Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cultures 2: The Gates of Asgard - dojmy

  12:00aktualizováno  3:16
Poslední dobou se stává zvykem, že výrobci her chrlí pokračování více či méně úspěšných titulů jak na běžícím pásu a vůbec se nepozastavují nad tím, zdali nový titul přinese dostatek inovativních prvků. To ovšem neplatí pro druhý díl úspěšné strategie Cultures, který nám po několika hodinách hraní doslova vzal dech!

Cultures 2: The Gates of AsgardV poslední době mám pocit, jakoby už vývojářské týmy měly nových her nějak dost, a tak se raději vracejí k osvědčeným titulům a přinášejí nám jejich pokračování jak na běžícím pásu. Pokud nepovažujete výrobce za pomatené dobrodince, kterým nejde o výdělek, ale o blaho nás, hráčů, i za cenu, že se tím odrovnají jak hmotně tak společensky (rodina jim po ztrátě veškerého majetku jistě přichystá překvapení v podobě vylepšení vizáže válečkem na nudle, následkem čehož pravděpodobně nebudou ladit s konzervativním střihem svého večerního obleku), jistě vás nijak nevyvede z míry, že většina takových počinů nepřináší přehnaně mnoho inovací. Cultures 2: The Gates of Asgard mě ale v tomto ohledu příjemně překvapily.

Z dema se na kvalitu příběhu příliš usuzovat nedá, navíc laťka nastavená prvním dílem by mohla znamenat nedostupnou metu i pro ne zcela bezduchou hru, ale vikingské dobrodružství s námětem severské mytologie vůbec nevypadá špatně. Se starým známým bojovníkem Bjarnim, který nás provázel původním titulem, se znovu setkáváme na sklonku prvního tisíciletí, v době, kdy Vikingové obsadili téměř celou Evropu. Dobrodružství začíná jeho snem o Ragnaröku, poslední bitvě před pádem Valhally, ve kterém vidí sám sebe, jak po boku tří neznámých hrdinů bojuje s démonickým midgardským hadem, aby zabránil úplnému zničení světa.

Cultures 2: The Gates of Asgard

Vaším úkolem je najít zmíněné hrdiny a společně sestavit artefakt potřebný k otevření bran do Valhally, kde má dojít k osudné bitvě. Na cestě za odhalením smyslu poselství skrytém v Bjarniho vizi budete procházet zeměmi statečných Francouzů, technicky zaměřených Byzantinců a mystických Saracénů a v každé z nich vyhledáte bojovníka, který vlastní část klíče od zapečetěného vstupu. Abyste si nemysleli, že se budete celou hru vláčet jen tak s nějakými darmožrouty, určenými pouze pro pomoc s otevíráním vrat, tak prozradím, že jejich prostřednictvím budete plnit speciální úkoly odkazující na určitou část historie jednotlivých civilizací. Že vám najímání charakterů do party něco připomíná? Mně také a není to jediný náznak inklinace k žánru RPG. Co byste řekli truhlám s "poklady" (od ozdravovacích lektvarů, přes bojovníky, až po artefakty vylepšující statistiky vojáků) nebo inventář každé jednotky, ve kterém je místo pro zbraň, brnění, boty, lahvičky a kouzelné předměty? Že stačí jen přidat získávání zkušeností a trochu magie, a budeme u role-playing strategy? Zkušenosti vojáci dostávají a doporučuji s sebou brát druida, protože bez něj neotevřete magické truhly (že v nich bývá něco zajímavějšího, než v těch obyčejných, asi nemusím zmiňovat), ale to ještě pořád není všechno. Pokud podnikáte válečné tažení, asi vás nepřekvapí, že vašim bojovníkům po nějaké době začne kručet v žaludku a budou Cultures 2: The Gates of Asgardpěkně utahaní. Pokaždé, když armáda někde zastaví, se její hladoví členové pustí do devastace okolních keříků s bobulemi a nešťastníci s bolavými končetinami sebou praští na zem a spokojeně vychrupují. Vypadá to opravdu realisticky. Pokud byste chtěli jejich potřeby synchronizovat, není nic jednoduššího, než jim spánek a jídlo prostě přikázat (také bych slepě poslouchala). Sice jsem ještě nezmínila opotřebovávání svěřené výstroje, ale i tak stále mluvím o budovatelské strategii, ve které je hlavní důraz kladen na rozvíjení vesnice, získávání surovin a výrobu vybavení.

Jestli se ale těšíte, jak budete klasicky začínat od dřevorubeckých, kamenických a loveckých chatrčí, tak vás zklamu. Základní suroviny zvládnou těžit nenároční extraktoři bez toho, aby potřebovali na svou činnost nějaké hmotné statky. Když mají hlad, načešou si ovoce nebo zajdou do skladiště na gáblík. Když už se jim zdá, že toho pro dobro světa učinili dneska dost, natáhnou se do trávy a jsou nejspíš spokojenější než kdokoli z nás. Takto získané suroviny (jíl, kámen, dřevo) ale stačí jen pro výstavbu jednodušších budov. Pro pokročilejší a výkonnější dílny budete potřebovat opracovaný materiál, který už se vyrábí pod střechou. Většina domečků má několik variant – od těch, na které stačí trochu kamení, nějaká ta kláda a sláma na střapatou střechu, až po městské budovy, které sice vyžadují cihly, Cultures 2: The Gates of Asgardpálené tašky a mramor, ale zato se v nich vyrábí několik druhů produktů. Kvůli vylepšování architektury své vesnice nemusíte staré chatrče bourat, stačí prostě zadat upgrade a je vymalováno. Odpadá tak nervy drásající čekání na možnost zřízení hromadného ubytování z prvního dílu, kdy jsem polovinu obyvatel nechávala bez střechy nad hlavou jen proto, že jsem nechtěla plýtvat místem pro stany.

