Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crysis - takhle má vypadat akce!

  12:07aktualizováno  12:29
Crysis je jednou z nejočekávanějších akčních her dneška a potom, co jsme se seznámili s novými informacemi, musíme prohlásit, že rozhodně právem. Jak singleplayer, tak multiplayer totiž vypadají fantasticky!

Crysis Crysis se už krátce po svém ohlášení stal jedním z nejočekávanějších hitů a i my jsme se na něj už zaměřili v podrobném preview. Nyní se ale objevily nové informace, které vám u takto velkého projektu prostě nemůžeme zatajit. Mrkněme se ve zkratce na příběh, ačkoliv ten je mezi hráči jistě známější než státní hymna. Na jednom z ostrůvků v Pacifiku přistane podivný předmět, z něhož se zanedlouho vyklube mimozemská loď a zmrazí všechno kolem. Z džungle a tropického ráje se tak záhy stává nehostinná a ledem pokrytá pustina. Nedaleko ležící Severní Korea se chápe možnosti a chce ukázat světu sílu srpu a kladiva tím, že aliení technologii využije ve svůj prospěch. Do středu dění se vydává samozřejmě i USA s regimentem vojáků. Jedním z nich jste i vy. Supervoják Jake Dunn.

Každý z kvérů má být rovněž vylepšovatelný. Zde přijdou na scénu tlumiče, granátové zásobníky, různé typy munice či pomoci při cílení.

Problém je, že jste pořád jenom člověk a to by bylo proti mimozemšťanům trochu málo. A proto vás armáda vybaví zvláštním Nano oblekem, který se okamžitě stane vaší druhou kůží. Dá se s ním užít opravdu hodně srandy. Na požádání JakeaCrysis zrychlí, dodá mu větší sílu, odolnost proti kulkám, regeneruje zdraví, ale klidně i udělá neviditelným. V tomto módu ale nebudete moci používat žádné zbraně. Každá funkce obleku má být v průběhu hry upgradovatelná, takže zatímco v prvních misích s aktivovaným zesílením porazíte akorát tak palmu, později budete moci po okolí klidně pohazovat jeepy. Otázku zbraní tvůrci ještě tak úplně nevyřešili – momentálně přemýšlí zda Jakeovi povolit nosit jen dvě, nebo, stejně jako ve Far Cry, rovnou čtyři zbraně. Každý z kvérů má být rovněž vylepšovatelný. Zde přijdou na scénu tlumiče, granátové zásobníky, různé typy munice či pomoci při cílení.

Crysis se dělí do tří aktů. V prvním z nich si to budete muset rozdat hned proti dvěma táborům nepřátel najednou – Severokorejcům a mimozemšťanům, přičemž první jmenovaní v prvních misích dostanou přednost. Jenže dřív nebo později dojde i tomu nejzarytějšímu komunistovi, že alieni skutečně nepřijeli proto, aby pomohli přerozdělit lidskou moc, ale naopak by si sami rádi všechno přivlastnili. USA a Korea takCrysis dočasně spojí síly a druhý akt bude v režii jejich kooperace na ostrově. Třetí se pak odehraje na mateřské lodi vetřelců. To, jak moc intenzivní bude vaše spolupráce s Korejci, se z velké části odvine od počtu zabitých šikmookých v prvním aktu. Pokud jste ani nepouštěli prst ze spouště a popravili na koho jste přišli, pak se budete muset spokojit s polovičatou pomocí, mnohdy dokonce zůstanete osamoceni a ani informace nebudou tak přesné, jako kdybyste se snažili bojům vyhýbat. V takovém případě dostanete po všech stránkách hodnotnější podporu.

Časem se dozvíte, že mimozemšťané sem nepřiletěli jen tak z plezíru, a ani skvělí vojáci z celého světa se zde nesešli jen díky svému výcviku.

Doprovod sestává převážně z řadových vojáků, ale čas od času se vám dostane i pomoci od specialistů. K těm se řadí třeba i Číňanka Chang, která vám nebude pomáhat pouze palebnou silou, ale i svým jazykovým talentem. Všechny dialogy mezi komunisty jsou totiž vedeny korejsky a Chang vám je ochotně a simultánně přetlumočí. To je jeden z aspektů chystané atmosféry uvěřitelnosti. Stejně jako naprosté vymazání mezisekvencí – vývojářských berliček, kterými si pomáhají při vyprávění. V Crysis bude vše probíhat realtime, třeba formou konverzace s paťáky. Crysis Ti vás na mnoho věcí upozorní zcela samozřejmým způsobem, dokonce i reagují na vaše pohledy a vůbec všechny akce, co vykonáte. Příjemné je, že ani hlavní hrdina nebude němý po vzoru Gordona Freemana – své rozhodně řekne.

