Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crash Bandicoot: Wrath of Cortex

  12:00aktualizováno  6. ledna 11:46
V čase vánočním se na PS2 trhu konečně objevilo pokračování dobrodružství Crashe Bandicoota. Třebaže se v roli herních vývojářů již neobjevují Naughty Dog, i tak to vypadalo, že nový Crash nezůstane nic dlužen své pověsti. Pojďme se tedy podívat na to, kterak se toto dílo jeho novým autorům vlastně vydařilo.

Crash Bandicoot: Wrath of Cortex

Jo, jasně, člověk se jen tak jde podívat do redakce a oni mu tam hned dají napsat recenzi. Ale co mám říci o hře, která obsahuje jednu z nejznámějších postaviček?
Ano, Crash se stal jednou z nejoblíbenějších postav na PSX, mnozí ho dokonce považují za maskota samotné konzole. Tento sympatický vačnatec již zažil mnohá dobrodružství a objevil se i ve více herních žánrech; vezměte si multiplayerovou zábavu v Crash Bash, kde jste se účastnili různých, nejen sportovních dovedností. Závodní šílenství v Crash Team Racing, které zdárně konkurovalo Nintendovskému Mario Kart. Ale „tasmánský čert“ se přeci jenom nejvíce proslavil v plošinkovitém žánru, kde má za sebou již tři vydařená dobrodružství. A o tomhle já mám napsat recenzi. Tak fajn, ale za konečné hodnocení opravdu neručím, protože po celou dobu hraní jsem měl nezadržitelný pocit „dejā vu“.

Co nás tedy čeká v tomto novém dobrodružství Crashe Bandicoota, jež tentokráte zamířilo na naše rozmazlené PS2? Tak nejdříve něco k příběhu. Crash, jeho sestra Coco, tygřík a hodná šamanská maska Aku Aku se zaslouženě povalují na pláži a užívají si klidu - aby taky ne, po všech těch eskapádách. Zatímco v nedalekém vesmíru na jedné orbitální stanici (nejspíš to bude Crash Bandicoot: Wrath of Cortex Mir) se zlý a podlý Dr. Cortex sešel se všemi svými nohsledy - ať už je to Dr. N. Gin, Dingodille, Uka Uka a mnoho dalších, kteří se kdy objevili v minulých epizodách - a domluvili se, že to Crashovi konečně ukážou. A jak že to tentokrát provedou? Vyvolali čtyři elementály (Rok-Ko, Wa-Wa, Le-Lo, Py-Ro), kdy každý z těchto elementálů představuje jeden element života. Země, vodu, vítr, oheň. Pokud se jich nyní zmocní Dr. Cortex, hrozí zánik celé planety. A tak je opět vyslán Crash a jeho přátelé, aby zachránili svět před zkázou. Opravdu nechápu, jak ho to může pořád bavit, no nakonec, každý máme nějakou práci.

Celá hra pak připomíná až příliš nápadně třetí díl celé série. Coco zprovozní stroj času, díky němuž se může Crash vydat na cesty za dobrodružstvím. Je přichystáno pět světů po pěti levelech z různých časových období, které se postupem vašeho snažení a zničení bosse na konci světa budou otevírat. Levely jsou však tentokráte asi tak dvakrát rozsáhlejší a díky možnostem PS2 i detailnější. A v jakých scenériích se tentokrát bude vaše snažení odehrávat? Některé světy zůstaly stejné a přibyly jenom grafické „vychytávky“. A tak můžeme znovu navštívit Crash Bandicoot: Wrath of Cortex zasněžené údolí, kde se budete jen tak procházet, džungli, kde nasednete do jeepu a budete ujíždět před rozzuřeným stádem nosorožců. Nechybí ani oblíbené podvodní úrovně ze třetího dílu, kde se budete prohánět v nové ponorce. Nicméně v této souvislosti je dlužno poznamenat, že přibylo i mnoho originálních dopravních prostředků. Svezete se v jakési kouli, pro níž tu je exkluzivně navrženo pár „bludišťových“ pasáží. Autoři nezapomněli ani na letecké souboje, a tak znovu v intencích třetího dílu budete likvidovat pozemní i letecké cíle. Svezete se - ve stylu Indiana Jonese - v důlním vozíku a po vzoru Ripleyové se budete prohánět ve speciálním nákladním jeřábu.