Vaši vesničané (jenom chlapi, ženské už se rodí tak šikovné, že nějaké další vylepšování je bezpředmětné) získávají stejně jako v prvním dílu zkušenosti za odvedenou práci, a jakmile dosáhnou určitého stupně vědomostí, jsou schopni vykonávat pokročilejší řemeslo. Abyste vychovali pekaře, musí nejdřív zvládnout tvrdou farmařinu, následně se chvíli bude tahat s pytli mouky ve mlýně a teprve potom si může sednout k peci a užívat si vůně čerstvě připáleného chleba. Ke zvýšení výkonu pracantů slouží navíc vybavení v podobě nástrojů a bot, ale dokopat je k rozumné pracovní době dokáže jen ženská. Pokud jim zabezpečuje teplo rodinného krbu (nastěhuje do domu nábytek a podobné krámy), případně jim ještě vyvařuje, nemusejí se pánové zdržovat ničím nepodstatným a mohou se tak déle věnovat nějaké bohulibé činnosti.

Cultures 2: The Gates of AsgardNepřátelé v Cultures 2 kupodivu vykazují poměrně vysoký pud sebezáchovy a pokud jsou výrazně přečísleni, utíkají se schovat do nejbližší věže, při útoku zůstávají lučištníci vzadu a dokonce se nenechávají hromadně nalákat do pasti (tedy, když už se jednou za vámi rozeběhnou, tak brzdí velice neradi, tupým následováním se to však nazvat nedá). Ale trošku inteligence mohli vývojáři vyplýtvat i na lovnou zvěř. Jestliže na ně zaútočíte, tak sice prchají, seč jim síly stačí, ale dokud žádnému neublížíte, tak vám klidně tolerují narušování svého soukromí i z velmi intimní vzdálenosti.

Ergonometrie se od minule výrazně zlepšila, už není problémem najít konkrétního vesničana, protože v seznamech lze volit z mnoha filtrů. Stále mi však chybí možnost hromadného zadávání úkolů. Než se totiž dostanete k výrobě bot, tak vám po vesnici pobíhá dvacet poddaných, a dokážete si představit, jak je zábavné každého obouvat zvlášť. Nápověda je řešena velmi příjemně, máte do ní přístup přímo z každého menu při volbě nějaké akce a nestalo se mi ani jednou, že bych na první intuitivní kliknutí nenalezla, co jsem potřebovala. Autoři si u mě navíc šplhli seřazením názvů podle abecedy (v jedničce to po překladu z němčiny nechali bez ladu a skladu a byl v tom pěkný binec). Další příjemnou maličkostí je stručná historie seveřanů, která vám trochu přiblíží situaci, za níž se odehrává náš příběh a přidává tak hraní na vtahující atmosféře.

Cultures 2: The Gates of Asgard

Vizuálně vypadají Cultures 2 velmi dobře. Na detailech, jak budov, tak terénu (v tomto případě to ale až hraničí s nepřehledností), se opravdu nešetřilo a docela se divím, že mi ty grafické orgie bez zádrhelu chodily i na mém vykopávkovém Celeronu. Vodní hladina vypadá stejně pěkně jako domečky, věrohodně deformuje podobu předmětů ležících na dně, dokonce se pod ní prohánějí hejna ryb. Bohužel, hodila by se sice výborně pro malé jezírko, ale moře pod útesy vypadá ve skutečnosti trošku méně poklidně. Zklamání z malé autentičnosti oceánu mi však trochu vynahradila procházka po pláži, kdy za sebou moji vojáci zanechávali v písku stopy.

Z jedné mise pro přiblížení ovládání jednotek v boji a z jednoho scénáře v režimu volného budování se toho mnoho o obtížnosti, vyváženosti a celkové hratelnosti soudit nedá. Nepředpokládám ale, že by se někdo podobně piplal s vylaďováním ergonometrie, grafiky a systému hry jen proto, aby mohl odbýt ostatní aspekty. Takže pokud bude finální verze jen trochu odpovídat tomu, co je prezentováno v demu, můžeme se konečně těšit na pěknou budovatelskou RTS s mnoha inovativními prvky, které by nám mohly zajistit celkem kvalitní zábavu.

Autor:


Témata: krb


Nejčtenější

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Další z rubriky

Call of Duty: WWII
Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více hráčů a boje v Normandii na Pointe du Hoc...  celý článek

Star Wars Battlefront II
Splněný sen všech fanoušků Star Wars. První dojmy z Battlefrontu 2

Měli jsme příležitost zahrát si jako jedni z prvních na světě netrpělivě očekávané pokračování multiplayerové střílečky Star Wars: Battlefront 2. A vypadá to,...  celý článek

Quake Champions
První dojmy z Quake Champions: Návrat legendy, nebo pohřbení značky?

Oživovat po dvanácti letech tak klasickou sérii jako je Quake bude vždy představovat problém. Vývojáři totiž nikdy nemají šanci se zavděčit všem fanouškům.  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.