Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Counter-Strike 1.5 a Ricochet mod

  12:00aktualizováno  4. července 11:50
Není to tak dlouho, co se na internetu objevila další verze slavné modifikace legendární 3D akce Half-Life – Counter-Strike 1.5. Jelikož prodleva mezi vydáním předchozí a aktuální verze nebyla nikterak dlouhá, nabízí se otázka, co všechno nový Counter-Strike přináší. To se dozvíte v našem článku.

Counter-Strike 1.5Verze 1.4, suverénně nejoblíbenější modifikace ve světě Counter-Striku, se na našich harddiscích ani pořádně neohřála a už tu máme nějaký pátek verzi 1.5. Těžko říci, co vedlo autory k tomu, aby vydali nový update tak rychle, zdali přání hráčů, zjištění několika chybek ve verzi 1.4, které ale nebyly dle mého názoru nijak výrazné, nebo popřípadě něco úplně jiného. Ať tak či onak, hlavně že je vidět, že se Counter-Strike neustále vyvíjí. Otázkou ovšem zůstává jakým směrem. Dosti lidem totiž verze 1.4 moc nesedla a hlavně si stěžovali na změněné chování zbraní a na skákání. Mně osobně ani jedna ze změn nijak nevadila, i když s odstupem času musím říct, že verze 1.3 byla asi přece jen o trochu lepší.

Od 1.5 jsem tedy očekával hlavně návrat skákání, popřípadě možnost vyskočit alespoň dvakrát bez postihu. Nic takového se ale nekoná a po měsíci a půl hraní vám mohu s klidem v duši říci, že je CS 1.5 jen jakýmsi servispackem pro Counter-Strike 1.5CS 1.4. Jedinou viditelnou změnou je přidání mapy de_piranesi, která ale není až zase tak čerstvou záležitostí, a taktéž návrat zcela nesmyslně vypuštěné proměnné mp_fadetoblack, která umožňuje ztmavit po smrti zabitému hráči obrazovku, aby nemohl radit ostatním. (Týká se hlavně clanwarů, čili zápasů mezi dvěma organizovanými týmy.) Také přibyl nový mod Ricochet, o kterém si ale povíme až za chvíli, protože s CS nemá, kromě toho, že je distribuován spolu s ním, nic společného. Do verze 1.5 bylo také původně plánováno zařazení interního přehrávače dem, který měl konečně umožnit přetáčení nahraných kousků. (Věřte mi, že pokusit se analyzovat dvacetiminutové demo z pohledu všech pěti hráčů bez možnosti přetáčení, je úkol věru nadlidský :-) Bohužel bylo však od tohoto plánu těsně před vydáním opuštěno s tím, že bude přehrávač integrován až do verze 1.6. Další změny jsou již kosmetického, popřípadě opravného rázu a pokud nejste s CS dobře srozuměni, asi vám toho moc neřeknou (vylepšení anticheatovacího systému Valve, přidání příkazů kick a banid, přidání nové debug zprávy pro tvůrce modifikací, úpravy Linux verze, oprava mnoha bugů atd.) I když je Counter-Strike 1.5verze 1.5 hlavně opravnou verzí pro CS 1.4, ani ona se nevyhnula vlastním chybám a záhy po uvedení začali hráči hlásit první errory. Pokud se vám tedy v průběhu připojování objeví hláška "Error! Server verification failed" nebo třeba "TrackerUI.dll invalid" či vám nepůjde bindovat na klávesy F1 a F2, vězte že se jedná o vymoženosti této nové verze. (Naštěstí lze ale všechny tyto bugy opravit větším či menším zásahem do hry a se správným návodem to zvládne opravdu každý.)

Více novinek už CS 1.5 nenabízí, takže se pojďme podívat, jak jsem slíbil, na mod Ricochet. Ještě před vydáním jsem si myslel, že se bude jednat o jakousi novou herní variantu v CS, ale opak je pravdou. Ricochet je totiž zcela samostatný mod a s CS ho pojí jen to, že se v rámci jeho instalace dostane mezi hráče. Asi nejjednodušeji by se dal tento mod charakterizovat jako Qauke 3: Arena jen s jumppady a jedinou zbraní - railgunem. To by ale bylo moc laciné a nebyla by to tak úplně pravda, takže se na Richochet pojďme podívat trochu zevrubněji. Předně zbraň máte opravdu jedinou, avšak nejedná se o railgun, ale o Counter-Strike 1.5antigravitační samovratné disky, které máte tři. Ty můžete po soupeřích házet buď po jednom anebo stisknutím pravého myšítka vyvolat speciální decapitator mod, kdy hodíte všechny disky v jednom, čímž zvýšíte jejich průbojnost a při kontaktu se soupeřem mu tyto oddělí hlavu od těla. Pokud trefíte soupeře jen jedním diskem, jenom ho to postrčí, což ale ve většině případů stačí, protože jak jsme napsal o kousek výše, mapy se skládají jen z jumpadů a jinak je kolem volný prostor. Každé zaváhání tedy znamená smrt. Ta vás tu ale nemusí mrzet tolik jako v jiných modifikacích, protože se zde nijak neeviduje. Jediným záporným faktem tedy zůstává, že pádem do hlubin prostoru ztratíte několik cenných vteřinek, během nichž byste mohli získat i několik fragů. Celá hra se odehrává v ďábelském tempu, kdy skáčete mezi plošinkami sem a tam, občas seberete nějaký ten powerup (silnější disky, rychlejší disky, zmrazovací disky atd.) a kosíte soupeře hlava nehlava. Pro odreagování se od CS je to pravé ořechové.

Autor:


Témata: Half-life, Linux, Valve

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Nový trailer k Tropicu 6 ukazuje, že i v diktatuře se dá spokojeně žít

Tropico 6

Nový díl oblíbené budovatelské strategie vyjde ještě během letošního roku a jak napovídá nový trailer, bude to pořád to...

Hráči EVE online uctili památku zemřelého Stephena Hawkinga

EVE Online

V populárním vesmírném simulátoru lidé na čas přestali bojovat, aby mohli zavzpomínat na geniálního vědce.

Série V-Rally se po patnácti letech vrátí, ještě letos vyjde čtvrtý díl

V-Rally 4

Nově oznámená hra V-Rally 4 potěší všechny fanoušky závodění, kteří netouží po realistické simulaci.Najdete na iDNES.cz