Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cossacks: Back to War – Kozáci potřetí

  12:00aktualizováno  18. června 2:38
Realtimová strategie Cossacks patří bezpochyby mezi nejlepší kousky svého žánru a není tedy divu, že se autoři z tohoto jména snaží vytěžit co nejvíce. Poměrně nedávno jsme si mohli vychutnat další bitvy v datadisku Art of War a nyní se připravuje addon Back to War, který nabídne dva nové národy, stovku map a další lahůdky.

Cossacks: Back to War

Jednou za čas se na poli počítačové zábavy objeví hra, která se stane legendou a zároveň vyvolá mezi vývojáři urputné snažení o překonání tohoto titulu. Mezi takové kousky ve své době patřily (a konec konců stále patří) třeba Dugeon Master, Diablo, Heroes of Might and Magic a mnohé další. Na poli realtimových strategií byla jedním z milníků nepochybně záležitost Age of Empires, která kombinovala skvělé izometrické zpracování s klasickými prvky RTS, historickou věrností a mnoha novými principy. Jedním z titulů, kterému se podařilo této strategii minimálně vyrovnat, jsou podle mého názoru výborní Kozáci (pro nezasvěcené - Cossacks: European Wars) mapující evropské události 17. a 18. století. Vzhledem k velkému úspěchu asi málokoho překvapilo nedávné vydání datadisku Cossacks: Art of War, který sice nepřinesl příliš mnoho nových herních prvků (vlastně jen dva národy – Bavorsko a Dánkso, několik nových lodí a technologií s nimi souvisejících), ale přesto opět nabídl hráčům hodiny a hodiny hutné zábavy, a to díky pěti novým kampaním obsahujícím více než třicet misí. Nyní se schyluje k vydání dalšího datadisku, který ponese název Cossacks: Back to War a měl by se objevit v druhé polovině letošního roku.

Na tomto novém datadisku opět pracují vývojáři z GSC Games a vydání zaštítí německý gigant CDV. Cossacks: Back to War Kampaně i jednotlivé bitvy by měly být situovány do šestnáctého, sedmnáctého a osmnáctého století, přičemž se již teď můžete těšit na téměř nekonečnou zábavu, jelikož misí by mělo dohromady být kolem stovky! Autoři slibují vysokou rozmanitost jednotlivých scénářů, což bychom jim mohli i věřit, jelikož už v původních Cossacks a addonu Art of War bylo poměrně dost misí principielně odlišných od klasického postav základnu-braň základnu-vytvoř armádu-rozdrť nepřítele. Podle slov vývojářů by mezi nejzajímavější měly patřit finální bitvy, a to díky své dynamičnosti a nelinearitě. Velkolepě se vývojáři postavili i k samotným mapám, na kterých se bitvy odehrávají – některé z nichž by totiž měly být až 16x rozlehlejší než lokace starší, což asi bude opravdu nářez.

Stejně jako datadisk minulý, i Back to War přináší dva nové národy. Jsou jimi Švýcaři, jejichž armáda sehrála důležitou roli při transformaci středověkého pojetí vojska v moderní pravidelnou armádu, a Maďaři, v jejichž taktice se mísí vliv klasického evropského vojenství se zkušenostmi s lehkou pěchotou i jízdou Turků, se kterými se často potýkali. S těmito dvěma stranami přicházejí i nové druhy budov (těch by se mělo objevit kolem dvaceti) a jednotek, kterých objevíte ve hře deset. Kromě maďarských a švýcarských oddílů je hra Cossacks: Back to War obohacena i o jednu novou jednotku již obsaženého národa, konkrétně beduíny na velbloudech, které budete mít k dispozici v případě, že hrajete za Alžír či Turecko.

Co se týče herních principů, zůstává téměř vše při starém. Na několik změn však přeci jen narazíme – jedná se například o několik nových příkazů, vylepšenou umělou inteligenci, nebo o možnost zapauzovat, zadat jednotkám povely a pak hru znovu rozběhnout. Trochu obohacené by mělo být i menu, ve kterém si vybíráte různá nastavení pro daný scénář, takže si budete například moci vypnout "Fog of War". Autoři mysleli také na hráče holdující multiplayerovým kláním, takže i pro ně přichystali několik vylepšení, jako je například nový turnajový systém (ASC - Automated Championship System). Grafické zpracování bude samozřejmě identické s originální hrou, což je konec konců dobře patrné i z naší galerie screenshotů. Jak jsem uvedl již v úvodu, datadisk Cossacks: Back to War by měl být dokončen během druhé poloviny letošního roku.

Kromě všeho, co jsem již popsal, bude datadisk obsahovat i přídavek označovaný jako Mod1, který bude rozšířením pro Art of War, bude se instalovat samostatně a měl by obsahovat zhruba 30 nových jednotek, například alžírského mušketýra (Bashi Bazouk), kanón pro obranu pobřeží, nového tureckého pěšáka, benátského elitního mušketýra, šest nových jednotek pro Anglii a Švédsko a několik oddílů pro Rusko, Polsko, Francii a další země.

Autor:


Témata: Diablo

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Autor Sim City Wil Wright chystá po deseti letech novou hru

Proxi

Hra Proxi sice bude jen na mobilní telefony, ale její koncept vypadá opravdu zajímavě. Klasický rozměr budovatelské...

The Crew 2 nabídne závody v autech, letadlech i lodích už na konci června

The Crew 2

Podívejte se na nový trailer na chystanou open world závodní hru od Ubisoftu.

OBRAZEM: V A Plague Tale zažijete opravdový středověk. Krysy, špínu a mor

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys...

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys jsou hlavními rekvizitami chystané...Najdete na iDNES.cz