Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crime Life – první dojmy

  12:00aktualizováno  24. října 4:59
Kultovní skupina Visací Zámek zpívala o kriminalitě mládeže již před dávnými věky. Tehdy ještě nikdo netušil, že se v dnešní době budou některé videohry snažit ze zločinnosti udělat životní styl.

Crime Life O kopírování úspěšných námětů již bylo napsáno mnoho. V poslední době pak zejména v souvislosti se sérií GTA od Rockstaru, která nejenže definovala žánr městských akcí, ale navíc v mnohém ovlivnila i žánry již existující. Vývojáři tak propadli poněkud podivnému dojmu, že pokud se v jejich hře nebude dát volně pohybovat na velkém prostoru, bude něco špatně. Málokdo si však uvědomuje, že špatně je právě chtít za každou cenu kopírovat GTA.

Hlavní náplní Crime Life je kontaktní boj.

To je samozřejmě i jeden z nejvýraznějších problémů gangsterské rubačky Crime Life od Konami. Je až zarážející, že firma, která dala světu série jako Silent Hill či Metal Gear Solid, se snížila k tomu, aby do puntíku zkopírovala cizí koncept. Ocitáme se tak v ulicích města, kde vstupujeme do řad jednoho z místních soupeřících gangů a účelem našeho snažení je stát se tím největším gangsta pod sluncem. Podobně jako v GTA, i zde se ocitáme v černošském prostředí, podobně Crime Life jako v GTA i zde se orientujeme podle malé mapky v rohu obrazovky a podobně jako v GTA i zde máme možnost nakupovat. Ostatně, hned v úvodu vás hra v rámci jedné z úplně prvních misí zavede do holičství ahned kousek vedle se nachází fastfood, v němž si můžeme za účelem doplnění zdraví a kondice koupit nějakou tu ňamku.

Když se k tomu připočte, že vás hra prakticky ještě v průběhu prvního loadingu osloví jako „playa“, nejsou první dojmy nikterak uspokojivé. Hiphopového gangsta žargonu nemají až nad hlavu snad jen pubescentní školou povinná dítka hrající si na drsné drsoně, a koncept GTA dnes jiř rovněž nikoho neohromí, jelikož hráč situace alespoň trochu znalý ví, že takových pokusů zde již bylo tolik, že je až s podivem, že GTA dosud nemá konkurenci ani v dohledu. Časem se ale situace začíná naštěstí zlepšovat.

Trochu rozporuplně působí technické zpracování hry.

Crime Life Hlavní náplní Crime Life je totiž kontaktní boj. Pokud si tedy s někým potřebujete vyřídit účty, případně si zachránit krk, bude potřeba zatnout pěsti a s dotyčným si to vyříkat pěkně ručně. Aby to ale nebyla nuda, můžete samozřejmě sebrat i nějakou ty volně pohozenou krabici, baseballovou pálku či tyč a jejich prostřednictvím dodat svým slovům na váze. Bohužel možnosti boje jsou sice relativně slušné, ovšem to se již moc nedá říci o ovládací metodě, která je sice naprosto jednoznačná, ale z nějakého zvláštního důvodu jsem se poměrně dlouho nebyl schopen trefovat do těch správných tlačítek, čímž pádem jsem často prováděl věci, které jsem vůbec nechtěl. Bude to dáno nejspíše zdejším kombo systémem, kdy jsou jednotlivé techniky přesně stanoveny a pokud namačkáte něco jiného je výsledek vašeho snažení dost rozpačitý. Pokud ovšem mačkáte čudlíky v přesně stanoveném pořadí, dokážete na obrazovce velmi pěkné věci. Chce to ovšem chvilku cviku.

Vzhledem k tomu, že zde nejde o potyčky dvou opilců v baru, ale o pravé války gangů, bojuje se zde ve větších skupinách. Proto potěší, že prostřednictvím směrových šipek na ovladači můžete svým kolegáčkům dávat jednoduché povely, Crime Life přičemž ponejvíce se vám asi bude hodit přivolání pomoci, když se na vás sesype více nepřátel. Nejen před členy nepřátelských gangů je ale potřeba se držet na pozoru. Bylo by totiž poněkud divné, kdybyste si rozmlátili ciferníky přímo na ulici a nikdo si toho nevšiml. Proto je potřeba dávat si pozor i na policii a v případě potřeby se co nejrychleji zdekovat. Netečné ale není ani obyvatelstvo a bylo skutečně hodně fajn vidět taxikáře, který již nemíní déle čekat, než se to před jeho autem semele a sám se v zájmu urychlení do bitky přidá.

Kříženec GTA a Def Jamu má vcelku slušnou šanci velmi příjemně překvapit.

Trochu rozporuplně působí technické zpracování hry. Grafika je oproti GTA na první pohled o poznání živější a barevnější, ale při bližším průzkumu vyjde najevo, že k dokonalosti má dost daleko. Při bitkách na ulici to zase až tak patrné není, ale při filmový sekvencích v enginu hry vystoupí všechny nedostatky na povrch o to výrazněji: málo detailní textury, hranaté Crime Life postavy, poměrně toporné pohyby postav. Zkrátka úplně jako GTA. Zatímco v San Andreasu jsme ale mohli brouzdat pekelně rozlehlým prostorem, Crime Life pracuje s podstatně menšími plochami. Díky podivné kameře ovšem nakonec stejně máte dojem, že se vše odehrává na ještě menších plochách. S kamerou sice lze do jisté míry manipulovat ručně, ale povětšinou stejně celé dění zabírá podivně shora, čímž se dojem velké plochy značně vytrácí.

Jak vidno, má tato hra zatím ještě spoustu nedostatků na to, aby se mohla snažit atakovat nejvyšší příčky. Vzhledem k tomu, že máme k dispozici zatím ale pouze rozpracovanou preview verzi, která to různými nedodělky dává najevo každou chvíli, bylo by chybou tuto hru hned odsoudit. To hlavní, akce, je zde ale na uspokojivé úrovni, a poté co si člověk zvykne na jistá zdejší specifika, vydrží u této hry sedět mnohem déle, než by si byl po počáteční nedůvěře ochoten přiznat. Kříženec GTA a Def Jamu tak má vcelku slušnou šanci ve výsledku velmi příjemně překvapit. Díky zvolenému tématu bude navíc jistě pro značnou část hráčů přitažlivý.

Index očekávání: 75%Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Konami zatrhlo výrobu portu hororu P.T., jeho autora však odměnilo

P.T.

Právníci firmy Konami zakázali distribuci už téměř hotového remaku hororové hry P.T. Jeho tvůrce však nemusí smutnit,...

Fanoušek prohrál soud s vývojáři hry Star Citizen, peníze mu nevrátí

Star Citizen

Neustále protahovaný vývoj chystané hry Star Citizen už nevydržel jeden z nejštědřejších přispěvatelů a chtěl po...

Dva roky po vydání bude No Man’s Sky takový, jaký měl být od začátku

No Man’s Sky Next

Do No Man’s Sky přibude opravdový multiplayer, možnost ovládat hru z pohledu třetí osoby, ovladatelné křižníky i ve...Najdete na iDNES.cz