Crash Nitro Cart

  12:00aktualizováno  29. října 2:27
Na počátku letošního roku jsme měli možnost seznámit se s PS2 verzí této hry a popravdě řečeno, byli jsme velmi zvědaví na to, jak odlišná bude právě N-Gage verze tohoto titulu. A jak toto srovnání dopadlo?

Crash Nitro Cart Pokud jde o příběh, je prakticky stejný jako v PS2 verzi, s níž jsme se měli možnost seznámit na počátku letošního roku. Císař Velo, vládce vzdálené galaxie, unese Crashe s jeho přáteli i Bandicootovy nepřátele na svou vesmírnou závodní arénu a postaví je proti sobě v automobilových závodech, na jejichž konci snad čeká záchrana Země. Pro rozptýlení zábavy chtivých mimozemšťanů tak budete v roli jedné z celkem osmnácti hratelných postaviček soupeřit v početné řadě závodních okruhů, které jsou doslova nabity starými známými vychytávkami. Nechybí zde urychlovače jízdy, TNT bedýnky, časované bomby a samozřejmě ani nepostradatelná zásoba ke sběru vhodných jablíček.

Obecně vzato, je hra rozdělena na hru pro jednoho a více hráčů. V případě hry pro jednoho hráče se dále dělí na tři módy, prezentované jako Adventura, Arkáda a Time Trial. Pokud jde o Arkádu, můžete v ní zkusmo projet jednu vybranou trať, utkat se s protivníky v jednom rychlém závodním kole na náhodně vybraném okruhu anebo zkusit štěstí v tříetapovém „poháru“. Time Trial je zřejmou volbou pro pokořitele rekordů, takže se svým charakterem – stejně jako Arkáda – hodí pro krátké herní sessions. Jestliže byste chtěli věnovat hře více času, uspokojí vás mnohem obsáhlejší Crash Nitro Cart Adventure, během níž absolvujete početnou řádku závodů, rozmístěných v několika vesmírných lokacích. V každé oblasti absolvujete vždy jen několik tratí, přičemž dobré umístění v každé z nich je jediným způsobem, jak postoupit dál. Po zdolání série několika závodů v příslušné oblasti je nutné porazit ve finálním duelu bosse úrovně a teprve poté se můžete přemístit do následné lokace – závodního centra, kde čeká další série tratí.

Nezanedbatelným klíčem k úspěchu v závodu je vedle dobrého řízení i schopnost využití rozličných bonusů a upgradů, které jsou rozmístěny po celé délce závodní dráhy.

Vezmeme-li si na paškál jednotlivé postavy ve hře, zjistíme, že jsou rozděleny do několika týmů, čítajících vždy trojici členů. Závodní stroje jednotlivých týmových kolegů se liší hodnotami akcelerace, rychlosti a obtížnosti řízení, takže si hráč může snadno vybrat toho nejvhodnějšího kandidáta vzhledem k jím preferovanému stylu jízdy. Na startovní dráze se pak celý tým seřadí vedle zástupců konkurenčního týmu a zábava může začít. Dění na trati není omezeno pouze na závodění, což je známo všem, kteří již měli s Crashovými rallye někdy co dočinění. Nezanedbatelným klíčem k úspěchu v závodu je vedle dobrého řízení i schopnost využití rozličných bonusů a upgradů, které jsou rozmístěny po celé délce závodní dráhy. Urychlovače jízdy jsou tím hlavním prvkem, který je nutné využívat na maximum. Kromě Crash Nitro Cart nich však tvoří nepostradatelnou součást výbavy jezdce nespočet ničivých zbraní, s jejichž pomocí může odrovnat rychlejší oponenty. Taková řízená střela nebo příhodně použité turbozrychlení dokáže krásně zamíchat pořadím ve prospěch hráče a kromě adrenalinové horečky přinést i blažený pocit z vítězství. Dvojnásobně pak toto platí v případě, že se rozhodnete zorganizovat utkání spolu s přáteli v některém z multiplayerových režimů, které hra nabízí. Přes bluetooth se spolu mohou ve hře pro více hráčů utkat až čtyři soupeři. Multiplayerové režimy Arcade Race, Versus Race či Battle Mode jsou možností, jak svým vrstevníkům ukázat, kdo je v kart-racingu králem.

Multiplayerové režimy Arcade Race, Versus Race či Battle Mode jsou možností, jak svým vrstevníkům ukázat, kdo je v kart-racingu králem.