Jak jsme již zvyklí z předchozích kapitol, každý level je jinak kamerově zpracován. A tak tu nechybí jak klasický náhled tradičních 2D plošinovek, tak budete zabíráni třebas i zepředu a to v momentě, kdy před někým „zdrháte“ směrem do obrazovky. Co by to ovšem bylo za plošinovku a hlavně za Crashe, kdyby v něm chyběli fináloví bossové. Takže i tady na ně narazíte a opět mají tito pro sebe designován celý jeden level, přičemž teprve po jeho zdolání se vám otevře nový svět. Ale nejen to, získáte i novou dovednost, jež vám umožní navštívit jinak Crash Bandicoot: Wrath of Cortex nepřístupná místa. Nakonec získáte i osvědčenou jablkobazuku, která se tolik osvědčila (opět) ve třetím díle. A jak jinak než opět ve stopách zde tolikrát citované třetí epizody budete sbírat různé druhy krystalů a pokud se budete do levelů vracet, dočkáte se tady závodu na čas o tři druhy relikvií. A nejen to, můžete se snažit vyzískat i různé typy bonusů, které dostanete otevřením tajných částí levelů.

V celém zdejším dobrodružství samozřejmě nebudete sami, ale bude vám vypomáhat i vaše sestra Coco. I Coco se naučila pár nových triků a tak má přímo pro sebe vytyčeny levely, ve kterých se bude pohybovat ať už po svých, nebo na speciálně sestrojené turbokoloběžce. Nesmíme zapomenout ani na přátelskou masku Aku Aku, jež vás dočasně ochrání nebo vám poskytne omezenou nesmrtelnost.

Teď se vrátíme k celkovému hernímu zpracování. Možnosti PS2 jsou tady opravdu znát na každém kroku. Viditelnost je totiž více než pozoruhodná, shlížíte údolí či vzdálené hory, sem tam oceníte i nějakou grafickou libůstku. Celý vizuální efekt je ještě umocněn průletem na bonusové plošině, Crash Bandicoot: Wrath of Cortex kdy tato s vámi krouží vůkol a vy máte nádherný pohled na celou krajinu. K tomu ještě momenty, jako když Crash po sobě zanechává stopy, odrazy na ledu a vodní hladině a i stínování je přesně podle postav.

Malou výhradu mám proti Crashovu umění plavat; jestliže tu totiž jsou speciálně designované „plavací“ levely, pak nepochopím, jak se může v úrovních džungle utopit. Takovýto kiks si mohli autoři opravdu odpustit. Co se týče ovládání - je shodné co dříve, takže k němu nemám žádné připomínky. Možná však je trochu škoda, že příběh není dostatečně ucelený, opět budete probíhat spoustou levelů, které nemají žádnou významnější spojitost. Asi si říkáte, co mně tedy na tomto díle tolik vadilo, že jsem Crashovi v konečném hodnocení dal relativně tak málo. Takže já vám to tedy řeknu na rovinu. Ne, není to ani tak onen zmiňovaný a neustálý pocit dejā vu, jenž mě pronásledoval během celého hraní. Ani nejsem proti Crashovi nějak zaujatý, spíše naopak, ale co mne dokáže vytočit v době takové herní pecky jako je , je půlminutový LOADING před každým levelem. To se tedy opravdu omlouvám, ale v dnešní době tohle považuji za dosti významné faux pas…

Můžete mi nadávat do plantážníků, požírače kozího sýra, ale svoje hodnocení prostě nezměním. Vyznavači Crashe ho stejně již nějakou dobu hrají a dělají si osobní rekordy a pro ty ostatní, kteří přežijí ten hrozný LOADING, je to přece Crash Bandicoot – a to je již samo o sobě zárukou jisté kvality.

Crash Bandicoot: Wrath of Cortex
Výrobce/Vydavatel Traveller’s Tales/Konami
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano, 66kB
Verdikt: Více než slušná plošinovka pro malé i velké, leč do značné míry kopírující předchozí díl z PSX.
Hodnocení: 60%

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.Najdete na iDNES.cz