Jak to tak vypadá, rozprostře se kolem vás a vašich super-kamarádů v průběhu hry zajímavé tajemství, jehož odhalení vás bude k cíli hnát hodně velkou silou. Časem se dozvíte, že mimozemšťané sem nepřiletěli jen tak z plezíru, a ani skvělí vojáci z celého světa se zde nesešli jen díky svému výcviku. Něco málo může napovědět dřívější spojenectví vašeho nadřízeného Barnese s nejvyšším korejským lotrem Kiongem. Ten se dokonce Barnese ptá: „Je to on, tvůj vyvolený?“ Náš tip: ano, je to on, jinak byste za něj nehráli. I ti nejlepší, příběhoví parťáci mohou zemřít, čímž se ochudíte především o nové poznatky na pozadí hry. Cevat Yerli, jeden ze tří bratrů, kteří založili CryTek, se dokonce domnívá, že si Crysis budete muset zahrát aspoň třikrát, abyste odhalili všechna jeho zákoutí. A i potom nabídne další výzvu: hardcore modus, v němž se budete muset obejít bez pomoci kompasu, cílit jen přes skutečná mířídla a orientovat se pouze podle sluchu a zraku. Byli jsme ujištěni, že takovým způsobem hru jen tak někdo nedokončí. Tím vším jeCrysis také trochu vyrovnávána nepříliš zázračná délka, jež je střízlivě odhadována na deset hodin.

Multiplayerový konflikt se opět omezí jen na USA a Severní Koreu. Vedle standardních módů se těšíme především na „Power Struggle“, což je jakýsi mix mezi Battlefieldem a Counter-Strikem. Namísto vlajek však bojujete o budovy, jež zajišťují přísun zbraní a strojů, jako jsou třeba tanky a helikoptéry. Navíc budou na mapách, designovaných ve stylu malých ostrůvků, rozmístěny i mimozemské artefakty. Ty je po nalezení dobré donést do fabriky, aby zde mohly být zpracovány a díky nim dále vyráběny vyspělejší zbraně. Vyhrává ten tým, kterému se podaří srovnat hlavní nepřátelskou budovu se zemí.

Vedle standardních módů se těšíme především na „Power Struggle“, což je jakýsi mix mezi Battlefieldem a Counter-Strikem. Namísto vlajek však bojujete o budovy, jež zajišťují přísun zbraní a strojů, jako jsou třeba tanky a helikoptéry.

Žádné třídy postav v multiplayeru Crysis nehledejte. Všichni začínají stejně slabí, se základní verzí Nano obleku. A je na každém z hráčů, jakým způsobem se postará o svůj blahobyt. Přesněji řečeno se za vydělané peníze (za zabití nepřátel – čím silnější než vy, tím více pro vás) může vydat mnoha různými směry. Lze si třeba i objednávat vlastní vozidla se speciální výbavou, která pak můžete požívat jen vy sami apod. Co se týče map, mělo by jich být zpočátku deset s různou rozlohou i tématikou – jednou to budou tropy, jindy zase zamrzlé lokace. Maximálně se však každé hry bude moci zúčastnit 32 hráčů. Podobně propracovaný multiplayer jsme původně ani nečekali. Je tak dost pravděpodobné, že se Crysis stane jednou z vůdčích síťových her. Ale skvěle působí i singleplayer. Pokud máte v oblibě akce, neměli byste si tuhle na začátku příštího roku nechat ujít.

Index očekávání: 95%

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Zachrání střílečka Control klesající reputaci autorů Maxe Payna?

Control

Během tiskové konference Sony byla oznámena tajemná hra Control od autorů legendárního Maxe Payna. První trailer však...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Nintendo na E3 opět ukázalo, že je úplně jinde než veškerá konkurence

E3 2018

Pomalu se blížím ke konci svých zápisků z letošní E3, a i když si dávám pečlivý pozor, abych „nenadržoval“ některé...Najdete na iDNES.cz