Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crysis 2: sázka na jistotu v betonové džungli

  0:01aktualizováno  0:01
Pokračování jedné z nejlepších stříleček poslední dekády vás zavede do zničeného a opuštěného New Yorku.

Crysis 2Je to trochu zvláštní situace. Když se vás v roce 2010 někdo zeptá, abyste mu doporučili hru s nejlepší grafikou, jakápak to bude? V případě, že máte slušné znalosti o herním průmyslu, ukážete prstem na Crysis (číst recenzi), hru z roku 2007. Tři roky starý titul je stále na technologické špici. To už o lecčems vypovídá.

Grafická dlouhověkost mu byla houby platná. Přestože to byla ve všech ohledech parádní hra, možná jedna z nejlepších akcí posledních let, velkou radost autorům z německého studia CryTek a především vydavateli-investorovi Electronic Arts neudělala. Na takový hit zůstaly prodeje za očekáváním.

Právě to je důvod, proč druhý díl vzniká také, a podle všeho především, na konzoli Xbox 360. Crysis 2Někdo se teď možná začal obávat, abychom v úvodu zmíněný tip na hru s nejlepší grafikou nemuseli opakovat ještě několik let. Pokud je primární platformou Crysis 2 hardwarově slabší Xbox 360, bude v grafické oblasti na nezbytný kompromis.

Z prvních vypuštěných materiálů se ale dá hodně vyčíst. Crysis 2 bude nejspíš, přinejmenším na PC, vypadat opět naprosto úchvatně. CryTek velmi pravděpodobně verzi pro počítače vylepší graficky tak, aby mu sloužila ke cti.

Dějiště velkého lidsko-mimozemského konfliktu se stěhuje ze zamrzlé džungle do džungle betonové, konkrétně do New Yorku, lépe řečeno toho, co z něj zbylo. Alieni už se na Zemi nějakou dobu usidlují (přesněji 3 roky) a zničili nejedno město.

Crysis 2New York je na nejlepší cestě následovat jejich osud. Řada mrakodrapů ještě stojí, ale to jen proto, aby se vám mohla efektně zřítit před očima. Jinak jsou na New Yorku velmi patrné známky destrukce a také opuštěnosti. Trosky, vraky, ohně, to jsou výjevy, na které budete narážet častěji, než na přeživší.

Atmosférou by Crysis 2 mělo připomínat povedený snímek Já, legenda s Willem Smithem v hlavní roli. Hlavní hrdina v Crysis 2 jde ale na věc přeci jen trochu drsněji. Má k dispozici solidní kvéry a především speciální oblek, který je jakýmsi předstupněm k superhrdinství.

Po městě se pravděpodobně budete pohybovat nejen po svých, ale i v nejrůznějších vozidlech či tancích. Volnost prvního dílu zůstává zachována.

Crysis 2V ulicích New Yorku se nepostavíte pouze mimozemšťanům. Ti by stejně jako minule neměli být zastoupeni v nějakém přehnaném množství. Roli běžných nepřátel, tedy náhražky Severokorejců, budou tentokrát plnit příslušníci blíže nespecifikované, ale samozřejmě dostatečně tajemné a nejrůznějšími motivy obestřené organizace.

Aby se vám proti nim lépe bojovalo, byl oblek hlavního hrdiny o něco vylepšen. A to především v jednoduchosti ovládání. Tak například oblekové schopnosti rychlosti a síly, které byly v prvním díle odděleny, budou tentokrát spojitou nádobou. To znamená, že aktivujete-li rychlejší pohyb, budete zároveň schopni páchat více škod.

Plíživý mód byl rozdělen do dvou fází. V té prvníCrysis 2 se pohybujete pouze potichu, dočasnou neviditelnost je třeba aktivovat zvlášť a teprve ona spotřebovává energii, která se pochopitelně automaticky dobíjí.

Schopnosti obleku se rozrostou o takzvaný taktický mód, který vám umožní prozkoumat okolí. Například skenovat mrtvoly či prostředí, nebo odposlechnout hovory v dálce stojících nepřátel.

Každý z módů obleku by tentokrát měl být podkreslen specifickou zvukovou kulisou, která ještě podtrhne danou schopnost a vyšponuje napětí. Jednotlivé schopnosti bude možné také vylepšovat o, v průběhu hry nalezené upgrady.

Pokud něco na prvním díle haprovalo, byl to nepřesvědčivě prezentovaný příběh. Autoři se nespokojili s obligátní výmluvou, že je to běžná nemoc stříleček a odvážně se vrhli do zlepšování. Chystají tak více dialogů, více vyprávějících sekvencí a vůbec více spojení se světem.

Crysis 2To, co se hráči dozví, bude do značné míry záviset na nich a na využívání zmíněné skenovací schopnosti, případně šmejdění po nejrůznějších záznamech podobně jako v Bioshocku. Jen doufáme, že to nebudou nahrané pásky, které by v blízké budoucnosti působily jako pěst na oko. Co je vyměnit třeba za filmečky na Youtube?

Ptáte-li se, kdo že je tím hlavním hrdinou, nemůžeme vám dát jasnou odpověď. Možná opět Nomad, možná Prophet, který zná mimozemšťany nejlépe (hráči prvního dílu vědí proč), jiný člen Raptor týmu, nebo někdo úplně jiný? Nevíme, ale troufáme si tvrdit, že mnoho odkazů na první díl ve hře nebude, protože by majitelům verze pro Xbox 360 nic neříkaly.

Je rovněž otázkou, zda se CryTek po sérii neúspěchů na tomto poli znovu pustí do multiplayeru. NevyšloCrysis 2 mu to ve Far Cry, v Crysis ani v Crysis: Wars. Možná se na to tentokrát vykašle, ale spíše bychom si vsadili, že se o průnik na servery pokusí opět a zvolí podobnou taktiku jako superúspěšné Modern Warfare 2, včetně opuštění dedikovaných serverů a svázání s nějakou službou, pravděpodobně Games for Windows.

Co dodat? O kvalitách Crysis 2 prakticky není třeba pochybovat. Němci z CryTeku jsou jedněmi z těch, kteří v dnešním uniformním herním světě ještě mají specifické know-how na skvěle hratelné střílečky, které jsou technologicky na špici a nemají potřebu kopírovat, namísto toho určují směr. Pokud se něčeho obáváme, jsou to kompromisy způsobené paralelním vývojem na konzole. Snad to Crysis 2 příliš neuškodí.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Call of Duty: WWII

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více...Najdete na iDNES.cz