Kvalita grafického zpracování hry se pohybuje, vzhledem ke konkurenčním herním titulům, na dosti vysoké úrovni. Okolí tratí i samotné závodní okruhy jsou velmi detailně vyobrazeny, nevyjímaje propracované ztvárnění jednotlivých postaviček, včetně jejich automobilů. Naneštěstí se zde objevuje stejný nedostatek, jako například u Spider-Mana 2. Rychlost, se kterou se řítíte po trati je totiž v silném kontrastu se zobrazovacími možnostmi malého displeje N-Gage a nedostatečný rozsah v horizontálním směru se nepříznivě projevuje během závodu, kdy při rychlé jízdě jen stěží můžete předvídat následující trasu, pakliže jste soutěžní kolo Crash Nitro Cart několikrát neprojeli již dříve v rámci poznávací jízdy. Z toho plyne, že k úspěšnému ukončení každého závodu vede pouze cesta dlážděná rčením tvrdícím, že „opakování je matka moudrosti“, a to v tomto případě nikoho příliš nepotěší.

Navzdory uvedenému nedostatku vizuálního charakteru, zvukové stránce hry by se dalo vytknout jen málo co. Příznačná, rytmická hudební kulisa a široká škála zvuků doprovázejících dění na trati (výbuchy, výkřiky, atp.) dotváří atmosféru příznačnou pro závody tohoto typu a uspokojí jistě leckterého kritika.

Shrnuto, podtrženo, Crash Bandicoot se mnohem více než na konzole typu N-Gage hodí na platformy využívající větší projekční plochu, alespoň pokud jde o motokárové závodění. I přes přítomnost několika poněkud frustrujících aspektů vyplývajících z hardwarového omezení však jde o hru, která mnohé z vás určitě zaujme a potěší.

Kdo je vlastně Crash?

Crash je vačnatec z rodu Perameles gunnii, čeledi Polyprotodonta, podčeledi Peramelinae. Žije v Tasmánii, malém ostrově jižně od Austrálie a také na samotném Australském kontinentu. Příslušníci rodu Perameles gunnii měří obvykle okolo 30 cm a mají ocas dosahující délky až 11 cm. Váží přibližně 660g. Crash a jeho rodina, na rozdíl od ostatních představitelů rodu Perameles gunnii, měří cca 1 m a vyznačují se oranžovou barvou. Navíc disponují schopností pohybovat se na zadních nohou. Extrémně se pak od ostatních rodových příslušníků odlišují tím, že zásadně chodí ve sportovní obuvi, prozatím nedefinované výrobní značky. Nezanedbatelný rozdíl spočívá i v jejich životnosti – zatímco běžný zástupce rodu Perameles gunnii se dožívá maximálně 2-3 let, Crash a jeho rodina mají za sebou více než 8 let života a rozhodně se nezdá, že by hodlali jít do důchodu.

Crash Nitro Cart
Výrobce/Distributor Vicarious Visions / Vivendi Universal
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: bluetooth, 4 hráči
Verdikt: Velmi povedená závodní hra, jejíž hratelnost je částečně snížena nedostatky technického rázu.
Hodnocení: 65% (info)

Autor:
 
Témata: Galaxie

Nejčtenější

Začalo to jako vtip, teď kanál o hlazení psů mění počítačové hry

Far Cry Primal

Když byl minulý měsíc založen twitterový účet Can You Pet the Dog?, vypadalo to jako povedený vtip. Jeho autoři si dali...

Nadměrné hraní her nepřináší potíže hned, říká odborník na závislosti

Jiří Koreš

U mladistvých, nejde v případě hraní her ještě o závislost, ale spíše o nastavení míry, hranic a pravidel v rodinném...

Ubisoft vyjadřuje podporu Notre-Dame a rozdává Assassin’s Creed Unity

Assassin’s Creed: Unity

Francouzská videoherní společnost Ubisoft se připojila ke stále rostoucímu počtu dárců, kteří se rozhodli přispět...

Vymodelovat virtuální Notre-Dame pro Assassin’s Creed trvalo dva roky

Assassin's Creed: Unity

Stejně jako ve skutečnosti i v počítačové hře Assassin’s Creed Unity byla katedrála Notre-Dam hlavní dominantou Paříže....

KVÍZ: Vyznáte se v nejslavnějších zbraních z počítačových her?

Quake Champions

Herní historie je dlouhá a krvavá, přitom jen málokterá hra dokázala nabídnout skutečně originální a zapamatování hodné...

Další z rubriky

Prodeje Switche překonaly N64, na E3 nový hardware oznámen nebude

Nintendo Switch

Celkové prodeje konzole Switch se přiblížily hranici 35 milionů kusů a nový hardware na letošní herní akci E3 2019...

Začalo to jako vtip, teď kanál o hlazení psů mění počítačové hry

Far Cry Primal

Když byl minulý měsíc založen twitterový účet Can You Pet the Dog?, vypadalo to jako povedený vtip. Jeho autoři si dali...

Podívejte se na čtyři zajímavé hry, které bojují o peníze na Kickstarteru

Subverse

I v roce 2019 lze na Kickstarteru objevit pozoruhodné projekty. Jen je to o něco těžší než v předchozích letech....

Najdete na iDNES.cz