Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crisis Zone – první dojmy

  12:00aktualizováno  27. července 9:41
V počátcích života PlayStation 2 se zdálo, že střílečky pro světelnou pistoli budou jedním z hlavních žánrů na soudobé generaci konzolí. Dnes již víme, že se tak nestalo, a tak jsme rádi za každý nový kvalitní titul tohoto typu.

Crisis Zone Hru Crisis Zone možná mnozí z vás již znají. Nevyšla sice zatím pro našeho milého černého démona, ale již poměrně dost let ji můžete vídat v nejrůznějších videohernách. Jedná se o poměrně letitý titul určený zatím výhradně pro mincové kabinety, který již svým názvem naznačuje spojení s velmi oblíbenou a kvalitní sérií Time Crisis od Namca. Nyní se tedy můžeme těšit i na verzi pro domácí konzole.

Z Crisis Zone se tak stává vyloženě svižná záležitost, která vás nenechá ani na chvilku vydechnout.

Crisis Zone pro PS2 odkazuje na automatovou klasiku jak příběhem tak i zpracováním, které ale samozřejmě již odpovídá dnešním PS2 standardům. Dostáváte se do role člena elitního zásahového komanda, které má za úkol rozstřílet bandu teroristů, jež obsadila skupinu budov v centru Londýna. Popadnete tedy svoji rychlopalnou pušku a ochranný štít a hurá na ně. Trochu ale překvapí, že jako jediní ze všech policistů nemáte na hlavě přilbu. Má to ale tu výhodu, že se v průběhu animovaných sekvencí mezi mnoha uniformovanými strážci zákona sami rozeznáte :-).

Crisis Zone Hlavní změnou oproti Time Crisis je, jak jste si jistě již povšimli, nový typ zbraně, kterou svíráte v pěstích. Zatímco všechny předešlé díly sázely buď absolutně nebo ve veliké míře na jednotlivé střely z pistolí, v Crisis Zone máte po celou dobu k dispozici vysokokadenční automatickou pušku, která rozsévá smrt mnohem pohodlněji. Nebylo by ale vhodné, myslet si, že je hra oproti svým předchůdcům jednodušší. Je tomu totiž právě naopak, což je další odkaz na slavnou minulost na automatech a zatím to vypadá, že napoprvé celou hrou zcela jistě neprojdete ani na obtížnost very easy. Jistě, prvních pár lokací se může zdát jako nebetyčná brnkačka, ale nechutný nápis Game Over přijde mnohem rychleji než by se vám mohlo zdát. Znáte to, sem tam vás někdo trefí, občas ztratíte jeden život v důsledku vypršení časového limitu (který je zejména v pokročilejších fázích hry pomšrně smrtonosný), a je hotovo. Naštěstí se zde dá časem (poměrně záhy) odemknout vyšší počet kreditů k pokračování ve hře.

Crisis Zone Díky všemu výše uvedenému se tak z Crisis Zone stává vyloženě svižná záležitost, která vás nenechá ani na chvilku vydechnout. Ukazuje se ale, že pistole bude k pořádnému hraní vyloženou nutností, jelikož je zde mnoho situací, které se s analogovou páčkou dají „ukvedlat“ docela dost špatně. Třeba v jednom úseku, kdy musíte v rychlém sledu zlikvidovat asi pět či šest útočících vrtulníků, které v jednom kuse poletují tam a zpátky a zaměřování na ovladači není schopno poskytnout potřebnou rychlost pro pohotové pálení. Nebo situace, kdy proti vám stojí jeden z bossů, vrhá po vás nože, skáče při tom tam a zpátky jako namydlený blesk a ještě je u toho efektně rozmazaný do několika obrazů. Dost často pak hráč „dojede“ právě na konec časového limitu, což je v tomto ohledu poněkud zbytečné. S pistolí je to ale již přeci jen něco jiného a můžete pálit jako u Verdenu.

Celkově to tedy vypadá, že se můžeme těšit po delší době opět na velice kvalitní střílečku pro světelnou pistoli.

Crisis Zone Poměrně pochvalně pak ale zatím musíme hodnotit technické zpracování, zejména pak grafiku. Ta doznala oproti automatovému originálu razantního zlepšení a poměrně pixelovaté postavy a objekty jsou tak nyní nahrazeny krásně hladkými nástupci. Zároveň si ale grafika uchovává svůj osobitý ráz, známý právě z automatů ale dá se v ní rozeznat i styl „mateřské“ série Time Crisis. Vzhledem k tomu, že se většina akce odehrává v interiérech, konkrétně třeba v nákupním centru, tak jistě potěší, že mnoho objektů lze sestřelit či rozstřílet. Skvěle například vypadá přestřelka v prodejně tiskovin, kdy kolem létají knihy, časopisy, protivníci, prostě paráda.

Celkově to tedy vypadá, že se můžeme těšit po delší době opět na velice kvalitní střílečku pro světelnou pistoli, která se přiřadí po bok toho nejlepšího, co zatím na PS2 máme. Pohříchu jsou to ovšem právě poslední dva díly Time Crisis. Tuhle sérii si Namco evidentně hýčká a je evidentní, že nechce připustit žádné kvalitativní výkyvy či stagnaci. A to je zcela jistě dobře.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

The Crew 2 nabídne závody v autech, letadlech i lodích už na konci června

The Crew 2

Podívejte se na nový trailer na chystanou open world závodní hru od Ubisoftu.

Vývojáři Paragonu uvolnili zdarma podklady v hodnotě 12 milionů dolarů

Paragon

Lidé z Epic Games se díky Fortnite zřejmě natolik topí v penězích, že dali na internet zdarma k využití modely ze své...

OBRAZEM: V A Plague Tale zažijete opravdový středověk. Krysy, špínu a mor

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys...

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys jsou hlavními rekvizitami chystané...Najdete na iDNES.cz