levelu, patří např. střílení laserem, turbo laserem či raketami, ovládání letu kuličky, zneviditelnění opruzujících nepřátel či rovnou postoupení do dalšího levelu.

Ale bacha, bonusy jsou i záporné - jeden vám např. škodolibě prohodí ovládání (z čehož se zpravidla nevzpamatujete), další vám drasticky zmenší už tak malou plošinku, zrychlí kuličku či způsobí plošince nezvladatelnou třesavku. Těmto "bonusům" je třeba se vyhnout, což není vždy tak jednoduché, protože kuličku prostě odrazit musíte, stůj co stůj. Naštěstí stačí chvíli vytrvat a všechno zlé pomine (tedy skoro vše...).

Před chvílí jsem se zmínil o nepřátelích. Zvláště vyšší levely se jimi jen hemží, přičemž někteří jen náhodně vychylují kuličku z dráhy či ji přehazují přes cihly, jiné kreatury po vás bezostyšně pálí ze svých děl. Na oplátku některé z nich můžete likvidovat a vylepšovat si tím skóre.

Abyste nemuseli hrát neustále od začátku, vždy po pěti levelech se vám objeví přístupové heslo Cool Bricksdo dalších úrovní. Nezáleží na tom, jestli začínáte od začátku nebo zadáte heslo, vždy dostanete do vínku pět životů, což by mělo i těm méně zdatným hráčům stačit ke zdolání další pětice levelů a k získání dalšího hesla. Tudíž je to zbytečně neodradí.

Grafika hry Cool Bricks je podle mě super. Zajímavá a přitom nerušivá pozadí, plastické kostičky, různorodí nepřátelé a bonusy, to vše vykresleno velmi jemně a precizně. Bravo, tak to má být! S hudbou už je to kapánek horší - moderní rytmy ve stylu techno se někdy skvěle povedly, ale občas jako by v Gameboyi někdo brutálně tahal kočku za ocas. Ale hudba i zvuky se dají vypnout a šetřit tak drahocennou šťávou v bateriích.

Co říci závěrem - podle mě je Cool Bricks skvělá, pohodová hra pro všechny, hra, co chytne a dlouho nepustí, ke které se můžete stále vracet. Něco vás stále žene kupředu, vstříc dalším levelům a vyššímu skóre.

Autor:


Témata: Raketa

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...Najdete na iDNES.cz